No. 1303. Woensdag 1 Maart 1800. tl* laai'ff. Zfi Nieuws- en Advertentie I) lad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. F E 01L L E T 0 N. TANTETJE ROSMARIN, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, brengen ter kennis der inge zetenen, dat op Dinsdag 7, 14 en 21 Haart aanstaande, telkens des voormid dags van 9 tot 10 ure, ten Raadbuize gelegenheid zal worden gegeven tot K0S- TELOOZE INENTING en HERINEN TING. Axel, den 28 Februari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. yAN VESSEM, Secretaris. Het officieele gedeelte van den stoet der begrafenis van president Faure is ongehinderd voorbijgetrokken. Maar toen het niet-officieele gedeelte kwamde deputaties van particuliere vereenigingen, hebben de patriotten onder leiding van Habert beproefd, zich, ondanks de offici eele afwijzing, toch in den stoet te drin gen. De politie, die strenge orders had, heeft dit evenwel belet. De patriotten trokken toen af in de richting naar het kerkhof. Later, bij den afmarsch der troepen, manifesteerden de patriotten, onder aan voering van de kamerleden Deroulède, Millevoye en Habert, zoo hevig dat men deze leiders moest oppakken. Versierd met hun sjerp als kamerlid plaatsten zij zich in de colonnes, vlak achter den generaal, die aan het hoofd OF ALLES VERKEERD. BEZOEK. Zooals gezegd is, de baron hield woord in de derde week wilde Dij echter ook aan de dames woord houden. Hjj reed met zgnen jager naar Nedervaren. Toen hij ter halverwege den toren van de keik van het dorp Oudensteeg zag, waarin hp met Suusje getrouwd was, sloeg zijn hart onwillekeurig sneller. Toen hij voor de herberg was, steeg hij at, eigen lijk om met den waard in het voorbijgaan nog iets betreffende- eenen paardenhandel al te doen maar hij trad toch gaarne in de kamer van den waard, en daar zag hij gedurig naar den hoek, waarin zij gezeten bad en van den paardenhandel kwam in het geheel niets. - Toen hij eindelijk in de verte over de groene weide, het witte heerenhuis van Nedervaren zag schitteren in de zonne glans, moest hij met alle geweld zachter rijden, want het ontbrak hem - hij wist zelfs niet, of aan adem, of aan moed, of aan iets anders. Het beraad nam toe, de polsslagen werden meerder, hoe dichter men den smaakvollen aanleg van Nedervaren na derde. Hg had nog zooveel bewustheid. van een paar regimenten voorbijtrok. De volgelingen drongen ook in degelederen, zingende en roepende, zoodat zoo'n regi ment ten slotte een warboel werd. Naaste aanleiding tot de arrestatie van Deroulède was een poging om met een terugkeer end regiment een kazerne te Reuilly binnen te dringen. Op zichzelf zou dat voor Deroulède niets zijn Maar de arrestatie had plaats op verzoek van een generaal Hoe het den legeraanbidder wel te moede zal zijn geweest, toen zijn pluimstrijkerij en zoo werden beantwoord! Volgens de Soir moet Deroulède tot generaal Roget hebben gezegd: „Generaal, nu is het tijd om naar het Elysée op te rukken." Maar de generaal had geantwoord»Geen gezwets», (Pas de blague) en toen Deroulède aandrong, werd hij opgepakt. Toen de boel aldus aan den gang was, is de avond natuurlijk niet kalm ver- loopen. Er was veel publiek op de boulevards en voor de kranten-bureaux, waar de meest uiteenloopende a bas en vive's klonken. Van tijd tot tijd hebben de tegenstanders elkander eens afgeran seld, terwijl de politie links en rechts sloeg. Maar bij het Petit Journal werd ujt de vensters de waterleiding gebruikt, om zoo noodig een kunstmatigen regen te veroorzakeneen bende van omstreeks 200 manifestanten had daar, evenals Zaterdag van de vorige week, de ruiten ingeworpen Ook de politie kwam tusschenbeide, waarbij verschillende personen gekwetst werden. Het geheel had weinig om het lijf. Maar in een wereldstad krijgen dergelijke om zich over zien zeiven te verwonderen en stil voor zich Inen te fluisteren. »Pom- pejus, nu geloof ik in ernst, dat gij ver liefd zijt er. zonder redding verloren." Hjj dacht net, en was het-. De heer rentmeester Seblein ontving hem aan de deur. Tanietje begroette hem met ij«koude doch beleefde gebaren in de dagelijkscbe, sierlijk ingerichte woonkamer, •Mevrouw, Ros ra ai in," zeide hij, »ik maak van het gunstig gegeven verlot gebruik, u en meviouwde barones mijne opwachting te maken en mijnen zoon te zien." Tantetje scheen een oogenblik besluite loos, toen zeide zijde barones is in hare kamers met haar kind. Ik verzoek u de moeite te nemen daar henen te gaan. Mijn rentmeester zal de eer hebben u den weg te wijzen en u aan te dienen Hare buiging zeide hem, dat hij van harent wege zijn afscheid had. Suusje had hem bij zijne aankomst ge zien en was van angst en schrik buiten zich zelve. Zij liep ras de kamer rond en wist niet, wat zij wilde zoeken in tusschon werd hij reeds van de kamenier aangediend en trad binnen. •Mevrouw de barones," zeide hij, en werd bleek en rood, en zijn hart zeide het is te vergeefs zij is het - Mevrouw de barones, uwe goedgunstige inwilleging heeft mij moed gegeven Doch meer kon hij niet zeggen, want hij had geene bewustheid behouden Suusje stamelde iets in verwarring, dat opstootjes spoedig een grooten omvang, vooral in Parijs, dat toch al zoo'n druk centrum heeft. Als waar is wat de correspondent van Daily News over het voorgevallene mede deelt, dan is het krasse optreden der justitie zeker gerechtvaardigd. Deroulède, die omringd was door de andere kamer leden, allen met hun sjerp duidelijk zicht baar, was op den generaal toegetreden: hij had diens paard bij den teugel ge grepen en den generaal toegesproken Toen Deroulède vroeg naar het Elysée op te rukken, had de generaal de reeds vermelde woorden »pas de blague» ge bruikt, maar Deroulède hield vol, waarop de generaal met zijn sabel een tik gaf op de hand, die de teugels had gegrepen. Men beweert, zoo zegt de correspon dent, dat de woorden van Deroulède door de soldaten met instemming waren begroet, en beantwoord met een Leve Deroulède Naar het Elysée 1 De gene raal had daarop den soldaten toegeroepen Past op, jongens, je stelt je op die wijze bloot aan den kogel». Als dit, of een soortgelijk voorval heeft plaats gehad, dan behoort de zaak tot de jurisdictie van den senaat, die als hooggerechtshof recht spreekt over alle gevallen van hoogverraad. De eenige maal dat dit lichaam daartoe geroepen is geweest, was in de dagen van Bou- langer, Dillon en Rochefort. De zaak is in handen van den rechter van instructie Pasque, die zich natuurlijk niet tot de beide rumoerige kamerleden bepaalt, maar zijn onderzoek tot de ge- heele Ligue uitstrekt. Reeds Vrijdag ochtend elf uur heeft Cochefert, de che zij zelve niet verstond, en hg bij geluk niet hooi de want zyne ziel was geheel oog. Hij moest op een stoel gaan zitten. Nu verontschuldigde hij zich, dat hij niet reeds voor dagen en weken gekomen was. Een zwijgend hoofdschudden was haar ge leelo antwoord. •Neen," zeide hij levendiger, »beoordeel mij niet naar mijr, gedraghet was bij mij goene onverschilligheid, bet was doods strijd ik beetda-om u weder te zien ik hoopte nog te oveiwinnen; maar ik ben nu eenmaal ongelukkig." •Het gezicht van uw kind zal u ver heugen." •Ach, aierbaie! mij verheugen bjj het gezicht des kinds, dat millioenen verwyten in mij opwektdes kinds, dat, in plaats van ons te verbinden, ons van elkander scheidt Stel u, zoo u zulks mogelijk is, den toestand van eenen misdadiger voor, die zijn leven wilde geven, wanneer hij schuldeloos voor u staan kon." Houd u bedaard: ik vroes, dat uwe hevigheid den kleinen ongel van u zou afschrikken 1" De baron zweeg laug, maar zgne oogen weken niet van de geliefde gedaante. Intusschen bracht de kamenier den kleinen Pompejus die met uitgebreide armen naar zijne moeder huppelde. De baron werd doodsbleek, toen hij den bloeienden, bevalligen knaap zag, en stom en stijf als een marmerbeeld, bleef hij on bewegelyk op zijn stoel zitten. De barones bemerkte met schrik zijn der veiligheidspolitie, met een secretaris en 4 agenten huiszoeking gedaan in het lokaal der Ligue en alle papieren onder zocht. Tegen den avond was de justitie nog bezig. De Fransche regeering had eenige agen ten dèr veiligheidspolitie naar Brussel gezonden, om de gangen van den hertog van Orleans en diens personeel na te gaan Maar hun bleek, dat zij concur renten hadden. De hertog was reeds bewaakt. Een onderzoek bracht aan het licht, dat die andere bewakers agenten waren van prins Victor Bonaparte die zijn mededinger naar de Fransche kroon deed nagaan. Het dossier van het onderzoek van de strafkamer en het hof van cassatie is thans gedrukt. De daarvoor aangewezen raadsheeren collationneeren thans de proeven met de origineele stukken. De Réforme maakt het facsimile van een brief van Esterhazy openbaar, waar in deze zegt dat zijn krachten geheel en zijn moed bijna zijn uitgeput. Den dood van Faure acht hij een vreeselijke slag, daar bekend is dat Loubet op de anti- Dreyfusards is gebeten. In de Spaansche kamer heeft men nu een debat gehad over de oorzaken van den oorlog De minister Moret bestreed Silvela, waar deze gezegd had, dat met de auto nomie van Cuba geen proef kon genomen worden. Er was geen aanleiding om zich tot den oorlog voor te bereiden, want president Mc Kinley zelf had ge zegd dat men er een proef mede nemen moest. De ontploffing aan boord van de Maine werd de ware oorzaak van den verbleeken. Zij vraagde bevend, of hij niet wel was? Hij schudde langzaam met het hoofd en maakte met de hand eene bewegiDg, dat hij niets begeerde. Ein delijk stond bij op, om het kind te naderen. De jonge moeder boog zich tot haren lieveling neder en zeide •Pompejus geef dezen heer uw handje, het is uw vader." Maar de laatste woorden, kon zij slechts onduidelijk zeggen, want zij weende luid. De baron knielde voor het kind noder kuste eerst het handje dat het hem ge geven had, en sloot toen den lieven knaap in zjjne armen. De gelaatstrekken van den baron bleven wel onveranderd, doch groote tranen parelden langs zjjne wangen. »Gjj) gij f" vraagde met verwonderend lachen de kleine en greep spelend naar de schitterende horlogie-ketting des barons. Deze trok het kostbare repetitie horlogie uit, gaf het aan het kind en zeide»dat is voor ukuste het kinde nog eens en stond op, terwijl hij uitriep »daar zie ik mijn verloren ËdeL Hij ging naar het raam en staarie naar den hemelDe kleine Pompejus sprong naar zijne moedor, liet haai het gouden hoiloge zien en zeide„moeder" doch Suusje antwoordde niei, maar weende slechts heviger. De baron, door het geweld der tegen- strydigste gevoelens getroffen, zweeg laDg eindehj c ging bij langzaam naar de barones en stond voor haar, als had hg eene zware

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1