AANKONDIGING. EETMMfflW. No. 1314. Woensdag 12 1891). 15* Jaarg-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. algemeene opneming WEGEN en VOETPADEN met de Kunstwerken. Buitenland. FEUILLETON. 4XËLSCHË C01IIÏ4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiên van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER er. WETHOUDERS van Axel, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat te beginnen op 21 April 1899, vaowege de gemeente eene zal worden gehouden van de Axel, 10 April 1899. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Loubet is te Montelimart geweest. Hoewel zijn reis niet officieel heette te zijn, werd hij toch overal op officieel vertoon, redevoeringen en eerebogen ont vangen. Op een tribune bij het raadhuis was de 86-jarige moeder van den president gezeten. Loubet deed den stoet stilhou den, om de oude dame even te begroeten. Mevrouw Loubet had plaats genomen op een planken tribune, om toch maar vooral goed te kunnen zien, hoe haar zoon gevierd zou worden bij zijn feeste- lijken intochtna afloop van het pro gramma zouden moeder en zoon elkaar eerst kunnen omhelzen. Doch president Loubet wilde niet zoolang wachten. Toen zijn rijtuig het ouderlijke huis voorbij reed, liet hij ophouden, stapte DE HEEK MARBEL. Men verteld elkander nog heden ten dage vele zeldzaamheden en kluchtige trekken van eenen manzijnen naam durf' ik niet noemen, en eenen naam moet hij toch hebben daarom noemen wij hem den heer Marbel. Men verteld elkander thans nog van den heer Marbel vele won derlijke zaken. Ik wil er ook eene van ver halen, die minder bekend, doch door hare gevolgen zeer weldadig geworden is. Hy zelf was een man met een juist en eenvoudig verstand, zonder aanmatigingen, zonder begeerte om zich te onderscheiden in doen en laten leebtvaardig, en toch werd hij voor zonderling gehouden. De menscben hielden hem voor eene soort van dwaas, met wien men niet veel be ginnen kon, en hij nam net de menscben in het geheel niet kwalijk, »wnnt" »de menscben hebben volkomen gelijk ik leef naar mijne eigene overtuigingen, en dat bevreemdt. De menschen echter leven naai de meening van anderen, en zoo zwemmen zy met den stroom voort en trekken geene opmeikzaamheid. Zij kleeden zich niet al leen naar de nieuwste mode, maar zij eten naar de mode, en daarom smaken hun uit, liep den tuin binnen en drukte zijn oude moeder aan het hart, zoodat de tranen hen beide over de wangen stroom den 's Middags ging de president nogmaals een bezoek aan zijn moeder brengen. De soldaten van het garnizoen hadden het geheele huis met vlaggen en groen versierd en nu zonder officieel vertoon kon het Staatshoofd een rustig uurtje met zijn moeder, zijn zuster eu andere bloedverwanten doorbrengen. Sedert eenigen tijd zit te Parijs ge vangen een weggejaagd Politieagent, later aan den spionagedienst verbonden, die allerlei verraad uitlokte, om het te ont dekken en die valsche aanslagen op presi dent Faure ontwierp. Deze man Decrion geheeten, heeft nu bekend, dat hij het materieel voor deze aanslagen ontving van den commissaris van politie Henrion, van de veiligheidspolitie, en dat hij steeds op last van zijn chef heeft gehandeld. De „Figaro" bevatte Zaterdag de verkla ringen van majoor Hartman, van het 22e Regiment attelerie, over de in het bordeau genoemde stukken. Het kanon van 120 Mm, was in 1894 verre van nieuw, maar in alle details bekend. De in het bordeau bedoelde nota's over dit kanon en over de hydrolische rem is niet gemaakt door een attelerie-officier De majoor acht het mogelijk, dat Esterhazy het borderel schreef, maar on mogelijk dat Dreyfus dit deed In tegenstelling met de verklaring van Roget, zegt de majoor dat de Manuel de Tir volstekt geen vertrouwelijk doe cument is, maar dat ieder het kon be komen. zelfs oeters goedzij voeden op naar de nieuwste mode, leeren, oordeelen, denken, laken pryzen, handelen, alios naar demode, niet overeenkomstig hunne eigene overtui gingen en hun eigeD gevoel. Daarom schijnt hot karakter der menschen zoo gelijk, dat er in het geheel geen karaktei meer schijnt te wezen." De heer Marbel was een zeer ryk man en wel een van diegenen, die met niets begonnen was. Als knaap, bad hij eene dienst als oppasser in een aanzienlijk han delshuis te Hamburg gehad, waar hij van tijd tot tijd tot meer belangrijke dingen gebruikt en een paar maal naar West- Indië gezonden werd. Hij begon naderhand kleine zaken voor eigeDe rekening, doch van de kleine waren het eindelijk groote zaken gewoiden. Om gedurende zijne reizen eenen ge trouwen verzorger voor zijn vermogen te hebben, huwde hij een deugdzaam meisje een wees, waarvoor geen menscb zorgde. Het meisje zat aan eene heg en weende, toen hij op zekeren tijd door een landstadje reisde. Hij vroeg: wat scheelt u >Mijne moeder is gestorven, en nu jagen zij my weg." »Kom mede, ik zal u helpen." Hij liet het meisje naast zich loopen tot aan de naaste stad van daar zond hij het met de post naar zijne woonplaats een half jaar moest dat meisje zijne huishou ding waarnemen, en toen trouwde hij bet. »Gjj zijt een gekzeiden zijne vrien den »gij kunt de beste party doenhet Het dezer dagen overleden parlements lid Tom Ellis wordt door de liberale partij als een gevoelige slag betreurd. Ellis was niet alleen een talentvol lid der partij, maar bewees haar ook door persoonlijke werkzaamheid groote ver diensten, o. a. als whip Hij overleed te Cannes. Zonder dit sterfgeval zou de liberale partij weer reden tot blijdschap gehad hebben. Te Harrow had een verkiezing plaats, voor een zetel welke in den regel den conservatieven niet betwist werd. Maar ditmaal is de strijd gewaagd en bleek de meerderheid der conservatieven slechts 10 te bedragen, of niet de helft van de eeuige maal in de laatste 14 jaar, dat er gestreden was. Officieel wordt medegedeeld, dat de paus reeds zoover hersteld is, dat hij reeds den 16e de mis in de St. Pieters kerk zal opdragen Te Nachod, in Bohemen, hebben Ern stige antisimitische troebelen plaats gehad. Uit Josephstadt zijn troepen ontboden. De laatste dagen loopen allerlei ge ruchten over een samenkomst der drie kreizers te Skiernewice, in Polen. Men deelt echter mede. dat deze praatjes geen anderen grond hebben dan de aanwezig heid aldaar van een jagermeester die jachthonden kwam koopen De g luverneur van Findland heeft den plaatselijken ambtenaren zijn ontevreden heid betuigd, wijl zij niet hebben belet, dat de monster-petitie slaagde, en zelfs niet wisten, dat deze beweging, welke het gansche land in beroering bracht, bestond Verder heeft de goeverneur den senaat schoonste, het rijkste is uw eigeDdom, als gij wiltmaar zulk een ding van de heg wegnemen en trouwen »Bekommer u er maar niet over," zeide de heer Mar bel »ik koos voor mij het beste, namelijk het deugdzaamste meisje." Toen hij ryk genoeg was, staakte hij in eens den handel, zette zyn geld op zekere, ofschoon geringe renl6, en nam zijne rust, >gij zijl een gek zeiden zijne vrienden: naauwelijks vijl en veertig jaar oud, en reeds tot rust Eerst thans kunt gil groote speculatiën doen gij hebt onder vinding, gij hebt de middelen." »Bekom- mer u er maar niet over," zeide de heer Marbel»ik wil thans mijn verworven brood eten, terwijl ik nog tanden om te bijten beb." Hij was, zooals gezegd is, zeer rijk. en toch woonde hij slechts in een burgelijk huis bleef eenvoudig in huisraad en klee deren hield geene koets en paarden gaf geene maaltijden, en ieder handwerks man in de residentie maakte meer on kosten dan hij. Daarentegen als de luim hem inviel, en hij had dikwijls zulke lui men, gaf hij gemeene lieden dikwerf groote geschenken huwelijkte op zijne kosten jonge lieden uit, die hij een uitzet gaf kocht brave burgerzonen met veel geld van den soldatenstand vrij, of bezoldigde advocaten, om de belangen en rechten te verdedigen van personen, lie hem geheel vreemd waren. Zoo mengde hij zich overal in eens anders zaken en bracht veel geld uitgenoodigd, aan het volk mede te doe len, dat dit het manifest van den Czaar verkeerd heeft begrepen en dat de Czaar er niet aan denkt. iej;s te doen tegen de Finsche grondwet. Prins George van Griekenland verleen de kwijtschelding van straf voor alle politieke misdrijven, die van den 16en Septembei 1896 tot den 9en December 1898 op Kreta zijn bedreven, uitgezon derd degene die den 25en, 26en en 27eu Augustus 1898 te Kandia begaan zijn. Engeland, dat tot dusver niet als de andere mogendheden zijn troepen op Kreta had, verminderd, heeft nu een half ba taljon terug gezonden. De Spaansche vlottende schuld is in Maart met 13 miljoen peseta's vermin derd. Maar aan het einde der maand be droeg zij nog altijd 572 miljoen. De toenemende ziekte in het Britsche leger in Egypte heeft doen besluiten de troepen te verplaatsen. Te Madrid beweert men dat een ge deelte der Spaansche gevangenen, onder wie ook stafofficieren, zich onder het leger der Philippines hebben gevoegd. Uit Petersburg wordt bericht, dat Japan weer pogingen in het werk stelt, om een bondgenoodschap met China te sluiten. De goeverneur van Kiao Tscheou heeft bevel gegeven twee Chineesche dorpen te verbranden, van waar uit op een Duit- sche patrouille was geschoten. Het Tsung- li Tarnen heeft op krachtige, maar kalme wijze tegen dit voornemen van den goe verneur geprotesteerd. Tot burgemeester van Chicago is, met een meerderheid van 39.600 stemmen, gekozen de democraat H. Harrison door. Daarentegen, wanneer personen van rang en vermogen bij hem kwamen om geld le loenen, trok hij de schouders op, en had niets. »Gij zijt een gekzeiden zijne vrienden, »g|j weet met uwen rijk dom geen raad; bouw toch een huisgij behoeft slechts te wenken, en de eerste familiën der stad, de aanzienlijkste mannen aan het hof worden uwe vrienden. Wilt gij eenen titel? Wilt gij een diplo ma van adel? Waarvoor zijt gij toch rijk? Voor die voddenboel toch niet. waarmede gy u zoo gaarne bemoeit?" „Bekommer er u maar niet over," zei de heer Mar bel„ik ben armer dan gij denkt; ik mag geen cent verkwisten, en heb mijn geld noodig." „Het is niet mogonlyk! gij moet jaar lijks ten minste wel dertigduizend gulden inkomen hebben." »Dat wel,« antwoordde de heer Mar bel, »maar daarvoor heb ik tweeduizend gulden voor mijn huishouding noodig en het overige behoort aan diegene, die niet genoeg hebben; God heeft mij tot rent meester voor die goede menschen gemaakt. De heer Marbel verloor in hetzelfde jaar aan dezelfde ziekte zijn edele vrouw en twee lieve kinderen, en hij was we der alleen. Men wilde hem verstrooien, vervroolijken. »Laal het goed zijo,« zei de hij: »Ik ben niets minder dan treurig veeleer inniger zalig dan anders; ik leef thans in twee werelden: mijne vrouw, mijne kinderen bebooren mij overal en

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1