AXEL den 17 Maart 18!M>. Woensdag werd alhier door de G6i. gemeente van Kerk A aanbesteed het plaatsen van een hulpkerk zonder bjjle- vering van hout. Ingeschreven werd door G. W. de Jonge voor/185,- F. Deij vooi 175,- J. K. Vini vooi f 157,— C. van den Broeke voor 150,— 13, Luijk voor ƒ145,— A. J. Cornelissen voor 139,- A. A. Siypen voor 134,- en A. van 't Hoff voor ƒ74,50. Voor het afbreken der bestaande Kerk werd ingeschreven door M. J. Witte voor ƒ188,80; F. van Tatennove voor 180,— H. Mangold voor 135,— A. de Jonge voor f 125, en J. A. van Hoeve voor 123.50 Allen wonende te Axel. Aan de laagste inschrijvers gegund. Op de Dinsdag te Zuiddorpe ge houden jaai markt waren aangevoerd 19 paarden, 71 stuks hoornvee, 11 varkens en een aantal konijnen en geiten. De prijzen werden uitgereikt als volgt: Voor hei meest in waarde zijnde werk paard aan I. Noé te Wachtebeke. Voor het schoonste veulen aan E. Martens te Wachtebeke. Voor het schoonste jaarlingsveulenaan A. A. van Haelst te Zuiddorpe Voor de schoonste koe aan B. Puijlaert, te Zuiddorpe. Voor de vetste os of vaars le premie aan Aug. Blomme to Evergem, 2e premie aan A. Dhert te Zuiddorpe. Voor de schoonste geit le premie aan D. Stroowindor, 2e premie aan Aug. Coone beide te Zuiddorpe. Voor het schoonste konijn le premie aan D. de Smet te Ko wacht, 2e premie aan M. Pollet te Zuiddorpe. Voor het grootst aantal paarden aan Cb. Jesoirens te Overslag met 5 stuks. Voor het grootst aantal stuks hoorn vee aan A. de Gucbtenaere te Koewacht met 15 stuks. Voor het grootst aantal varkens aan A. de Roeck te Wachtebeke met 11 stuks. Verkocht werden 44 stuks hoornvee aan tamelijke prijzen. De handel was niet zeer vlug. Maandagnamiddag speelden eenige knapen te Ter Neuzen in de Noordstraat met de zware steenen, uit de opgebroken bestrating. Een ventje van omstreeks acht jaar kreeg een steen, die een mak kertje wierp of liet vallen, op zijn pink, met het gevolg dat dit lichaamsdeel bijna geheel van de hand gescheiden werd en Dinsdag afgezet moest worden. of als tantetje bijna eiken avond vernam, dat Suusje in het park was en wanneer zij zelve, trotsch alle vrees voor Rbeu- matisme, haar nu en dan nasioop, toch Suusje slechts alleen vond. Tantetje schudde het hoofd en zeide tegen haren broeder»ik geloof, heer pre dikant, dat onze kleine barones verliefd is." Zij bad het getroffen, maar aan den baron dacht de scherpzinnige tante in het geheel niet. »Wjj moeten opdat wonderlijke en geheimvolle kind toch letten want zij wil met de zaak niet voor den dag kom6n. Dat is nu eene delicatie onderneming, want ik zelve ben wat zwaarlijvig om die lichte springster alle dagen die God geeft, in net park na te jagen, en gij begrijpt, heer predikant, de domestieken met zulk eene opdracht te belasten, dat ware tegen alle waardigheid en ordeen toch moet zjj in het park in het oog gehouden worden, want dat veel vuldige bezoeicen van hetzelve sedert veertien dagen moetgoedegronden hebben." »Laat het aan mi) over, tantetje" zeide de heer predikant, >laat bet aan mij over ik wil op het park passen alseenbosch- wachtei dat moet uit komen, niemand is daartoe beter geschikt dan ik." AVONTUREN' DES PREDIKANTS TE WATER EN TE LAND Do plannen werden met alle fijnheid ontworpen. Men nam tegan Suusje eene ongedwoi'ge houding aan, eD dadelijk den - Maandagavond ongeveer tien uren brak braud uit in de schuur van het boerderijtje, bewoond door C. de Zeeuw te Hontenisse (Scbuddebeurs.) Toen het ontdekt werd, was hot vuur reeds zoover gevorderd, dat aan blusscben niet te denken viel, te mindei wijl het kleine gehucht niet anders dan langs zandwegen te bereiken is en bluscbmiddelen te veraf waren Ook van het roerend goed, in de schuur met annex stal aanwezig, kon niets meer gered worden. Het aanwezige hooi en stroo werd evenzeer een prooi der vlam men als de levende have, bestaande uit een paard, 2 koeien, 1 rund en 3 varkens. De oorzaak weet men niet. Alles is door verzekering gedekt. M. Ct. Twee ernstige ongelukken hadden Dinsdag in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. en W. D.) plaats. Te Clinge speelde des morgens een zesjaiig jongetje op de Straat voor het kantoor van den ontvanger, terwijl een met eeu paard bespannen wagen met kunstmeststoffen daar stilstond, waarvan voerman, een landbouwer van St. Jansteen, bij den ontvanger aangifte deed van zijn in te voeren waren. Toen, na afloop der formaliteiten, de landbouwer zgn kaï weer besteeg, schoot bet paard wat door, waarbij het kind onder een der wielen terecht kwam. dat dwars over een zijner dijbeenen reed. De kleine is naar het hospitaal ie St. Gilles vervoerd alwaar vermoedelijk het beentje zal worden afgezet. Het andere had onder Schoondijko plaats; en daaromtrent scbrjjft men ons: Hoe gevaarlijk het is om te staan dansen en springen op een balcoD van een in beweging zijnde tram, bleek Dins dagmorgen weder. De tram. die om 9.30 uur v m. van Schoondijke vertrekt, haJ een groot getal in te lijven lotelingen als passagiers. Bij zulke gelegenheden schijnt er altjjd ge zongen en gesprongen te moeten worden. Even buiten de kom van Schoondijke, viel een der opgeroepenen, een zekere J. W. uit Oostburg, van het balcon, kwam met hot hoofd op den weg terecht en met éen been onder de tram. On middellijk werd er gestoptmaar natuur lijk was de rest van de tram, bestaande uit een wagen voor 52 personen, die goed bezet was, en den bagagewagen, over het been gereden. De jongen werd voor dood opgenomen, medegenomen naar Breskens en van daar r.erugvervoerd naar Oostburg, alwaar de schouwing van het lijk heeft plaats gehad. Bij aankomst aldaar zag de markt zwart van de toegestroomde belangstel lenden en nieuwsgierigen. Algemeen werd men diep getroffen bij het zien der hartverscheurende droefheid der ouders, zuster en broeder van den ongelukkige. De wanhopige vader, die in zgn rade loosheid te water sprong, werd gelukkig gered. volgenden dag met /.onneondergang maakte de heer predikant zich op, om te be spieden. Hij trof het inderdaad zeer gelukkig, want de baron was waarlijk dien dag in het park. Hij trof het nog gelukkiger want hij kwam van die zijde in het park, waar het aan een lang bosch van hoog hout sloot en van waar de baron er in placht te komen gewoonlijk steeg hij daar van het paard en gaf 't zijnen jager om er op te pasben. De jager had, vermoedelijk uit verve ling ditmaal het paard des barons met den teugel aan eenen jongen berkenboom gebonden en hield zich met andere dingen bezig. De heer predikant beschouwde het schoon gezadelde prachtige ros lang van alle zijden, knikte vriendelijk met het hoofd maakte het los, en dacht»ik breng het naar huis in onzen stalde eigenaar zal zich wel aanmelden, en dan loopt net overige van zelve los waarlijk, ik zeg de inval is knap." Wordt vervolgd.) De val op de steenen moet de eigen lijke Oorzaak van den dood geweest zijn. Het personeel van de tram heeft zich in deze niets te verwijlen. M. Ct. - Van de 81 koeien den lsten Maart j. 1. te Clinge in den quarantainestal aangebracht en Zaterdag daaruit ont slagen zijn er zes afgekeurd, zooals altjjd verdacht van tuberculose Woensdag zijn te Clinge weer 82 koeien, na allen aan de grens gekeurd te zijn, in den stal geplaatst. - De duif te zien, waarvoor, zooals gemeld, op de dezer dagen te 's Hage gehouden tentoonstelling door een En- gelschman 900 is geboden, zal menigeen wol aanlokken. De gelegenheid daartoe zal, dank zij de welwillendheid van den eigenaar, worden gegeven. Door hem, den heer P. Pol vliet, en den heer B. Neelmeijer te Middelburg is, om te voldoen aan een tot hen gericht verzoek, besloten ten bate der kas van de vereeniging „Kindervoeding" op Zater dag en Zondag a. s. eene tentoonstelling te houden van hunne duiven, welke op genoemde groote internationale tentoon stelling van pluimgedierte de eere- en andere prijzen hebben gewonnen. Ook de eerprijzen, die vroeger door die heeren werden behaald, zullen ter bezichtiging worden gesteld. De tentoonstelling wordt gehouden in de groote zaal van het Schuttershof en zal tegen een matige entree toegan kelijk zijn. - Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waien aangevoerd: 21 stieren, 12 ossen, 16 koeien en 27 vaarze-i, samen 76 beesten, die allen vlug werden verkocht, aan onveranderde prijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Voorm. 9'/a ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Zondag 19 Maart 1899. Ned. Herv. Keik. Leeskerk Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Dp. C. J. Kanteijn Bediening H. Avondm. Ds. C. J. Kapteijn Nabetrachting. Kerk B. 9 Ds. A. v. d. Linden Bediening H. Avondm. Ds A. v. d. Linden Nabetrachting. Rechtszaken. Arroinlissemeiits-lteclitbaiik te Middelburg Zitting 17 Maart 1899. A v. B. 25 j zonder beroep, wonende te Bosch- kapelle, gedetineerd te Middelburg is wegens op lichting veroord. tot 1 jaar gevang, met in min- deringhrengine der doorgebrachte liecht. le A. S., 19 j.. 2e A. B., 21 j., 3e F. d. S., 21 j., 4e J. J. G., 18 j., allen werklieden te Clinge zijn -vegens mishandeling veroord. de le tot 6 weken gevang, de overigen ieder tot 1 maand ge vang. Gemengd Nieuws. In de laatste 12 maanden schonk hot Leger des Heils te Amsterdam aan on- behuisden 482.283 maaltijden en 104.728 slaapgelegenheden; 79 vrouwen zijn op genomen van de straat en uit de bordeelen, en voor haar wordt zorg gedragen in de Reddingshuizen te Amsterdam en Den Haag. Dat zgn welsprekende cijfers en er blgkt zeer zeker uit, dat het leger een oog heeft voor de vele ellenden en nooden van de huidige maatschappij. Dat eeue dergelijke inrichting geld kost behoeft nauwelijks te worden gezegd en aangezien de volgelingen van het leger meerendeels tot de onbemiddelden behooien is hulp van meergjgoeden dringend noodig, Teiwjjl een bal masqué, gegeven door de artisten-vereeniging »Hulp in Nood"te Rotterdam, in vollen gang was, werd Zater dagnacht een dame, toen zij met haar zoon de zaal binnentrad, plotseling ongesteld zonk bewusteloos ineen. Men droeg haar naar een der kleedkamers van het tooneej, waar zg, ondanks alle hulp die men trachtte haar te verleenen, weldra den laatsten adem uitblies. Haar echtgenoot, die voor zaken te Parjjs vertoeft, werd te- legraphisch bericht gezonden van het onheil dat hem getroffen heelt. - Bij het binnenkomen van een trein uit Esschen dacht een arbeider de spoor baan te Roosendaal nog te kunnen over- loopen, doch werd door de machine tegen den grond geworpen Hjj bleet plat op den grond liggen en de trein was reeds 10 meter over hem heen gegaan, toen deze stopte. De man kon nu niet uit zjjne benarde positie komen, alvorens de tre;n wat optrok. Hg bleef ongedeerd. Te Assen werden Zaterdagavond binnen een half uur tjjds in verzekerde bewaring gebracht twee personen, die te veel hadden gedronken. Beiden waren bezig hun uitgangskas als verplaegden in de rijks werkinrichting in alcoholische dran ken om te zetten, zooals dat meermalen met dergelijke personen voorkomt. Een dezer werd Zondagmorgen bewusteloos ge vonden en na door den geneesheer te zgn onderzocht, bleek bet dat de man over leden was, vermoedelijk aan jeneverberoerte. - De socialist P. C. Bos, die door zgn oveiluid venten met couranten le Sneek en Heerenveen volksoploopen veroorzaakte, wordt vervolgd wegens beleediging van den commissaris van politie te Sneek, dien hij een alles behalve parlementair woord toevoegde. - Nachtelijke bezoeken. Donderdagnacht Werd te Arnhem een familie niet weinig opgeschrikt, toen zg omstreeks halfeen een persoon in huis noorden loopen, terwijl aldaar een Igk boven aarde stond. Onmiddellijk ontboden politie hield dan ook een persoon aan, die zich door middel van braak toegang had verschaft en wei gerde heen te gaanthans zit deze, een slagersknecht, in politiebewaring, en wordt onderzocht, welke de dig veer tot dit bezoek geweest, daar niets vermist wordt en hg voorgaf ook geen planDen tot diefstal te hebben. Aan den Groenendaal te Rotterdam be merkten Zondagnacht te 1 uur voorbg- gangers, dat de deur open stond van een sigarenfabriek. In hei kantoor werden een tweetal inbrekers gearresteerd door inmiddels gewaarschuwde politieagenten, terwijl enkele kasten geopend werden ge vonden. Middelerwjjl hoorde men voetstappen in de hooger gelegen vertrekken en zag men twee gedaanten over de daken loopen. In een aan de achterzijde van voornoemd perceel gelegen woonhuis werd de dienst bode wakker geschrikt; voor haar ledikant stonden twee kerels met brandende lucifers, die haar vroegen uitgelaten te worden, wjjl ZIJ voor een brand aan den Groenen daal over de daken hadden moeten vluchten. De dienstbode, die eerst den heer des huizes had willen waarschuwen, werd daarvan door de vreemde kerels onder allerlei beloften weerhouden en zg brgcht beiden naar de voordeur. Een hunner droeg een welgevulden zak op den rug, terwijl beiden min of meer vermomd waren. De dienstbode heeft evenwel zoo goed mogelijk de signalemen ten opgegeven. - Tusschen een paar met woonwagens rondreizende kooplieden is te Amersfoort een hoogloopende twist ontstaan, waarbjj aan een hunner drie levensgevaarlijke messteken in rug, zijde en schouder wer den toegebracht. De man moest naai het ziekenhuis worden overgebracht. - In Egypte maakt men zich zeer on gerust over den aanstaanden terugkeer der pelgrims uit Mekka, en vieest dat zij de pest zullen verspreiden. Ondanks den aan drang van den gezondheidsraad is nog geen verbod van terugkeer uitgevaardigd. Te Bombay was de ziekte een weinig tot staan gekomen. Te Hongkong daarentegen breidde zg zich een weinig uit.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2