G. I'. ITTMANN, Arte, Binnenland. Oemengd Nieuws. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Burgerlijke Stand. E K R T A. Advertentie». GEVESTIGD ten huize van 110EBÉ, Schilder, Keizer en Grootvorst richten en daarbij stipt den weg volgen dien Czaar Nicolaas heeft aangewezen. De Russische regeering tracht nu de plattelandsbevolking voor zich te winnen en heeft talrijke agenten uitgezonden, die, als marskramers verkleed, het land doorkruisen en de boeren tot eene be weging tegen den Finschen Landdag en Senaat, en ten gunste van eene enge aansluiting aan Rusland willen overhalen- De regeering heeft de dagbladen Nya pressen en Afton posten verboden; de eerste voor den tijd van twee maanden, de tweede voor een maand. Dit heeft onder de bevolking een zeer slechten in druk gemaakt en aanleiding gegeven tot volksoploopen vóór de redactie-bureau's dezer bladen. Volgens de Frankf Z. heeft Rusland de laatste dagen in alle stilte een krach tige actie gevoerd, inzake de achterstal lige oorlogskosten De gevolgen van deze stappen zijn nog niet geheel te overzien, maar de correspondent meent dat het gewicht daarvan niet onderschat mag worden. Rusland heeft op een formeele wijze, welke den sultan geen uitweg toelaat, den eisch gesteld, dat de invor dering van het aandeel in de inkomsten van de vijf Aziatische vilayets, ter ver mijding van vertraging en in het belang eener geregelde afdoening, aan de Turk- sche overheid zal worden onttrokken 6n aan een bijzonderen tak van dienst van de Ottomanische bank worden toevertrouwd In het Koninklijk Paleis te 's-Graven hage werd Maandag-namiddag door Hare Majesteit de Koningin-Moeder de acte geteekend, waarbjj Hare Majesteit hei landgoed »Oranje Nassau Oord« bestemt tot een sanatorium voor longlijders. De stichtings-acte werd gepasseerd ten ovei staan van notaris Ligtenberg. - De aanvang van het beschrijvings- werk voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsteu over het dienstjaar 1899/1900 in Zeeland is door den com missaris der Koningin bepaald op Zaterdag 6 Mei a. s. - Blijkens een telegram van onzen ge zant te Brussel zal het grenskantoor Visé met ingang van 15 April voor den invoer van melkvee uit Nederland gesloten worden. - H. M. de Koningin verleende Don derdag 1.1. te Amsterdam audiëntie aan com missiën en particulieren, van wie enkelen deze gelegenheid gebruikten om hunne belangen aan H. M. mondeling ot door bet aanbieden van een request ken baar te maken. H. M. was daarbij gekleed in grijsblauw (mauve) costuum. Onder de com missiën bevonden zich die van Artis, de Deutscher Verein, het Ned. Rundveestamboek, de kerkera den van verschillende gezindten, van de Gemeentelijke en de vrije Universiteit, het Nederlandsch tooneel, van vele lief dadige ot nuttige instellingen, van Pro Juventute, ambachten en beroepen. Dan maakten nog hunne opwachting, bestuurderen van werkliedenveraenigin gen Patrimonium en den R. K. Volks boud,' wier voorzitters, de heeren Katers en Passtoors, in het kort het doel dier bonden uiteenzetten, waarop de Koningin antwoordde steeds met groote belangstel ling het streven dezer groote vereenigin gen te volgen. Hare Majesteit wenschte den voorzitters toe dat de pogingen, wel ke door die bonden worden aangewend om sociale en economische verbeteringen Toen Koenraad zestien jaar oud was, gaf de heer Marbel hem op zijn verjaardag vierhonderd daalders. »Thans. lieve Koen- raad, willen wij onze huishouding schei den gij hebt geldleef daarvan thans en kleed u daarvoorbetaal uwe mees ters, schaf u aan wat gij wilt; gq kunt bij mij in huis wonen, maar gij betaalt mij voor kamer, bed en meubelen elk vierendeel jaars vier daaldeis: vestig u." Wordt vervolgd.) voor de leden te verkrijgen, bekroond mochten worden tot welzijn van heel den werkendon stand. Ook kwam ter audiëntie het bestuur van den Nederlandscben Journalisten kring, vertegenwoordigd door de heeren dr. A. Kuijper, P. J. Appel en J. Deen. De twee laatstgenoemde heeren wer den voorgesteld door Dr.Kuijper, die H.M. de eerbiedige hulde var, den Kring aan bood en de diepgevoelde erkentelijkheid van den Kring betuigde voor den hoog- gewaardeerden steun, door de Nederland se1^ pers in de inhuldigingsdagen van de regeering ondervonden Tevens overhandigde de spreker een adres van dankbetuiging, namens het Bureau central des Association de la presse te Parijs. De Koningin verklaarde met groote belangstelling de ontwikkeling van de Nedeilandsche pers gade te slaan, en met name hoogelijk ingenomen te zijn ge weest met de goede ontvangst, door de Nederlandsche pers in September aan de buitenlandsche colega's bereid, waar door in bet geheele buitenland een goede indruk van onze Nederlandsche toestanden is verkregen. De Koningin verklaarde de teleurstel ling te begrijpen van den voorzitter, dat bij, na zooveel inspanning, toen het land heeft moeten verlaten. De voorzitter dankte voor die goede wooiden en beval de Nederlandsche pees in de genegenheid van H. M. aan. Onder de bijzondere personen behoorde „o heer Louis Bouwmeester, die H. M. dank kwam betuigen voor de hem ver leende onderscheiding. Na afloop dezer receptie maakten H. H. M. M. een rijtoer, waarna het gedenk raam in da Nieuwe Kerk werd bezichtigd. Daarbij waren tegenwoordig de kerkeraad de commissie en de architect voor de kerk gebouwen, de heer Posthumus Meijes. Aan het diner, in de galerij of groote zaal van ongeveer 50 couvert», zijn ge- noodigd vele leden der hofhouding, de vier dageljjksche gasten, alle adjudanten en kamerheeren in buitengewonen dienst de Commissarissen der Koningin in de ver schillende provinciën, voorts de leden dei- Eerste en Tweede Kamer in Noord-Hol land, voor zoover zij ter audiëntie ver schenen. Woensdagavond waren een achttal dames onder wie mevrouw Vening Meinesz, Van Tienboven, Harinxma thoe Slooten en Geertsema, bij de koninginnen van balt negen tot half tien uur op de thee. AXF.L den 14 April 1*'»». Naar men uit Ter Neuzen meldt, zijn aan den Minister van Waterstaat twee adressen gericht, onderteekend door tal van ingezetenen, waarin gewezen wordt op de gebreken in de bestelling en het vervoer van brieven en postpaketten en ook govraagd wordt om een brievenbus aan het statioD. Door den bisschop van Breda is benoemd tot kapelaan te Graauw de heer M. Piliot, priester van bet semenarie. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks be lastingen G. L. Jedema, 3e klasse van Sas van Gent naar Mijdrecht, A. M. J. van der Linden, 4e klasse van Afleiden naar Sas van Gent, A. Bouwman, 4e klasse van Locht naar Sluis. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 37 stieren, 16 ossen, 18 koeien, 81 vaarzen en 1 kalf, samen 153 beesten, die op 10 stuks na allen werden verkocht aan on veranderde prijzen. Zondag 16 April 1899. Ned. Herv. Keik. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugeuholtz Nam. "2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Oerefoi meerde Kerken. Kerk A. Geen dienst wegens den bouw. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kaptejjn Nam. 2 ure Leeskerk Te Lienden is in ondertrouw opge nomen een 53-jarige arbeider met zijn 19- jarige nicht stiefdochter van zijn broeder. Door dit huwelijk moet de man zijn eigen broer met »vader" aanspreken, terwjjl de vader van het meisje haar zwager wordt In de voor de tweede maal gehouden wordende instructie tegen de van vergif tiging verdachte weduwe uit de Oranje- boomstaat te Rotterdam, die zich sedert September in hechtenis bevindt, zullen thans een 60-tal getuigen gehoord worden waar onder geneesheeren en apothekeressen. Een dezer nachten trof d" politie te Culemborg op het Marktveld een persoon aan die zwaar bJschonken was en zride Dreyfus van het Duivelseiland te willen halen. De man greep de stapspomp vast. en wilde die medetrekken, meenende dat hij Dreyfus voor zich had. Een der agenten zag hjj aan voor Esterhazy. Terwjjl te Beesd een spoorwegar beider zich naar zijn werk had begeven, ontstond er brand iu zijne woning die zoo snel toenam, dat het moeite kostte zijn vrouw en kinderen, die te bed gebleven waren te redden. Er werd slechts weinig van den inboedel gbred. Zaterdagmiddag geraakten twee nieuwe jjzeren klepbakken, die door een sleepboot werden gesleept, tengevolge van den he- vigen storm los en dreven, ieder met twee man aan boord in de richting van Urk. Een bangen nacht brachten de mannen op zee door. Zonder proviand, bjj hevigen storm, dreigden de bakken aan den grond te raken. Een anker door b- n uitgeworpen verloor een blad en hield niet. Zondag morgen bij het krieken van den dag wer den de bakken gezien ten N, van den Staart. Een driet 1 Urker visschers mocht het gelukken, met een klein bolletje de hakken in veilig water te brengen. Na van het nuodige voedsel voorzien te zijn, kwam de sleepboot de reeds verloren ge waande bukken weer opzoeken en op sleep- touw nemen, met bestemming naar Emden. Te Sappemeer geraakte Dinsdag „un knaapje, de zoon vaD een schuiten voerder bekneld tusschen de klapbrug en de jaagschuit, en bekwam ernstige wonden aan hoofd en aangezicht. s'Avonds begaf zich aldaar een bejaard heer, die bij zijn zoon inwoont, even ach ter de woning. Toen men later, ongerust geworden, naar hem ging zoeken, vond men hem met het hoofd voorover in een zinkput. Waarschijnlijk is de oude man gestruikeld, voorover gevallen en toen gestikt. De sterfte in de groote steden van Nederland liep in het algeloopen jaar belangrijk uiteen. Zï) was het hoogst in 's Hertogenbosch en Maastricht en het geringst te Haarlem en te Leeuwarden. De vei houding der overledenen in een jaar tot 1000 inwoners bedroeg. Haarlem 16.14, Leeuwarden 16.34, s'Gravenhage 18.15, Arnhem 18.43, Amsterdam 18.53. Gioningen 18.56, Dordrecht 18.68, Lei den 1879, Utrecht 20.18, Rotterdam 21.03' Maastricht 24 82 en s'Hertogenbosch 25.6'^ Te Dinteloord is Woensdag het vaartuig van eer, beurtschipper, geladen met koopmansgoederen, komende van Rot terdam, voor de sluizen van Mark en Din- tel. door een rukwind tegen een vloedpaal gestooten, waardoor het is gezonkeD. De lading is verzekerd, het schip niet. Een eenvoudig middel om te onder zoeken of koffie met cichorei vervalscht is, iets wat maar al te dikwijls gebeurt, is het volgende: Op een glasplaat of stuk bout legt men een stuk wit filtreerpapier, dat voor af met water geheel bevochtigd is. Daar na wordt de te onderzoeken koffie in poeder op het papier gestrooid. Is de koffie gemengd met cichorei, dan ontstaan om de stukjes cichorei heel spoedig brui ne ringen, terwjjl de koffie dat verschijn sel niet vertoont. De methode berust hierop, dat in de cichorei si off, n vooi komen, die in koud water bijna direct met brui ne kleur oplossen, iets wat bjj koffie niet het geval is. Generaal Booth is Maandag zeventig jaar geworden. Het feit is overal, vooral in Engeland o. a. met een groot feest in Exeter Hal in Londer, gevierd. De Generaal bevindt zich thans te Sydney. Uit Konstantinopel komt het bericht dat te Mekka 26 gevallen van cholera zijn voorgekomen. De Belgische minister van Oorlog, Yandenpeereboom, heeft aan de legerhoof den een circulaire toegezonden, waarin hjj bun verzoek1-, de officieren d e in concubi naat leven, niet te bevorderen. De minis ter, die zelf ODgehuwd is, hoopt zoo het zedrijjk peil van 't leger te verhoogen, door de officieren tot huwen te dwingen. Te Berlijn trok een op handen en voeten voortkruipenden bedelaar, die als een mijnwerker gekleed was en op de borst het jjzeren kruis le en 2e klasse droeg, zeer de aandacht en men schreef zelfs over hem in de bladen. Na onderzoek is gebleken dat de man werkeljjk officier is geweest in 't Duitsch leger, het ijzeren kruis op het slagveld zich heeft verwor ven, doch later zjjn ontslag uit den dienst moest nemen, daartoe van hoogerhand aangezet, wegens misdadige handelingen. De man is daarna opzichter in een mjjn geworden en daarbij verongelukt, zoodat hij zich slechts kruipend kon voortbewegen. Daar hij een zeer jammerlijken indruk maakt levert hem het bedelen zeer veel op. In een half uur ontvangt hjj 100 mark aan giften en hij moet reeds een vrij aan zienlijk vermogen zoo zich hehben verschaft Op 1 Juli zjjn 50 jaren verloopen, sedert de invoering van postzegels in Bel gië. Ter viering van dien dag zal het Belgische postbestuur een bijzonderen kun stig uitgevoerden postzegel uitgeven. Te Greenock heeft een voetbalwed strijd aanleiding gegeven tot een algemeene kloppartij, waarin niet minder dan 19politie agenten en vele toeschouwers gekwetst werden. Van 16 tot en met 30 Maart 1899. Koewacht. Geboorten. 16. Josephine Marie, d. van Desiderius van der Ha en Prudentia Maria Lammens. 17. Romanie Leonie, d. van Joannes Temmerman en Emarentia Maria Vercauteren. Germania Maria, d. van Eranciscus Vercauteren en Eulodie van Goethem. 19. René, z. van Camillus van Greraberghe en Maria Christina de Block. 20. Petrus, z. van Jacobus van Pottelberghe en Regina van Meelen. 25.. Martha Maria, d. van Aloijsius Ingels en Victoria Behiels. 26. Coral ie Rozalie Marie, d. van Dominicus van Hecke en üelphina Maria Picavet. 29. Bertha Maria, d. van Alphonsns Wauwmans en Ulalie Verschooren. 31. Anna Maria Leonia d. van Franciseus van Brussel en Leonia Maria de Block. Overlijden. 27. René van Gremberghe, 7 d., z. van Caniilus en Maria Christina de Block. In het raartsverslag van Dinsdag j.l. staat Dhr Lamaitre zegt dat er wel watei ge noeg is in de pomp bij Haak, maar dal de oude staa ook nogal groot is." Dit dient aldus gelezen te worden Dhr Lamaitre zegt dat er wel water genoeg in slaat (hij bedoelde in de pomp bjj de kazerne), maar dat de oude stad ook nog al groot is. Ilartelijkeii dank aan allen w die blijken van belangstelling gaven van de geboorte mijner dochter ANNA. L. WAELPUT. met 15 April,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2