Buitenland. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. godsdienstplichten of andere ernstige om standigheden. die als geldige redenen kunnen worden beschouwd. Voorts bevat het gewijzigd ontwerp o. a. een geheel nieuwen titel handelende over het herhalingsonderwijs. Het daaronder vallende art. 34 luidt nl: „Art. 17 der wet tot regeling van het lager onderwijs wordt gelezen als volgt: Aan hen die het gewoon schoolonder wijs genoten hebben, wordt gelegenheid gegeven tot het genot van herhalings onderwijs. Het herhalingsonderwijs kan zich ook uitstrekken tot vakken die niet begrepen zijn geweest in het genoten schoolon derwijs. De gemeenteraad regelt den omvang van het herhalingsonderwijs en de wijze waarop het zal worden gegeven naar plaatselijke behoefte met inachting der volgende voorschriften lo. dat het ten minste vier maanden van het jaar, gedurende ten minste acht avonduren per week, moet worden ge- 2o. dat het moet omvatten ten min ste vier vakken van onderwijs, waaronder ten minste twee welke begrepen zijn onder het gewoon schoolonderwijs Art. 18 en art. 19 lett b. zijn ten deze toepasselijk Verder wordt in art. 35 bepaald dat de in art. 1 dezer wet genoemde perso nen ook verplicht zijn te zorgen, dat aan de kinderen, waarvoor zij volgens de be paling van dat artikel aansprakelijk zijn, herhalingsonderwijs wordt verstrekt. Aan deze verplichting wordt voldaan door aan de kinderen te huis of op eene school, gedurende ten minste 4 maanden in het jaar, 8 of meer uren per week herhalingsonderwijs te doen genieten, en, wanneer aan schoolonderwijs de voor keur wordt gegeven, de school geregeld door hen te doen bezoeken. Die verplichting vangt aan, zoodra een kind niet meer valt onder de bepalingen nopes het school- en huisonderwijs en wanneer het kind den löjarigen leeftijd heeft bereikt. De gemeenteraad is bevoegd, den in het vorig lid bedoelden leerplichtigen leeftijd voor jongens met éen jaar te verlengen Op een daartoe strekkend raadsbesluit wordt de goedkeuring van Gedep. Staten vereischt. Omtrent de vrijstellingen enz. zijn in de overige paragrafen van dit art. 35 bepalingen gemaakt. Blijkens het slotartikel (38) treedt de wet in werking op een ander vast te stellen tijdstip, met dien verstande, dat het artikel betrekkelijk het herhalings onderwijs niet in werking treedt vóór 1 November 1903. Wordt vervolgd.) Loubet, die Donderdag middag het Elysée betrok, heeft besloten de alge- meene inrichting van het paleis onver anderd te laten. Te Parijs beweert men, dat Loubet een president zal zijn naar Amerikaan- schen stijl. Toen hij Donderdag middag het Elysée zou betrekken, kwam hij met zijn vrouw en zijn zoon in een open rijtuig aanrijden. Alles was voor een deftige ontvangst gereedeerewacht buiten en het protocol met het kabinet van den president binnen het gebouw. Maar Loubet vroeg direct of generaal Baillou meeging om een toertje te maken en reed toen heen zonder te zijn ont vangen. De strijd om den voorzitterszetel in den Franschen Senaat, die tusschen Con- stans en Peytral zou loopen, is geëindigd met de overwinning van Fallières, oud wil, u nooit weder aanspreken zal Wan neei gij wist, hoeveel ik Jijde gij zoudt mij zekerlijk vergeven." lieer baron stamelde Suusje na de uit drukkeiijke verklaring mijner tante Wordt vervolgd.) minister van justitie, eeus zeer militant, o. a. tegen de clericale aanmatiging, maar later plaats nemende onder de ge matigde Senatoren en nu gesteund door de rechterzijde De Fransche Kamer begon Donderdag met een wat woelig debat over de vraag van Cuneo d'Ornano om de regeering te mogen interpelleeren over de huiszoekin gen en de vervolgingen. De interpellatie werd voor een maand verdaagd. Donderdag is de zaak-Picquart voor het hof van cassatie behandeld. Atthalin was rapporteur Met betrekking tot de ontvankelijkheid van het verzoek om de rechtsmacht te regelen, zeide de raadsheer, dat volgens de gezaghebbende schrijvers Chauveau en Qüelie geen connexiteit bestaat, zoo lang de beide colleges, waar de zaak aanhangig is gemaakt, kunnen oordeelen, zonder dat er materieele tegenspraak tusschen hun vonnissen kunne bestaan. Daarom dient te worden nagegaan of zulk een connexiteit bestaat tusschen de beide vervolgingen, welke tegen Picquart zijn ingebracht (vervalsching van het Petit Bleu en mededeeling van geheime stukken Indien de connexiteit wordt aangeno men, dan moet de zaak aan den militai ren rechter worden onttrokken en naar de kamer van inbeschuldigingstelling worden verwezen. Donderdag was het O. M. aan het woord tot het nemen van zijn conclusie. AXEL den 7 Maart 1809. Door het Bestuur van den Ned. Vrou wenbond ter Internationale Ontwapening, aan welks hoofd Mevr. B Waszklewicz te 's Gravenhage heeft gesteld, is eene oproepiog gericht Aan het Nederlandsche Volk. De Keizer van Rusland, de Opperbe velhebber van een der grootste strijd machten, beeft onder inroeping van Gods nulp, zijn stem voor den vrede onder de volkeren doen weei klinken en alle mo gendheden opgeroepen om samen te be raadslagen over eene mogelijke verminde ring van den krijgslast, waaronder alle natiën, en niet bet minst de kleinere Staten, zooals Nederland, gebukt gaan. Aan afschaffing van legers en vloten valt in de naaste toecomst zeker niet re denken, en het bljjtt een scboone en dure plicht zijn leven voor de verdedi ging van Vaderland en haardsteden veil te hebben. Niettemin zouden vele oor logen vermeden kunnen worden, indien de Staten de beslechting hunne onder linge geschillen onderwierpen aan de uit spraak van een scheidsgerecht in plaats van tot het moordendstaai hunne toe vlucht te nemen. En nu William Stead, Engelands be kende journalist, ons uit Lioadia de tijding bracht, dat innerlijke overtuiging Ruslands Keizer tot spreken drong en Hg, niette genstaande alle bezwaren, welke aan Zijne plannen in den weg zouden staan, toch een hocgen moed gehad heefi, om Zijn Keizerlijk woord tot alle Regeerin- gen te doen uitgaan en ons dus het vooruitzicht geopend wordt dat vele millioenen op de oorlogsbudgetten uitge spaard en der vermeerdering der volks welvaart ten goede kunnen komen, is in ons de overtuiging gowekt dat wjj thans niet mogen zwijgen, maar dat er van Uit den boezem der natie een woord, in weer klank op de roepstem van den edelen monarch, behoort uit te gaan. Ook in hel buitenland is dit gevoeld en onder Steads leiding heett men niet stil gezeten, maar aanstonds een wel doordacht plan gevormd om die manifes tatie der volkeren zoo indrukwekkend mo gelijk ie doen zijn. Afgevaardigden uit Engeland en Ame rika zullen zich te Londen vereenigen en vandaar zich naar alle groote hoofdsteden van Europa begeven. Mannen en vrou wen uit verschillende landen zullen zich b^j ben aansluiten en zoo zal deze schare van strijders voor den vrede naar St. Petersburg gaan en voor den Czaar ver schijnen als de tolk der overt uig'rg var alle natiën, dat vrede en reehi beerschots moeten. Zelve ging onze Voistin voor in Hare eerste troonrede door een woord van in genomenheid met het denkboeld van den Keizer van Rusland te doen hooien. Thans is het aan ons om te bewijzen dat, evenals altijd, Nederland éen is met Oranje en dat het ook ons ernst is met den wensch naar vrede. Welnu, daartoe is het dat wj) U de gelegenheid verschaffen. Adreslijsten zullen door ons in alle steden en dorpen ter teekening worden nedergelegd. Een Comité van vrouwen en mannen van verschillende richting vormde zich en zal voor Nederland een woordvoerder aanwijzen, die de bewijzen uwer instemming met zich neemt ons met de Delegatie uit alle landen Neder land by deze vredes-manifestatie te ver tegen wooidigen. Laat ons dus niet all en staan, nr.aar toekent, het geheele land door, ons adres in giooten getale of zendt ons het be wijs uwer aubaesie per briefkaart of naamkaartje toe. Al werd als gevolg der conferentie niets andbrs verkregen, dan dat het denkbeeld der internotionale arbitrage meer en meer in toepassing werd gebracht, dan ware toch reeds on noemelijk veel gewonnen. Doch we durven meerder hopen. Het zwaard moge een macht zyn, aan ons om te toonen de macht van het woord. Een bede om vrede en recht uit den boezem aller volkeren, tot de leiders en staats lieden der beschaafde Staten, kan haar uitwerking niet missen. En wat hiervan ook zijn moge, het voegt een woord van dank tot den Kei zer van Rusland te richten, die toonde haar druk te verstaan en met dien druk deernis te hebben. Een lange ry van vrouwen en mannen van de meest uiteenloopende richting op staatkundig en godsdienstig gebied, doch bezield met ééne gedachte ter verwezen lijking van het schoona doel der ontwa- ping, heeft zich als comité aangesloten bij het bedoelde Hoofd-comité. Het in deze oproeping bedoelde adres van adhaesie ligt ter teekening in het logement „Het Gulden Vlies" bij mej. de wed. Rolff alhier. RAMP TE TOULON. Ih de Fransche oorlogshaven Toulon heeft een vreeselijke ramp plaats gehad. In den nacht van Zaterdag op Zondag had een ont ploffing plaats in het kruithuis der marine. Alle daar aanwezige militairen zyn ver moedelijk gedood. Maar ook in de naast- by gelegen wjjk zijn vele huizen geheel vernield, zoodat daar vele burgers het leven verloren. In den vroegen ochtend ving het reddings werk aan, met het gevolg dat men te half negen al een dertigtal lijken had gevonden gaandeweg vond men er meer, zoodat men na den middag kon constateeren, dat veer tig personen burgers en militaren, het levei. hadden verloren. De meeste lijken van hen die op de plaats des onheils waren, bleken onhprkenbaar verminkt en nauwelijks als menschelijke wezens te onderscheiden. En nog altijd vond men meer slachtoffers, tot men tot een raming van zestig dooden kwam. Maar ondoenlyk is het precies te bepalen, van hoeveel personen de stukken zijn ge* ouden. Verder bleek dat ruim 110 personen gekwetst waren. Over een afstaud van 2 K. M. is alles in de ronde vernield, iets dat niet te ver wonderen valt, daar het kruithuis ongeveer 50.000 K. G. zwart kruit inhield. Huizen en boomen zijn vernield en stukken steen, ter zwaarte van wel vijftig kilo, zijn twee K. M. ver in de huizen eener voorstad van Toulon gevallen. Zelfs in de voorstad Saint Jean du Var die 7. K. M. ver ligt, zjjn alle ruiten ge broken en de deuren ontzet. Een reusachtige menigte snelde naar de plaats des onheils, maar werd op eenigen afstand gehouden. De gemeente',aad kwam des middags in buitengewone zitting bijeen en besloot dat de .-tad d, u i OU znl aannemen. De slacht offer» «uilen op stadskosten werden bs, graven terwijl zal worden voorzien in den eersten nood van de betrekkingen der slachtoffers. Ook de minister van marine stelde een flink bedrag ter bes,hikking van den mari- tiemen prefect. Zelfs uit Nizza komt bericht, dat de ontploffing daar is waargenomen. De koningin van België, wier beter schap aanvankelgk was ingetreden, is veel erger geworden, zoozeer zelfs dat het ergste gevreesd werd. Nu echter schijnt de toe stand meer eenigzins beter. Zitting van 7 Maart 1899. Tegenwoordig de hh. Oggel, Van Hoeve, Van Fraayenhove, Weijns, Koster, Dekker, Smies, Jansen van Roosendaal en Wolfert. Afwezig de hh. Dregmans en Lamaitre. Voorzitter dhr. D. J. Oggel. Secretaris dhr. J. A. van Vessera. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dd. 21 Januari 1. houdende mededeeling van hun besluit betreffende vaststelling in komsten en uitgaven der gemeente over het vorige jaar b. Idem houdende terugzending van het door ben goedgekeurde kohier der school gelden over het le. kwartaal 1899. c. Proces-verbaal van kasopneming bij der gemeente ontvanger, waaruit blijkt: dat over het dienstjaar 1898 is ontvan gen de som van 18706.80 en over het dienstjaar van 1899 is ontv. de som van 1001.56 x/2 Tezamen 19708,36 V2 dat over het dienstjaar 1898 is uitgegeven de som van 18136.84 en over het dienstjaar 1899 is uitgegeven de som van f 1244,97 Tezamen 19381,81 zoodat meer is ontvangen dan uitgege ven de som van 326.55 Het goed slot der rekening van 1897, hetwelk niet op de loopende begrooting in ontvangst is gebracht, bedraagt 93.55, Ei moet dus in kas zijn 326.557» 93.55 420.107, juist oveieenkomendo met bewijzen van uit gaaf en vei toonde gelden. Verslag ink en uitgaven van de com missie der Nieuwjaarsbedeeling over Ontvangen aan giften 512.10. Uitgaven. Aan tarwe aangekocht 32 zakken voor 214.51. Dec. 30. Aan 125 huisge zinnen uitgedeeld aan contanten 81.— en aan brood 466 Kg. Jan. 10. Aan contanten 20 65 en aan biood 447 Kg. Jan. 17. Aan contanten 17.50 en aan brood 450 Kg. Jan. 24. Aan contanten 17.25 en aan brood 466 Kg. Jan. 31. Aan contanten 17.177, en aan brood 448 Kg. Febi. 7. Aan contanten 17.30 en aan biood 446 Kg. Febr. 14. Aan contanten 20,80 en aan brood 456 Kg. Febr. 21. Aan contanten 23.82 en aan brood 449 Kg. Aan de gezamelijke bakkers 64. - Maalloon 16.— Advertentiekosten 0,60 Onkosten voor vervoer van meel 1,— 512.10 7, De Voorzitter, P. VAN HOEVE. De voorzitter dankt den heer van Hoeve voor het verslag uit hetwelk blijkt, hoe de giften zijn besteed II De rekening van het algem. Bur- gerl. Armbestuur over 1897 wordt tot onderzoek in hai den gesteld van eene commissie bestaande uit de h.h. Jansen, van Hoeve en Koster. III. M. a s. wordt goedgekeurd eene af-en overschrijving groot 85 van posteq

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2