No. 1302. Zaterdag 25 Februari 1800. 14® Jaarg' Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. liniienland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor öüiGiï 80 cent. Afzonderl. numin. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dinsdag is de boodschap van Loubet bij de kamer ingekomen. De president vangt zijn woord aan met een beroep op de medewerking van senaat en Kamer, hem noodig bij de vervulling van zijn taak. Hij vraagt dus daarom en acht zich verzekerd, dat deze hem niet onthouden zal worden. »Gij, mijne heeren, kunt rekenen op mijne vastberadenheid. Al mijn krachten zal ik aan het vaderland wijden, mijn onveranderlijke toewijding aan de repu bliek is u daarvoor borg. De regelmatige overdracht van het gezag, in enkele uren, na den plotselin- gen dood van den waarden en betreurden president Faure is voor de oogen van geheel Europa een bewijs geweest van de trouw van Frankrijk aan de republiek op een oogenblik, waarop enkele ver dwaalden trachtten het vertrouwen van het land in zijn instellingen te schokken. De nationale vergadering van 18 Fe bruari heeft duidelijk zijn wensch geuit Daar verzoening der geesten en naar her stel van de eendracht onder de repu blikeinen. Zeer gehecht aan de beginselen der Fransche revolutie en aan de vrijheid, zal ik mij tot taak stellen het parlement voortdurend te steunen bij zijn streven naar verdraagzaamheid en eendracht. Te midden van de moeilijkheden, welke wij te boven zijn gekomen, heeft Frank rijk door zijn koelbloedigheid, zijn waar digheid en door den vaderlandslievenden steun van het parlement de achting van de wereld vermeerderd. OP ALLES VERKEERD. Terwql zij zich over het gezegde ver klaaide, viel zij plotseling zich zelve in de rede. Met een gefronsd voorhoofd, schit terende oogen, met eenen scherpen blik op den rentmeester, met haren wijsvinger in de hoogte, alsof zjj de gansche wereld riep om te luisteren, met eene onderdrukte stem, waarin toch iets verschrikkelijk vroolijk lag, zeide zij»ik ben geheel buiten mij zelve Die gedachte komt van boven. Hoor kind, wanneer gij misschien juist heden indruk op zijn hart gemaakt hadt, wanneer de woesteling u indei daad lief gekregen had dan ik beef van vreugde 1" Wat dan tantetje?" vraagde de jonge barones, die verschrikte, en die een roode gloed over het gelaat vloog. »En wanneer het niet zoo ware, het kostte u eenen vriendeljjken blik, en de gek lag aan uwe voeten dan scheiding en hem den bons gegeven dan waren wy voor de wereldschitterend gerechtvaardigd >Neen, tantetje, tot zulk een sp6lleen ik geenen vriendeljjken blik." Getroffen en met berouw over bare over ijling, drukte de tante hare nicht de hand pn zeide: >gij hebt gelijk." Waarom zouden wij niet kunnen hopen, dat dezelfde geest van samenwerking zou kunnen voorzitten bij de behandeling onzer binnenlandsche aangelegenheden? Of bestaat de samenwerking niet in ons land Is er de minste twijfel aan de nood zakelijkheid om gelijkelijk te eerbiedigen de onmisbaie organen der maatschappij: de Kamers, die rijpelijk beraadslagen over de wetten, de magistraten, die haar toe passen, de regeeringen, die er de uitvoe ring van verzekeren, en het nationale leger, bestemd om de onafhankelijkheid en ongeschondenheid van het vaderland te verdedigen, het leger, dat door het volk terecht wordt geliefd, wijl de geheele natie daarin denzelfden plicht van zelf verloochening en discipline vervult, en weet dat het daarin zal vinden den trou wen wachter voor zijn eer en zijn wetten. Zeker van zichzelf, zal Frankrijk met kalmte kunnen arbeiden aan de oplossing der vraagstukken, die het zedelijk en het materieel welzijn der burgers betreffen, en zal het kunnen voortgaan aan zijn vreedzamen arbeid, zoowel op het gebied der beschaving, wetenschap en kunst, als op dat van den economischen arbeid in al zijn vormen, landbouw, handel en nijverh. Laten wij tegenover ons zei ven recht vaardig zijn en laat ons niet vergeten, dat Frankrijk steeds getoond heeft de zelfde liefde voor den vooruitgang, de rechtvaardigheid en de menschelijkheid. Zijn glorierijk verleden is een erfdeel dat wij moeten behouden en doen toenemen. De republiek heeft Frankrijk vrije instellingen gegeven en het land verze kerd van de onwaardeerbare zege van Onder zulke gesprekken leed de wagen in Nedervaren binnen. Daar waren met bloemen omwondeneeerepoorten gebouwd gasten uit Waiblmgen, zonder Suusjes medeweten, door de tante op ha; en eere dag, namelijk ter viering des gewonnen rechtsgedings, genoodigd alle familiën uit Opper varen in Zondagsdosch, met den heer predikant aan bet hoofd.Gelukwenschingen links en rechtseen kostelijk gastmaal in het huis der tantein hel park open tafel voor boeren en boerinnen muziek en dans derzelven tot in den laten nacht. OVERLEGGINGEN VANEENEN ANDEREN AARD, De baron van Malzen daarentegen bracht den dag treurig door. Hij reed naar Mal zendorp terug met gebogen hoofd. Ge durig zweefde Suusjes gedaante voor zijnen geestgedurig herhaalde hjj, en dik werf met luider stem: »een hemelsch schepsel, nooit leide ik eene andere vrouw naar het altaar dan dezeHjj hoorde den zilveren toon harei stem, zag haren welsprekendeD blik vol tranen, bare schit tering in het blozen. »Mijn God, en deze heilige mijne vrouw, en ik mag haar niet de mjjne noemen 1" riop hij daD weder, De hoop om haar ta mogen wederzien verrukte hem. Hjj deed afstand van hare hand, maar niet van het geluk haar t6 mogen aanbidden. Liefde kon hij van haar niet hopen, maar toch verdraging om des zoon wille. Hij zonk weg in weemoedig heid, en steeg uit de zoete smart weder een onafgebroken vredezij heeft de wonden geheeld, leger eD vloot hersteld, een groot koloniaal rijk gesticht, het on derwijs in de verschillende graden gere geld, verbonden en kostbare vriendschaps verdragen geslotenzij gaf een toenemen- den bloei aan ae werken der weldadig heid, onderlinge hulp en voorzorg, die alle tot doel hebben op te heffen of te verminderen het onverdiende lijden. Zetten zij dien arbeid voort, die de eer van ons land is. Ik zal mij gelukkig achten, indien ik, door een onvermoeiden ijver, dank zij de eendracht waarnaar ik met al mijn krach ten hoop te streven, binnen de grenzen der bevoegdheid, welke ik aan de grond wet ontleen, en die onder mijn handen niet zullen verzwakken, mag bijdragen tot de verwezenlijking van onze gemeenschappe lijke hoop en de bevestiging der republiek Een vreemd incident In alle verhalen over den dood van Faure las men, dat terstond om den pastoor van de Madeleine was gezonden, maar dat deze weer heen ging om, waar men geen gevaar ver moedde, den zieke niet te verontrusten. Te kwart voor tienen was daarop een tweede bode naar den pastoor gezonden, doch deze kwam juist te laateen op straat aangehouden geestelijke had juist bij tijds de absolutie gegeven. Maar nu is een briefje verschenen van den chef van het kabinet van Faure, die verklaart dat de president ruim twee uur vóór zjjn dood, geheel bij kennis, om een priester gevraagd heeft, 't Wordt nu een vreemde zaak, want als Faure zelf om een priester had gevraagd, en deze aan het paleis is geweest, waarom zou Faure dan niet lot woede op, wanneer hij dacht aan het proces, aan de oorzaak daarvan, en zijne beleedigende lasterlijke brieven. Zijn arm paard moest elk gevoel, dat hem afwisselend aangreep, misgelden. Met vertwijfeling reed hjj in eenen halsbre- kendeu galop bjj de herinnering zijner be vallige gemalin met langzamen tred in snellen dral ging het, bij vrees en hoop Zoo kwam hjj voor zijn vaderlijk slot aan, zonder te weten boe. Daar was hem alles woest en ledig. Hij wilde lezen ver zen maken, teekenen, wandelen, den pre dikant bezoeken, of oeneD naburigen edel man verrassen van dat alles kwam niets. Zjjn hart riep hem naar de scboooe gedaaute, die hem verschenen wasbjj wenschte Nedervaren uit de verte te mogen zien. De koorts werd, zoo als iedere koorts, met h9t vallen van den avond heviger hij liet niemand bij zich, maakte plannen, vei zen, en schreef brieven aan de geliefde die weder verbrand moesten worden. Men moet eerst zijne zaak eens beslapen, wanneer men die recht overleggen wil. De goede Pompejus vond den volgenden morgen, toen bij ouchteren geworden was, alles andersde geheele wereld, die den vorigen dag uit haar verband gerukt scheen was weder in haren ouden stand gebracht, Hij verwonderde zich inderdaad over zjjnen roes van gisteren en schaamde zich daar over. »Wat bedrytt gij," dacht bjj en ver ten volle zijn bediend? Uit de Versailler congres-zaal wordt nog het volgende verhaald Toen na de tweede hoofdelijke oproe ping de bus gesloten zou worden, vroeg Loubet nog eenmaalis er nog iemand die niet gestemd heeftNa een oogen blik van stilte klonk het: »Ja, het Fran sche volk." - Bij de loting voor de naamsafroeping werd de letter D. getrok ken. Ah, cette canaille, riep een der leden en een ander: Laat Dreyfus dan voorgaan. De 12 van onwaarde verklaarde briefjes droegen, volgens de Figaro, den naam van Henri Orleans, die om zijn afkomst door de wet niet verkiesbaar is verklaard. De Soir deelt mede dat de heer Manou tegen het einde van de week zijnrequistoir zal indienen, strekkende tot vernietiging van de veroordeeling van Dreyfus, zonder verder beroep. Volgens het H. v. A. is nog niets be kend over de plannen der regeering met betrekking tot de kieswet. Vandenpeere- boom heeft de verschillende groepen ge hoord, maar niets losgelaten. Het blad vernam dat goed ingelichte personen het ontwerp eerst naPaschen verwachten. Woeste heeft bij de Belgische kamer een voorstel ingediend tot verhooging van de jaarwedde der geestelijkheid. Het meest opvallende is, dat de heeren onder pastoors tot hun zestigste jaar op het minimum blijven, 700 frs.,) dan krijgen zij er 100 frs. bij en na hun 70e jaar nog eens 100 frs. Dat menschen na hun 70e jaar meer behoeften hebben dan voor hun 60e ziedaar een vreemd iets. scheurde mot onwil de verzen, die nog op de tafel lagen. Waart gij krankzin nig 1" nu ja, uwe zoogenaamde gemal in is aardig, maar welk eene dwaasheid, daarover te tobben - welk een dolle roman zou dat zjjn zich eerst door een proces een meisje van de hals te schuiven, der wereld ten spot worden, zich door eene plechtigheid te laten verbinden om de zoo genaamde eer te herstellen en dan op haar te verlieven God lof, Pompejus, dat gij uwe oogen weder hebt. Ieder mensch mag wel eens in zijn leven eenen aanval van verdwaasheid hebbengij hadt gis teren, en gedroegt u in de herberg als een joDgen. Hjj ging aan zijne landhuishoudkundige bezigheden, was werkzaam den eenen dag Da dan anderen, als te voren, en om zich zeiven te overtuigen, dat hij naar den geest volkomen gezond was, besloot hjj in de eerste veertien dagen niet naar Nedervaren te gaan om zijn zoon te zien en hij hield woord, zonder dat het hem overwinning kostte. DE BARONESSE Te Nedervaren was echter in de ge wone orde van huishouding veel veran derd. Zoo had het tantetje gewild: alles moest met behoorlijke deftigheid geschieden. Der jonge mevrouw de barones was een bijzondere vleugel in het heerschappelijk gebouw iageruimdzij had het vrije be heer over de renten van haar vermogen

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1