No. 1301. If oensdag 22 Februari 1899. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, ÏLSCIIE C0UR4IVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Adrertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Felix Faure is Donderdagavond te 10 uur overleden. Een hartkwaal maakte een einde aan het leven van den zesden president der Fransche republiek. Zelden zal een plotselinge dood meer ongelegen zijn ingetreden. Ongelegen voor de Fransche republiek, die zich te midden van zoo geweldige crisis als zij doorleeft, een nieuw hoofd zal hebben te kiezen, waarbij alle harts tochten der laatste tijden op geweldige wijze dreigen uit te barsten. Maar ook ongelegen voor de reputatie van den overledene. Tot den laatsten ochtend zijns levens had men niet opgehouden hem aan te vallen, en zijn naam in verband te brengen met zaken, welke het licht niet mogen zien. En zoo kan het niet anders, of er zal alom twijfel rijzen of de toedracht der zaak wel zoo is, als officieel wordt mede- De een zal denken aan de omstandig heden waaronder een Lemercier Picard en een kolonel Henry om het leven kwamen; een ander zal vermoeden, dat de president zelve een uitweg heeft ge zocht uit de moeilijkheden, waarin hij, naar beweerd werd, is gekomen, nu zijn voorganger voor het hof van cassatie heeft gesproken en daarbij niet onaan geroerd liet de wiize waarop het kabinet van 1894 het Dreyfus-proces behandelde. In hoever voor dergelijken twijfel grond bestaat, is nog niet te bepalen. Zeer onvoorzichtig is het zeker, dat men zoo geheimzinnig te werk ging, in plaats van terstond naar de grootst mogelijke pu bliciteit te streven, gelijk bij voorbeeld bij den dood van Jules Ferry, toen nog geen twee uur na den dood het meest volledige bericht afdoende zekerheid bracht, dat dit sterven geen verband hield met de toen woedende Panama-crisis. De president, die gelijk o. a. uit zijn beweeglijke levenswijze en groote jacht partijen bleek, zich in een goede gezond heid scheen te verheugen, gevoelde zich Donderdag ochtend minder wel. Hij klaagde over pijn in de beenen en lietzijn gebruikelijk toertje te paard achterwege. Toch gevoelde hij zich nog in staat den ministerraad te presideeren, welke in de namiddag afjiep. Omstreeks zes uur, en nadat hij de zoo pas genomen besluiten had on der- teekend, riep hij generaal Gall toe „Kom spoedig. Ik voel mij onwel." Doctor Parant en majoor Humbert verzorgden den president. Reeds spoedig liet de toestand zich zoo aanzien, dat de omgeving het noodig oordeelde den minister-president met het gebeurde in kennis te stellen. Dupuy begaf zich onmiddellijk naar het Elysee, waar voor en na hem ook de andere ministers samenkwamen. De toestand bleef den geheelen avond ernstig. Op Faures verzoek kwamen zijn vrouw en kinderen, van wie de stervende een hartroeiend afscheid nam. Daarna sprak hij eenige vriendelijke en hartelijke woorden tot de heeren van zijn huis. Tevens werd een geestelijke ontboden die den stervende van de H. Sacramenten voorzag. Hij verloor te 9 uur het bewustzijn en overleed te 10 uur. Twee geestelijke zusters bewaken het lijk dat gebalsemd werd. Vooral mevrouw Faure moet door den dood zeer smartelijk getroffen zijn. Aan het Elysee werden des avonds geen inlichtingen gegeven over den dood van den president der republiek. De deuren bleven gesloten. Alleen werd door een o'Beier van het militair huis het bericht van het overlijden bevestigd. De rouwzaal in het Elysee was reeds Vrijdag middag te 3 uur gereed. Ter zijde van de katafalk staan vier soldaten, aan het voeteneinde twee officieren met getrokken degen. Faure wordt begraven in het familie graf op Père Lachaise, met een eenvou dig Gothisch gedenkteeken versierd. Sedert den dood van Faure's vader, nu tien jaar geleden, was het niet geopend. Volgens de Figaro waren Faure's laatste woorden: »Ik vraag allen vergeving, die ik gekrenkt heb." Maar volgens de Petit Parisien schonk hij allen vergeving die hem gekrenkt hadden. De bloemen, namens het Russische keizerspaar op het lijk gelegd, vertoonen de opdracht aan »den bondgenoot en vriend!* Wat zal daarover gesproken worden, nu de president en niet Frank rijk «de bondgenoot* van den Czaar heet. Zeer opvallend is de hartelijke deel neming van de Duitsche officieele wereld Zoo was het Duitsche gezantschap te 's Gravenhage het eerste, dat de vlag half stok liet dalen. De Duitsche kolonie te Parijs zond een adres van rouwbeklag aan mevr. Faure. De Temps bevat telegrammen over de deelneming in alle landen, zelfs uit Zwitserland, Roemenië, en Griekenland. Uit Nederland geen letter. In Italië is een driedaagsche rouw voor alle openbare gebouwen en oorlogsschepen uitgeschreven. In België hofrouw voor OF ALLES VERKEERD. Zoo eerlijk Pompejus bij deze woorden er uit zag, zoo hatelijk kwam de tante deze rede voor, waarin zij verborgen, of zoo als zjj zich uitdrukte, duivelschen spot vond. «Heer baron, zeide zjj, ik heb lust uwe woorden voer zuiveren ernst aan te nemen inderdaad kan het berouw van uw ge- heele leven de vlekken van uw schande lijk gedrag niet uitwisschen, en wanneer gij eenmaal inderdaad iets van wanhoop gevoelt, wil ik zelfs gelooven, dat gij nog niet geheel bedorven zijt. Voor het oveiige verzoek ik u het gesprek af te breken gij kondet bij oude misdrijvenslechtsnieuwe beleedigingen voegen. Vergeet den eerbied niet, welken ook de ruwste man aan het vrouwelijk geslacht schuldig is." »Mevrouw Rosmarin, gij heb gelijk mij zoo te behandelenslechts eene bede, de eerste ev de laatste voor onze scheiding Veroorloof mij mijne, durf ik haar zoo noemen, gemalin voor een oogenblik alleen te spreken «Heer baron, het doet mjj leed, onze tyd is kort - er is aangespannen. «Slechts voor eer. vluchtig oogenblik, bid ik gehoor bij haar." Het kan niet zijn 1" Mag ik, wat ik verzoek, niet als ge maal met recht vorderen «Zij is reeds thans als eene van u scheidene te beschouwen. «Zoo moet ik haar beschouwen. Juist daarom, en welligt bevordert het mijne ust en den vrede van deze mijne gemalin vordei ik voor een oogenblik een vrij onderhoud met haar." Zij heeft daarover te beslissen" zeide de tante. De baron trad eerbiedig voor zijne uit verkorene, reikte haar zwijgend, met eenen treurigen blik, de hand, en leidde haar zonder vragen uit de kamer in eene andere. Suusje ging onwillekeurig, schoorvoetende. Zij wist zelve niet, wat zij deed of had moeten doen. Hij sloot het kamertje waarin zij stonden en keerde tot de vreesachtige terug. «Mevrouw de oarones zeide hjj tegen haar met eene onvaste stem. Suusjes gelaat kleurde zich by deze aan spraak hoogrood van schaamte. «Noem mij zoo niet, heer baron, ik blijf in mijnen stand. De plechtigheid, die ons vei bond, geeft u geene plienten, mij geen recht." «En mijn misdrijf verleent mij niet eens de bevoegdheid u den zoeten naam te geven, waarop mij de kerk ïecht geeft." «Heer baron, onze tyd is kortzou het u behagen mi) te zeggen, waarom gij my alleen wildet spreken." «Hebt gij, mevrouw de barones, maar ik bezweer u oprecht te zijn, slechts dit maal oprecht! Hebt gij door mij het ge loof aan de menschheid nog niet geheel verloren «Ik geloof aan het hart desmenscben dewijl ik aan God geloove." Toen stortte de baron voor hare voeten neder, en liep met natte oogen tot baai- opgeheven »o, zoo geloof mij ook in dezen oogenblik ik was een misdadiger om trent u, en toch was en ben ik geen boos wicht. Haat mij, heb een afschuw van mij, ik heb het verdiend, maar geloof het ik was en ben geen booswicht." •Wat hielp u mijn geloof, heer baron ►Tot eenige rust, tot veel rust. O gij hebt veel geleden, maar ik ik heb meer verloren dan gy." ►Sta op heer baron, en laat ons terug keeren." ►Neen wees heden nog geheel engel, Sta mij nog eene bede toe." Zij zweeg. Hij kuste met hartstogelijkheid hare handdie hij niettegen staande baar weigeren genomen had, en zeide, met nedergeslagen oogen, want hij waagde bet niet haar aan te zien, en met eene onderdrukte stem «gij zijt moeder, ik ben vader smeek om de gunst mijnen zoon slechts eenmaal te mogen zien." Zy antwoorde nietook kon zy het niet, want zij schreide luid. «Ik ben bet niet waardig den zoon te zien, wiens moeder ik mishandelde Faure was hier te lande, vooral te Amsterdam, geen onbekende. In 1883 was hij voorzitter van de Fransche af- deeling op de groote koloniale- en uit voerhandel tentoonstelling, en vertoefde veel in onze hoofdstad. Zeer toevallig werd Donderdagavond 6 uur te Brussel algemeen het bericht verspreid, dat Faure zijn ontslag had genomen. Enkele bladen sprake dit praatje in haar nachtexpeditie tegen en hadden een weinig verder onder de laatste berichten de doodstijding. Tot president der republiek is gekozen Loubet, voorzitter uit den Senaat, met 483 stemmen. Méllne had er 271. Het zetten en drukken van de dossiers van het revisie-proces zal een belangrijke arbeid zijn, wijl alles zoo snel en tevens geheim moet gaan. Van de 330 zetters der nationale druk kerij zijn de 150 meest vertrouwde mannen uitgezocht, en daar het werk 1200 bladzijden bevat, krijgt ieder hunner dus 8 bladzijden groot kwarto te zetten. Vrijdagochtend zou men de copy ont vangen, terwijl het werk uiterlijk gis teren tegen het middaguur gereed moest zijn. Met het toezicht zijn belast 8 meesterknechts en 4 commissarissen. Het personeel zal in de drukkerij moeten zijn voer by na eene poos met eene keDe stem voort, en de tranen vloeiden hem langs de wangenIk ben bet niet waardig; maar uw hart, mevrouw de ba rones is de grootmoedigheid jegens eenen ongelukkigen waardig. Mag ik op eenen dag, weikeu gij wilt naar Nedervaren komen en mijn kind vol berouw aan het hart drukken f" Wanneer gy wilt." zeide de jongge huwde snikkend en ijlde naar de deur. Tantetje Rosmarin zette groote oogen op toen zij beiden hand in hand met wee- nende oogen zag aankomen. Hij heeft verzocht," zeide Suusje, «onzen kleinen Pompejus eens te zien." «En mevrouw de barones beett het toe gestaan," voegde bij ei schielijk bij. Tantetje zetie een koud gezicht. Het rijtuig was ingespannen, op men plaatste zich in den wagende baron hielp de vrouwen zij reden af. De vrijheer zag hen door het dorp na, ook toen hjj hen niet meer zag, OVERLEGGINGEN. «Afgedaan rieptantetie, t06n de wagen buiten het dorp was«geheel afgedaan, mijne lieve barones 1 ik ben verrukt." «Ach tantetje," zeide Suusje, noem mij toch zooals altijdhet klonk mij als een schimpwoord toen de baron my zijnen titel gal," «Het was zjjn schuldige plichtgij heet thans barones, en zijt met hem getrouwd.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1