HET GAT HOT MOUW m. 1318. Woensdag 26 April 1899. 15® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsniimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het nieuw voorgedragen kiesstelsel houdt de geheele Belgische pers natuurlijk bezig, en de critiek wordt niet gespaard. Wonder is dat nietwant, er zal van een evenredigheid tusschen kiezers en geko zenen slechts weinig te bespeuren zijn. En het groote voordeel van de regeling is, dat een katholieke minderheid veel meer zetels zal verwerven, dan de ver schillende linkergroepen, die samen de meerderheid hebben. Alleen in die districten, waar tot nu toe door een onrechtvaardige districten- indeeling het platteland de stedelijke be volking overstemde, zullen de liberalen en clericalen een paar zetels kunnen winnen. Maar de grondtoon van het ontwerp is, handhaving van het bestaande onrecht, zij het ook in anderen vorm. Men verwacht nu dat de aanhangers van een ander proportioneel stelsel een tegen-ontwerp zullen indienen. Maar het is de vraag of dat deel der katholieke partij, welks steun onmisbaar is, bereid zal zijn zich tegen de regeering te ver zetten. Voor een paar maanden, scheen het alsof Beernaert daartoe bereid was. Maar van een oppositie in eigen kring bemerkt men bij de katholieken meestal weinig als het op stemmen aankomt. En vooral in België zijn de katholieken, als het erop aankomt, zóo onderworpen, dat de hoogere geestelijkheid in Spanje ze zelfs aan de Spaansche katholieken ten voorbeeld stelt. De berichten over de werkstaking in België blijven van een toeneming gewagen. DE SCHOUT. Na verloop van eenige weken kwam de heer Schmidt met een vroolijk gezicht in de kamer van Koenraad, met een nieuws blad in de hand. »Vriendje," riep hij, »gii moet mij naar den heer Wallenroth vol gendeze verlangt eenen schout op zijne goederen; een geheel dorp behooit hem, en by heeft eenen man noodig, zooals gij zijthij is mijn bijzondere vriend. Daar laat hij in her, weekblad de aanvraag plaatsen zeven honderd gulden inkomen vrije woning, licht, hout, en vermoedelijk rijke gerechtskosten daarenboven, wat wilt gij meer? Hebt gij er zin in?" Koenraad trok de schouders op. »Niet? volg mij, heer doctorvoer de heer Schmidt voort»vergun mij 'oy u de plaatsbekleeder van papa Marbel te wordendat is eene plaats voor u 1" Koenraad ging met hem in de koets, en zij legden een bezoek af bij den heer van Wallenroth. Deze, een ondaobtig, vriendelijk en goedhartig beer, zeide tegen Koenraad ik heb wel de eer niet u te kennen, maar genoeg, mijn vriend Schmidt beveelt u aan gij, en geen ander ontvangt da plaats Vooral in de buurt van Luik breidde de beweging zich Vrijdag vrij sterk uit. Alles is evenwel kalm gebleven. Niet alzoo te Brussel, waar de werk staking der steenbakkers tot een aanval op de vrijheid van den arbeid leidde Zelfs is een loods, waarin de niet-werkstakers gevlucht waren, gedeeltelijk vernield. Zij is ons, en zeker velen met ons, een dagelijks stijgende ergernis geweest: de houding van president Loew en de andere raadsheeren. Door de wet bekleed met de macht om alles te doen wat noodig is om de waarheid aan het licht te bren gen, buigen zij deelmoedig het hoofd voor elke verklaring van een getuige, dat hij niet spreken wil. En met die ergernis daarover, steeg die over het feit, dat piesi- dent Mazeau en diens beide handlangers toch medegingen met Quesnay de Beau- repaire, die president Loew beschuldigde van alles wat leelijk was. Dagelijks vragen wij ons af, waaruit dan toch wel die partijdigheid van de strafkamer bleek, en steeds duidelijker wordt, dat, als er sprake was van par tijdigheid, de generale staf de bevoordeelde partij was. Maar nu weten wij eindelijk hoe het met deze beschuldiging staatAanvanke lijk was aan de strafkamer verweten, dat zij niet was ingegaan op een verzoek van Roget, die verlangd had met Picquartte worden geconfronteerd. Maar later bleek weer dat dit een ver keerde voorstelling was. Picquart had een confrontatie gevraagd, hetgeen was geweigerd, en daarop had Roget den moed gevonden ook een confrontatie te vragen, wetende dat deze geweigerd was. docb ik moet u vcoraf nog een en ander zeggen. Ik ga ingevolge eene opdracht van mijn hof naar Parijs, en blijf waar schijnlijk verscheidene jaren weg ik geef u mijne goederen overde erf- en gerichts- heerschappy te Altek gij moet niei alleen de plaats van rechter daar b9kleeden, maar ook van mijnen persoon, en onder u slaat de rentmeester. Gij moet mijne verwaarloosde goederen weder in oide biengen, en, wat mij vooral aan het hart gaat, mijne boeren meer menschelijk manen want, de Altekkers zijn inderdaad vee, ellendig, ruw, arm, onwetend. Ik bezit de heerlijkheid eerst sedert een jaar, maar ik heb er weinig aan kunnen doen alles is daar iu vervat. Ik laat het aan u over aan te stellen en weg te jagen, die gij wiltkortom, gij zult alle mijne rechten uitoefenen. De gelden en rekeningen zendt gij jaarlijks aan mijnen vriend, den heer Schmidt, om my te overhandigen. Koenraad wilde zich verontschuldigen, dat by te weinig van de landhuishoud kunde verstond, doch die bescheidenheid hielp hem nielsde beide oude beeren drongen met goedheid by hem aan, en de heer van Wallenroth verhoogde, in den waaD, dat Koenraad de bezoldiging voor zulk eene uitgebreide bedieniug te gering vond, het inkomen, bood gedurig meer, en verdubbelde eindelijk bijna de som van zevenhonderd gulden Koenraad was verlegen en vroolijk te gelijk. .Maar,'' zeide hij, »hoe kom ik aan dat boven Maar nauwelijks is er ernstig sprake van, dat het geheele hof zal doen wat de i strafkamer heeft nagelaten, of Roget be denkt zich. Hij acht in eens een con frontatie overbodig. Vanzelf vervalt daar mede de beschuldiging tegen de strafkamer, want waartoe zou deze een confrontatie toestaan, al deze overbodig is Maar nu wordt een nieuwe zwenking gemaakt om toch eens met op de strafkamer te werpen. Generaal Roget noemt de confrontatie overbodig omdat Picquart zijn vroe gere verklaringen gewijzigd heeft, waar door deze nu in overeenstemming zijn met die van Roget. Maar en hier komt de nieuwe insinuatie Picquart heeft zijn verklaringen kunnen wijzigen, omdat hij in kennis is gesteld met die van Roget. En dat wordt ronduit verweten door een van de generaals, die tijdens de en quête dagelijks inzage kregen van wat de andere getuigen verklaard hadden. Als waar is wat Roget thans de strafkamer verwijt, dan is hoogstens aangetoond dat de heeren zoowel den staf als Picquart met gelijke maat hebben gemeten. Dupuy heeft zich in een schrijven aan Gerville-Reache bereid verklaard, zich niet te verzetten tegen het in overweging nemen van het door deze ingediend ont werp tot herziening der Fransche grond wet Deroulède en Habert zijn naar de kamer van inbeschuldigingstelling verwezen. De instructie heeft juist 8 weken geduurd. Het aantal interpellaties, dat nu reeds ter kennis van de Fransche regeering wordt gebracht, stijgt voortdurend. Zoo is er nu weer een bijgekomen over de reeks matig vertrouwen De heer van Wallen roth wees op den heer Schmidt»het hart van dezen man," zeide hij, >en het myne is één." De zaak werd ir. orde gebracht, schrif telijk zooals het behóórt. Van achteren kwam echter de heer van Wallenroth nog met eene clausule voor den dag, waaraan hij veel gewicht hechtte. Allen" zeide hij, »zyn aan uw bevelen onderworpen, met uitzondering van eene persoon, die mij dierbaar is, aan welker overleden man ik groote verplichting heb, hoewel zij mij nauwelijks ker.thet is eene predikants weduwe, genaamd Walter. Zij is zonder vermogen /.ij leeft van een klein pensi oen te Altek, en ik heb haar levenslang woning, kost en bediening in myn eigen huis te Altek gegeven gij zult dus met haar onder één dak wonenzij is braafste vrouw van de wereld ik hoop en wensch, dat gij met haar in go< harmonie zult blijven." Koenraad had tegen deze clausule in het geheel niets in te biengeD, en was zeer tevreden dadelijk eene vrouw te vin den, die hem de kleine zorgen der huis houding afnam. Nog in dezelfde week reisde de heer van Wallenroth met Koenraad naar Ai- tek, leidde hem vormelijk in zijn ambt in, doch hield zich echter niet langer dan eenen dag op, en liet hem bij de vrouw Walter. groote branden, welke Guadeloupe teistert. De afgevaardigde van het eiland schijnt den minister en de plaatselijke overheid voor deze branden aansprakelijk te stellen. Volgens een bericht aan den Ameri- kaanschen consul had de groote brand te Pointe-APitre aan 31 menschen het leven gekost. De vrienden van Wolff verzekeren, dat zich tot nu 9000 lieden van Rome hebben losgescheurd. Schoenerer heeft zijn be keering toegezegd tegen den dag, dat het aantal bekeerlingen de 10.000 bereikt. Ook generaal Tejeiro, die onlangs aan een zeer heftigen aanval bloot stond, en van de schandelijkste dingen werd be schuldigd, is nu door een raad van eer onwaardig verklaard langer te dienen. Nog steeds verkeert men in het on zekere over het lot van de Amerikaansche afdeeling, die door de Philippino's werd gevangen genomen. Blijkens een door dezen naar Europa gezonde mededeelingen telde bedoelde troep 140 officieren en manschappen. Onmiddollijk na dit echec heeft generaal Lawson den terugtocht aanvaard. Veel opzien baart in Amerika het be sluit van Reed, den voorzitter van de kamer der afgevaardigden, om de politiek te laten varen en deelgenoot te worden in een groote rechtsgeleerde firma. Reed was vroeger een mededinger Mac Kinley naar de candidatuur voor het president schap der Unie. Niet onmogelijk dat hij toch nog candidaat wordt als Mac Kinley bedankt. Van de Philippijnen wordt gemeld dat een Amerikaansch oorlogsschip beschoten is door de Spanjaarden, en wel te HET GEZELSCHAP. Het heerenhuis, zooals men het noemde, lag zeer aangenaam, midden in den tuin op eenen heuvel over het dorpstalling schuren eu een groote ïuimte in een vier kant daar naast. Overal heerschte orde, in het heerenhuis zindelijkheid en een vroolijk aanzien. De schoonste kamers waren eenvoudig en met smaak voor den heer schout ingerichtniets ontbrak er, zelts een kleine bibliotheek, en eene forte piano was vooihande; nergens zag men een stofje, de vloer was als nieuw vrouw Walter had huis, tuin en kelder in de beste orde gebracht. Vrouw Walter, eene levendige en toch ernstige vrouw van omtrent veertig jaren, liet vorming en beschaving blijken. De bleekheid van haar gelaat, haar stille ern stige blik, die eerst gedurende het gesprek helderder werd, gaven te kennen, dat zij veel lijden in haarleven ondervonden had voor haar verscheen niemand als vreem deling. Koenraad was den eersten dag met haar, als of hij haar reeds jaren ge kend had zij maakte hem met de woning en den omtrek, met de waarde der knechts en meiden bekend in een woordzij wijdde hem in alles in wat in haren werkkring lag. »Met die vrouw kan men wel leveD," dacht Koenraad na verloop van eenige dagen, daar hij toch, toen de heer van Waitenrolh met zooveel belang van de clausule gesproken had, eenige vrees ge-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1