No. 1307. Woensdag 15 Maart 1800. 14* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B k l g i 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3 2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het onderzoek naar de beide aanslagen, welke Dinsdag te Toulon zouden zijn gepleegd, geeft nog al geruststellende resultaten. De bij het kruithuis gevon den dynamietpatronen waren niet ge vaarlijk; de inhoud ontplofte niet eens toen men ze probeerde. Eu de op den schildwacht geloste revolverschoten heb ben waarschijnlijk in de verbeelding van den man bestaan. Maar al vallen dan ook de aanslagen van Dinsdag weg, dat de groote ramp van Zondag het gevolg van misdaad was, blijft mogelijk Teleurgesteld door de houding zijner politieke vrienden bij de verkiezing van een president van den senaat heeft de Fransche minister van financiën Peytral zijn ontslag genomen als lid der groep »democratische linkerzijde. Terwijl Déroulède en Habert alles doen om te bewijzen, dat zij werkelijk een aanslag tegen den tegenwoordigen re- geeringsvorm beoogden, kan de rechter van instructie maar geen getuigen vinden. Generaal Roget heeft niets gehoord, de beide regimentscommandanten hebben niets gehoord en de militairen, die voor aan liepen, hebben ook niets gehoord. Urbain Gohier ziet daarin moedwil. Eigenaardig is zeker het volgende. De brigade werd aangevoerd door generaal Roget, die een schandelijke rol speelde in de zaak-Henry en in de zaak-Picquart, en de beide tot zijn brigade behoorende regimenten hadden tot commandanten kolonel Foulon, die in de zaak-Picquart regeeringscommissaris (O. M.) is, en Ker- drain, die rapporteur was in de zaak- OF ALLES VERKEERD. Dat de heer baron voor zulk geraffi neerde tegenstreken veel talent be?at blijkt uit de volgende omstandigheid, die zelfs het genie van den beroemden advocaat Kortbeen niet weinig in verlegenheid bracht. »Ik moet u, welgeboien vrouw mevrouw, Rosmarin, eene der zonderli ngste geschiede nissen berichten, die mij ooit in mijn praktijk voorgekomen is 1" schreef hij »tei wql ik niet zonder goede hoop om in onze zaak wel te zullen slagen, voortvare wordt mij bekend gemaakt, dat de heer baron van Malzen, bij eene vormelijke acte, zijne gemalin de hooggeboren vrouwe barones van Malzen, en, in geval van haar vooroverlijden, den jongen heer baron Pom- pejus van Malzen, dien hij als zijnen rechtmatigen zoon en erfgenaam erkent tot universche erfgename van al zijne goederen en bezittingen maakt en van de zelve geheel afstand doet, zoodra in het hangende proces van echtscheiding de scheiding zijner echt gerechtelijk uitge sproken zal zijn. Ofschoon nu gezegde zeldzame en onbegrijpelijke acte in den gang van het scheidings-proces geene wezenlijke storicg veroorzaken kan,schijnt Esterhazy en tijdens het onderzoek aan Esterhazy een briefje schreef aan zijn »cher-commandant<, met het bericht dat, als hij het beruchte briefje van DuPaty de Clam niet overgaf, de raad van on derzoek mr. Tezenas niet zou hooren. De Engelsche minister van marine, Goschen legde de begrooting van marine voor, ten bedrage van p. st. 26 594 000, waaronder begrepen is een post voor den bouw van twee pantserschepen, twee gepantseide kruisers eerste klasse en drie kleinere kruisers van bijzonder groote snelheid, terwijl het marine-personeel zal worden uitgebreid met 4250 man tot 110.640 man. Nu wordt bericht dat de bijzetting van het lijk van Bismarck op diens ge boortedag, 1 April a. s. zal plaats hebben. Maar nog niet bekend is of dit in allen eenvoud zal geschieden. De bevelvoerende admiraal der Duitsche marine, admiraal Knorr, is afgetreden wegens lichamelijke ongeschiktheid. Het schijnt dat hij geen opvolger krijgt en dat de keizer zelf het ambt zal waarnemen. De leider van het centrum in den Duit- schen Rijksdag is al bezig terug te krab belen inzake de legerwet. In de com missie tot onderzoek der voorstellen, heeft hij eenige wijzigingen aangegeven, welke het ontwerp voor hem en de zijnen aannemelijk zouden maken. De regeering toonde zich daarmede niet te kunnen vereenigen. Zij krijgt nu 16.271 in plaats van 23.277 soldaten, terwijl de uitbreiding tot de nieuwe sterkte over een jaar meer wordt verdeeld en nu in 1903 in plaats van in 1902 moet worden bereikt. toch de heer baron deze gevaarlijke kunst greep aan te wenden om de openlijke meaning tegen de hooggeboren vrouw ba rones ie richten. Ik verzoek in dit op zicht voorschrift van handelwijze en daar deze acte in zekeren zin als eene donatio intervivos te beschouwen is, hangt het nog daarvan af, of zij, wie dit geschenk aangeboden wordt, genegen zijn dit aan te nemeo, in gevalle de echtscheiding duoi- gaat en door het tribunaal erkend wordt." Dat begiqp ik niet: het hoofd duizelt mij!" zeide tantetje Rosmarin na de voor lezing van den blief in haren geheimen staatsraad. »Mij in het geheel niet!" zeide de pre dikant, >ik zou de schenking aannemen, zou iets slaat men niet gaarne af." »Ik ben alleronderdanigst geheel van het gevoelen van den beer predikant," voegde de heet rentmeester Seblein er bq. »En wat denkt gij, Suusje vraagde de tante: »want ik geloof, dat de beer baron gek is, of dat er eene goddelooze list achter schuit, waarmede hij ons in den val lokken wil, want hoe kon het in hem opkomeD, wanneer hij van u ge scheiden wordt, zich van al zijne goederen en bezittingen te ontdoen?" Suusje dacht aan des barons woorden in den bosch, en hare oogen werden vochtig. Zij erkende in dit spoedige be sluit des barons zuivere liefde, en dat hij zonder baar het leven verachtte. Dit ver hief ook baar gevoel, en zij bad de ge- Het jaarfeest van het koninkrijk Servië heeft nog andere gevolgen dan een uit breiding van het kadet. De Russische gezant heeft boos ziju post verlaten, omdat hij niet aan het gala-diner ten Hove was gevraagd, waar de andere ge zanten wel aanzaten. De moeielijkheid zat daarin dat Rusland en bijgevolg de gezant van dit rijk, Milan niet willen er kennen en hem stijf negeeren. Het ge volg van dit incident is, dat de toch reeds gespannen verhouding tusschen beide landen er niet beter op wordt. Het heengaan van den Russischen gezant was niet de eenige moeilijkheid welke de Servische regeering bij het jongste feest had. Er werd cour gehou den door den koning, waarbij ook <te Boelgaarsche agent tegenwoordig was. Toen nu de Turksche gezant binnenkwam en den Boelgaar bemerkte, verliet hij terstond met het personeel van de legatie de zaal. De hofmaarschalk bracht echter de zaak in orde. De Turksche gezant kreeg eeu heele hooge ridderorde en de Boelgaarsche agent werd eerst later, na het eigenlijke corps diplomatique, ont vangen. De vorst van Samos is werkelijk af gezet en vervangen door Konstantin V alganis, president van het hof van appèl te Konstantinopel Het is toch waar, dat de Chineesche keizerin het gezag met den keizer deelt. Tenminste, deze mag een gedeelte der besluiten onderteekenen Maar de listige vrouw maakt, naar lord Charles Beresford mededeelde, een schifting tusschen wat en wat de keizer zal bekrachtigen. Haar naam komt onder alle besluiten dacbteloosbeid of den moed om tegen de tante te zeggen: »mijn man denkt zeer edel, bij God, hoogst edelIk wil hem niet berooveumeD moest liever het scbeidmgs-proces opgeven; mijn man ver dient achÜDg" Tametje was bij deze woorden als uit de wolken gevallen. Zij zag den heer predikant, den ienr.meestor eü daarna Suusje met oogen vol verwondering aan en zeide, nadat zq zich hersteld had, »uw man wat uw man hoogst edel het proces opgeven? Gij zqt een waar kina Suusje." De beer predikant die oüdanks zqne aardsche kortzichtigheid een blik des gees- tes in Suusjes bait mocht geworpen bebben glimlachte en zeide »gij hebt gelqk zuster een kind mag Suusje zijn, maar het is een kind van duizend weken." >Dat komt juist uit," zeide de heer rent meester :»duizend weken maken Degen- tien jaar en twaalf weken." DE V EB LOVING. Inderdaad had de heer predikant het beter getroffen, dan hq zelfs geloofde. Suusje antwoordde wel niets meer, ver zette zich ook niet tegen het gevoelen van den staatsraad, dat mevrouw de ba rones van de Malzische goederen geen ander deel verlangde noch nemen zoude dat hetgeen de wetten haar of haren zoon toekennen zouden, noemde ook, uit eer bied voor de goede tante den baron niet die op het volk een goeden indruk ma ken, b. v. dat waarbij geld beschikbaar werd gesteld voor de slachtoffers van de overstrooming van de Gele rivier. Maar alle harde nooten, zooals afstand van gebied, krijgt de keizer te kraken. In den Spaanschen ministerraad heeft de minister van oörlog, volgens een der bladen, betoogd, dat het noodzakelijk is de sterkte van leger en reserve te ver- hoogen. De Amerikaansche regeering had be paald, dat van de invoerrechten op Cuba zouden worden vrijgesteld de goederen, bestemd voor het bezettingsleger. Maar reeds na een maand moest deze maat regel worden ingetrokken, wijl de sol daten kooplieden werden, die groote voor raden van allerlei goederen bestelden, en ze dan aan de handelaars overdeden. Na tuurlijk dat deze smokkelhandel den ge- heelen handel in wanorde bracht, totdat de regeering den maatregel herriep. Ook moet er schandelijk geleefd wor den met de goederen, verleden jaar daar uit Amerika naar Cuba gezonden, ten behoeve van de reconcentradosde op bevel der Spaansche commandanten in de steden opgehoopte plattelandsbevolking. Er wordt op schandelijke wijze gestolen, en de officieren, die met de uitdeeling belast zijn, klagen zelf. De Cubaansche oorlog heeft in Georgia nog een treurigen nasleep gehad. Een der regimenten neger-soldaten keerde, na volbrachten dienst, huiswaarts om te worden afgedankt. Maar de manschap pen. die op weg wat te veel gebruikt hadden, begonnen uit de vensters der coupé's te schieten op allen die zij meer haren man, sprak ook uit gewone gehoorzaamheid niet meer van het op geven van het echlscheidingsproces, maar daarvoor knielde zij in de eenzaamheid in hare kamer, voor den kleinen Pompejus oeder, toonde hem des barons beeld, en zeide met teejere warmte: »zie, dat is uw lieve lieve vader. Houdt gij ook recht veel van hem Daarvoor deed zij ook een snoer door den ring van den parelrand, hing het beeld op hare borst, en had het zeer gaarne, dat de kleine Pompejus naar het beeld vroeg, dat hem toebehoorde. Zij noemde den baron dikwerf in stilte »hareD man", en roen de tante den vol genden Zondag naar Waiblingen reed,om een bezoek ai te leggeu, scbreef Suusje aan den baron Zondagavond zult gij uwen zoon in hot park vinden," en juist kreeg zq Zondags's morgens zulk eene hevige hoofdpijn, dat zij onmogelijk met tante naar Waiblingen gaan koD. De baron was even nauwkeurig met zonneondergang in het eenzame park, en Suusje ging bevende in bet schemeruur, met den kleinen Pompejus aan de baud; naar het vertrouwelijk boscbje. Men vond elkandermen begroette eikander de baron nam met hevige ontroeriDg zijn kind op den arm, overlaadde bet met liefkozingen en gaf het de teederste namen ledigde toen weder zijne met speelgoed gevulde zalrken op eene houten banir, die midden het park den oudsten beuk van het wandelbosch omringde.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1