I rand lumw. VOORJ A ARS-VERGADERING van de leden van het Hoofdbestuur dei Maatschappij tot beoordening van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den 18den Apnl 1899, des namiddags. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur, de afgevaar digden van alle afdeelingen en de Rijks- landbouw-leeraar in de provincie Zeeland. l)e voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De notulen van de vergadering van 3 November 1898 worden goedgekeurd. Uit de kas der Maatschappij zal eene soin beschikbaar worden gesteld voor het houden van een pioegwedstryd bij gelegen heid van de algemeene vergadering en tentoonstelling te IJzendijke De rekening over 1898 wordt voorloopig vastgesteld: in ontvangst op ƒ8514.725, in uitgaaf op f 7960.976, gevende een goed slot van 553.75. Tot keurmeesters van paarden en vee op de tentoonstelling te IJzendijke worden aangewezen de heeren J. P. L. Goemans en G. C. Verwey, beiden provinciale vee artsen, de eerste te Serooskerke (S.), de tweede te Cortgene. Op de algemeene vergadering zullen worden ingeleid drie punten a. In weihen vorm zal het oprichten van landbouwcredietbanken in Zeeland kans van slagen hebben Inleider de heer I. H. C. Hefise, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland b. Proefhoeven in plaats van proefvelden. Inleider de heer J. W. van Oeveren, te Nieuwerkerk. c. De mogelijkheid van de oprichting van eene algemeene verzekering van vee voor Zeeland. Inleider de heer I. Hage, te Ierseke. Aan de Provinciale Staten zal aan ge vraagd worden, eene kleine verandering te brengen in de voorwaarden, verbondon aan het verle9nen van een subsidie voor een cursus in hoefbeslag over de jaren 1899 1900. De tweejarige cursus in hoefbeslag is in Februari 11. begonnen; de lessen in de theorie in de verschillende afdeelin gen zijn den i8en April geëindigd. Met het onderwijs in de praktijk, dat in alle afdeelingen zal gegeven worden door den gediplomeerden hoefsmid Van der Mheen te Barneveld, zou een begin gemaakt worden ben 24en April. Deze lessen zullen iedere week gegeven worden te ten; konde ik slechts slapen, jaren lang slapen; ik ben zieker dan gij meent, moeder gelukkige reis, lieve mijnheer Eek!" vervolgde zij tegen Koenraad, goe den nacht! Schrijf aan mijn moeder uit de verte slechts eenmaal nog, voor gij Europa verlaat; morgen, als gij weg zijt, zal ik wel zijn, verlaat u daarop, ik heb slechts rust noodig, ik zal zeer wel zjjn, leef gelukkig." Zij reikte hem de hand, hij greep deze en bedekte ze met kussen zijn hart was gebroken. Vrouw Walter weende luid, Josephine trok hare hand schielijk teiug, bedekte hare oogen, en riepik bezweer u, verlaat mij." Hij ging. DE A F BE IS. Hij sloot zich op in zijne kamer en wierp zich op het bed. Daar lag hij des nachts in eene koorts, en met het aanbreken van den dag kwam de wagen voor het huis en alle bewoners van het dorp liepen toe, omringden den wagen en het huis, om hunnen weldoener neg eens te zien en te zegenen want Koenraad was in den tjjd van een jaar aan alle huisgezinnen van het dorp dierbaar geworden; voor ieder was bij een huisvriend geweest, duch vooi ieder op eene verschillende wijze. Hy had meer goeds in stilte gedaan, dan men wistthans eerst verhaalde men elkander ween'end, hoe hij hier geneesmiddelen aan de kranken, daar kleederen aan de naak Zierikzee, Scherpenisse, Kruiningen, Mid delburg, Oostburg, Axel, Cortgene en Goes. Hbt aantal leerlingen bedraagt 119. In de afdeeling Kruiningen is de heer Risseeuw, die zijn ontslag gevraagd heeft vervangen door den heer Van der V liet. De voorjaarskeuring van de hengsten is tegengevallen. De prijzen van 800, 700 eD 600 konden niet worden toegekend. Er was daarom een tweede oproeping gedaan, waarbij twee prijzen uitgeloofd werden, ieder van 1000. De hoedanigheid der paardeG, welke naar die prijzen mede dongen, was van dien aard, dat oo de ze niet konden worden toegekend. Aangezien er groote behoefte bestaat aan zware hengsten, zal men trachten in die behoeften te voorzien, door het uitloven van 4 of 5 prijzen van 1000. Bekroonde hengsten, die in het ver volg ijjdens den dektijd van aangewezen standplaats veranderen, verliezen alle rechten op den toegekenden prijs. Vastgesteld wordt de instructie voor den te benoemen zuivelconsulent. Over de plaats waar deze ambtenaar zich zal vestigen, is nog geene overeen komst bekomen tusschen den minister die hem te Goes wil plaatsen, en het uitvoerend hoofdbestuur, welke aan Mid delburg om verschillende redenen, voor al in verband met de verschillende reis gelegenneden in Zeeland, verre de voor keur geefr,. De bespreking over een voorstel, tot verdeeling van Je afdeelingen der Maat schappij iD onderafdeelingen, heeft tot uit komst, dat die veideeling met geacht wordt in het belang der Maatschappij te zijo. Een verzoek van den heer Van Staalen hoofd der school te Dreiochor, e. a., om eene subsidie van de Maatschappij, ten einde in de gelegenheid te zijn een cur sus in het leven te roepen in landbouw- scheikunde, zal naar de aideeling Zierikzee verzonden worden om nader bericht. Tot leden van de Commissie van toe zicht op den, door de Maatschappij gesub- sidieeiden, wintercursus in landbouwkun de te Nieuwerkerk worden benoemd dt heeren J. W. van Oeveren en C. van Westen Pz aldaar en de heer M H. E. Huber Noodt te Zieiikzee. Door de regeering worden thans gesub sidieerd de wintercursussen te Nieuw- en •St. Joosland, Cortgene, Rilland-Bath, Oost burg, IJzendyke, Wolfaarsdyk, Westdoipe en Axel. Aan do afdeeling Zierikzee zal ƒ30 worden gegeven uit de provinciale sub sidie voor de bevordering van landbouw belangen door het doen houden van voor- di achten over bemestingleer. Aan de firma Thompson en Co, die zich bereid verklaard had te zorgen voor deD aankoop van goede Yorkshire tokvarkens zijn eenige bestellingen gedaan. Aangezien deze na een tijdsverloop van ruim twee maanden nog niet zijn uitgevoerd, zal men die firma nog 14 dagen tijd geven om aan hare beloften te doen bij gebreke zullen de bestellingen ingetrokken worden. Op verzoek van Jan van Dixboorn e.a. wordt na een gunstig bericht van het be stuur der afdeeling Hulst, de gemeente Axel voor dit jaar aangewezen als keuring plaats voor merriën en veulens. Blijkt het, dat deze maatregel goed werkt, dan zal hij bestendigd worden De Maatschappij zal zich tot de regeering wendeD met het verzoek, om een ge regeld kosteloos toezicht te toen houden op de juistheid der fairbanken en bas cules. Een verzoek van de aideeling Zierikzee, om de verslagen der proefvelden aan alle leden der Maatschappij te zenden, wordt om de groote kosten niet gewenscht, en om de reeds nu volioende verspreiding niet Doodig geacht. Na het adres van het uitvoerend deel in zake de heffing van rechten tot een bedrag van 3 franken van suikerbieten die in België worden iDgevoerd acht de vergadering geen nieuw verzoekschrift noodig. De wensch wordt uitgedrukt, dat de plaatsvervangende districts-veeartsen, zon der nadere machtiging, oogenblikkelijk handelend kunnen optieden bij het uil 'oreken van mond- en klauwzeer. Alge meen wordt geacht, dat door een sneller optreden de verbreiding dier ziekte zou de voorkomen worden. Afgekeurd woidt het verleenen van weidepassen aan vee uit de gemeenten in het Noorden van Vlaanderen, waar het mond- en klauw zeer in hooge mate heerscht. Men vreest daarvan besmetting van het vee in Zeeuwsch Vlaanderen. Adhaesie zal verleend worden aan een adres van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter en kaashandel. De missive van ue commissie van toe zicht op de winterschool te Goes, hou dende verzoek de aanvrage om een pro vinciale subsidie, toi het stichten van beurzen voor die school, te ondersteunen, en die van den landbon wieeraar in deze provincie, om aan onderwijzers, die in hun examen voor de landbouwkunde sla gen, een toelage te schenken van 50, worden om advies gesteld in handen van ten, daar brood aan de hongerigen ge bracht had, daarvoor den verlegen schul denaar borg geworden was. Ieder huis vader meende, dat Koenraad voor hem het meeste gedaan, hem, eo de zijnen liever dan anderen in het dorp gehad had van ieder had hij stilzwygendheid gevor derd, en nu brak de algemeene smart om zijne afreize, liet door allen gegeven woord. Toen Koenraad in de eetzaal kwam, om het laatste ontbijt te nemeu, vond hij den rentmeester en Josephine's moe der in tranen. Men nam het ontbijt en Koenraad poogde de treurende op te beuren. Toen alles tot do afreis in ge reedheid was, sprong hij het eerst op, drukte beide zweigend aan zijn borst, beval zich in hun aandenken, en ging; hij had den moed niet gehad, om naar Josephine te vragen maar nu - toen hij scheidde, nam by nogeens de hand van vrouw Walter, en zeide met eene smartelijk gebrokene stem: „gioet Jose phine voor mij, zeg haar, dal ik haar onuitsprekelijk bemind heb; - ik zal haar ook aan de overzijde der z :e be minnen." Terwijl hij het huis uitging naar deu wagen de ïentmeester en Josephine's moeder hingen aan zijn ann was al bet volk als door één gevoel van vree- seljjke smart neaergedi ukt, en weende luid snikkend. Koenraad, ofschoon maar al te zeer bewogen, wilde zijn ontroering bestrijden, in den wagen spiingeu en het dagelijksch bestuur, en aangehouden tot de zomervergadering. Voor de derde maal zal de maatschap pij zich wenden tot de regeering, met het verzoek, de kikvorscheo op te nemen onder de beschermde dieren. In de af deeling Hulst worden deze duttige dieren door de Belgen bij duizenden kilogram men gevangen en naar de Halles te 'arijs verzonden. Op eene vraag, of de Maatschappij geen steun zoude verleenen, aan de be kende onderneming om de Kortrijksche wijze van vlasbereiding in te voeren, wordt besloten zich vooreerst in den daarover gevoelden strijd niet te mengen. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYÊN. Secretaris AXEL, den 9 Mei 1899. Heden promoveerde aan de Rijks-Uni versiteit te Gent r,ot doctor in de genees-, heel- en verloskunde, de heer Rienko Petrus Offringa, geboren te Grongen, arts te Axel Naar de M. Ct. meldt is Zaterdag 1.1. te Sluiskil een 17-jarige jongen lijdende aan epilepsie, te water geraakt en ver dronken. Door Burg. en Weth. van Zaamslag weid de heer C. J. de Vries, aldaar be noemd tot ambtenaar ter secretarie. Dinsdag werd te Ter Neuzen door den notaris P. Dregmans, te Axel, ten verzoeke van de erven Antbeonis Dekker en Pieternella de Feyter, in het openbaar geveild lo. Een hofsteedje en aanhoorigheden, in den Licvenspolder, gemeente Ter Neu zen, groot 2 hektaron 42 aren 05 centi aren. In zes perceelen toegewezen als volgt le perceel aan J. Klaassen Abrz. te Hoek voor 4055 2e perc. aan Jac. de Fouw voor 12233e perc. aan P. de Bruijne voor 1703,50; 4e perc. aan denzelfden voor 1181,55 5e perc. aan P. J. Scheele c. s. voor 17736e perc. aan J. van Audenaerde voor 165. Te samen dus f 10101,05. 2o. Een woonhuis en erf, als voren, groot 86 centiaren. Kooper hiervan werd de hoer Leendert van Doeselaar voor 775. 3o. De oesterput met aanhoorigheden, groot 22 hektareu 11 aren. Dit werd toegewezen aan den heer J. A. van Rompu voor 3000. wegvliegen, doch er klonk een stem achter hem, die hem geboeid zou hebben, al had hij aan den drempel van het pa radijs gestaan. Hy wendde zich om, en Josephine in haar morgengewaad, stond daar bleek, met rood geweende oogen vol van oneindig lijden, en riep zijnen naam. Zij verschrikte een oogenblik toen zij den wagen omringd zag van weenen den of knielenden, doch een oogenblik later, was dit alles voor haar niet meer in de wereld. Zij ging bedaard naar Koenraad, hief hare armen naar hem op, omhelsde hem bevend en innig en drukte eenen kus op zijne mond. Vaarwel!" zeide zij met een matte stem, »vergeef mij, ik ben immers een stervende," daarop liet zij hem los, en ijlde in huis terug. Koenraad werd bewusteloos in den wagen getild, en de koetsier reed lang zaam door de lijen dei weeklagenden Koenraad breidde zwijgend met wee moed en liefde zijne armen over hen uit, als of hij allen aan zijn hart wilde drukken; toen rolde de wagen op een snellen draf het doi p uit. BEZOEK BIJ DEN HEEB SCHMIDT. „Wat is het dan?" dacht koenraad, doch eerst ua eenige uren was bij we der in staat om bedaard te denken. „Wat was het dan alles goochelarij- het geheele leven goochelarij 1 - Ik ben ver scheurd, in het teederste en diepste ge voel mijns aanwezens het kan my het leven kosten maar wat is het dan meer? Goochelspel! Josephine be- mint my, zij bemint! Zij kan het offer dezer smart worden en ik ook, wat is het dan meer? Wij verstonden sikan der te laat, doch vroeger was het toch altijd te vroeg geweest. Zink in uwe kist, gij engeldaar is het u welhad ik niet aan eenen vader eene heilige schuld af te doen, ik wilde nog liever gestorven dan bemind zijn. Er is onder den hemel geen blijven, geen roem, geen geluk! Hier zijn de hoogste zaligheid en wanhoop zusters; waarom echter aldus? God is onbegrijpelijk, nog is myn droom niet geëindigdwat wil ik dan vitten Ik doe mijnen plicht, ik offer de wereld, de vriendschap, de liefde. Josephine, my zelven aan de plichten op, die ik volbren gen moet. God wil het Hy sohikke, Hij heersche, ik zwyge. Ach, en toch is Hij vader!" Zoo sprak Koenraad tegen zich zelven. maar hij herstelde zich en zag moedig zijn lot te gemoet. „Gij zijt zelf de oor zaak van uwe smart," zeide hij tegen zich zelveD, „want gij zoudt thans lachend Daar Oost-lndië trekken, als gy Josephine niet bemindet, en dat gij haar zoo be mint, is haitstocbt, is zalfsverteeJeriog. Gij hebt een gat in de mouw, zou vader Mat bel zeggen, Ach, als Josephine slechts niet leed!" Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2