Binnenland. Landbon w. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Atjeh. De correspondent *e Batavia van het Hbld. seint: »De waarschijnlijkheid dai Toekoe Oemar dood is, wordt grooter. De troe pen achtervolgen zijn benden. De kloof van Tamseh wordt door de voornaamste hoofden bezet gehouden en is versterkt. De troepen maken zich gereed tot den aanval. Een beslissend gevecht wordt spoedig verwacht." Vee-invoer in België. Het landbouw- comité van Antwerpen had besloten aan den mi lister van landbouw een request in te dienen om eene ruime openstelling der Nederlandsche grenzen voor melk koeien en magere vee te bekomen. De minister heeft zich bereid verklaard tot eene breedere toepassing in den zin van het gevraagde. Do vergadering heeft thans besloten zich nog weder cot den minister te wen den om er op aan te dringen, die toe passing zoo spoedig mogelijk te verleenen. Door het bestuur van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw is het volgende request gericht aan H. M. de Koningin: »Dat thans wederom een nieuw gevaar den Hollandschen veehandel van de zijde van België bedreigt Dat dit gevaar verband houdt met den invoer van het vet- of slachtvee en ïe- questrant voor het oogenblik ter zijde stelt de vraag of de tegenwoordige voor waardelijke openstelling der Belgische grenzen voldoende strookt met de be langen van den handel in mager (fok-en melk-) vee; Dat het voor België bestemde vet- of slachtvee thans na keuring hier teland6 in gesloten spoor weg waggons naar de abattoirs van de groote Belgische steden wordt vervoerd, nadat het op de grenzen door een Belgischen veearts gekeurd is en de waggons geplombeerd zijn; Dat het ingevoerde vee bij dit vervoer met geen ander vee in aanraking komt en korten tijd na aankomst op het abat toir wordt afgemaakt; Dat deze wqze van invoer van vet vee derhalve noch den sanitairen toestand van den Belgischen veestapel, noch den algemeenengezondheidstoestand in België ook maar eenigszins kan bedreigen; Dat echter de Belgische regeering voor- gekregen, en eigen kameniers tot bediening ontvangen de titel barones mogt niet ontbieken alleen tantetje en oom ver oorloofden zich nog den vertrouwelqken ouden naam Suusje. Na deze inrichtingen, die Suusje voor zeer overbodig, tantetje voor onvermijde lijk noodig hield, werd de heer advocaat Kort been van al het noodige voorzien tot vordering der scheiding. Na verloop van acht dagen bracht de advocaat het aan zoek om scheiding schriftelijk de tante voegde er Dog eenige bittere aanmerkingen tegen den baron bqzq noemde dit, in hare spraak, peper en zout daarbij doen, en Suusje onderteekende. Intusschen ging het het goede Suusje wonderlijk. Nimmer kon zq den kleinen Pom pejus aanzien, zonder aan den grooten Pompejus te denken, en waanneer de moeder den knaap kuste viel haar altijd daarbij in, dat zq eene gade was zonder echtgenoot. Het ergste van alles was echter de omstandigheid zq konde hoe zeer zij ook, ten gevalle der tante, moeite deed om den baron te haten, wiens even beeld zij in haar kind lief had ja, bij rijpe overweging van datgene wat baron in de kleine herberg gezegd, de wijze waarop hq zich gedragen had en de oprechtheid, waarmede hij aan hare voeten geweend had, zij Kon hem eigen lijk in het geheel niet hatelijk vinden. Zij verheugde zich zelfs een weinig, dat hij komen en haren zoon zien zoude. De nemens schijnt om in deze wijze van vervoer verandering te brengen Dat immers in de zitting der kamer van afgevaardigden van den 81 Januari jongstleden de minister van landbouw, de heer De Bruijn, zich heeft uitgelaten in dezen zin, dat wel de invoer van animaux de boucherie bijna te allen tijde kan wor den toegelaten, maar a la condition de sacri/ier les animaux a la ft ontière au mo ment de leur importation, met de mede- deeling, dat de hoogere landbouwraad in gelijken zin geadviseerd had, dat Z.Exc. reeds pogingen heeft aangewend om dit stelsel ten uitvoer te brengen en dat wellicht binnen korten tijd aan de Kamers voorstellen tot verwezenlijking der ont worpen maatregelen gedaan zullen worden Dat de verwezenlijking van zoudanigen maatregel slachting van het vee op de aan den handel in vet vee onberekenbaar nadeel zouden be rokken Dat de Belgische handelaren geen vet vee in Holland meer zullen aankoopen, wanneer het vee niet in de slachthuizen der groote steden, doch reeds aan de grenzen wordt gesiacht, vermits het geen betoog behoeft, dat het vleesch ondei die omstandigheden vooral bij zomerdag - niet van de hand gezet zal kunnen worden Dat de Belgische vleeschhouwers dan ook reeds tegen Dinsdag 28 Februari 1899, 3 uur nam., in het Vlaamsche theater, Laekenstiaat te Brussel, eene groote nationale meeting hebben uitge schreven, waarvan de dagorder luidt: »protestatie tegen het ontwerp van M. de Bruijn, de inrichting op de grenzen van bestendige slachthuizen, om daar de slachtbeesten bij hunnen invoer af te maken" Dat, wanneer de vraag van België (waarheen jaarlijks zoovole duizenden slachtbeesten worden vervoerd) afneemt of ophoudt, de waarde van den Holland schen veestapel bedenkelijk zal ver minderen; Dat bovendien mocht het voornemen der Belgische regeer ing weikelijkbeid wor den het uit Amerika ingevoerde vee in Antwerpen (en dus niet op de eene of andere grensplaats) geslacht zoude worden, tengevolge waarvan de invoer uit Amerika in gunstiger conditie zoude zijn dan die uit Holland. Redenen, waarom requestrant eerbiedig verzoekt, dat het aan Uwe Majesteit moge behagen om aan Ur. Ms. regeering bet doen van zoodanige stappen op te dragen, dat de in België voorgenomen maatregpl niet tot uitvoering worde gebracht." (N. R. Ct.) In de St. Ct. van Dinsdag is op genomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Janu ari 1899. In Zeeland kwamen voor 349 gevallen van mond- en klauwzeer bij 10 eigenaren en wel te Axel, Hontenisse, St. Kruis, Middelburg, Retrancbement, Rittbem, Vlis- singen, Zoutelande en Zuiddorpe, 12 ge vallen van rotkreupel bij 1 eigenaar te St. Jansteen en 2 gevallen van miltvuur aandrang, waarmode hij het verlof daar toe gevraagd had, deed vermoeden, dat hij spoedig komen zoude. - Zij beschouw de somtijds den prachtigen brillanten ring dien hq haar gegeven had. Den tweeden dag ging zq en den derden dag nog meer malen naar het juweelkistje, waai in hij lagden vierden stak zij hem zelfs aan haren vinger en droeg hem in haar eigen kamer want wee als de tante hem aan hare hand bemerkt had. Toen nu echter acht dagen en twee weken voorbij gingen, en de baron niets van zich zien of hooren liet en de tante eiken morgen en eiken avond herhaalde »Ziet gij, wat zqne teedeie vader kroko dillentranen te beduiden hadden? Hij wilde u voor den gek houden, mjj echte bedriegt hij niet. Toen werd ook zij vol argwaan. De ring bleef weder in bet juweelkistje zij,zag hem zeldzamer en werd stiiler en uadenkender. Wordt vervolgd.) bij 2 eigenaars te Hontenisse en Zaamslag. In het rijk kwamen voor 2229 geval len van mond- en klauwzeer bij 154 eigenaars, 1 geval van kwade droes, 42U gevallen van schurft bij 78 eigeuaars, 55 van rotkreupel bij 20 eigenaars, 9 van vlekziekte bij 7 eigenaars en 28 van miltvuur bij 26 eigenaars. - Landbouwvereemgingen. Op Walche" ren zijn den laatsten tijd meerdere land- bouwvereenigingen opgericht. Ook daar begint de landbouwer in te zien, dat in eendracht macht schuilt. Dergelijke ver- eenigingen treft men nu reeds aan te Westkapelle. Oost- en West-Souburg en Oostkapelle. - Zuivelfabriek. Er worden pogin gen aangewend om te Gioede eene zuivelfabriek op te richten. Tegenwoordig treft men in meerdere gemeenten in Westelijk zoowel als Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen dergelijke inrichtingen aan. AXEL den '44 Februari 18»». Maandagavond zijn te Sas van Gent door de rijks- en gemeentepolitie gear resteerd twee personen H. en N, beiden bekende veesmokkeiaars van Wachtebeke. Zij deden pogingen om bq verschillende herbergiers op naam van kooplieden geld los te maken, wat hun bij een gelukte. De eerste had zich bovendien nog schul dig gemaakt aan het koopen van een pak kleeren op naam van een ander, terwijl de tweede wordt verdacht mede plichtig te zijn aan den onlangs gepleeg- diefstal van een koe uit den stal van den landbouwer Buijsse te Zuiddorpe. In verband met dozen diefstal is Woens dag door de Axelsche marechaussee ge arresteerd, zek6re C. van Zuiddorpe, deze moet ook medeplichtig zijn. De drie heeren houden thans voorloopig verblqf in het groote logement te Middelburg, waarheen zij onder behoorlijk toezicht zijn getransporteerd. Door Ds. E. F. K. Steller te Kolderveen weid de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hoek aangonomen. - Blijkens kennisgeving van den com missaris der koningin iu Zeeland: zal Je jacht op houtsnippen, met ingang van 1 Maait, die op waterwild met in gang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 12 April gesloten zijn zal bet welspel van kwartelen alleer, van Mei tot en met 13 Juli geoorloofd en moeten de kooieenden door den kooiman worden opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 26 Apnl en van 1 Juli tot de opening der jacht op wateiwild. In de St. Ct. is opgenomen eene statistiek der drankwet over het tijdvak van 1 Januari tot December 1896. Daar uit blijkt dat, in den loop van dat jaar, wat de provincie Zeeland betreft, verleend werden 52 vergunningen voor locali- teiten, waarvoor leeds aan een ander persoon vergunning veileend was 3 vergunningen krachtens do achtste zin snede van art. 2 der drankwet en geen nieuwe vergunningen binnen de grenzen van het maximum. Een vergunning weid ingetrokken krachtens art. 9 der drankwet en 6 ver vielen er bij gebreke van tijdige betaling van het vergunningsrecht. In het geheel werd voor alle vergun ningen betaald 33.367.625 en het totaal vergunningen op 31 December 1896 be droeg 1165. - Door bijna 50 ingezetenen van Philippine is aan de regeering een adres verzonden, waarin verzocht wordt tot burgemeester te benoemen een onafhan kelijk, ontwikkeld «iet-ingezetene. In dit adres wordt er op gewezen, dat de voornaamste ingezetenen mosselhan delaren zijn, tusschen wie onderling een scherpe concurrentie heerscht. Mocht thans opnieuw een mosselhandelaar be noemd worden, dan is het te verwachten dat de burgemeester als handelaar tegen over andere ingezetenen komt te staan, wat niet anders dan nadeelig kan werken op zijn prestige als burgemeester en op den goeden gang dei gemeentezaken. Van een niet-ingezetene is het boven dien te verwachten, dat hij zal staan boven den partijstrijd, die ook in Philip pine. ovenals bqna in elke gemeente, te viDden is. M. Ct. - Te Heinkenszand wilde dezer dagen des nachts iemand zien hoe laat het was. Hij stak daarvoor een lucifer aan, toen plotseling het gebeele doosje ontvlamde. Hij liet het vallen in het bed met het gevolg, dat zijn nachtcostuum vuur vatte benevens het beddegoed. Met veel moeite kon nog de vlam bij tijds ge doofd wordende man bekwam echter Dog lichte brandwonden. M, Ct. Op de Dinsdag te Sas van Gent ehouden veemarkt, waren aangevoerd: 23 stieren, 9 ossen, 13 koeien en 15 vaarzen, samen 60 beesten, die aan on veranderde prijzen langzaam werden ver kocht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 36 Februari 1899. Ned. Herv. Kerk. Voorn). 9Vj nre Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtï Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Ds. C. J. Kapteijn Kerk B. Ds. A. Bolwijn Ds. A. Bolwijn (van Vlaardingen) Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde Donderdag in zake H. W. P., en W. H. P., varensgezellen, en P. J. B., smid, allen te Ter Neuzen, de wegens mishandeling hun opgelegde gevangenis straffen veranderd in tien gulden boete ieder. Te Venloo is een meisje door een jaloerschen minnaar deerlijk mishandeld, Zij bekwam verschillende gevaarlijke sneden over de schouders en het hoofd en werd in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis overgebracht. De minnaar is gevangen ge nomen. Nader meldt men Een arbeider bad reeds sedert geruimen tijd verkeeering aangeknoopt met zijn 21 jarig buurmeisje en ontving gewoonlqk des Zondags eenig geld van haar, dat dan geregeld in de kroeg verbrast werd. Zondag onthield het meisje hem om de een of andere reden zijn gewoon zakgeld. De man is toen naar zjjn huis gegaan, nam een groot broodmes mee en drong aldus gewapend de woning van het meisje binnen. Zonder iets te zeggen, greep hij haar vast en bracht haar drie diepe steken onder het linkerschouderblad toeals eon razende met het mes zwaaiende, stak hjj haar nog twee maal in den rechterarm en eenmaal op het hoofd. Kort na het be drijven zijner wandaad keerde hij weer in de woning terug, en vroeg aan de ouders van het vreeselijk verwonde meisje, of zijn slachtoffer nog in lever. was. Opeen bevestigend antwoord verklaarde bjj dan op een anderen keer zijn werk beter te zullen verrichten. Poederchocolade Omtrent den ver- kooppr van vervalschte poederchocolade, die in Friesland aangehouden werd, meldt men nader: De man woonde met zqne vrouw in een woonscheepje, voer van dorp tot dorp, en bereisde op die manier de omgeving. Hij kleedde zich dan als heer, bood monsters goede chocolade aan, om bij bestelling busjes te leveren, gevuld met bruinsteen enz., boven bedekt met een laagje cacao Bij avond altqd terugkeeren- de, verscheen hq later in een armoedige schippersplunje, om dan verder te varen. Sommige bedrogen koopers berkenden in den schipper den netten koopman niet. Zqne vrouw werd ook eerst gearresteerd, doch weder op vrjje voeten gesteld, bij gebrek aan bewqs. De man beweert het mengsel zelf niet te maken; de fabrikant moet in de provincie Groningen wonen, vanwaar ook de schipper-koopman afkom stig is.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2