Armenië. In Turkije is weer een gedeelte der Redifs (achterban) opgeroepen, om zich te oefenen in de behandeling van het Mausergeweer. Het journal verneemt uit Manilla, dat generaal Artur's devisie Calumpit innam. Rinnenlaml. Atjeh Het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen ir, bei gouverne ment Atjeh en onderboorigbeden, loopende over de maand Febiuari, bevat weinig ot geen belangrijke bijzonderheden. In Groot-Atjeh was het over het ge heel rustig en veilig; alleen in de zuide lijke nederzettingen vertoefden nog aan houdend vijandige elementen. Op Pedir nadden onkele vijandige ont moetingen i laats. Op de Westkust bevinden zich nog steeds vijandelijke benden. Van daar worden de berichten omtrent het gevecht tusschen luitenant Verbrugh en Toekoe Oemars benden bevestigd, evenzoo het sneuvelen van laatstgenoemd hoofd. De weergesteldheid was over het alge meen droog en warm, nu en dan afge wisseld door een flinke bui regen De windrichting was oostelijk, nu en dan met vlagen. De zee was overal vrij kalm. De gezondheidstoestand was gunstig. Onder het vee te Segli en te Padang Tidji van de Atjeh Associatie brak vee pest uitde voorgeschreven maatregelen tegen uitbreiding werden genomen. Landbouw. Mond- en klauwzeer. Voor het kanton gerecht te Heerenveen is een zaak be handeld, die nog een gevolg is van het in 1897 heerschende mond- en klauwzeer. Zeker veehandelaar stelde op 15 Mei, als naar gewoonte bij de Ned. Maatsch tot exploitatie van veestalleg en veetrans porten te Utrecht ter verzorging in be waring 5 gezonde koeien, om daaimede de volgende week 22 Mei aan de markt aldaar te handelen. Toen hij op laatst gemelden datum zijne koeien terugvroeg, kon hij slechts één terugkrijgen, daar de andere 4 niet mochten worden afgegeven, wijl die zich bevonden onder ander vee, waaronder de heerschende ziekte was uit gebroken. Zooals te voorzien was ondergingen deze koeien hetzelfde lotde veehandelaar kreeg ze eerst op 26 Juni terug. De toestand was toen zoodanig dat ze onverhandelbaar waren en voor een geringen prijs van de beid voortbrengen want zonder de ijdel- beid der vrouw zinkt de man tot dier de liefde tot het schoone is de eerste kiem der menschelijke grootheid, die zich in het wilde ontwikkelt en hem menscheljjker maakt. Spaarzaamheid is goed, maar niet alleshet hart moet in aanmerking ge nomen worden, en het hart des mans wordt het gemakkelijkst door de schoonheid der vrouw veranderd. Vrouw Walter sprak over dit en andere dingen met hare gewone levendigheid, en Koenraad keek tusschen beiden beschroomd naar Josephine. Had zij hem aangezien zij zou in zijne trekken gelezen hebben hoezeer hare moeder de waarheid sprak, doch Josephine, die veel te vluchtig was, scheen - van de schoone preek weinig te hooien; zij had eenen grooten kieeit uit de schaal genomen om den stijven heer rentmeester te plagen. Koenraad plaagde zij nooithet scheen datzjj van den i ent- meester meer hield en op de wandelingen hing zij aan zijnen arm. Koenraad moest doorgaans de moeder geleiden. Naai-, kook- en werkscholen werden dadelijk tot stand gebracht. Do leer meesteressen waren vlijtig en gelijk de dorpsmeisjes naar roode linten, stroohoe- den en nieuwe schorten haakten, zoo wil den allen meesteressen worden in de edele kunsten der huismoeders. De predikant ijverde tegen de Arianen, de meisjes naaiden, de jongens leerden zoo ging alles in ordedoch met Koenraad was hand werden gedaan. Hij leed daardoor minstens 450 schade. Thans vordert genoemde vennootschap voor de verzorging en bewaring 7an den handelaar 61.46. Hij, de gedaagde, is echter bereid tot 22 Mei het verschuldigde te betalen, bewerende van af dien tijd. waarop hem de teruggave is geweigerd, geen last tot verdere verzorging en be waring te hebben gegeven, zoodat hij legen eiscberesse heeft ingesteld eene reconven- tioneele voi doring van 200. Gedaagde voerde bierbg aan, dat hij zich gewend had tot den minister van Binnenlandsche Zaken en tot den Com missaris der Koningin in Utrecht en bij dezen aangedrongen beeft de geleden schade terug te ontvangen, daar toch van regeeringswege de eiacheresse is gedwon gen tot die handelingen. Alles was echter vruchteloos gebleven, zoodet gedaagde hoopte dat eiscberesse dengene, die haar daartoe heeft gedwongen, ook zou dwingen haar in dezen te vrijwaren. Voor eischeresse trad op mr. H. Bin- nerts, voor gedaagde T. de Jong Tzn., practizijn. Uitspraak bepaald op 6 Mei a. s. (Tel.) AXEL, den 38 April 1*99. Mej. Zonnevijlle, onderwijzeres te Aar- denhurg, is als zoodanig benoemd aan de Chr. school alhier, en heeft de benoe ming aangenomen. - Door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland te Aarden burg, is op verzoek om ook Axel als keuringsplaats voor merriën met veulens te willen aanwjjzen, gunstig beschikt, - Met ingang van 1 Mei a. s. is aan den kommies ontvanger A. H. de Vlieger te Clinge eervol ontslag uit 's Rijksdienst verleend behoudens aanspraak op pensioen. - Gisteren slaagde te Middelburg voor de onderwijzersakte de heer C. Plasschaert van Westdoipe. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 April 1899. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugeuholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A, (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. R. W. de Jong. (van Ter Neuzen.) niet alles in orde. Torwjjl al de boeren bet gat in de mouw herstelden, had hij een groot gat, dat h\j volstrekt niet wist te stoppen hij had mogelijk wel gedaan, wanneer hij bij Josephine in de naaischool gegaan was, om te leeren, wat bij nog niet wist. Hij gevoelde, dat Josephine's tegen woordigheid de ooi zaak van zijne onte vredenheid was hij beproefde zich zeiven dikwerf en dacht op middelen om het kwaad te verhelpen. Zijne zwakheid binderderde hem bij de groctheid "an het wonderbare meisje de moedwil en eigen zinnigheid, die zij jegens ieder, behalve hem, zoo gaarne uitoeffende, ergenden hem Wanneer hij eens in de beste luim tot schertsen aanleiding gal, werd zij ernstig en zag hem aan met eene soort van be vreemding was hij ernstig, dan kon zij vroolijk zjjn tot uitgelatenheid toege lukte het hem haar op de wandelingen aan hare zijde te hebben, dan was zij bijna sprakeloos, en met alle andere (en dikwerf had men bezoeken var. buren, die men wedei beantwoordde) spraakzaam. Het kwam ook, vooral in den winter, tot pand verbeuren natuurlijk werd daarbij ouder gewoonte, gekust; Koeniaad het werd in den geheelen omtrek, naarman oordeel der scboonèn, voor een knap gehouden, en wanneer met eenen kus de inlossing van een pand te krgeen was werd hij gaarne tot medehelper gekozen, doch Josephine riep hem nooit. Wordt vervolgd.) Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelhui Zitting 28 April 1899. Ie. L. "W., 27 j., arbeider te "Westdorpe 2e Cl. T., 19 j., dienstknecht te Axel 3e. A. T., 20 j., arbeider te Westdorpe, zijn wegens wederspannig- heid, de le en 2e bovendien wegens 't verstoren der orde veroord. de le en 2e ieder tot eene maand gevang, de 3e tot 6 weken eevang. de le en 2e bovendien ieder f 5 boete of 5 dagen hecht. P. A. S., 30 j., timmerman te Hontenisse is wegens beleediging en mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. tjemen^d Nieuws. In zake den moord aan boord een er stoom boot te Rotterdam op d»n 26-jarigen machi nist uit Alkmaar, is nog geen klaarheid gekomen. De gerechtelijke lijkschouwing gaf ge gronde aanleiding om terug te komen, op het aanvankelijke vermoeden dat hier geen moord had plaats gehad. Uit het getuigenverhoor is niets kunnen blijken, wat omtrent den dader of daders zekerheid geett. Wel bleek dat het ver moeden onjuist was, als zou in deze schuld hebben een vroegere vriend van den ver moorde. Een tweede persoon, die volgens geruch ten is deze zaak betrokken zou geweest zijn, is niet uitgevonden kunnen worden Thans wordt er gezocht naar een matroos die vroeger met den verslagene gevaren heeft, doch die sedert met een ander schip naar het buitenland is vertrokken, van wel ken bodem hij intusschen deserteerde, zonder spoor achter te laten. Voor zoover na te gaan is, zou er tevens diefstal iu het spel zijn. Er werden van den vermoorde althans vermist een winter jas een pantalon, een pet, een paar bot tines en zijn geld. Hiervan is niets terug gevonden De zaak is thans in handen van de ju stitie overgegaan. Het lijk van den ver moorde is ter aarde besteld. Zondagavond werden te Velp twee dames, waaronder één gehuwde, aangevallen door een bende jongens die onzedelijke handtastelijkheden wilden plegen. Zeer ont steld worstelden zij uit de handen dei in dividuen. De bengels hebben den leeftijd van ongeveer 17 lot 20 jaren en posteeren zich alle avonden op de hoeken der straten waar de bewoners heel wat te verduren hebben dezer dagen werd allerlei vuilig heid, waaronder een stekelvarken, binnen hunne woning geworpen en telkens de deuren opengegooid. Toen een aannemer te Breda, even voor vijf uren, zijn keuken binnentrad, werd hij een sterke gaslucht gewaar. Aan vankelijk moenende, dal. wellicht niet voldoende water in de lamp aanwezig was trachtte hg, door deze t6 vullen, het on geval te verhelpen. Hiermede echter hield het gesis van ontsnappend gas geenszins op en nu bemerkte hij, dat aan de zolde ring een groot lek in de pijp was ontstaan. Toen dit vrijwel was gestopt en de schuif ramen gedurende geruimen tijd hadden opengestaan, meende hij, dat het gas vol doende uit het lokaal verwijderd was. Hij dacht er evenwel niet aan dat dit, lichter zijnde dan de gewone lucht, zich tegen het plafond verzameld had. Hij ontstak een lucifer, waarop terstond een hevige knal volgde, die de ruiten verbrijzelde, de paneelen der deur zelfs vernielde en alle voorwerpen in de kamer door elkan der slingerde. Wonder genoeg ontstond geen brand, doch het hoofdhaar en de wenkbrauwen van den heer des huizes waren geheel weggeschroeid, terwijl hij aan een der handen zeer ernstig verbond werd. Overigens had hij geen letsel beko men. De Toekomst. In de April-aflevering van De Mentor is in de afdeeling: Socio logie, economie en armenzorg, waarvoor de heer D. Beerends verantwoordelijk redacteur is, onder den titel »Zorgt voor de toekomst!» e»n opstel opgenomen, waaraan de Tele graaf het volg' nde ontleent Het is een treurige waai In id. zoo wordt daarin gezegd, dat men de bi ndaagsche ma;.'.schappij 'n tw e grorI>t,n kan vrdee- len, die de namen dragen van rijken en armen, 't Menschen levensgeluk is echter evenmin aan rijkdom als aan armoede verbonden. Er zijn stoffelijke rijken, die geestelijk arm zijn. Het geluk van den zoon der weelde kon woiden verhoogd als de zucht naar zingenot door nuttigen ar beid werd beteugeld, terwijl het levens heil van den arme kon worden vermeer derd door meer ruimte van stoffelijke mid delen. Hoe is, zoo stelt schr. de vraag, de kloof te dempen, die de beide groepen van el kander scheidt? Schr. is van meening, dat ?oo men hiertoe middelen beramen wil, het recht onverlet moet blijvenmen moet niet an het overvloedige van den rjjkdom nemen om het gebrek der armen aan te vullen. Tiouwens een Staatspensioen voor ouden van dagen neemt de armoede niet weg, maar geeft zijn inziens enkel leeniging van nood, aan h»n, die het voorrecht hebben den ouderdom te bereiken, waarop zij aan spraak bunnen maken op die ondersteuning Tot demping der kloof tusschen armen en rijken, verlangen sommigen afscriaffing van het kapitaal anderen landnationa lisatie weer anderen het stellen van alle reprodnetie middelen in handen van den Staat, om niet van nog andere hersen schimmen tc spreken. H»t valt dus bezwaarlijk, gepaste middelen aan te wenden tot een radicale verbeteiing van den oogenblikkelijken toestand der maatschappg. Toch kunnen wg beoogt schr. veel doen ter bereiking van een be tere toekomst. De maatschappg bestaat uit menschen en baar welvaart is athankelijk van de hoogte van kennis en zedelijkheid, waarop zich hare leden bevinden. Is die hoogte blijkbaar te gering en liggen hierin de kiemen van armoede en ellende dan moet gezorgd worden, dat het aankomend geslacht zich tot gunstiger peil kan verheffen zoodat weldra de eigenlijk gezegde armoede tot een verleden tijdperk behoort. Wij weten, dat onze tijd zegenrijker licht over de misdeeldcn laat gloren dan vroeger dagen, toen hongersnood duizenden slacht offers eischte en ellendige hutten de kweek plaatsen «varen van velerlei ongesteldheden. Wjj weten, dat ook in ons vaderland in den loop dezer eeuw de toestand der dag- looners niet weinig is verbeterd. Die verbetering kan voor de toekomst aanmerkelijk bevorderd worden door dege lijk onderwijs. Hieraan ontbreekt nog veel. Hoeveel goeds ook van het openbaar lager onderwijs kan gezegd worden, toch heeft het als vormschool voor toekomstige waardige leden der maatschappg zijne leem ten. Het bepaalt zich hoofdzakelijk tot het mededeelen van, kennis, terwijl de karakter vorming te veel uit bet oog wordt verloren Wel is het belast met opleiding tot alle m latschappelijke en christelijke deugden, maar de meeste onderwijzers l.lemmen zich zoo vast aan de voorgeschreven nentrali - teit, dat zelfs de zedei leer vergeten wordt. Daarenboven ontbreken in ons vaderland nagenoeg geheel de vakscholen, waar leer lingen die het lager onderwijs hebben ge noten. zich th- ort-tisch en practisch kun nen oefenen in het bedrijf, dat zij hebben gekozen. Eene verbeterde vorming der jeugd zal niet weinig bijdragen tot een gunstiger toestand der maatschappij. Verhooging van het verstandelijk en zedelijk peil van hare leden zal meer bijdragen tot demping dei- kloof tusschen rijken en armen, dan eenige staatswet, die ingrijpt in bestaande ge steldheid. Daarom zij ons wachtwoord Zorgt voor de toekomst 1 - Uit Philadelphia komt bericht van een erustige ramp. Door een Diet nader aangeduide oorzaak had een ontploffing plaats in een fabriek van gomtabletten, aar 400 jonge meisjes werkzaam waren. Vele harer werden gedood en nog grooter aantal is gekwetst. Bijna de geheele fabiiek is vernield en de aangrenzende huizen wer den zwaar beschadigd. Alle ambulance-rijtuige' en brancards uit, de geheele stad werden naar de plaats des unh ils gezonden, waar de brandweer bet reddingswerk leidt.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2