No. 1290. Woensdag 15 Februari 1899. I4e Jaag. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE R0SMARIN, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Beloxï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Volgens het H. v. A. vergaderden Don derdag ochtend circa 50 Belgische volks vertegenwoordigers en senateurs in het ministerie van spoorwegen. Er werd breedvoerig beraadslaagd en verschillende redenaars brachten hunne meening uit over het aan te nemen ontwerp. Geen overeenkomst kwam evenwel tot stand. Op een punt was er echter eenstem migheid Men wilde zich rond de regee ring scharen en haar volkomen steun ver- leenen, aangezien er geen gouvernemen- teele oppositie bestaat. Immers, het zou niet mogelijk zijn, moest men het gouvernement laten val len, een ministerie uit de linkerzij te vormen. Men moet dus met alle krachten de bestaande regeering steunen. De Belgische kamer behandelde Vrijdag een interpellatie over de verpachting der speelzalen te Ostende en over de gunning aan den laagsten bieder. De minister verklaarde dat er geen termen bestonden voor een ingrijpen. Eerst als door de rechterlijke macht was beslist, dat er knoeierijen hebben plaats gehad, zou de regeering de beslissing kunnen vernietigen. Een der Fransche kamerleden heeft voorgesteld het decreet-Crémieux in te trekken, dat is het decreet van 1870, waarbjj de toenmalige gouverneur-gene raal van Algiers bevorderde. Een van de gevaarlijkste zijden van het antisemitisme in Algiers is natuurlijk, OF ALLES VERKEERD. Tantetje Rosmarin had, al had zij het proces verloreD, niet smartelijker kunnen vernederd worden, dan door deze weinige woorden, want vooreerst nad de baron niet geheel ongelijk en dat was juist het ver drietigste ten tweede trok hij hare fijn gevoeligheid in twijfel, en ten deide, wat het ergste was, moest een baron haar de regelen der welvoegelijkbeid herinneren. Zij verscheurde het briefje in duizend kleine stukken, opdat nooit een levend mensch slechts uit ééne letter, den inhoud zoo kunnen raden toen bracht zij die stukjes papier zelve schaamrood naar de keuken wierp ze eigenhandig in het vuur, en wachtte tot het laatste daarvan in asch verteerd was. Zij nam daarop met fonkelende oogen eene gelatene houding aan en zeide tegen hare huisgenooten, op onverschilligen toon, dat de baron om zijne vele bezigheden, dringend om nog eeuig uitstel verzocht, dat zij,om niet gemeen di ingend te schijnen, niet ongenegen was hem dit toe te staan. Maar zoo bedaard als zij dat zeide zoo ge weldig stormde het in haar harteen on- uitwischbare wrok ontstond tegen den baron, wien zij zwoer dezen brief haar ge^ dat een deel der blanke bevolking voor de bereiking van haar doeleinden gaat steunen op de inlandsche. Deze laatste wordt dan aangezet dingen te doen, welke niet mogen, en tegelijk gevoelt zij dat de teugel wat losser is. Te St. Arnaud heeft men daarvan weer gevallen gezien, toen een groot aantal Ka bylen onder den kreet „weg met de Jodende markt bestoimden en de Joodsche winkels gin gen plunderen. Velen, ook drie Europe anen, werden gekwetst. De Vie Illustrée gaf onlangs een afle vering uit, hoofdzakelijk gewijd aan een onderzoek naar de stemming over een Fransch-Duitsche toenadering. De redactie heeft thans een volksstemming uitgeschre ven, en daartoe in de bladen een stem biljet doen afdrukken met vier vraag punten toenadering op de grondslag van 1 teruggaaf van Elzas - Lotharingen, 2 neutraal verklaring of ruil tegen een der kolonies, 3 bijzondere bedingingen ten aanzien van buitenlandsche, koloniale of handelsvraagstukken, 4 'toenadering op den grondslag van neerlegging bij voldon gen feiten. De begrafenis van graaf Von Caprivi werd bijgewoond door vertegenwoordigers van den Keizer, van den Koning van Saksen, van den Rijkskanselier en van de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, voorts door eenige staats secretarissen, door den president en de leden van het bureau van den Rijksdag en door vele afgevaardigden. De Frankf. Z. verneemt uit Petersburg, dat men in Rusland zeer weinig waarde hecht aan de voorstellen van denCzaar. Maar in de meeste kringen is het groote heele leveD niet te zullen vergeven. Na een vierendeel jaars meldde de baron, dat bij beieid was het trouwen voortgang te doen hebben, en, zooals hij zich zeer onaardig uitdrukte, de marteling door te staan. Hij sloeg den dag voor, en men kwam overeen om de plechtigheid in de dorpskerk van Oudensteeg te laten vol trekken, een dorp, dat juist in het midden tusschen Malzen en Nedervaren gelegen was. Op den bepaalden dag reed Suusje ver gezeld van de tante en den heer rent meester daarheen. Alles in de grootste prachtde koeteier in rijke liverci, en tuinman en jager achterop, niet minder kostbaar gekleed. Tantetje legde het er op toe, om op dezen dag voor den baron te schitteren en zooveel mogelijk hem ge voelig te vernederen. Suusje, schoon als een engel meer nog door de zachte zwaarmoedigheid in hare trekken, dan door de kostbaren ofschoon eenvoudigen bruidstooi, zat zwijgend in den wagen naast de spraakzame tante en beantwoordde hare vragen met half ver stikte zuchten. Thans stond haar leven diger dan ooit haar zonderling lot voor den geest, hoe zjj, bruid en weduwe te gelijk ging om eenen onbekenden man de hand te geven, dien zij verachtte, en met wien zij alleen trouwen zoude, om des te eer van hem te kunnen gescheiden worden. Men kwam in de herberg te Oudensteeg. Nog had zich geen bruidegom laten zien, nieuws zelfs niet doorgedrongen. Men zou dat met opzet niet hebben willen doen uit vrees dat de bevolking er uit zou afleiden, dat zij nu niet meer heeft te bedienen. Trouwens over het algemeen vindt men in Rusland weinig bekendheid met wat in het land omgaat. Zoo werd voor de door hongersnood en epidemieën geteister de streken alleen door de regeering en door het Roode Kruis wat gedaan. Maar van een algemeene en krachtige mede werking van de zijde der bevolking was niets te merken. Alleen toen bekend werd dat de Czaar de reeds vermelde gift van een miljoen roebels had geschon ken, ontstond wat belangstelling en sedert offert ook de burgerij meer dan vroeger. In een door de Spaansche regeering uitgegeven Roode boek wordt gezegd, dat de pers een groot deel van de ver antwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog draagt. De bladen zijn daar zeer verstoord over. Nu de gewone toestand in Spanje is teruggekeerd, hebben 100,000 republikei nen een adres aan Castelar gericht, om hem te verzoeken nu wêer als leider op te treden. De opperste krijgsraad heeft beslist, dat er geen termen bestaan om Cervera wegens den slag bij Santiago voor een krijgsraad te brengen. Geaeraal Otis meldt, dat hij het tele gram waarin Aguinaldo een samenkomst verzocht, onbeantwoordt heeft gelaten. D'e toestand te Manilla verbeterde en de troepen deden ongehinderd verkenningen in de buurt. Bij eenige schermutselingen werden 1 officier gedood en zes gekwetst. en in het gansche dorp was geene ander6 herberg. De tante vond dat zeer ergerlijk en daar het eene kwartier na het andere voorbij ging en de bruidegom niet var- scheen, terwijl de predikant der plaats de gewone zondags godsdienstoefening niet langer vertragen kon, steeg de onrust der tante bqna tot vertwijfeling »een nieuw affrontde man laat ons boosaardigzitten riep zy eiken minuut tien malen en liep naar bet venster. Suusje zat in eenen hoek en weende zacht. De klok luidde. Daar vloog een ruiter langs den weg door het dorp, steeg hij de heiberg at, en trad binnen. Het was een schoon blond jo-gman, met blauwe oogen, in zijne bewegingen vol edele deftig heid. Hij droeg een eenvoudigen ascn- graauwen frak en ronden hoed. Het was niet noodig, dat hjj zeide, dat hfl de baron van Malzen wasde bakkebaard en het kuiltje in de kin ontsloegen hem van die moeite. Suusje werd zoo rood als bloed zij drong dieper in den hoek der kamer, waarin zij zat. Ach, had zy zich voor de geheele wereld kunnen verbergen De baron vroeg, na eeDe beleefde buiging op eenen al te onverschilligen toon »wie van u mijne Dames zal of wil voor het oogenblik mjjne bruid zijn Met gevoeligheid inden blik doch zwijgen de wees tantetje op de eenzame In den hoek, die hare oogen vol schaamte op den grond geslagen had. De baron trad zonder Later seinde admiraal Dewey: Tenge volge van de pogingen tot intiminatie van Amerikaansche werklieden, gelastte ik den gewapennen opstandelingen San Roque dezen morgen te verlaten. Zij verlieten de plaats in den afgeloopen nacht, met uitzondering van enkelen die achter bleven en het dorp in brand staken. De Amerikanen hebben het dorp bezet alles is rustig. Naar gemeldt wordt heeft generaal Otis aan generaal Miller bevel gezonden, om de opstandelingen te gelasten Ilo-Ilo heden morgen voor negen uur te ontrui men zoo niet, dan zal de stad gebom bardeerd worden. De vrouwen der Philippinos, die gezwo ren hadden de Amerikanen te zullen bestrijden in de gelederen, waarin haar echtgenooten en broeders zouden staan, hebben woord gëhouden. Onder de lijken, welke op het slagveld van Manilla ziin gevonden, ontdekte men talrijke vrouwen, die de soldatenuniform aangetrokken en het haar hadden afge sneden. De Amerikaansche troepen hebben Vrijdagmiddag een aanval gedaan op Calvocan en dit, nabij Manilla gelegen, plaatsje genomen. De Philippinos werden met groote verliezen uit hun stellingen verdreven. Mac Kinley heeft het vredesverdrag De marine-commissie uit de Ameri kaansche kamer heeft voorgesteld het aantal slagschepen met 3 uit te breiden en op 16 te brengen. De Cubaansche regeering acht 3 miljoen d. voor de soldaten van Maximo Gomez verder te zoeken naar Suusje, en toen hij bemerkte, dat haar een paar tranen over de wangen rolden, had hij op de lippeD om te zeggen »gjj schreit water, ik heb rpeds bloed geweend maar het verwijt bestierf hem onder verbazing in den mond. Alles, wat hij onderweg reeds bedacht had, krenkends en verachtelijks voort te brengen, om de schim zijns vaders zooveel mogelijk, ook op dezen dag, door een kletee wraak te verzoenen was hem uit het ge heugen gegaan. Wel had hij, na menig ingewonen bericht gehoord, dat Suusje niet alleen rijk, maar ook een recht lief meisje was, dat zij bij hare tante van jongs af in eene kloosterlijke eenzaamheid geleefd had en dus in verstand, zooals zich de Waiblingerinnen in haar Christelijk oordeel uitdrukten, »een i echt gansie" was. Doch Suusje zoo te vinden al& bij haar vond, dat was voor hem toovernjj. De edele houding vol goedheid en waarde, dat be vallige aangezichteener lijdende Magdalene, die zielvolle blik der onschuld, die door hare tranen hem trof, die heilige gloed der schaamte dit alles had hij niet verwacht. »Mijn God, welk een meisje dacht hij en verder kon bij ook niet denken, zoo was zijn gemoed in verwarring, »Heer baron, als het u belieft zeide de tante en we9S op de deur welke de rentmeester opende >men verwacht ons in de kerk." De baron bood zijne bruid den arm.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1