No. 1311. Woensdag 29 Maart 1899. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee 11 wsch -Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De verhalen over alles wat met Dreyfus verband houdt, zijn nog steeds talrijk. Nu weer een verhaal van de Ind. Belg. dat het van Madagascar teruggekomen jongste lid van den krijgsraad van 1894 (Fryestatter) aan een diner (alweer een diner!) had verklaart reeds anderhalfjaar lang overtuigd te zijn van de onschuld van den veroordeelde. De veroordeeling werd uitgesproken na het voorlezen van een officieel opgestelde levensbeschrijving van Dreyfus, waarin o. a. het geheime stuk was vermelden na de door Henry bezworen mededeeliug, dat de chefs over tuigd waren dat Dreyfus schuldig was. Freystatter vertelde gewoon weg, dus zonder het minste besef van zijn vreese- lijke schande, dat Dreyfus op die gronden werd veroordeeldhij zelf had als jongste in rang het eerst vóór schul dig gestemd. Dat ronduit te vertellen, alsof het een doodgewone zaak is dat te weten en het niet uit te schreeuwen van wroeging, dat te weten en niet den moed te hebben zijn betrekking in de waagschaal te stellen voor een officieele bekentenis, dat te weten, en niet zooveel ver trouwen in de zegepraal van het recht te hebben, dat hij begrijpt, dat zij die zeggen wat zij weten, niet de medeplich tige zwijgers, de lieden van de toekomst zijn inderdaad het moet er toch vreemd uitzien met het eergevoel en verstand van zoo'n kapitein van het Fransche leger. Het bedoelde diner had plaats bij Lanessan, en deze weigert, zich uit te OF ALLES VERKEERD. Toekomende week wordt van het tri bunaal de scheiding uitgesproken." - Tan tetje zegevierde, maar verborg sluw hare zegepraal voor broeder en nicht. Maar Suusjes vernam in bet park bet naderend ongeluk. De baron was buiten zich zeiven van smart. »Niets kan ons redden," zeide hij, »want het schriftelijk verlangen eer.er gemalin, die alleen om den vorm met haren echtgenoot gehuwd werd en op scheiding van den man blijtt aandringen, die roover van hare eer ge worden is, ligt voor het gerecht. Niets red ons, o geliefde, o eenigedan uwe eigene wederroeping. De nood is voor handen, de beslissende dag is daaropen voor de onverbiddelijke tante uw hart zij zal menschelijk gevoel hebben. Gij zijt mijne vrouw, voor God, en de men- schen mijne vrouw! wie kan u van deze borst wegrukken, wanneer gp zelve niet wilt loslaten." Suusje sloeg beide armen om den ge liefden vriend en zeide »neen, ik verlaat u nietik zal nog heden met tante sproken, zal haar bekennen, dat ik u lief heb, dat ik het proces verwensch, dat ik dat wil opgeheven hebben." laten over wat bij hem is voorgevallen Het kau geen verwondering baren, dat eindelijk is opengelegd hoe schande lijke rol Félix Faure in deze zaak heeft gespeeld. Wat men tot heden toe als zeker aannam, is nu bewezen. Faure heeft vóór zijn presidentschap geweten dat de veroordeeling van Dreyfus on wettig was. Hij zelf heeft aan dr. Gibert te Havre meegedeeld, dat de veroordeeling plaats had op een geheim stuk. En met deze wetenschap heeft dit hoofd van den staat toegelaten, dat zijn minister van oorlog, generaal Billot, keer op keer in de kamers de gewijde for mule uitsprak, dat Dreyfus rechtvaardig en wettig was veroordeeld. Gibert, die dit onder het zegel van geheimhouding had vernomen, deelde het voorgevallene schriftelijk mede aan Gabriel Monod, die, gelijk men weet, een der eersten was, om tegen de pleegde onwettigheid te protesteeren, en in de bres te springen voor recht van verdediging. Hoe zwaar het hem wellicht gekost zal hebben te zwijgen, toch heeft Monod wel anderhalf jaar het bewijsstuk voor de onwettigheid in handen gehad zonder er gebruik van te maken. Eerst nu Faure en dr. Gibert dood zijn, heeft hij het oorbaar geacht het ge heim van deze beide mannen openbaar te maken en den brief van Gibert aan Mornard te doen toekomen. Herhaaldelijk is gebleken, dat het velen Fransche chauvinisten minder te doen is om Elzas—Lotharingen terug te hebben, dan wel om te beletten dat Duitschland deze beide provincies bezit. Vandaar dat telkens wordt voorgesteld Elzas en »Is dat alles »Wat zou ik nog moer?" »Suusje gij zijt mijne vrouw, zeg aan de tantedat gij, de gemalin van den baron van Malzen, in zijn slot wonen wilt dat het uw plicnt is niet van hem ge scheiden le leven dat het de plicht des vaders is zijn kind te verzorgen en op te voeden 1 Waarom moet ik eenzaam leven zonder u en onzen Pompejus?" De barones verborg haar gezicht aan de borst van den geliefde. Ach, wat hij vorderde, had zij nog nooit tegen zich zelve durven zeggen zij had naauweljjks moed genoeg om het te denken. Zij drukte hem de hand en beloofde met tant6 te zullen spreken. Ik wil met u naar haar toegaan." •Neen, lieve, ik alleen maar vergezeld van oom," En als zij op haren wil blyft staan boe dan, Suusje?" God weet het 1" Morgen avond ontvang ik een ant woord »Zeker." »En als tante met van meening ver andert, geeft gij mij eigenhandig geschre ven uwe vei klaring dat het scheidings proces tegen uwen wil gevoerd is?" »Neen, maar de schriftelijke verklaring voor het gerecht geldig, dat ik met mijnen gemaal verzoend ben, en van het verlan gen der scheiding af zie. »Ook goed, doch kunt gij na zoodanig Lotharingen tot een onafhankekelijken staat te maken, dus tot buffer tusschen Frankrijk en Duitschland. Nog onlangs bevatte de Ind Beige een artikel in dezen zin van iemand, die het Rijksland in een republiek wilde hervormen, welke onzijdig zou zijn. De Berlijnsche bladeD houden zich echter met een ander plan bezig De herhaalde verwisseling van goeverneur, de telkens wisselende inzichten, zouden paar de regeering meent, een slechten invloed op den gang van' zaken hebben Men zou het land tot een groothertog dom willen maken voor een lid van het Beiersche koningshuis. Eenige vrijzinnige bladen begroeten dat plan niet onwelwillend, en men meent dat het plan bevordelijk zou zijn aan de betrekkingen tusschen Duitschland en den vreemde Of men er in Frankrijk veel aan zou hechten, als de verloren provincies een een erfelijken, in plaats van een gekozen goeverneur kregen? Het aantal berichten over woelingen in Spanje neemt toe, zonder dat het mogenlijk is na te gaan of men voor weinig beteekenende, zelfstannige feiten staat, of voor ernstiger symptonen. Te Sagarossa hebben de socialisten een groote meeting gehouden, om te protesteeren tegen het reactionnaire bewind en tegen het niet afbetalen der soldaten. Zoowat alle partijen trachten bij deze troepen in het gevlei te komen. In de officiers- kringen te Madrid is men ontevreden, wijl een kolonel een kapitein heeft doen gevangen nemen, die zich tegerover een korporaal aan handtastelijkheden had eene verklaring een uur langer in Neder- vaien vertoeven, zonder uw handschrift te logenstraffen Zal de wereld niet zeggen wanneer zi] met haren gemaal verzoend is, waarom woont zjj gescheiden van hem, en neemt niet het recht aan der recbtmatigen gemalin Suusje, morgen komt mijn wagon aan het park gij brengt onzen zoon met u van Malzen veront schuldigt gy uwen stap by tante het is geene misdaad: wij zijn plechtig gehuwd. Tante zal in het begin wellicht verstoord zgn, doch oom zal haar bevredigen. Suusje kon niet tegenspreken zij was in eene te groote verwarringook zijne kussen waren gloeiender dan anders. LAATSTE STRIJD. Suusje verschoof de beslissende verkla' ring tegen haar tante tot den volgenden morgen, want de heer predikant moest eerst onderricht en dan getuige zyn. »Kind, maak het kort!'' zeide de oom: »de gansohe geschiedenis is mij een ergei- lijkü streek. Gij zijt des barons gemalin en gij wilt niet van hem gescheiden zijn wel^u, zet u bp hem in den wagen, rijd met hem en uw kind naar Malzen daar hoort gij thuis. Tantetje Rosmarin kan daar niets tegen inbrengeD zij zal zeker lijk een vreeselijk geweld maken. Ik zal den eersten storm uithouden, dan wordt het weldra goed weder." Suusje en den heer predikant gingen derhalve naar tante, beiden met den bes schuldig gemaakt. Woensdag hielden 400 repatriados daar ter stede een bijeenkomst. De politie joeg ze uiteen en nam eenige betoogers gevangen, die onder de overbrenging naar het politiebureau voordurend maar riepen Vandaag krijgen wij tenminste te eten!» Don Carlos heeft naar Madrid getele- grapheerd, dat nu het vredesverdrag bui ten de cortes om is bekrachtigd, hij zijn aanhangers in den komenden stembusstrijd vrijlaat zich al of niet te onthouden. De Sultan van Turkije toont de laatste weken een sterke toenadering tot Engeland. Een blijkt daarvan is, dat hij Lord Rosbery met bijzondere onderscheiding ontving. Ook liet Abdoel Hamid te Londen dank betuigen voor de verklaringen van O'Conor ten aanzien van Macedonië en Yemen, terwijl eindelijk de Engelsche werven vrij vast kunnen rekenen op de opdracht om een paar pantserschepen voor de Turksche vloot te bouwen. Voor eenige weken hadden de Ameri kanen het voordeel, dat een niet onbe langrijk eiland dat tot den Philippijnschen archipel behoorde, Negros geheeten, hun vrijwillig werd overgeleverd door de be volking, die daarin een waarborg voor de rust zagen. Nu is echter een inlandsche stam in verzet gekomen, waardoor de Spaan- sche bevolking voor een deel is gevlugd. De Amerikanen zullen troepen zenden. Uit Manilla wordt net voortrukken der gansche Amerikaansche linie tegen de Philippino's gemeld. Bij het gevecht werden de Philippino's met groote verliezen uit hunne verschan singen verdreven en vluchtten in de bosschen. ten wil om recht moedig te spreken. Maar toen nu tantetje in hare gewone tautes- majesteit vcor heu zat, verloren beiden den moed de heer predikant nam het eene snuifje na het andere en Suusje speelde met eene bloem tusschen hare vingers. Lieve, beste tantetje" begon eindelijk de barones en verbleekte. »Ik heb uiets te zeggeD, maar gij moet niet boos worden het proces staat mij tegen ik wil de ge malin van den baron blijven." Tantetje Rosmarin verschoot van kleur en staarde Suusje lang aan wat deert u »Het is haar ganschelijk ernst," zeide de heer predikant, »en mij dunkt ook tan tetje, dat was het beste eind van het lied." »Zoo? u, mij ons allen voor de geheeld weield aan de kaak stellen was dat uwe meening waarom begon gij dan het proces Suusje »Ik was het immers niet, die hel be gonnen heb, beste tantetje." »Gïj hebt toch de scheiding-aanvrage onderteekend." »Dewijl ik den baron toen niet kende. »Goed kind, gij verbeeldL u derhalve dezen mensch thans te kennen?" »Hij bemint mij." Gelooft gij dat in ernst »Ik acht hem zeer, en hij is toch mijn man." »Uw gewezene, lief kind, uw gewezens 1 Ik weet niet, wat uwe meening zoo schielijk mag veranderd hebben, maar wan-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1