No. 1308. Zaterdag 18 Maart 1890. 14* Jaarg-, Nieuw8- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. F E IJ IL L e T 0 TANTETJE ROSMARIN, Landbouw. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Maandag had te Antwerpen een groote betooging plaats voor algemeen kiesrecht en proportioneele vertegenwoordiging. Meer dan 100 staatkundige vereenigingen kwamen op de markt samen en vormden met 15 muziekkorpsen een optocht. De leiders werden op het stadhuis ontvan gen door den burgemeester, de schepenen en vele raadsleden. De voorzitter over handigde den burgemeester een voor de beide kamers bestemd adres. Na de ontbinding van den stoet had in het Eldorado een monstermeeting plaats. Lockroy is Maandag geïnterpelleerd over de ramp te Toulon. Iets zekers was niet bekend. Sporen van misdaad waren niet te vinden, daar de plaats waar het magazijn stond éen groot gat is. En zij, die wellicht wat zouden kunnen mededeelen, zijn dood of zoo gewond dat hun verhoor onmogelijk is. Aan den zoogen. aanslag van Dinsdag hechtte hij niet de minste waarde. Maai de mogelijkheid dat de ramp aan een misdaad te wijten is, bestaat. Alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen zullen ge nomen worden, maar om de magazijnen geheel te kunnen vernieuwen, zullen de kamers belangrijke credieten moeten toestaan. Kolonel Picquart is Maandag naar de burgerlijke gevangenis overgebracht. De Fransche regeering heeft besloten 1 een nieuwe credietwet voor twee maan den in te dienen; zoo langzaam gaat het met de begrooting! 'tZal dus Juni wor den eer de geregelde dienst aanvangt OF ALLES VERKEERD. Eer zij nog antwoorden kon, spiongde kleine Pornpejus tegen haar op en riep, terwijl hij zijn speelgoed staan liet»leg nu ook het beeld van vader bij die mooie dingen mag 't mama en daarbij haal de de kleine, zonder antwoord af te wachten het beeld des barons van haren boezem. De jonge barones verging van schaamte, »Wat doet gij toch stoutert stamelde zij, maar de stoutert hield zijnen buit vast en rustte niet, of zij mpest hem het beeld geven, dat hg nu tusschen zijne looden kanonnen en huzaren oprichtte. Een zalig voorgevoel vloog den baron, bij den aanblik van zijn beeld door de ziel, toen het uit het heiligdom voor den dag kwam. Hij zonk voor Suusje neder, drukte hare hand aan zijne gloeijen lippen en zeide >o God, het is mij ver geven In hare verwarring, kon de barones geen woord antwoorden het verraad was ge schied, en zij wist niet, hoe het met haar was, maar de natuur vorderde haar heilig recht, de liefde de zegepraal. Hare hand beantwoordde onwillekeurig den druk der zijne, en hij verhief het hoofd, als wilde bij in Suusjes blik de oplossing van zijnen Het is thans officieel dat keizer Wil helm het directe opperbevel over de Duitsche marine heeft aanvaard. De marinestaf wordt zelfstandig en krijgt een chef, die rechtstreeks onder den keizer staat. Uit Berlijn wordt gemeld, dat er niets officieel bekend is aangaande de be krachtiging van de benoeming van Kir- schner tot opperburgemeester van Berlijn. In Schotland dreigt een werkstaking van het mijnwerkersverbond. Deze zou Donderdag uitgebroken zijn en 70,000 man omvatten. Maandag verstreek de termijn voor het voeren der onderhan delingen met de patroons. In de Italiaansche kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken, ad miraal Canevaro, verklaard, dat Italië desnoods tot geweld zijn toevlucht zou nemen als dat noodig was om de San Moen baai te krijgen. De Czaar en de Czaritza worden tegen Augustus weer te Darmstadt verwacht In de zitting der commissie voor de regeling van den graanhandel heeft de Russische minister van financiën verklaard, dat een omvangrijke toevloed van buiten- landsch kapitaal naar Rusland zooveel mogelijk bevorderd moest worden, om dat het beter was met hulp van vreemd kapitaal, dat in het land blijft, een Russische industrie te helpen, dan bui tenlandsche producten voor honderden millioenen in te voeren. Maandag had te Rome een conferentie plaats tusschen de vertegenwoordigers der mogendheden die de zaken op Kreta regelden. Doel der conferentie was het be spreken der nieuwe grondwet voor Kreta. twijfel zien. Toen vouwde hij stom de harden als een biddende: uit zijne trek ken stiaalde opgewondenheid doch ook schoon, als eene heilige, vol van ootmoed en waarde, liefde en treurigheid, zat Suusje voor hem de houten bank was heerlijker dan een troon geworden, en de spelende takken der booge beuken zweefden in het purper van de avondzon boven hun hoofd, zooals geen aardschekunstenaarvoorzrjnen vorst uit goud en zijde weeft. »Gij hebt mij vergeven vraagde hg met eene twijfelende zeer zachte stem, als of hij vreesde, dat een vreemd oor hem beluisteren kondoch niemand hoorde hem dan Suusje, want zelfs de kieine Pompejus was er niet meer, maar dresseerde zijn stokpaard in galop door het park. »Ik geloof aan uw hartzeide Suusje even zoo zacht Toen greep hij hare handen drukte die aan zijne hoogstaande borst, en riep »o geloof, geloot eeuwig en ge loof dat dit hart u bemint met eene on uitsprekelijke liefde tot dat het breken zal O, eeuwig," zeide hij, en sloeg beide armen om baar en drukte de beven de aan dat hart. waarvan hij sprak. Van aandoeningen weggesleept, die zij nooit gekend had, zonk zij aan zijnen boezem. Nu bestond er geen park, geene aaide, geen hemel meer. Zijne kussen beant- I woordden de vergeldende lippen zijner gade, zijne gelofte van trouwe liefde de haie. De Spaansche regeering heeft werke lijk een maatregel van bezuiniging ge nomen. Door niet aanvulling van open komende plaatsen, zal het officierscorps der marine tot de helft worden terug gebracht. De schepen, welke nog in Oost-Azië zijn, zullen worden verkocht. Maximo Gomez |is niet alleen afgezet als opperbevelhebber van het Cubaansche leger, de militaire junta heeft bovendien met 24 tegen 4 stemmen besloten hem wegens lafhartigheid in staat van be schuldiging te stellen. Vooral is men boos over het contract dat hij met de Vereenigde Staten sloot Maar men zegt dat de werkelijke oorzaak van de grief is niet da Gomez drie mil joen dollars aanneemt, maar dat hij slechts drie miljoen krijgt. Vóór de jongste overwinning van de Amerikanen bij Manilla, had generaal Otis geseind, dat de vrouwen der officie ren te Manilla niet meer veilig waren. Of in dezen toestand sedert verandering is gekomen, blijkt niet. Generaal Otis tracht de Philippino's te bewegen de Spaansche gevangenen in vrijheid te stellen. Hij vreest dat Spanje ze anders los zal koopen, waardoor de krijgskas der Philippino's versterkt zou worden. Twee van de Amerikaansche marine officieren, een vice-admiraal en een luitenant hebben voor een buitengewone bevordering bedankt, de eerste omdat zijn verdiensten z. i. niet zoo groot zijn, dat deze die belooning rechtvaardigen; de tweede omdat hij zijn ranggenooten niet in den weg wilde treden. In de oude wereld zou men wel een heel corps Wie weet, hoelang die verrukten in het Elysium eeden en zielen gewisseld en steeds weder gewisseld nadden, ware Pom pejus de kleine niet van zyne galopade teruggekomen. Toen namen beidon te gelyk den vrooüjken knaap in de armen, kustten hem de roode wangen rooder, ter wijl hij, ais een amor, met scheimscb- onschuldig lachen beider halzen met zijne kleine armen omvatte en de lippen der beide golukkigen tot kussen bjj elkander bracht. Maar het werd donker, en men moest scheiden. Deatscheidsplechtighoden namen echter weder bijna een half uur tijds weg want men ging ai m in arm bet duistere rk op en af on herhaalde elkander de reeds dikwerf gegevene teedere verzeker- ringen, als of men hot geheugen verloren had. Ook werden afspraken gemaakt, op welke dagen en uien men elkander in het park zien, of hoe men bjj slecht weder bedienden zenden konde, om ook getrouw briefwisseling te houden. Een holle boom die den boschwachter een gruwel is, beeft van minnenderi reeds dikwerf de i zegen ontvangen bij werd ook Suusje en den baron een heiligdom en tot bewaarplaats der regels bestemd die zij elkander dachten te schrijven. BEDENKELIJKE GEVOLGEN. Dat er nu inderdaad veel geschreven, bewaard en afgehaald werd, dat men el kander ook werkelijk regelmatig ln het van zulke belanglooze en bescheiden officieren kunnen gebruiken. Volgens berichten van de Philippijnen schuiven de Amerikanen langzaam vooruit. 't Gaat langzaam, maar toch wordt de draad, die door de Dreyfus-zaak, loopt weer wat meer zichtbaar. Gelijk men weet hebben alle chefs van de stafbureaux waar Dreyfus werkzaam is geweest, gunstige rapporten over dien officier uitgebracht met uitzondering van kolonel Fabre. In de instructie heeft deze verklaard, dat hij daarbij vooral steunde op inlichtingen van Bertin en van kolonel Roget, dezelfde die later een groote rol zou spelen, in de drie zaken Dreyfus. Henry en Picquart en die nu verklaart dat hij niets met de Drey- fuszaak te maken heeft gehad. Hengstenkeuringen. Bij Prov. blad no 35 wordt mededepling gedaan van drie alsnog in dit jaar in Zee land gehouden heugstenkeuringen. Goedgekeurd zijnin Schouwen en Duiveland »Rigo«, van Van der Schueren te Vollezeele (België), gestationeerd te Nieu- werkerk, en Archer,* van de Associatie »Clydesdale« te Zierikzee, gestationeerd te Ouwerkerken in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. »Odilon.« van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, en Bismarck,* van E. L. Plas- schaert te Koewacht. Afgekeurd zijnin Zeeuwsch-Vlaande- ren O. D. »Albert«, van L. Jansen van Roozendaal te Axel. Louis*, van R. Pau wels le Bouchaute (België) en »Robino* van A. F. van Duijse te St. JaDsteen. park eenige malen zag, spreekt van zei ven. Dat men wegens den naderenden winter in zorgen was, waar men op avondwandelingen, ondanks al den gloed van het hart, toch gevaar geloopen had, handen, ooren en voeten te laten bevrie- zen? laat zich denken. Dat men ook van de opheffing van het opzalige proces sprak dat twee lieden scheiden zou, die zonder elkander het leven van geene waarde achtendat men over de eigenzinnigheid van tante Rosmarin klaagde, aan de eene zijde haar niet door liefdelooze schreden kreuken wilde aan den anderen kant haar door de uitspraak van het tribunaal ln het rechte spoor hoopte terug te brengeu, was onvermijdelijkbeide deelen ver wachtten derhalve het gelukkig einde van het scbeidingsproces, en daarop de lief- delijkste »en zoo voorts." Daarentegen was bet ook even natuur lijk dat tantetje Rosmarin allerlei onraad vermoedde, wanneer zlj Suusje dan eens vroolijk en gelukkig, daD weder stil en treurig in zich zelve verzonken zag, ot zelfs somwijlen hooren moest, hoe Suusje op het gevaar af van »een groot kind" genoemd te worden, van »haren man" sprak, en dat altijd met eenen zonder lingen nadruk in stem en gebarenhoe zjj het zelfs meermalen waagde zijne voor spraak te wordeD, evenwel maar heel zachtjes, evenals of tantetje Rosmarin eerst vooi en na aan die ongewone en onbevallige tooDen moest gewend worden j

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1