i\o. 1312. Zaterdag I I SflJl. 15' laarg-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. D1ELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A d vertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. uitgegeven. Dinsdag a. s. wordt de ,Axelsche Courant" n i e Clemenceau, die in de ,,Aurore" van Faure zegt, dat er nog veei meer zal loskomen dan dat hij wist dat de veroordeeling onwettig was. geeft een nauwkerig bewerkt chronologisch over zicht van de voorvallen uit het laatst van 1897. Uit de data blijkt, dat het niemand anders dan kolonel Bertin kan zijn, die Du Paty de Clam enz inlichtte en daardoor de samenzwering met Ester hazy deed ontstaan. Na de tegenspraak van kapitein Frey statter deelt de correspondent van de Ind. Beige mede de woorden van dezen officier en de namen der gasten die aan wezig waren Een zijdelingsche beves tiging wordt gegeven dooi een redacteur van de „Rappel", die ook aan tafel was en zonder iets te spreken zegt, behalve voor het hof van cassatie, te zullen zwijgen over wat in particulier gesprek aan tafel is meegedeeld Merkwaardig is dat Freystatter zou hebben verteld, dat hij reeds op Mada gascar uit de hem gezonden bladen de overtuiging van de onschuld van Dreyfus had verkregen, en toen aan kolonel Liautey heeft gezegd: „wij zijn er lee- lijk ingeloopenAanleiding tot deze meededeeling was, dat juist de vrienden van F. in diens meedewerking aan de .veroordeeling de overtuiging putten dat Dreyfus schuldig was. Later wordt gemeld, dat bedoelde re OF ALLES VERKEERD. Toen zü dit gezegd had wilde zij zich verwijderen, maar Suust'e vol diepe kin- deilijke smart, schreide overluid en wierp zich klagende aan hare borst. »Neen dat zegt mijne eenige dierbare tante, dat zegt mijne lieve moeder niet." »Ik zeide het. ik zal het zeggen. Behaagt het u onze eer op te offeren, dan "eeft gij weinig om mijne liefde wilt gij u O,et van den baron scheiden dan Iaat gij mij varen." »Maar tantetje, hij is edeler dan gij denkt, hij is de vader van mijn kind, hij is mijn man, die mij bemint, - tantetje, tantetje, dien ik onuitsprekelijk lief heb." »Ik wensch u veel geluk, mevrouw de barones; hadt gij mij dit geheim slechts drie dagen na de bruiloft geopenbaard." »Tantetje, wilt gij mij ongelukkig maken door dezen vreemden, verschrikkelijker) toon »Hoe kunt gij ongelukkig zijn door mij als u de roover onzer eer, van den vrede onzes nuizes gelukkig maakte? laat u door hem voor mijne geringheid schade loos stellen." »Halt.riep de heer predikant dien ein delek by tantetjes toon en Suusjes ljjden dacteur André llonnorat aan president Mazeau verzocht te worden verhoord yoor het hof van Cassatie, wijl hij uit den mond van Freystatter eenige belang rijke verklaringen betreffende den krijgs raad van 1894 heeft vernomen. Besluit het hof niet hem te hooren, dan zal hij zich verplicht rekenen, open baar te maken wat hij weet. De Siècle, die de vorige week een lee- lijken flater beging door stellig te ver zekeren, dat op den dag vóór de begra fenis van Faure, generaal Regot, Dérou- lède en Quesnay de Beaurepaire samen hadden gedineerd, heeft nu weer een ander sensatieberichtje Freycinet had de vorige week Du Paty de Clam willen doen arresteeren, maar Dupuy en Lebret waren daartegen. Men heeft in Frankrijk weer eens een spion gepakt, en wel een Belg. Claeys ge- heeten. De man zou hebben verteld, dat een heele bende spionnen voor Duitsche en Engelsche rekening arbeidt en hij zou belangrijke aanwijzingen hebben gedaan Tegen een armbestuur in Walés was een klacht ingediend, wegens het ver- leenen van onderstand aan werkstakende mijnwerkers. In hooger beroep is beslist, dat de armbesturen niet verkeerd hebben gehandeld. Weer hebben de Italiaansche kiezers twee, wegens onlusten te Milaan ver oordeelde personen tot lid der kamer gekozen en wel Toratti, die afgevaardig- digde van Milaan, en Andreis, die afge vaardigde van Ravenna werd. Een van de teekenen, welke wezen op een poging van den sultan om toe nadering tot Engeland te zoeken, was het hart brak. »Houd op, Suusjegij hebt nauwelijks moed genoeg om de liefdo eener hardvochtige tante voor de liefde van eenen braven man op te offeren doch tantetje offert uw geluic en uwe liefde vooi eenen gril barer eerzuchtige eigenzinnig heid en niets meer op, het is haar meer om zich zelve, dan om u te doen uw geluk moest aan hare ijdelheid slechts den naam leenen daarom hond op Suusje met jammeren ga heen, God zeg. ne nde vrouw moet vader en moeder vei laten om des mans wilde, hoeveel meer nog eene tante? Ga heen, Suusje, waarhenen u God en de natuur roepen. God ze- gene u Tantetje Rosmarin schrikte over de reden van haren broeder, want hij sprak met eene hevigheid, waarvoor zij hom nimmer vatbaar zoude gehouden hebben. »Heer predikant," zeide zij met eene aangenome hoogheid, »bewaar uwetrouw- rede voor de kerk, maar in mijne kamei verzoek ik daarvan verschoond te blijven." Neen, tantetje, hier behooit zij, en gij moet ze hooren Erg genoeg, dat gijlieden gewoon zijt den tempel Gods slechts tot eenen schouwburg te maken, waar gij dan eens aanschouwer?, dan weder medespe lers zijt, maar daar buiten u aanstelt, als ware er buiten de kerk geene godsdienst noodig. - Gij hebt ongelijk, tanletje, keei tot u zelve in laat Suusje geworden leer den baron kennen en hem vergeven hij ieen man van eer." de schitterende ontvansgt van lord Rose bery door Abdoel Hamid. Maar nu heeft Rosebery, hoewel hij een audiëntie had aangevraagd, plotseling Konstantinopel verlaten, hetgeen groot opzien baart. Dr. Emin pacha, de eerste churirg van Yildiz kiosk, is door zijn vrouw beschul digd, een aanslag op sultan Abdoel Hamid te hebben voorgenomen. De ge neesheer is gevangen genomen. Maar men vermoedt dat deze aanklacht een wraakneming van zijn vrouw is Bebel heeft Maandag een redevoering gehouden, waarin hij erkende dat er onder [de Duitsche socialisten ernstige verdeeldheid bestaat, welker gevolgen nog niet zijn te overzien. Maar als het tot een scheiding kwam, zou een nieu we partij ontstaan nog radicaler dan de tegenwoordige. Er is sprake van, dat Oostenrijk zal trachten Duitschland en Frankrijk te winnen voor een gemeenschappelijk op treden tegen de in Indië voorgenomen extra-belasting op premie genietende suiker. Afschaffing van de premie lijkt wel zoo doelmatig. De Spaansche kamers van koophandel willen protesteeren tegen de handhaving der oorlogsbelasting, welker afschaffing door Sagasta tegen 1 Apil was beloofd Met het oog op de verkiezingen schijnt de herinnering aan die belofte een kwaad ding. Ook de sultan van Marokko slaapt niet op rozen. Den laatsten tijd had hij nu een beetje |rust gehad, en geen vreemde oorlogschepen voor zijn hoofdstad gezien. Maar nu heeft Duitschland weer eens besloten, door een groot schip kracht bij De tante wendde zich van haren broeder af, en zeide Suusje, ik hoop, dat gij ver standig zijn zult en mijnen raad wilt vol gen ik ben te oud om mijne grondbe ginselen naar uwe meisjesluimen te ver anderen dat is mijn ultimatum, en in het vervolg nooit woder tusschen ons over zoo iets eene lettergreep hoort gij En daarmede verliet tante do kamer de heer predikant vergezelde Suusje op de hare. Hij wilde haar troosten, doch zij was gerustde laatste woorden der tante hadden eene verandering in haar te weeg gebracht, die het tegendeel was van hetgene de tante bedoeld had. »Ik ben bereid, tot alles bereid zeide Suusje>ik zie het in tante gaat van haren wil niet afdeze wil maa <t mij. injjn kind, en den baron ongelukkigik ben in eenen leeftijd, waarin ik over mij zelve te beslissen heb; doch ik heb niet te beslissen de plichten jegens mijn kind en de vrede mijner toekomende dagen hebben beslist. Verstandig gesproken, Suusje riep de heer predikant»ga naar uwen man tante met huren ijzeren grondbeginselen komt terug eer de winter voorbij is." schaking Sidderend en weenend verliet Suusje, vergezeld van haren oom en de kamenier met den kiemen Pompejus aan ae hand m de donkerheid des avonds het haar nog altijd dierbaar huis, want de baron wachtte te zetten aan een eisch tot schadever goeding, wegens aan Duitsche onderdanen berokkende schade. Dit optreden zal te minder welkom zijn omdat een paar Marokkaansche stammen door een soort oorlog de zorgen der regeering eischen. De Amerikanen vorderen langzaam. Maar daarmede is de zaak nog niet ge wonnen. De eigenlijke strijd vangt eerst aan als de Philippino's naar de bergen en bosschen zijn verjaagd. En al moge het waar zijn dat de vijand grooter ver liezen leidt j dan de Amerikanen, deze laatste kunnen eerst na geruimen tijd aanvulling krijgen, terwijl de Philippino's mannen genoeg hebben. De laatste gevech ten schijnen nog altijd dicht bij de kust te zijn geleverd althans men meldt dat de kanoneerbooten er aan deelnamen. Eigenaardig is de mededeeling, dat generaal Otis 13 kanonneerbooten, het restje van de Spaansche vloot in die wa teren aankocht. Dat de Amerikanen zelf erkenüen dat zij Zaterdag tegenspoed hebben gehad, is een veeg teeken. Inderdaad blijkt dat zij nog zeer weinig gevorderd zijn en de door hen bezette streek slechts negen K. M groot is Maandag is er den ge- heelen dag gestreden. De Amerikaansche telegrammen melden wel dat de Ameri kanen 40 man verloren, maar zwijgen over den uitslag. Tot de gesneuvelde in de jongste gevechten behoort de brigade-generaal Egbert, de eenige hoofdofficier die in deD oorlog omkwam of gewond werd. Eenige uren voor hem was een ander officier gesneuveld, wiens dood nog meer opzien zal baren. in het park doch dat sidderen en weenen hield op, toen zij aan de borst van haren vriend lag. Zwijgend gingen allen door het park, aan welks einde de wagen van den baron stond. De heer predikant zelf hielp Suusje er in, nadat hij haar nog eens met har telijkheid omhelsd had. »God zegene u, lief kind zoide hij, »ik ga nu naar huis en vertel aan ons tantetje Rosmarin, hoe de heer baron u geschaakt heeft. Mo; gen of overmorgen bezoek ik u te Malzen, maar ik kom ditmaal niet te paard." Dankbaar sloot de verrukte baron den goeden oom aan zijne b rst, en nam met zijnen zoon op den schoot plaats naast de geliefde. Tantetje!" zeide de heer predikant, toen hy bij tantetje Rosmarin in de kamer kwam »Ik heb u iets nieuws te ver tellen de heer baron van Malzen heelt Suusje, den kleinen Pompejus en de ka menier der barones geschaakt." »Gescbaaktriep tantetje op verschrik ten toon, sprong van de sofa op, en stond als Lots huisvrouw »bet is niet mogelijk!" Dat moet ik beter weten, tantetje, want ik zelf heb het goede Suusje eerst voor weinige minuten in den wagen van den baron geholpen." »Gij, heer piedikant? hoe? en dat waagt de baron op mijne goederen tegen mijne nicht? gij, in het komplot met zulk eene geweldadigheid Ik zie daarin geene groote geweldadig-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1