Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. Bemengd Nieuws. uren zijn bestemd voor rust, voor ont spanning voor voorbereiding voor den volgenden schooldag en voor beroepsstu- di>' Daarom volkomen bevoegd dient de onderw. de school binnen te treden. En nu zullen we de vraag beantwoor denHoe wil de Bond de opleiding? De eigenlijke opleiding zou drie jaren moeten duren op eene kweekschool, waar opvoeding en onderwijs het hoofddoel is, terwijl er tevens zou moeten gezorgd worden, dat theorie en praktijk behoorlijk hand aan hand gaan. Om tot die kweek school toegelaten te worden, moet de leeftijd van 19 bereikt zijn en moet het einddiploma van een door de Regeering aan te wijzen onderwijsinstelling (Hoog. Burg. School b v.) met vijfjarigen cursus kunnen worden overgelegd. De voorbereidende studie moet natuur lijk wars van alle eenzijdigheid zijn. Zoo voor iemand dan is voor den onderw. een breede grondslag noodig, waarop hij kan voortbouwen niet om, zooals tegen woordig door akte op akte zijne speciali teit in dit en dat ook erkend te zien, maar om steeds zijn veelomvattende taak naar behooren te kunnen vervullen. De school is een wereld in het klein en aan hem, die daar de heerschappij voert, mag men hooge eischen stellen. Maar dan ook aan hem niet de gelegen heid onthouden, zich voor te bereiden, om aan die eischen te voldoen. Het einddiploma van de kweekschool, uitgereikt onder staatstoezicht, moet de volledige bevoegdheid van den onderw. waarborgen. Geen halfbevoegden in de school. De volksontwikkeling is eene te ernstige zaak, om niet eindelijk met dit, haar zoo ernstig schadend overblijfsel van vroegere toestanden, af te rekenen. Toen onderwijzen nog meedeelen van kennis was, kon hij, die de hoofdregels der reken kunde onder de knie had, de kinderen leeren optellen, aftrekken, vermenigvul digen en deelentoen waren de eischen voor hem, die in een lagere klas moest werken, niet zoo hoog, als voor hem, aan wien een hoogere klas moest worden toevertrouwd. Nu echter is dat anders Bekwame onderwijsmannen verdedigen de stelling, dat in de laagste klassen de beste onderw. behooren geplaatst te worden. Men heeft eerïe bevoegdheid de triomf der middelmatigheid genoemd. Nu, wij gunnen haar die triomf gaarne waar wij overtuigd zijn, dat het onderwijs er wel bij zal varen. Thans hebben wij vaak hem zien triomfeeren, die uitstak, omdat hij den moed had in het essentieële van zijn beroep beneden het middelmatige te blijven. Voor allen ééne en di zelfde bevoegd heid, ziedaar ons einddoel. Wordt vervólgd.) generaal Ma nau, concludeerde tot toewijzing steunende op de bepalingen dei revisiewet. Het hof heeft het verzoek ontvankelijk verklaard en besloot zijn zittingen tot Vrijdag te verdagen ten einde de raads- heeren te hooren. De Spaansche republikeinen exploiteer en vooral het aanblijven van generaal Pola- vieja als minister, nadat uit een mede- deeling van Aguinaldo is bekend geworden dat deze de vrijlating der gevangenen wei gert, wijl Spanje een minister handhaaft die persoonlijk aansprakelijk is voor het fusileeren van een van de officieren van Agulnaido's troepen. De regeering schijnt op het oogenblik de beweging nog vrij spel te laten, want wij lezen, dat te Madrid een groote repu- blikei sohe meting plaats had, waar tegen het aanblijven van Polivieja werd gepro testeerd. Ér werd een motie aangenomen welke aan deo buigemeester werd over handigd, met verzoek die aan de regeering te doen toekomen. De vergadering ging uiteen onder kreten voor de republiek en tegen de reactie. Ook te Santander, Valencia en Prubia had den republikeinscne meetings plaats. De berichten over Spanje (lang niet altijd even betrouwbaar) luiden Woens dag vrij eenstemmig nog al sombe'. Ook te Madrid moeten de afgedankte soldaten rumoerig zijn. waarom het paleis en andere openbare gebouwen een bijzondere wacht kregen. Er had een huiszoeking plaats bij de Nacional. het blad dat in relatie staat met generaal Weyler. - De telegraafcensuur heeft de overseinir.g van berichten over de republikeinscne samenzwering te Ecya verboden. Te Havanna blijft het woelig Zondag werden bq de opstootjes 57 personen gevangen genomen. Maandag ontplofte in de kathedraal oen bom. Het woelt weer erg in het Oosten. Rus land tiekt zich langs diplomatieken weg de Armeniërs aan en in Engeland wordt door den hertog van Westminster een be roep gedaan op de beurzen van bet Engel- scne volk, om 40 0U0 pd st. Dit alles is niet onbelangrijk, omdat, als de Armeniërs weten dat zq in beklag zijn, zij nog veel harder gaan pruttelen op de Porte, hetgeen natuurlijk de nog altijd bestaande spanning zal doen toe nemen - Ook moet de overheid last hebben om de Muzelraansche Cretenzors, die het eiland verlieten en nu te Smyrna leelijk huishielden. Zoowel deGrieksche als de Turksche wijken werden door hen geplunderd. Het H. v. A. vernam, dat er sprake van was, dat De Smet de Naeyer we6r minister zou worden. De berichten over den Paus luiden niet overeenstemmend. Maar in het al gemeen blijkt dat iedereen den toestand zorgvol inziet. Een nog niet bekende bijzonderheid wordt doui een der buitenlandsche bladen opge merkt. De dag voor de samenkomst dei vredeconferentie bepaald, 18 Mei, is juist de verjaardag van Czaar Nicolaas. Er is te Parijs weer een bond opgericht en wel een die de bijzondere aandacht zal tiekken. 't Is een soort bond iu den geest van die van Trarieux, die de vrijheden weike de revolutie bracht, wil verdediger maar die overigens een beslist katholiek standpunt heeft. Hervé de Kerohanl, de bekende clericale journalist, die voor eenige maanden zoo dapper in de bres sprong, voor Picquart, is er de ziol van. Alweer een bewijs, dat de Dreyfus-zaak geene clericale kwestie behoeft te zijn als men er dat niet van maken wil. De senator Fabre die Woensdag zijn interpellatie zou voortzetten, heeft daar van afgezien, en zal zich bepalen tot een enkele vraag tot de ministers. Hot hof van cassatie is Dinsdag bijeen geweest, om een aanvang te maken met bet onderzoek van het geheime dossier. De rappoi teur deelde de ontvangst mede van een verzoek var. Mornard, om de drie raadsheeren die reeds in de voorloopige instantie oordeelden, te wraken. Procureur hij gewekt, dan is hij dadelijk klaar wakser, goed bij de pinken en hervat hij den draad, waar hq hem heeft laten glippen. Een ding is zeker, en wel dat gene raal Van Heutz uitgeslapen is. Atjeh. Volgens Sabib in het Bat. Nbld. zal generaal van Heutsz wel niet spoedig var, Atjeh vertrekken; men is in mili taire kringen eenparig van ineeuing, dat zelfs een bevordering tot luitenant-gene raal hem niet van daar zal doen ver dwijnen. En dat is maar goed gezien ook, want zoo ooit aanleiding bestaat om in iemand vertrouwen te hebben, dan is het zeker in hem. Bovendien geeft zijn gestel de houp, dat hij nog zeer vele jaren bet tropische klimaat ongestraft zai kunnen weerstaan. Hij heeft een eigenschap, die aan zoovelen ontbreekt, natuelqk precies zoolang en zooveel te kunnen slapen, als bq zelf maar wil. Van de Pedlr-expcditie terugkeeren- de officieren weten dsarvan merkwaar dige staaltjes te vertellenmidden op de dagen van actie 6n spanning woidl een korte rust gegeven om den troep een weinigje op zijn verhaal te doen komen. De opperbevelhebber valt neer, sluit de oogen en slaapt zoo rustig als een pasgeboren kind. Geen gevoel van ver antwoordelijkheid dat zqn slaap verstoort hij restaureert zich gedurende elk oogen blik. dat hom geboden wordt. Eu wordt AXEL den 24 Maart 1*09. Maandag 27 Maart a. s. des namiddags ten 43/4 ure vergaderd de Gemeenteraad alhier ter behandeling van de volgende punten: 1. Vaststelling rekening Algemeen Bur gerlijk Armbestuur over 1898. 2. Verharden weg nabij de Normaal school. 3. Benoemen Gemeente-geneesheer. 4. Rekwest van P H. Esse '.brugge e. a houdende verzoek om op feestdagen, zoo als de tweede en derde dag van Passchen en Kerstmis, als ook op Nieuwjaarsdag en ook bijzondere gelegenheden muziek te mogen geven en te laten dansen. 5. Vaststellen primitief kohier van den hoofdelijken Omslag voor 1899. In de Dinsdag middag gehouden vergadering van den gemeerd. iaad van Zaamslag werd voorgelezen een Koninklijk Besluit, waai bij den burgemeester verlof werd verleend tot 1 Mei 1900 te Ter Neuzen te wonen. De burgemeester stelde voor dit voor kennisgeving aan te nemen, maar de wethouder Geelhoedt vroeg een geheime vergadering, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Na de heropening der zitting deelde de heer Geelhoedt mede, dat de geheim houding van het verhandelde in de raads vergadering van 16 November 1897 is opgeheven. Hij stelde daarna voor een adres te richten aan de Tweede Kamei, waarin de Raad zich beklaagt dat noch de minister van binnenland- sche zaken, noch de commissaris dei- koningin in Zeeland bq den raad ooit eenig onderzoek hebben ingesteld; dat de raad hij besluit van 16 Nov. 1897 zich heeft gewend tot den com missaris, met verzoek den burgemeester te willen ontheffen wegens verschillende, vroeger in dit blad medegedeelde hande lingen dat nimmer eenig antwoord van den commissaris is ontvangen; dat de raad hoopt, dat eerlang de wet in dien zin zal worden gewijzigd, dat de aad invloed kan uitoefenen op de bur gemeesteisDenoemicg; dat de raad van oordeel is, dat het beste ware dat de heer Baiendregt werd ontslagen als burgemeester van Zaamslag doch der Tweede kamer thans ver zoekt het daarheen te leiden, dat de heer Baiendregt geen verlof behoude buiten de gemeente te wonen. Dit adres is aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van heer Riemens. In dezelfde vergadering was een adres ingekomen van landbouwers, om der, weg door de Grooten Huissenspolder te ver harden. De voorzitter wilden, dit adres zonden aan burg. en weth. om advies. De heer De Ruqter was daar tegen; omdat de zaak lang en breed bekend was, en wilde dadelijke behandeling. De raad besloot daartoe met .-.lgemeene stemmen. Na eenige discussie omtrent de sooit steenen en omtrent de te bekeien lengte van den weg, werd eveneens met alge meene stemmeD besloten om een keiweg, met inbegrip der kantsteenen breed 2.75 M te leggen van zoogenaamde recoupins fafonnées, groot 9 X 15- Burg. en weth. stelden voor om een geldleening aan te gaan groot ƒ3000, om de kosten van de bekeiing der los- en laadplaats te dekken. Deze bekeiing kost 4576.12. De meei dei heid van burg. en weth wilde 1576,12 vinden uit batige sloten van goede jaren. De minderheid (de wethouder Geelhoedt) wilde 2576,12 nemen uit de batige sloteD, die nu nog pl. m 4200 bedragen, en slechts 2000 leenen. De raad besloot met algemeene stemmen (zelfs de wethouder Riemens stemde vóór) het voorstel van den beer Geelhoedt aan te nemen. In dezelfde zitting werd de hoofdelijke omslag voor 1899 vastgesteld tot eer, bedrag van ƒ6600, zijnde het maximum dat volgens de verordening mag worden geheven. M. Ct. Op de Dinsdag te Sas van G"nt gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 stieren, 6 ossen, 17 koeien, en 13 vaarzen, samen 54 beesten, die allen langzaam werden verkocht aan lage prq/.en. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 36 Maart 1899. Ned. Herv. Keik. Voorm. 91/, ure L<eskerk ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gerefoi meerde Kerken. Kerk A. Nam. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 uri Nam. 2 un Kerk B. Dp. C. J. Kapteijn Ds. C. J. Kapteijn Leeskerk Leeskerk ArToiulissciiH'iits Rechtbank te Middelbar»- Zitting van 24 Maart 1899. H. S., 29 j., arbeider te Westdorpe is wegens mishandeling vrijgesproken. A. P d. K., 21 j., landbouwer te Hulst is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. J. B., 19 j., werkman te Hoek is wegens mis handeling veroord. tot 14 dagen gevang. Bij hevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen C. A. H., 2D jzonder beroep geboren te Wacht- tebeüe in België, gedetineerd te Middelburg ter zake van oplichting van eene jas broek en vest ten nadeele van den manufacturier H. Brand te Sas van Gent en van een bedrag van vijf gulden ten nadeele van G. Wulfaert te Sas Gent. Aan den beklaagde is Mr. P. Dieleman advocaat te Middelburg ambtshalve als verdedediger toege voegd. Het onlangs medegedeelde uit >De Standaards betreffende een »ernstige klacht over het gedrag van een officier te 's Hage die onder de schandelijkste vloeken een onderofficier zoo grovelijk bejegende, dat allen, die er getuigen van waren, er zich diep aan ergerden."' Het Haagsche Dagblad* verneemt thans, dat deze zoo sterk gekleurde mededeeling tot het volgende moet worden terugge bracht Een officier komt op straat een milicien tegen, die geen handschoenen draagt. Hem hierover aansprekende, blijkt den officier, dat het jonge mensch de kazerne verlaten heeft zonder handschoenen bq zich te hebben. Hij zendt hem terug om zich be hoorlijk te gaan kleeden en volgt den mili cien, om te zien of deze aan de order vol doet. Aan het hek der kazerne en du komt de verschrikking - maakt de officier den onderofficier-planton opmerkzaam op zijn verzuim, dat hij den millicien heeft door gelaten zonder handschoenen. Nu geschiedde dit laatste met een paar krasse toevoegin gen, die wij niet aanbevelen, daar zij de kracht van een bevel of opmerking zeer zeker niet vergrootan. Doch daartegenover staat, dat genoemde officier, niet in dienst zijnde, niet anders deed dan een bewijs geven van groote zorg voor de goede tenue van den troep en ge heel onverplicht zich de moeite getroostte om na te gaan of aan zijn order voldaan werd. Het is ook niet de onderofficier, die van schandelijke behandeling eDZ." gewag heett gemaakt doch een paar op hun manier vrome praatjesmakers, die toevallig aan het hek der kazerne tegenwoordig waren. - Een treurig familietooneel. Te 's Her togenbosch was sedert eenige dagen in een gezin een broeder van den man opge nomen, een jongmensch ran 26 jaren, groenteverkoopeigedomicilieerd te Rot terdam. Gedurende de laatste dagen was zijn gedrag zoo wonderlijk, dat men moest

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2