set ummwm- No. 1315. Zaterdag 15 1890. 15e Ja.u Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. Dl ELFMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4, regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aüvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Axelbrengen ter kennis aan de belanghebbenden, dat de neer It. I». OFFUIYG i arts, alhier, is belast gedurende dit jaar met de armen praktijk, de doodschouw en de kostelooze vaccinatie en revaccinatie binnen de kom (wyk A) dezer gemeenteen de heer G. P. ITTMliVN, gedurende gelijk tijdstip, voor wat betreft de aimenpraktijk en de doodschouw buiten de Gemeente, wijken B en C. Axel, den 10 April 1899. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL De Secretaris J. A. VAN VESSEM De Figaro van heden (Dinsdag) ochtend bevat de getuigenisssn van Generaal De Gallifet, den onderwijzer Painleve en den oud-president Casimir Perier. Uit deze stukken blijkt, dat het ge wicht dezer verklaringen door de vooruit loopende geruchten niet overdreven was. Generaal de Gallifet verklaarde, dat generaal Darras na degradatie ge zegd heeft, dat Dreyfus voortdurend zijn onschuld betuigde. De betrekkingen van Esterhazy met buitenlandsche agenten waren algemeen bekend. De Engelsche generaal Talbot zeide overtuigd te zijn, dat Esterhazy mededeelingen deed tegen geldelijke be taling. Generaal Gallifet verklaarde verder Gelijk de oude heer Marbel, zoo had ook een twaalfjarigen bedeljongen, in lompen gekleed, in de nabijheid dat gesprek mede aangehoord. »Ik wil dien doek wel van boven halen, als gij het hebben wilt," zeide de knaap, en mat met eenen leven- digen bhk de hoogte van den boom. >Marsch, schielijk naar boven riepen alle vyt met luider stemme te gelijk De knaap bedacht zich niet langhij klouterde van tak tot tak naar boven, sloeg de takken uit elkander, en men zag hem in lang niet, tot dat hij boven in den top van den boom weder te voorschijn kwam. De storm woedde op nieuw en wierp de booraen suisend door elkander. De knaap klemde zich om den dunnen top, die met hem in wijde kringen heen on weder De heer Marbel sidderende, toen hy dat zag; de officieren lachten, en de vorstin Bprong van vreugde in de hoogte, toen zij den sluier in de band van den waag hals zag. »Als de lompert hem maar niet scheurtzeide zij toen weder angstig. Gelukkig bracht de knaap hem beneden. God lof!" zeide de vorstin, en huppelde vroolijk voort om den storm te ontvluchten, dat hij Picquart niet in staat acht een schurkenstreek te begaan. Getuige Painleve deed mededeelingen over een gesprek met een jongmensch Hademard, een verren neef van Dreyfus. Hij bevestigde dat deze heeft gezegd, dat hij Dreyfus voor onschuldig hield (Het gewicht van deze verklaring ligt daarin, dat generaal Gonse Painleve heeft ver zocht een rapport te maken over de mededeeling van Hademard, dat hij Drey- fns voor onschuldig hield Painleve wei gerde dit, wijl Hademard juist het tegenovergestelde had gezegd. Daarop moet toch een verslag zijn opgemaakt, inhoudende dat Painleve heeft verklaard uit den mond van Hademard te weten, dat zelfs de familie Dreyfus van de schuld van den veroordeelde overtuigd was). De oud-president der republiek Casimir Perier deelde het hof een en ander me de over de stappen van den Duitschen gezant in deze zaak, en dat aan graaf Munster was verklaard, dat het bordereau in de Duitsche ambassade was gevonden. (Een der generaals heeft echter ver klaard, dat het bordereau door een in het buitenland wonend spion der Fran- sche regeering was bemachtigd.; Casimir Perier bevestigde verder, dat de toenmalige minister van oorlog gene raal Mercier, hem zeide, dat het stuk met de woorden cette canaille de D. aan den krijgsraad was voorgelegd. De pre sident kreeg daarbij niet den indruk, dat die meededeeling tot de rechters be perkt was gebleven en buiten de be schuldigde en de verdediging had plaats Eindelijk deelde Casimir Perier mede, en hare begeleiders ijlden haar na. De knaap liep met eene uitgestrekte hand achter hen aan, biddende om eene aal moesde kamerheer wierp hem een klein stuk geld toe. De knaap raapte het van den grond op en beschouwde de waarde daarvan. De heer Marbel, anders niet nieuws gierig, was het toch nu, want hij had schik in den knaap met zijn open gelaat, zijne moed. Ook had hij reeds de hand in den zak, om hem voor het waagstuk te be- loonen. Wat hebben zij u gegeven vraagde hij De knaap tooDie hem het geld in de opene met dennenharst bezoedelde en van de takken gewonde hand. »Vijf stui vers, mijnheer!"' Vijf stuivers," zucntle de heer Mai- bel, >goede jongen?" Hij nam zijn hand vol klein geld en vulde daarmede de beide handen van den jonger,, die, verbaasd over den rjjkdom, met groote oogen dan het geld, dan den weldoener aanzag, en eindelyk vraagde »mag ik alles hebben „Alles on wat wilt gij daarmede doen?" „Ik weet bet zelf nietnieuwe kleedereu koopen ik kan nu als een heer leven." »Hebt gij geenen vader?" »Neen, reeds sedert twee jaren niet meer. Myn vader was soldaat, en is in den krijg gesneuveld mijn moeder is ge storven, en toen wilden zij mij in het dorp riet hebben.'' Alles nooit iets over een bekentenis van Drey fus te hebben gehoord. (De petit Parisien verneemt uit St. Quetin, dat de oud-adjudant Lornier die werkzaam was op het bureau van kolo nel Henry, zelfmoord pleegde na de ont vangst van een telegram, waain hij naar Parijs werd ontboden. De Fig bevatte Woensd. de getuigenis verklaring van generaal Gonse. Begin •sept '94 had deze van kolonel Sandherr het borderel ontvangen, dat in het bezit van Henry was gekomen. Het bordereau gaf verschillende technische details aan, die meerendeels alleen aan een officier van den generalen staf bekend konden zijn. Op de vragen naar het geheime dossier (dat door hem is saamgesteld) weigerde hij te antwoorden. Op den avond van de degradatie ont ving hij langs indirekten weg een mee dedeeling van de bekentenis van Dreyfus. In Frankrijk blijft de kamer tot 2 Mei thuis. Maar wat er dan wel te doen zal zijn, durven wij zelfs niet gissen. Bij alles wat de laatste dagen door de Figa ro is openbaar gemaakt, en een smet werpt op zoovele officieren van den ge neralen staf, komt daar nu nog een verklaring, welke door Casimir Perier voor het hof van cassatie is afgelegd en minder betrekking heeft op de Dreyfus- zaak dan op staatkundige verhouding. De oud-president toch heeft verklaard, dat hij, het hoofd van den staat, door de regeering onwetend weid gehouden van den loop der staatszaken. Hier wordt dus een tipje opgelicht van den sluier, welke hing over het heengaan van den oud-president. En deze woorden »Alles Treurig gaf het de arme knaap terug, en een paar tranen bedekten den glans zijner groote, zwarte oogen. >Geef mij die vijf stuivers ook." »Neen, die behooren mij." »Gij zult geen geld meer noodig hebben het deugt niet voor u; ik neem u mede in mijn huis; gij zult mijn zoon worden wanneer gij braaf zijt. Wilt gij dat?"' »Als gij het ernstig meent »Hebt gij nog meer geld?" Dd knaap had nog eenig kopergeld en een groot stuk brood. De heer Marbel nam hem dat af, en liet hem met zich gaan. OPVOEDING. De kleiDe Koenraad werd gekleed, maar hoogst eenvoudig, in giof doek. Hij was gewoon in stallen of onder den vrijen hemel te overnachten, en de rijke heer Marbel gaf hem voor bed een stroozak en tot voedsel de goedkoopste kost. De knaap was zoo vroolijk als of hij in den hemel was, handig, dienstvaardig, altijd vrien delijk, onvbi moeid, inschikkelijk, en toonde veel natuurlijk verstand, doch was in alles onwetend, was niet in den kring van ervaring en bezigheid eens bedelaars behoorde. Na verloop van een half jaar was de jonge beer zoover gelikt, dat men hem toch aan de wereld toonen en om boodschappen zenden kon. Hij had zich, hoezeer met moeite aan oide en zinde- zijn dubbel belangrijk, omdat zij in de eerste plaats de tegenwoordige regeering treffen, wijl het huidige cabinet niet veel meer is dan een reconstructie van het eenige ministerie, dat tijdens het presidentschap van Casimir Perier aan het roer is geweest. Deze getuigenis zal dunkt ons wel een nieuwe slag zijn voor het kabinet- Dupuy. Hoe jammer toch dat ook deze man, die eens zoo flink scheen, ook alweer door „de zaak" zich zelf vernietigd heeft. Na Wolf heeft ook Kittel de Katho lieke kerk verlaten, terwijl Iro deze week dit vooi beeld volgt. - Te Weenen wer den alle boeken betreffende de afschei ding van de Katholieke kerk in beslag genomen. De paus heeft Dinsdag het Heilig college ontvangen dat hem kwam ge luk wenschen met zijn herstel, en met zijn feestdag. (H. Leo). In zijn antwoord aan den oudsten kardinaal heeft de paus het vraagstuk van den vrede besproken, en de kerk de meest verzoenende macht genoemd, want haar taak is het in den hemel en op aarde de menschen met den Schepper te verzoenen. Zij vervulde deze rol, daar waar de volkeren en hunne hoofden haar bemiddeling inriepen en zij zet haar werk steeds voort door denk beelden en gevoelens te verspreiden, welke men steeds aan haar zal ontlee- nen om de volken tot elkander te bren gen en de oorlogen te voorkomen. Later werden 200 bisschoppen en an dere prelaten tot de handkus toegelaten. De Finnen geven het niet op. Zij zullen nieuwe verzoekschriften tot den lVjkheid gewend, en zyn goed hart ver wierf bem de liefde van allen in buis. De heer Marbel noemde hem zijnen zoon en besloot iets goeds van hem te maken. Koenraad moest naar de stadsschool. Hij was vlijtig, doch bel viel hem aanvan kelijk zuur, maar het gingde vreugd van den weldoener over zijne vordeiingen was voor hem het hoogste loon koel heid van den heer Marbel de bittterste straf. Doch ik wil hier niet de opvoeding van den bedeljongen beschrijven alleen dit zij nog gezegd, dewijl hieruit het karakter blijkt van den heer Marbel. KoeDraad, zoodra hij eenige jaren in huis geweest was, zat bij Marbel aan de tafelhij kon van alle lekkernijen krijgen, doch de heer Marbel toonde hem zijne goedkeuring, wanneer hij met brood, vleesch, aardap pelen en dergelijke spijs tevreden was. Hij kon in een zacht bed slapen, maar de heei Marbel verheugde zich, wanneer hij aan zijne stroozak getrouw bleef. Koen raad kreeg eiken week eenen balven daal der zakgeld, maar voor zich zei ven mocht hij niets daarvoor koopenhij moest het ten beste van anderen besteden, doch het was hem vergund voor zich zei ven daar van te sparen, om iets te hebben, wan neer de heer Marbel hem niets meer te geven had; »voor u zelven moet gij weinig noodig hebbon, weinig gebruiken alles voor anderen hebben en zijn Dat zeide zijn weldoener by elke gelegenheid,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1