HET GAT INDEN MOUW. No. 1311). hater dag 21) April 1899. I5e Jaarg. VJIJ U Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAJV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COUIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar Dlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De werkstaking in België blijft door haar omvang en haar invloed op de in- dustrieele toestanden des lands, de aan dacht trekken. De eerste berichten over een hervatting van den arbeid, komen uit de buurt van Luik, waar enkele mijnen zelfs voltalli ge ploegen hadden. Óf dit een gunstig teeken of een op zich zelf staand feit is, blijkt niet. In dezelfde stad heeft de electriciteits- fabriek gebrek aan brandstof. Men vrees de, dat, als niet spoedig in dit gebrek kan worden voorzien, de stad spoedig half in duisternis zou zitten en zonder tram. Uit het centrum waren geen tijdin gen van gewicht. Uit de buurt van Charleroi werd zoo wel Maandag middag als Dinsdag mid dag gemeld dat de werstaking zich nog altijd uitbreidde. Op de meetings was het vrij kalm. Ook uit de Borinage kwamen soortge lijke berichten. Enkele eigenaars hadden een kleine loonsverhooging toegestaan. Vele fabrie ken in die omgeving hadden kolen uit Frankrijk doen komen, om niet te moe ten stilstaan. Daarom waren de hooge vraagprijzen der vreemde mijnen toege staan. Maar nu gaan ook de mijnwerkers in het Noorden van Frankrijk zich roeren. Volgens de Bien Public rekent de Bel gische regeering, ondanks den afval van "Woeste en van een gedeelte van de Antwerpsche'bank, nog op een meerder- Zoo zeer by voor de verveling vreesde, had hij die toch nooit; de heerlijkheid was met al hare goederen opgemeten de bier bestaande landbouw met alle zijne gebreken in oogenschouw genomen een nieuw schoolhuis gebouwd en een meester beroepen. Gaarne had Koeuraad ook eenen anderen predikant gehad, maar dat ging niet. en toch had hij op dezen in het be gin grootendeels gerekend tot zedelijke verbetering der boeren doch deze Gods- man nam zqn beroep zeer slecht waar hij bekommerde zich minder om de zielen der boeren, dan om hunne zijden spek, cijeren, groote en kleine tiendeu. Wanneer de schout met hem sprak over de ver betering van het onderwijs der jeugd, over de ruwheid der mensehen en hunne on wetendheid, stemde hij dit glimlachend toe, en ondersteunde zijne meening met vele voorbeelden uit de ervaringdoch op den volgenden Zondag donderde hij dan tegen de ketters, de Arianen en So cinianen, die de godsdienst ten gronde richten wilden met verbeteringen der wereld. Hij haatte de goddelooze ver lichting, die eindelijk den paus zei ven van zijne diievoudige kroon en zijn eigen heid van '25 stemmen voor de kieswet. Het verhoor van kapitein Cuignet in de Figaro van Dinsdag was niet bijzon der belangrijk. Hij bleek overtuigd van de schuld van Dreyfus. Hij was sterk ingenomen voor gene raal Gonse, en beschouwde Du Paty de Clam als de kwade geest van de bureaux. Onder meer nam hij aan, dat deze fe gesluierde dame was, en de samenstel ler van de valsche telegrammen welke Picquart moesten compromitteeren. Hij. was verder tegen Picquart, maar gaf deze op twee punten gelijk. Het stuk cette canaille de D. had geen betrekking op Dreyfus, en het veel be sproken Manuel was geen geheim stuk en gemakkelijk te krijgen. Du Paty de Clam heeft, naar aanlei ding van de jonpte beschuldigingen door kapitein Cuignet tegen hem ingebracht, aan De Freycinet een confrontatie met dezen officier gevraagd. De Aurore deelde Dinsdag mede, dat Freystatter toen hij de hem gestelde vragen had beantwoord, over de mede- deeling van geheime stukken wilde spre ken eD dat president Mazeau deze ont hulling afsneed met de woorden dat het hof daarin geen belang stelde. Uit de Figaro blijkt evenwel dat Freystatter volkomen vrijheid van spreken heeft gehad en daarvan gebruik maakte. Zijn verhoor duurde slechts kort. De oud-prefect van politie Lepine heeft medegedeeld dat de politie over Dreyfus' verhouding tot spel en vrouwen geheel andere inlichtingen had, dan in de acte van beschuldiging waren opgenomen. Nieuw is dit niet, maar het kan geen rookhok van alle zijden spek dreigde te berooven hij wilde gaarne oprecht '/jjn als de duiven, maar was daarbij ook eer.ig- zins voorzichtig als de slangen. De Altekker boeren hadden veel overeen komst met hunnen piedikant: hunne godsdienst bestond meer in vrees voor den duivel, dan in liefde tot God, want zij waren van oudsher alleen aan gestrenge heeren gewoon, en kwam er een die goed hartig was, dan lachten zij hem uit. In huis en bij den landbouw handelden zq zoo als de ouden, die zoo ais zq zeiden, ook niet op hun neus gevallen wareu ai moede heerschte bij allen. Zij leefden in hunne morsige huizen met hunne magere koeien eD met vodden bedekte kinderen van aardappels en bronwater jegens vreemdelingen waren zij onvrien delijk en bedriegeljjkjegens Jen predi kant huichelend, en jegens de bewoners van het hoerenhuis in het stof kruipend zij waren onder elkander hatelijk, nijdig, lasterend, trotsch en ruw dat was levenswijsheid. HET GAT IN DE MOUW. Koenraad wist met deze lieve menschen spoedig den ïechten toon te treffen. Nadat hij achtereenvolgens een dozqn om mis drijven had laten opsluiten, een ander dozijn een pak slagen had laten geven, hielden zij hem voor een zeer verstandig man. Thans, daar men voor zijn verstand kwaad dat het hof nogmaals hoort dat alles laster is. De expert Charavay heeft een nadere verklaring gegeven, om terug te nemen zijn advies van 1894, dat het bordereau van Dreyfus was De stand is nu zoo, dat van de vijf experts, die in 1894 werden gehoord, drie verklaren dat Drey fus de schrijver niet is; een volhardt bij zijn verklaring, dat Dreyfus wel de schrijver is, terwijl no 5 behoort tot de menschen, die von reiner Weisheit ein Narr geworden sind. De vrouw van Esterhazy die verleden jaar scheiding van tafel en bed kreeg, heeft nu de geheele ontbinding van haar huwelijk gevraagd. De Figaro vervolgt de verklaringen van kapitein Cuignet en geeft verder de verhooren van Barthou en Guérin (ministers in 1894). Barthou hoorde nimmer van bekente nissen; wel hoorde hij, dat Billot tijdens het proces-Zola twijfelde aan de schuld van Dreyfus. Guérin zeide dat in 1894 alle minis- teis vóór de vervolging van Dreyfus waren, met uitzondering van Hanotaux, die eenige bezwaren maakte. Van een meededeeling van geheime stukken wist Guérin niets. Hij hoorde daarvan het eerst bij het Zola-proces. Van een be kentenis van Dreyfus vernam hij nooit iets. Over den nog tijdig ontdekten Carlis- tischen aanslag, is er betrekelijk weinig nieuws De Carlisten te Madrid loochenen alle verstandhouding met het ontdekte complot.—Te Corunua had een anti-Cle ricale meeting plaats, waar 3'»00 perso- vertrouwen had opgevat, werd het hem gemakkelijk alles goeds te bewerken hij wilde de menschen tot orde en tot wel stand brengen, want allen gingen mees tal als bedelaars ingascheuide kleederen. Toen dacht bq aan de opvoeding, welke zqn eerbiedwaardige pleegvader Marbel hem gegeven bad en aan diens verhaal vau den man met de sneeuwitte pruik en van het gat in de mouw. Behalve eene naaister, kon geene boeren vrouw in het dorp de naald op eene be kwame wijze voeren, en wat de moeders niet verstonden, was nog miDder eene kunst der dochters. Had het nieuwe kleed het eerste kleine gat in de mouw; dan werd het van zelf grooter, en dewijl men met de hulp te laat kwam zoo werd de kiel voor den tijd oud. Het ongenaaide gat in de mouw was de oorzaak der on zindelijkheid in het huiselijk leven de onzindelijkheid had hare gewone gevolgen alle soorten van ziekten. In ge scheurde kleederen, verdraagt men ge ringe onwelvoegelijkheden van allerlei aard laagheid van gedrag, ruwe ondeugd. Het gat in de mouw is de oorzaak van dui zend lompheden, van duizend leelijke woor den en daden, en leidt tot ODdeugden, die door geen schreeuwen van den kansel het dorp uitgejaagd worden. Zoo als het viou welijk geslacht in hoogere standen de ruwe zeden eD denkwijze der maaneD verzacht, zoo moet ook in de dorpen de veredeling van de vrouwen uitgaan. nen aanwezig waren. Men benoemde een commissie, welke bij de overheid zal aandringen zich te verzetten tegen eeni ge vorderingen der Dominicaner monni ken. Koning Humbert heeft Zondag een be zoek gebracht aan Garibaldi's graf op Caprera. De dochter van den grooten patriot gebruikte deze gelegenheid, om bij den koning aan te dringen op gratie voor de politieke gevangenen. De Koning is te Rome teruggekeerd. In de Italiaansche kamer heeft een interpellatie plaats gehad over de En- gelsch Fransche overeenkomst in ver band met het achterland van Tripoli. De premier, admiraal Canevaro, antwoordde »Wij moeten ons nietjbeklagen, wanneer er een inbreuk is gemaakt op het hin terland* van Tripolis. Wij hebben daar door een groote ramp aan de beschaving bespaard, daar een Fransch Engelsche oorlog slechts vermeden kon worden door een afbakening van de sfeer van invloed. Wij vroegen niettemin aan Frankrijk en Engeland uitleggingen, waarbij tevens hunne welwillende bedoelingen werden uitgesproken*. De bespreking werd gesloten zonder dat over een motie werd gestemd. Een schandelijk pamflet van een Wee- ner priester, die, om het protestantisme verdacht te maken o. a. schreef, dat Luther zich van het leven had beroofd, is in beslag genomen. Dat de Weener politie in deze zonder aanzien des per- soons handeld, is een merkwaardig iets Te Konstantinopel maakt men zich ongerust over de groote samentrekking van Russische troepen op de grens van Zoo dacht Koenraad er over. Zijn eerste werk was eene werkschoot voor volwas sene meisjes te stichten, doch uit brood nijd weigerde de naaister hare kunst mede te deelen de vrouw van den predikant klaagde over gebrek aan tijd om zich aan het onderricht der meisjes te wijden, of schoon de predikant de gedachte van den schout ten hoogste prees. Op den voi- genden Zondag hoorden de boereu weder eene vooi treffelijke predikatie tegen de Arianen en Socianen en dergelqke lieden, die werkscholen invoeren. DE WEKKSCHOOL. Koenraad bracht den wensch van zijn hart in den vertrouwelijken kring aan taf9l ter sprake. Josephine, luisterde zoo als altijd, wanneer bij sprak, met de meeste opmerkzaamheid en schonk het bare volkomene goedkeuringzij verzocht verlof om zelve leermeesteres te zijn. Vrouw Walter verwachtte dit. »Met het naaien," zeide vrouw Walter, »is niet genoeg gedaanonze boerinnen weten noch van planten in hare tuinen, noch vaD koken in hare keukenslaat ons onze keukenmeiden voor het huisge zin afschaffen en de boerenmeisjes bij af wisseling in or.ze keuken nemeu ik wil daar eo in den tuin bare leermeesteres worden de kunst is eenvoudigkleine belooningen, eene stroohoed, eene nieuwe muts zullen Daqver verwekken en den smaak voor pronk en een weinig ïjdel-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1