Huiienland. Landbouw. Rechtszaken. Lemengd Nienws. Er zijn gevallen waarin het onverant woordelijk zou zijn op grond van be weerde gemoedsbezwaren zonder nader onderzoek vrijstelling te verleenen. De minister moet ook bezwaar maken om in deze wet te bepalen, dat onder zekere voorwaarden niet-gevaccineerde kinderen, hetzij op de bijzondere scholen alleen, hetzij op andere soorten van scholen mogen worden toegelaten. Dit punt kan eerst aan de orde komen bij een herziening van de wet op de be smettelijke ziekten. Had de regeering zich geplaatst op het standpuntvoor gemoedsbezwaren is geen uitzondering noodig, zij zou onge twijfeld nog heel iets anders hebben moeten hooren. Aan den wensch van de leden, die verlangen dat gedurende den tijd dat de hulp der kinderen voor den landbouw noodig is. de school geheel zal worden gesloten, kan niet worden voldaan. On mogelijk is het een nauwkeurige becijfe ring te geven van de meerdere uitgaven die te wachten zijn. Wel kan globaal worden becijferd, welke de kosten zullen zijn van vermindering van het absolute schoolverzuim tot aan de grens als waar schijnlijk aangenomen. De minister komt tot de volgende globale berekening van de meerdere kosten voor Rijk en ge meenten: voor de gemeenten: gewone kosten per jaar 152,000; buitengewone kosten (schoolbouw) 750,000voor het Rijkgewone kosten per jaar 67,500 buitengewone kosten (schoolb.) 250,000 kosten voor toezicht en opleiding per jaar ƒ100.000; kosten voor het herha- lingsonderwijs pro memoriemeerdere subsidiën voor het bijzonder onderwijs pro memorie. Aan een wensch van Rijkswege aan de bijzondere onderwijzers eene vergoe ding toe te kennen voor de aan den Staat te bewijzen diensten, kan bezwaar lijk worden voldaan. Omtrent de artikelen van het gewij zigd ontwerp, zegt de minister o. a., dat door de wijziging, welke art. 1 thans heeft ondergaan het bezwaar is opge heven van die leden, welke den inhoud van dat artikel niet in overeenstemming achtten met titel en beweegreden van het wetsontwerp. In art. 2 zijn de eerste oefeningen van het hand teekenen (vak 1) thans verval len als verplicht vak, zoowel voor het school- als voor het huisonderwijs Door de nieuwe bepaling, dat gedu rende 2 maanden niet meer dan 2 school tijden zonder geldige reden mogen wor den verzuimd, is dus het verzuim ge loofd van een schooldag die twee tijden heeft. Onder de inrichtingen van onderwijs, die geacht worden tot het hooger- of middelbaar onderwijs te behooren, zijn begrepen vakscholen, zooals ambachts scholen. Tevens is bepaald, dat de kinderen daar, buiten de avonduren, ten miDste 16 uur per week onderwijs moeten ont vangen. Van het kind, waarvoor vrijstelling wordt gevraagd, moet de naam worden opgegeven. Blijkens de toelichting van art. 9 (nieuwe artt- 12, 16 en 17) acht de mi nister t na ernstige overweging niet raadzaam armoede uitdrukkelijk in de wet als geldige reden van schoolverzuim te vermelden. Niet alle ouders, die arm zijn, zijn in de onmogelijkheid hunne kinderen naar school te laten gaan Of de armoede van dien aard is, dat ze het schoolgaan belet, moet beoordeeld wor den door de betrokken autoriteit. Waar dat 't geval is, zal van aan maning of vervolging geen sprake zijn. Zware ziekte van verdere of naaste bloedverwanten, slecht weer en slechte toestand van wegen vallen ook alle onder de rubriek van andere ernstige omstandigheden sub. 5o. van, het nieuwe artikel bedoeld, welke geldige redenen van tijdelijk schoolverzuim daarstellen. Onmogelijk is 'talie omstandigheden te voorzien of te omschrijven. Het geval »vervulling van godsdienst plichten* is vermeld om den twijfel weg te nemen, die kan ontstaan of alleen godsdienstonderwijs in de uren krachtens art. 22 der wet tot regeling van het L. O. aangegeven, als geldige reden van verzuim wordt beschouwd. Op de vraag wat onder vervulling van godsdienst plichten in deze bepaling is te verstaan, wordt geantwoordzoowel godsdienst onderwijs als de vervulling van gods dienstplichten op kerkelijke feestdagen. De meeste artikelen van de wet zijn, zegt de memorie, ook op het verplichte herhalingsonderwijs van toepassing ver klaard bleef nu geenen nacht van den vinger ,en de moeder speelde met de beeldtenis des barons veel meer dan de zoon wieD zjj toebehooren zou. In het geheel had de liepr gemaal aan zijne gemalin geene ge vaai lijker geschenk kunnen geven dan dit verleidelijk portret, want het was al te sprekend gelijkend, 6n men kon bet niet gemakkelijk weder nederleggen, wanneer men het eenmaal in handen had. Zekerlijk vermoedde tantetje Rosmarin niets van het onraad dat dooi den baron gesticht was en het kwam niet in haar op, dat Suusje kleine vriendschappelijke gesprekken hield met het beeld van den zelfden mat?, tegen wien de heer Kort heen op dooi en leven te strijden had Zij zoude daarin de chicanenvolste aller chicnnen ondekt hebben die ooit door eene tegenpartij in een proces gemaakt waren Wordt vervolgd.) ring reeds besloot dezen wensch in te willigen. Men acht het in de Hongaarsche kamer niet genoeg door vluggen arbeid te toonen dat de vrede hersteld is, men doet dit ook op andere wijzen. Toen de Honved- minister Fejervary Zaterdag aan het woord was, bleek uit zijn gekucht dat hij ver kouden was. Terstond ging een van de heftigste leiders der vroegere oppositie naar den minister en bood hem een doosje bonbons aan. De generaal nam met een hoffelijke buiging een paar bonbons en zette toen zijn rode voort. Ter voorbereiding van bet groote socia listisch congres, dat in 1900 te Parjjs zal worden gehouden, wil men tegen de laatste dagen van Mei te Brussel een mternationale bijeenkomst beleggen. Men wil de politieke macht der bourgeoisie bestrijden, ten einde de maatschappij te hervormen, en den staat te vervangen door de gemeenschap van den arbeid. De ]ocgste onthullingen van Esterbazy hebben te Parijs grooten indruk gemaakr de stafpers tracht de beteekems er van te verminderen door se dood te zwijgen of door ze oude kost te noemen. Enkele bladen komen weer aan met het verbaal dat Dreyfus schuldig is en dat Casimir Perier dat wel weet. Het hof ran cassatie heeft Ballot Boaupré, raadsheer in de civieie kamer, tot rapporteur benoemd. Men rekent dat b(j wel vijf weken zal noodig hebben, en de zaak 10 April in openbare bebande ling komt. De rechter Grosjean te Versailles, wiens ongepaste houding in de Dreyfus-zaak te zijner tijd vermeld is, werd voor twee maanden geschorst. Grosjean is een vriend van Quesnay de Beaurepaire. Fallurès heeft Dinsdag den voorzitters stoel in den Senaat ingenomi n met een rede, in de eerste plaats over zijn voor ganger Loubet, en verder over diens rede en over den plicht van den Senaat den president der lepubliek te steunen. Een interpellatie over de tot burgei oorlog leidende bonden, en over het bewer ken van officieren door die bonden, is tot later uitgesteld. Als eerste bezuinigings maatiegel van het nieuwe Spaansche kabinet wordt ge noemd de intrekking van alle mi nisterspensioenen. Silvela wil van boven aan beginnen, zegt hij Maar boe staat het nu met zijn ministers-tiaktement? De afgedankte soldaten, die uit de ,<o lonies terugkeerden, vormen natuurlijk de kern van een ontevreden massa die aan de Spaansche regeering groote zorg baren Zoo had dezer dagen te Gorunna een ver gadering plaats van deze gerepatrieerdon waar heftige redevoeringen werden uitge sproten. Een der sprekers ontkende, dat de Vereenigde Staten op Cuba de over winning hadden behaald. Dat de kolonies v9:loren gingen, was alleen het gevolg van het wanbestuur. Ten slotte besloot men bij de Regentes aan te dringen op betaling van de achteislalligo soldij. Andeie belichten melden dat de regoe Atjeh. In de dezer dagen uit Indië per mail ontvangen bladen, bepalen zich de berichten over de wapenfeiten in Atjeh tot eenige patrouilleeringen en tot eenige schermutselingen van de colonne-Van der Dussen. Het Bat. Nbi. verneemt, voorts dat ge neraal Van Heutz van plan is om lang zamerhand ten minste als de rust zich bestendigt de extra toelagen enz. te g tan intrekken of te verminderen. Alles wijst op den wel overwogen wensch om Atjeh wat minder zwaar op 's lands budget te laten drukken. De proef, aldaar genomen met het aan wijzen van een post, die in het gewest zelf als herstellingsoord kan dienen zal door meerdere in andere deelen van den archipel gevolgd worden. Men hoopt daaidoor belangrijke sommen aan passagekosten te bespaien, de ver plaatsingen te beperken en vooral tege moet te komen aan hot gebrek aan ver- pleegruimte, ontstaan door de buitenwer- kingstelling van de gezondheidsetablisse- meoten te Soekaboemi en Sindanglajje. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Itiniieiilaiid. Nederlandsch vee in België. Men schrijft uit Rozendaal: In eenige Belgische bladen komt bet bericht voor, dat het Nederlandsche vee, hetwelk te Esschen wegens ziekte wordt afgekeurd, te Rozendaal tot eiken prjjs verkocht wordt. Men deelt echter mede dat dit bericht geheel bezijden de waarheid is. Het teruggezonden vee wordt te Ro zendaal in een expresselijk daarvoor ge- huurden stal gebracht, vlak bij het station en het blijft daar ouder dagel(jksch toe zicht van den districts-veearts en den rijksveeopziebter, tot het genezen is. Is een stuk vee gezond verklaard, dan wordt het bovendien nog drie dagen in een afzonde) lyken stal gebracht en met creoline ingewroven, tot het geheel ge zond den stal voor goed verlaat. De ver zorging der dieren is uitstekend en laat niets te wenschen over. Op 1 Maart z(jn uit Nederland naar België langs het grensstation Esschen uugevoe d 228 stuks hoornvee. Van de op 15 Februari uitgevoerde 211 stuks vee zijn 44 stuks vee niet toegelaten en naar Rozendaal terrugge zonden. In Westelijk Zuid-Beveland zijn nu reeds vele arbeiders op den akker aan werk gesteld om te wieden, niettegen staande wij nog in 't winterseizoen leven en eerst over een kleine veertien dagen lente hebben. Wintergranen, zooals tarwe en gerst, staan op vele plaatsen zoozeer in bet onkruid, dat de boeren geen ge duld meer hebben om te wachten. Zondag 12 maart 1899. Werf. Herv. Kerk. Voorin. 9*/i ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtï Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn Voorber. H. Avondm. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn Yoorber. H. Avondm. Nam. 2 ure Leeskerk Zitting 10 Maart 1899. G. K. 20 jdienstknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot twee maanden gevaug. AXEL ilea 10 Maart 1899. Gisteravond trad voor een veel te klein publiek op bet bekende tooneelgezelschap ender directie van Mevr. Bakker uit Vlis- singen. Evenals de vorige maal werd het programma flink algespeeld, jammer dat zoo weinigen waren opgekomen. Op de Dinsdag te Bas van Gent ge houden veemaikt waren aangevoerd: 27 stieren, 8 ossen, 17 koeien en 22 vaarzen samen 74 beesten, die allen vlug werden verkocht aan eenigzins betere prijzen, Arronilisseinents-Reclitbank te Middelbars: Zondag ging een ingezetene van Oostburg per fiets naar Biervliet om een lot in te wisselen, waarop hij een prijs getrokken had in de staatloterij (men zegt f1850). Hij kwam met het geld te IJzendijke en schijnt aldaar met een paar vrienden een goed diner genomen te hebben, dat natuur lijk flink besproeid werd. 01 nu, na zulk een diner het wel goed is om te fietsen of om andere redenen, in ieder geval, men be sloot een rijtuig met twee paarden te nemen, en daarmede over Schoonaijke naar Oost burg te rijden. Te Schoondjjke moesten natuurlijk de paarden eens blazen en de heeren werden steeds vroolijker. Zooals bij dergelijke gelegenheden meer gebeurt, kregen er twee over een nietig heid ruzie, die zoo hoog liep, dat zij een gevecht begonnen eerst in de herberg en Tater op de straat. Zij duwden een paar ruiten in, zetten het gevecht, tot groot ver maak van het publiek, voort en ranselden elkaar goed af. Het einde van de historie was, dat de ongelukkige prijswinner alleen per rijtuig naar Oostburg werd gebracht met een »zeer" Loofd en de anderen naar IJzendjjke terug gingen. Tegen Stegeman, het staphoster boel tje is dooi de justitie eene vervolging in gesteld, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Amsterdam. Hjj isdan ook Dinsdag niet in de hoofdstad verschenen. Verscheidene lieden, die zich bij hem ver voegden, keerden onverrichterzake terug, en de agent in burgerkleeding, die er door de politie naar toe was gezonden, kreeg ten antwoord, dat het boertje wegens on aangenaamheden met de justitie vooreerst niet meer naar Amsterdam komt. Te Lelden is een dame aan nona overleden. Zfl had een dag of tien ge slapen. Een dolle koe heeft Zondagmiddag heel Finsterwolde in r- p en roer gebracht. Het dier, dat verkocht was, ontkwam aan zijn geleider en liep eerst twee mannen, die het wilden tegenhouden, in woeste vaart omver. Verder werden drie kinderen op de horens genomen, waarvan er cph, een meisje, zoodanige kwetsuren kreeg, dat het 't bed moet houden. Het beest liep door de kom van het dorp, waar het een algemeen sauve qui peut gaf. Sommigen vluchtten in huizen an anderen klommen in boomen, een jongen sprong in een gracht enz. Eene moeder en haar dochter tje vluchtten in eene behuizing, doch konden de deur niet zoo spoedig sluiten, of de koe had haar kop reeds binnen en stormde ds gang in. Intusschen waren moeder en kind de kamer binnengevlogen en hadden de kamer deur nog juist intjjds gesloten. De geleider van het dier trachtte het na bij den kop te krijgen, doch werd op de horens ge nomen en door een doornheg gedrukt. Een landman werd tegen een muur gedrukt en eenigzins gewond. Bij het vervolgen van een 11-jarigen knaap viel het beest in een sloot, die Ue jongen over kwam, en brak den nek.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2