No. 1313. Zaterdag 8 1899. IS® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V Iaanderen F. DIELEMAl\, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, Binnenhuid. O L8CIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bblgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsrmmte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische werklieden hebben Zondag te Brussel feest gevierd ter gelegenheid van de opening vaD het nieuwe Volks huis. Een der hoofdmomenten van het tweedaagsche feest was een groote op tocht. Het is niet onmogelijk, dat men Fraystatter een beetje verkeerd beoor deeld heeft. Het bliikt nl. dat hij aan zooveel vrienden verteld heeft dat hij zelf twijfelt aan de rechtvaardigheid der veroprdeeling waartoe hij medewerkte, dat men bijna moet vermoeden, dat dit een tactiek is om de regeering te dwingen hem gelegenheid te geven zijn geweten te ontlasten. Een zijner vrienden heeft een audiëntie bij den minister aange vraagd maar geen antwoord beko men. Gelijk men weet heeft generaal Mercier lang geaarzeld, eer hij tot de vervolging van Dreyfus besloot. Hij is daartoe eerst gedwongen doordien de „Libre Parole" hem den terugtocht onmogelijk maakte door het geheim van de arrestarie open baar te maken. Joseph Reinach deelt nu in de „Siècle" den brief mede, waarin Henry aan de „Libre Parole" de eerste onthullingen deed, en deze brief is door de redactie van dat blad als echt erkend. Henry is dus de man die de vervol ging doorzette, tegen den aanvankelijken wil van den minister. Lalance, de bekende Elzasser, een der leiders van de protestpartij, die ook in het Zola-proces getuigde, heeft medege deeld, dat ook hij van Faure wist, dat Dreyfus niet op het bordereau is veroor deeld, maar op andere stukken die geen twijfel laten. Dat deze stukken geheim waren, heeft Faure er echter niet bijge voegd. Het gerucht dat Frans Joseph gaat hertrouwen wordt steeds stelliger. Een Spaansche prinses, zuster van Alphons XII, zou de aanstaande keizerin zijn. Een ander opzienbarend huwelijk in vorstelijke kringen wordt door de Rappel De jjertog yan Turin zQu OF ALLES VERKEERD. (Slot.) HET PBOCES HEEFT EEN EINDE. Suusje woonde op het slot Malzen als jn eenen schooneu droom zij konde nau welijks gelooven, dat haar geluk waarheid was. Alleen de gedachte aan tanlotje Ros- marin baarde haar nog kommer, doch dat hield haar echter niet terug om reeds deD volgenden dag door renboden aan hot tri bunaal, zoowel als aan den heer advokaat Kortbeen de verklaring in te zenden, dat zij bij haren man woonde en vaD alle scheiding af zag. Na drie dagen hield ook de heei pre dikant zijn woord by kwam om de ge lukkigen te bezoeken. »Kinderen, schrik, niet," zeide hjj, »acbter mij komen zeven een rijke Amerikaansche huwen. Volgens „Havas" hebben er weer nieuwe troebelen onder de Petersburg- sche studenteu plaats, ditmaal onder die van de mijnschool. De lessen zijn gestaakt. De berichten uit Rome gewagen van een toenemende vermindering van de krachten van den Paus. Volgens de „Temps" stoort de paus zich niet aan de bevelen zijner genees- heeren, die rust voorschreven. De patient zit eiken dag een paar uur te werken. Geheel anders luidt een bericht aan de „Frankf. Z." Volgens den correspon dent van dit blad is de paus zeer zwak en verkeert hij den geheelen dag in een half slapendeD toestand. Kardinaal Rampolia neemt het bewind waar. De kardinalen trachten dit alles geheim te houden, uit vrees voor een pressie der mogendheden op het aanstaande conclave dat in stilte door hen wordt voorbereid. De ministerieele crisus in Griekeland schijnt een zeer eigenaardige oorzaak te hebben. De Kamer heeft de verkiezing van den president van den ministerraad ongeldig verklaard. Generaal Otis seint, dat zijn jongste overwinning de Philippino's zeer ont moedigd heeft. Velen geven den strijd op en zijn huiswaarts gegaan. De generaal heeft alle maatregelen ge nomen om den beschadigden spoorweg weer te hestellen. Van grootere opera ties zou hij voorloopig afzien, wijl het regenseizoen intreedt. Zonderling zjjn de berichten van de Philippijnen. Generaal Otis schrijft het aan zijn groote overwinning toe, dat de Philippino's en hun bestuur geheel ont moedigd zijn. Maar zelfs de officieele berichten over de inneming van Malolos doen zien, dat de ovei winning niet zoo groot was De stad was door de Philippino's verlaten en ernstig verzet werd niet geboden. Het gevecht heeft kort geduurd Tegen zeven uur begon de Amerikaansche atte- lerie de stellingen der Philippino's, een mijl ten Noorden van den spoorweg, te wagens met kasten, kisten en huisraad beladende voerlieden hebben alle eene roos voor de borst, eenen bloemstruik als een bosch op den hoed en om den stok der zweep zijden linten met alle kleuren van den regenboog. Ik zelf heb een roesje doch slechts van vreugde. Tantetje Ros- maric zendt aan haar Suusje het uitzet en vriendelijke groeten met een zuur ge zicht." »Heeft tantetje mij vergeven? Heeft zij mij nog lief?" riep Suusje en verhin derde met hare omhelzingen en kussen bijna het antwoord van baren oom. »Weet gij niet, dat bij haar eer en grond beginselen boven alles gaan Welk eene schande voor baar, voor ons nuis, wanneer- de wereld geloofde, dat deze verbindtenis teg6n haren wil geschied wasOmge keerd tantetje praalt openlijk met de ver zoening der pai tijen zij zond reeds voorgisteren voor zonneopgang eenen bode naar den heer Kortbeen err kaartjes naar Waiblingen zy neemt gelukwenschingen beschietenhet bombardement duurde een half uur Verscheidene granaten wer den in Malalos geworpen. Een kort scherp geweervuur van den vijand volgde. De vrijwilligere uit Nebraska en uit Penn sylvania gingen toen voorwaarts aan den rechtervleugel en werden beschoten, de linkervleugel niet. Toen men dicht bjj Malolos gekomen was, ging kolonel Fun- ston met een kleine afdeeling troepen vooruit, en hij zag dat Aguinaldo's hoofdkwartier in brand was geschoten. De soldaten stormden daarop de stad in Uit een baricade kregen zij nog eenige kogels, maar de vijand vluchtte. De stad stond in brand. Er heerschte groote ver warring, de Chineezen vluchtten naar de stad terug, de Philippino's schoten, terwijl zij zich terugtrokken, en de Amerikanen beantwoordden het vuur. Generaal Mac Arthur had de krijgs verrichtingen geleid van den spoordijk af. Weatons brigade was in reserve gehou den Volgens de Chineezen was de hoofd macht van Aguinaldo reeds twee dagen te voren naar Calumpit teruggetrokken, slechts een bataljon achterlatend om de stad in brand te steken als de Ameri kanen naderden. Aan dit laatste voornemen is gevolg gegeven, zoodat Malolos voor de over winnaars niet eens een zeer herbergzaam oord is. Men heeft dan hierbij natuurlijk te denken, aan de vroegere mededeeling, dat de eigenlijke strijd van de zijde der Philippino's als een guerilla-oorlog zou worden gevoerd, diep in de bergen, ver van de kust. Agoncille, die nu te Parijs vertoefd, bevestigt dat. Hij zegt dat Aguinaldo voornemens was zijn hoofdkwartier over te brengen naar San Fernando de la Pampenga wat trouwens reeds vroeger van andere zijde gemeld is. Zijne tactiek is, de Amerikanen zooveel mogelijk het binnenland in te lokken, ver van hunne schepen, waar zij mer moeraskoortsen te strijden zullen hebben, wanneer in den regentijd alles onderloopt. Dit laatste klopt met de meededeeling, en bezoeken aan, en de geheele wereld ge' looft, dat zij het goede werk der verzoe ning gesticht heeft. WaDneer zij echter alleen is, weent zij, en kan zij mij machtig worden, dan smaalt zijbjj alle hare zwakheden, is zij toch het beste tantetje Rosmarin onder de zon. Suusje oogen werden vochtig. >En gij, lieve baron," voer de predikant voort schielijk eenen hriet vol eerbied aan tantetje geschreven, om vergeving ge vraagd voor den vrouwenroofvoor het kostbaar uitzet gedankt, en de moeder lijke teederheid erkend daarna klachten dat uiod zoüder tautos hulp onmogelijk de nieuwe huishouding in orde biengen kan dat de moederlijke raad en bijstand voor 't ameublement onvermijdelijk noodig isdat gij met uwe vrouw morgen op Nedervaren komen, haren zegen afbidden bij haar overnachten, en haar overmorgen mot u voor eenige weker, naar het slot brengen wilt en dergelijken, Volg mij zoo gaat alles goed, daar sta ik voor in, da», generaal Otis in het regenseizoen van verdere operaties zou afzien. De toestand zou dus wel sleepend blijven Of dat met het oog op den po- htieken toestand in de Vereenigde Staten wel gewenscht is? De voorbereiding van de verkiezingscampagne is reeds aange vangen, en men zal nu langzamerhand moeten kunnen verklaren wat men wil. Buitenlandsche bladen weten alweer te vertellen van een verloving van onze Koningin. Die zou tydens het bezoek aan Amsterdam aan een galadiner bekend worden. - Men meldt aan het Haagsche Dagbl. mede, dat de uitnoodigingen van de ont- wapenings-conferentie Donderdag 6 Apiil zijn verzonden, en wel aan alle Euro- peescüe mogendheden, behalve aan Z. H den Paus en aan Bulgarije; voorts'aan de met-Europeesche Staten de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, China, Japan Perzië en Siam. Ook Luxenburg wordt uitgenoodigd. TOEKOE OEMAR. In eene correspondentie van de »Deli Ct.c, wordt over het sneuvelen van Toekoe Oemar het volgende gemeld »Het overschot van Oemar werd door Said Panood naar een bijgelegen pepertuin in veiligheid gebracht. s Avonds van den Hen Februari trans porteerde men het overschot naar do Mer- bau-rivier en bracht het, met vermijding van ons bivak te Marit, naar de boven- strecen, waar Tioet Nja Dm het den 13en in ontvangst nam. Zij was met een driehonderdtal gewa- penden door Bovec-Boeboen naar Botong getrokken, waar men haar de droeve tijding bracht. Ofschoon Oemar bij zijn leven meer malen had verklaard, dat hij te Poeoe bij zijn moeder begraven wilde worden, en dit daar hij een voorgevoel van zijn naderend einde had nog onlangs in herinnering had gebracht, zoo verbood tusscben afladen en uitpakken. Hoe gaarne gehoorzaamden allen den lieven oom 1 en zijü raad was zoo kwaad niet waDt nauwelijks had tantetje het treffende, aardige schrijven van haren vrijbeerlijken neef ontvangen, of haar wezen helderde op zij verordende groote toerustingen tot ontvangst van het jeudige echtpaar, en zeide meer dan eens op dien dag tegen den heer rentmeester Seblein Ik dacht het wel dai het zoo komen zoude nu is er nood in alle hoeken en goede raad duurde jongen lieden weten zich niet to helpen dan onbreekt het hier, dan hinkt het daardaarom komeri zjj weder bjj tante bedelen. Wat zal ik doen Ik ben te goed, veel te goed ik moet er immers we] heen eD bet een weinig bij ben in orde brengen. Het gaat zoo, als men iets achter mijnen rug begint, dan gaat alles verkeerd. EINDE.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1