Itiniienlaiid. jandhonw. ticmengd Nieuws. •van des ochtens 7 tot des avonds elf uur. Voor voeding enz. zal in het bouw worden gezorgd. Zaterdag werd bij het departement van koloniën ontvangen het volgende, van 18 dezer gedagteekende, telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, betreffende de krijgsver richtingen in Atjeh: „Coionne van overste Van der Dussen gaat de Oemar-benden in boven-Melaboe opzoeken. Een officier ongevaarlijk gewond. Gouverneur Van Heutz is naarTenom om den Radja in zijn gezag te her stellen. Voortdurend worden Atjehsche berich ten omtrent hel sneuvelen van Toekoe Oemar ontvangen. Blijkens kennisgeving van Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen, op verzoek van het hoofdbestuur dei Maatschappij tot bevordering van Landbouw en vee teelt in Zeeland,* buitengewone hengsten- keuringen plaats hebben: te Hulst op Vrpdag 24 Februari 1899 om n/2 uur (Groote Markt). De eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen keuren, wordt verzocht daar van ten spoedigste aangifte te doen bij den secretaris der keurings-commissie, den heer M. C. van Buuren, districts veearts-plaatsvervanger te Zuidland, onder opgave van naam on woonplaats van eigenaar en houder, naam, oudeidom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien hij in een stam boek is ingeschreven, stamboek en stam boek nummer. Het onderzoek op snuivenden damp (cornage) zal zoo mogelijk aan de longe plaats hebben. AXEL den £1 Februari 1899. Door het bestuur van den polder Be- oostenblij Benoorden had Zaterdag ten overstaan van den notaris Dregmans in «Het gulden vlies* alhier de verpachting plaats van de jacht en visscberij in de aan dien poldei toebehoorende wateren voor den tyd van 7 jaar, ingaande 1 Mei a.s. Pachter werd de heer E. van de Velde, notaris te Belcele voor 285 's jaars. Onze Pompejus heeft volledige aanspraak op de erfernis van liet huis Malzen, doch daarover moet ik nog met den beer ad vocaat Kortbeen afspieken hij heelt tegen overmorgen belet gevraagd, en dan willen wij het proces wegens de scheiding op het touw zetten. Trouwens een proces hoop ik met, dat er van komen zalin williging van weerszijden en dan reeds de uitspraak van het opperste gerechtshof dat bespoedigt de zaak. Maar overmorgen, zeg ik, moet de zaak den advokaai in handen gegeven en over acht dagen voor bet gerecht hangende zijn. De heer baron uw man, en zijn gansche aanhang, als mede de gebeele wereld moet het weten dat het ons alleen om uwe eer, om de tuchtiging des ellendelings te doen was, niet om zijn baronschap. Wjj werpen hem die voor de voeten, en wanneer hij tegen de scheiding ik vooronderstel het ge val protesteeren wilde, (hy was er wel in staat toe, om mij te ergen) zie, al zou het mij duizend ducatenkosten.descheiding moet plaats hebben. Moet zeg, ik hm waarachtig, om eene verbindtenis met het huis Malzen, was bet ons niet te doen. ik veracht den armen ridder, en zijn hoog- adelijk wapen zou ik niet willen hebben voiH ee deksel op mijn boterton. Neen daartoe houden wij ons veel te goed. Maar zooals de wereld nu is. zal zij bet n-t yeluovenzij zal het ondervinden; ik wilde liever, dat het heden was dan overmorgen.Intusschende vormen moeten Zaterdagavond had alhier op de hoven zaal van «Het wapen van Zeeland* eene bijeenkomst plaats van het leger des heils, waartoe leiders en volgelingen uit Ter Neuzen waren overgekomen Daar dit de eerste maal was, dat iets dergelijks alhier vertoond W6rd, is het niet te ver wonderen, dat er een druk bezoek aan ten deel viel. Van het tweetal, werd de heer R. v. d. Kamp predikant bij de Gerf. Kerk te Anna-Jacobapolder, als zoodanig beroepen bij de Geref. Kerk B alhier. Maandag bracht de burgemeester, de heer Geill, een bezoek aan het dorp Sluis kil, om ook eens met dat deel zijner ge meente kennis te maken. Niet zoodra had men te Sluiskil daarvan kennis gekregen of men besloet zijn Ed. Achtbare een eenigzins feesteiijke ontvangst te bereiden. Bjj onzen tocht naar Sluiskil zagen wij reeds talrijk de driekleur wapperen van de woningen en openbare gebouwen en de ingezetenen in feestelijke stemming om Z. Ed. Achtb. op te wachten. Daar dooi den mist een stremming in den dienst der prov. boot plaats had arriveerde de bur gemeester eerst in den namiddag, terwijl het bezoek volgens 't plan in den voorm. zou plaats hebben De ingezetenen moesten dus hun ge duld lang op de proef stellen. Toen ein delijk het rijtuig met den burgemeester, vergezeld van den Secretaris arriveerde, stonden aan den ingang van het dorp voor de ontvangst de ingezetenen gereed met het fanfarencorps »Samenwerking» aan't hoofd. Na uitvoering van 't Volkslied door het fanfarencorps, nam de heer J. C. de Clerq het woord om namens het corps den bui- gemeester te verwelkomen in de volgende bewoordingen Geachte Burgervader I Aangezien dat het de eerste maal is dat U Edele als burgomeester van Ter Neuzen ons met een bezoek komt te vereeren, eem ik het woord op uit naam der sociëteit u een gelukkig welkom te wen- schen. Niet alleen geachte heer een ge lukkig welkom voor u zeiven, maar een gelukkig en gezegend welkom hetwelk zal strekken tot heil en zegen van het alge meen en tot bloei en welvaart uwer gansche gemoente. Dat ook hier. zoowel als in uw verlaten gemeente uwe oprechtheid, minzaamheid en onpartijdigheid hoog gewaardeerd staan waarbij ik tevens den wensch uit, dat UEd. Achtb. nog vele on aangename jaren als burgemeester der gemeente id ons midden zgt. De burgemeester beantwoordde deze toe spraak met een woord van dank voor de hem gebrachte hulde zoowel door het muziekgezelschap als djor da bewoners van Sluiskil, terwijl hij de verzekering kon geven zich ook aan den bloei en de Wbl- vaart van dit deel der gemeente te zullen wijden. Men kan vertrouwen ir, hem stellen, in acht genomen worden heden trouwen overmorgen scheiden zoo hoort het. Gjj hebt het hem toch gezegd Apropos, waarom hebt gij en hij geweend Wat had hij voor geheimen met u Op dezen toon sprak tantetje Rosmarin met zeldzame levendigheid nog een half uur voort. De vreugde van het lang ver langde doel van baren haat bereikt te hebben, wond haar op. Suusje. of de pas gehuwde barones, want zoo moeten wij baar nu toch noemen, moest de goede spraakzame vrouw alles verbalen, wat zy met hem alleen gesproken had. »De man zie, ik vergis mij nietl de man is, wanneer gij ten minste niet omdat gij tranen in de oogen hadt, u goedaardig verbeeld hebt, dat hij ze ook in de zijne had, de man is of een aartsgek, dat zou dom zyn, of een aarts booswicht, en dat ware duivelsch 1" Het behoeft er niet bijgevoegd te worden, dat deze aanmerking van de taute kwam. Wordt vervolgd.) maar hij rekent ook op de medewerking der ingezetenen. Hij spreekt de hoop uit dal, wanneer hij bij latere feesteljjke ge> legenheid in Sluiskil komende, dezelfde ver standhouding zal 7inden als die waarin hij Ierseke verlaten heeft. Hij herhaalde ten slotte zijn dank aan de bewoners in 't algemeen en aan «Samenwerking in't bizonder, hopende dat het gezelschap moge bloeien. Het gezelschap ontving van den bur gemeester een douceur om een glas op zijn gezoudheid te ledigen. Daarna ging het verder het dorp in en stapte Z.Ed. Achtb. uit om een verver- scbing te gebruiken en werd daarna te voet het dorp overgewandeld. «Samenwerking* maakte ondertusschen een muzikalen ommegang door Sluiskil. Omstreeks 4 ure reed de burgemeester af, om langs het zijkanaal van Axel, door den Coegorspolder bij Driewegen op den provincialen weg te komen. Een wielrijvler, lid van den A. N. W. Bond, die van af Sluiskil vooruit reed. was zoo beleefd de bewoners van Drie wegen op de komst van den burgemees ter afgevaardigde bp het Hoofdbestuur van dien bond - attent te maken en toen hij daar arriveerde woei van vele woningen de driekleur. Ook te Driewegen werd eenigen tijd verpoosd en het gehucht rondgewandeld, waarna de burgemeester langs «het Zwaantje* terugkeerde. Tem. Ct, Een buitenlandsch koopman in dia manten, in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Walzoorden logeerende, vond een gekleurde photographie, die in zijn kamer van 't hotel »'t Veerhuis* hing, zoo lief en mooi, dat hij niet kon nalaten haar 's mo'-gens bij ze'n eigen spullen in te pakken. Toen hij bemerkte, dat het stuk gemist werd door den hospes en deze argwaan koesterde in de eerlijkheid van zijn gast, vond de reiziger 't maar beter om de photographie een bergplaats te geven onder zijn vest. Juist toen hij daarmede bezig was, overviel hem de politie, die den photographieliefhebber meenam, en, na behoorlijk verhoor, hem slechts onder kennisgeving vau later e gevolgen, losliet. M. Ct. Dezer dagen vervoegde zich by een voornaam ingezetene te Amsterdam een, als heer gekleed man en verzocht mevrouw te spreken. Daar men niet den minsten argwaan koesterde, werd de bezoeker bin nengelaten. Toen bij evenwel met de dame alleen was, greep hij haar plotseling by de keel en dreigde haar met den dood, als zij niet onmiddellyk haar beurs over gaf. In haar angst voldeed zij terstond aan den eiscb, waarna de roover zich snel verwijderde. Toen Donderdagmorgen de sneltrein van Parijs het station te 's Gravenhage binnenli p, wilde een meisje van omstreeks 19 jaar zich voor den binnenkomenden trein werpen, maar werd hierin verhinderd door het stationsnersoneel. De levensmoede werd onder politHgeleide weggevoerd. Te Dubbeldam is iemand, die vroe ger veroordeeld werd wegens moord op zijn vader en, na zijn straityd uitgezeten te hebben, dezpr dagen uit de gevangenis ontslagen werd, krankzinnig geworden. Zijn toestand was van dien aard, dat op name in een gesticht nooHzakelyk werd geacht. Onder verdenking den diefstal met inbraak en valschen s'eutel van ruim 4000 uit een woning aan de Bierkade te 's Hage gepleegd te hebben, toen de bewoner naar de kerk was, zijn aange houden de koetsier van den besiolene en de broeder van dezen voerman. Door het maken van grove verteringen hadden beide jonge mannen van ever. 20 jaren de aaD- dacnt der politie getrokken. Te Aalten wilde een vrouw haar kindje van ruim een jaar, dat buiten speelde, in huis brengen. Het kind begon daarover zoo hevig te schreien, dat het buiten adem geraakte en plotseling in de armen der moeder overleed. Onder Lippenhuizen heeft een meisje van twintig jaar haar vaders huis in brand gestoken omdat zij niet langer met hem wilde samenwonen. Te 's Grevelduin Capelle is brand ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Eene hooischelf van 30 000 pond, ging geheel verloren. Influenza. Te Neede h erscht in erge mate de influenza. Tot heden heeft de ziekte geen kwaadaardig karakter. Knoeiers. Door twee politie-agenten uit Franeker zijn een man eD eene vrouw, die met een woonscheepje te Bolsward aan den wal lagen, gearresteerd en geboeid naar Franeker getransporteerd. Bedoelde personen worden verdacht onder den naam van poedorchocolade een mengsel te hebben verkocht, dat bij onderzoek uit niets anders dan uit modder en bruinsteen bestond. Te Antwerpen heeft Zaterdag een vreeselyk ongeluk plaats gehad. Omstreeks vyt uur zijn in de Nationalestraat no 119 eu 121 twee in aanbouw zijnde huizen ingestort, waaronder vijftien werklieden werden begraven. Tien hunner zijn ge kwetst te voorschyn gebracht, maar de vijftiende, een man van 24 jaar, was reeds dood. Men vreest dat er nog meer zullen sterven. Men schrijft het ongeluk toe aan slechte verankering en aan de wisseling in de temperatuur. Een vreeselijk spoorwegongeluk te Brussel. De trein die Zaterdagmorgen om 5 uur uit Doornik vertrok en ten 8 u. 14 te Vorst, bij Brussel, stilhield, is een groot ongeluk overkomen. Juist op dit oogeDblik kwam de trein, die te beginnen van Hall exprestrein wordt, in volle snelheid aangestoomd. Ter oorzake van den mist kon men vanaf den exprestrein de lichtsignalen niet zien, welke bevel gaven tot stoppen en kwam deze met volle kracht op den stil- staanden trein botsen. Verschrikkelijk was de schok. De locomotiet van den exprestrein sprong boven op den laatsteu waggon van den trein uit Doornik, en het was vooral deze trein, die te lyden bad. Onm ddellyk na het onheil leverde de omgeving van het station een hartver scheurend schouwspel op. Juist aan den voet van de landings plaats van 't station staat de locomotief recht op met geheel haar gewicht steunend op de overblijfselen der verbrijzelde waggons. En te midden van die waggons ziet men, zegt een berichtgever, acht lykeo, bleek en bloedend, met de krampen der geleden pijnen nog op de gelaatstrekken. Onder de brokstukken van een der iggons ziet men het lyk een°r oude vrouw, met het gelaat tegen den vloer van het rijtuig gepletonder een der wielen van de locomotief het geheel verwrongen lyk van eene jonge blonde vrouw; en te midden vau het ijzerwerk dat van een klein meisje. Afgerukte armen en handen steken allerwege tussehen de puinhoopen uit. Om drie uur lagen nog verscheidene dooden onder de locomotief en tusschen die dooden en gewonden, mej. De Grecf, uit Hall. Men verdubbelde de pogingen om mej. De Greef onder de locomotief uit te halen. Volgens hetgeen zy aan de werklieden zeide, heeft zy slechts' eenige schrammen. Zjj gaf den mannen moed en zette hen tot spoed aan. Ten half een gelukte men er in, haar los te makende dokter verzekerde dat vier harer ribben gebroken zjjn. Onder de gekwetsten is ook een mej. De Rycke wier been ter plaatse weid af gezet. De bevolking van Vorst is bewonderens waardig in het verleenen van hulp, Al de zalen van het station zyn ia ziekenzalen herschapen. De terrassen zijn bedekt met bloedige menschelyke over bljjfsels. Eo een taJryke groep werklieden ia

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2