Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. en dankbaarheid van zijn Koning enKeizer weten te verwerven. Dit laatste zeker door steeds te zwijgen Ook devoorzitter van den Duitschen Rijksdag heeft Dinsdag bij de opening der vergadering een woord aan de nage dachtenis van Caprivi gewijd. Hij roemde de werkzaamheid en onverandelijke trouw van den overledene, diens ridderlijkheid Oost-Indië. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint, onder dagteeke- ning van Maandag, omtrent Atjeh: >Op 8 dezer heeft een compagnie van het 14e bataljon den ingang van de kloot van Tamseb verkend. De vijand opende een h6vig vuur Aan onze zijde werden 1 mindere gedood en 6 gewond." De heer Van Heusde, assistent op de onderneming Bahsoemboek (Padang Be- dagei,) is, volgens de Deli Ct., den 6den Januari 11. door drie Javaansche con tractkoelies in het open veld vermoord. De drie koelies Devinöen zich in arrest. Een dezer, Koesman geheeten. vroeg den assistent iets, hetgeen deze niet kon toestaan. Toen de koelies daarop niet aan den arbeid wilden gaan, moest de assistent hen nogmaals daartoe aansporen, maar Koesman bleef weigerachtig. Vol gens verklaring van de twee anderen zou de assistent daarop Koesman op den schouder getikt hebben, hem gelastende te gaan werken, doch de Koeli trok daarop zijn mes, bracht Van Heusde twee gevaarlijke steken toe en duwde hem met de hand in de rivier, alwaaiVan Heusde nog een derdon doodelvjken steek ontving, volgens verklaring van den moor denaar, hem toegebracht door een der twee anderen, Toenodikromo geheeten. De heer Van Heusde had toen nog ge noeg levenskrachten om de rivier gedeel telijk zwemmende over te komen. Aan den overkant gekomen, kreeg h(j hulp van 6en Javaan, die hem naar huis ge leidde, doch eer hij dat bereikt had, was hij reeds bezweken. Een Dinsdag ontvangen officieel telegram meldt Heden troepen ter Westkust van Atjeh ageeren tegen Toekoe Oemar. Een officier bekwam een schampschot. Vee-invoer in België. De correspon dent uit Oostelijk-Vlaanderen scbrgftaan het N. v. d. D. lijk de echtelijke verbindtenis dadelijk weder in den gewonen gerechtelijken vorm te ontbinden. De slimme justitiarius van MalzenJorp die den gedreigen kogel nog niet vergeten had, wachtte zich wel, om die jobstijding in eigen persoon over te brengen, maar meldde haar den ouden heer schriftelijk en bad te gelijk om ontslag van zijne justitiriaat. De oude baron las het schrif telijke bericht; hij bleef stom van ver bazing, en sprak in zijn leven geen woord meer tegen, want oogenblikkelijk trof hem eene beroerte en hij zonk met den brief dood neder. Toen Porapejus de groote op het slot Malzen aankwam, vond hij zijnen vader begraven. HET TBOTJWKN. De jonge heer van Malzen was een braaf man van kennis en talenten. De dood zijns vaders trof hem diep, de uitspraak van het gerecht nog meer. Hij was voor niemand zichtbaar, en leefde in bet slot zijner vaderen als een klui zenaar, zich alleen met de verbetering zijner financiën bezig houdende, die door de oud-adelijke levenswijze zijns vaders, door de reize naar Italië en eindelijk door het kostbare proces niet weinig in de war waren De kostbare levenswijze schafte hij af, de reizen vielen weg, en het proces had, gelukkiger of ongeluk kiger wijze, een einde. Bij het sparen, Naar wij uit goede bron vernemen, is aan het Belgische ministerie van Landbouw eene nieuwe regeling in bewerking voor den invoer van f«k- en slachtvee. Het gehate ringenstelsel zal afgeschaft worden en vervangen worden door den zoogenaamden inventaris, bestaande in een boekje, waarin het signalement van het vee staat aangeteekend en de verschillen de bepalingen zijn opgenomen omtrent ver voer en verkoop. In dit boekje moeten de beambten hunne handteekenidg plaat sen, telkens als een dier van plaats ver andert, waardoor ook de lastige geleid- briefjes of pasavants vervallen zullen. De pas geboren kalveren zullen in den »inventaris" bijgeboekt worden. De ingevoerde beesten zullen dan slechts eene quarantaine van drie dagen moeten ondergaan. Na dien tijd zullen de gezonde beesten of geslacht worden, of nog gedu rende eenigen tijd in afzondering gesteld worden in den stal van den nieuwen eigenaar. Na dit tgdsverloop zal het vreemde vee met de overige dieren in aanraking mogen komon. Men contracteert in Friesland voor de levering van suikerbieten tegen den prijs van 9,50. Vele boeren willen echter tegen dien prijs geen contract sluiten. Een gezelschap van ruim dertig land bouwers te Wissekerke (N.B.) hield Maan dag jl., onder leiding van hun collega H. Meulenberg van Geersdijk, een bijeenkomst ten einde nader overleg te plegen omtrent het aanschaffen van een nieuwen fokhengst In deze bijeenkomst bleek, dat een com missie, aan wie de koop van een hengst was opgedragen, daarin niet bad kunnen slagen, wijl 't bedoelde dier ïeeds ver kocht was. Omtrent de geschiktheid van een anderen door de commissie gezienen hengst, kon zij geen beslist gunstige ver klaring geven. Een nieuwe commissie kreeg nu in opdracht rond te zien naar een of meer hengsten van Belgisch of Oldemburger ras en omtrent hare bevin ding in een eerlang te beleggen nieuwe samenkomst verslag uit te brengen. Van dat verslag zou dan afhangen, of er tot den aankoop of tot een tijdelijk station- nement van de door de commissie opge spoorde fokdieren zal worden ovei gegaan, Zuivelwet. Door den heer Mindert Bokma de Boer, privaat zuivelconsulent te Groningen, is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin hij zegt overtuigd te zijn, dal de belangen van de Nederlandsche zuivel-industrie en die van de kunst-boter industrie, dus van de zocht h\1 door doelmatige bebouwing der landerijen en door meerder nut te trek ken van de uitgestrekte bosschen, het verlies weder te herstellen, te vernietigen. Hij gevoelde weleen arme baron was inderdaad een arme baron, en dat wilde hij niet zijn. Hij had verstand genoeg om de gebreken der tot hiertoe plaats gehad hebbende beheering in te zien hij ontwierp zijne plannen, cn reeds na een half jaar kon bij door eene voor- deelige hcutverkooping een aanzienlijk deel zijner schulden betaleD, en daarmede verijdelde hij tantetjes boosaardige plan nen want tantetje twijfelde in het ge heel niet, of Malzen zou en moest met slot en goederen door de erven verkocht worden. Dan wilde zij de baronie voor zich en Suusje uit beider vermogen in- koopen en zegepralende met de gehuwde en gescheidene vrouw baronesse van Malzen op bet stamhuis der Malzen wonen. Dewijl nu hiervan niets werd, en de gedwongen bruidegom ook een hait jaar verloopeo liet, zonder aan de voltrekking der rechtelijke uitspraak te denken, achtte tantetje Rosmarin het billijk, het slechtte geheugen van den jongen heer baron te hulp te komen. De heer rentmeester Seblein moest der halve eenen aanmaningsbrief opstellen. Dewijl deze haar nooit bijtend genoeg was, moest hij wel zes maal veranderd worden, eer zij dien onderteekende. Den bruide- bereidingden verkoop en de verzending van natuurboter en kaas en van kunst boter, kunstkaas of surrogaten niet beter zullen kunnen behartigd worden dan door afzonderlijke regeling van beider belangen bij speciale wetwaarin onder meer dient gestipuleerd te worden: «het instellen van eene ernstige, nauwlettende, deskundige controle op de handelingen, die in het gegeven geval moeten toever trouwd worden aan mannen, die zoowel theoretisch als practisch bekend zijn met het zuivelbedrijf en met de kunst-boter- industrie, terwijl met gestrenge voorko ming van het inbreuk maken op «de vrijheid van bedrijven,* aan de daartoe aan te stellen controleurs de bevoegdheid moet woiden verleend om te allen tijde, zoowel in de zuivelinrichtingen als in kunstboterfabrieken, tegenwoordig te zijn bij de daar te verrichten werkzaamheden, met de volmacht, dat aan hen. op eerste aanvraag, monsters zullen worden ver strekt van grondstoffen en hulpmiddelen bij de bereiding van boter of kaas ge bruikt, zoomede van de daaruit of daardoor te voorschijD gebrachte producten, met zeer gestrenge stafbepalingen tegen hen, die zich schuldig maken aan het verknoeien van die producten, zoowel tijdens als na de bereiding, en bekendmaking van de namen van de strafschuldigen in de meest gelezen dagbladen van ons land, en in de meest bekende locale bladen van depio- vincie, waarin de schuldigden hun bedrijf uitoefenen. Overtuigd dat de belangen van de zuivel industrie, noch die van de kunst-boter- industrie gebaat worden door de wet van den 23en Juni 1889 Stbl. no. 82, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, geeft hij in ernstige over weging, dat door de kamer bij de regeering woide aangedrongen Primoop het intrekken van de wet van den 23eD Juni 1889, Stbl. no. 82 Secundoop het tot stand brengen van twee wetten, eene regelende de belangen van de zuivel-industrie en eene regelende de belangen van de konst-boter-industrie bjj ons te lande. AXEL tien 10 Februari 1809. Woensdagavond sloeg nabij het spoor al hier een voor een rijtuig gespannen paard op hol. Het dier liep zoo hevig tegen een muur, dat het op de plaats dood bleef. De beide personen die in het rijtuig zaten maakten een salto mortale, doch kwamen er overigens goed af. Het rijtuig werd zwaar beschadigd. Met dat al is het een duur ritje geweest en misschien tevens een les om in het vervolg verstandiger met zulke dieren om te gaan Voor bet beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Hulst is toezegging gedaan aan Ds. L. M. de Boer te Nede. De heer C. L. Terneden deed Zon dagmiddag zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oost- en West- Souburg, sprekende naar aanleiding van Johannes 3 3. Des morgens was hij bevestigd door Ds. Poort uit Middelburg, die tot tekst gekozen had I Thessaloni- censen 5 12 en 13. Bij beide gelegenheden was het kerk gebouw overvol. gom werd de welbekende gerechtelijke uit spraak herinnerd, niet juist. heetfe het schrijven, dewijl men zoo naar de ver bindtenis met den heer baron verlangde maar dewijl men het gelukkigeoogenblik der daarop volgende echtscheiding met ongeduld verwachtte. In antwoord kwamen alleen de woorden «Mevrouw, ik heb wel nimmer aanleiding gehad om op uwe t. ederbeid van gevoel rekening te maken intusschen bid ik u die hatelijke plechtigheid tec minste wel- voegelijkheidshalve, zoo gij daarvoor eenig gevoel hebt, uit te stellen tot een onge lukkige zoon het rouwgowaad afgelegd heeft, dat hij over zijnen vader draagt, wiens dood uwe eigenzinnigheid verhaast heeft." Wordt vervolgd.) Aan de universiteit te Leiden is bevorderd tot docterin de rechtsweten- sch ip, na verdodigicg van stellingen, de heer F. C. van Deir.se, geboren te Hulst. Dinsdag had te Hulst, ten overstaan van den notaris mr. J. G. van Deinse, ten gemeentehuize, onder nadere goedkeu ring van den burgemeester, bij inzet en opbod plaats de Aer-verpachting van de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walzoorden. Thans werd het hoogst ingeschreven voor de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axelop het Zwaantje (Tri niteit) voor 940 door F. Dellaert te Westdorpe; op het Spui (Axel; voor ƒ570 door A. Cortvriendt te Spui; en bjj Axel voor 1300 door P. van Dijken te Axel voor die op den weg van Hulst naar Walzoorden op Rust wat voor 1420 door J van Geyt te Rustwat; op Kuit aart (Hontenisse) voor f 1610 door Louiza Sergeant te Kuitaait; en bij Walzoorden voor 3110 door J. Thieleman te Wal zoorden. De totale opbrengst was nu ƒ8950. Bij de verpachting op 10 Dec. j.l. be droeg die ƒ5100. Toen waren hoogste bieders de achter elke tol vermelde personen tegen de ach ter hun naam genoemde sommen voor de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axelop het Zwaantje P. Dieleman, te Sluiskil, 790 op bet Spui J. de la Riviére, te Spui, 260en bij Axel P. van Dijken, te Axel, ƒ710; van die op den weg van Hulst naar Walzoorden op Rustwat J. van Geyt, te Rustwat 1370 op Kuitaart A. Kouw- ijzer te Kuitaart, 1070en bij Wal zoorden P. J. Kuijpers, te Walzoorden ƒ900. De totale opbrengst is vooi het met 30 April a.s. eindigende driejarig tijdvak 6930, zoodat gedurende de volgende 3 jaar de niet-onaaidige som van 2020 per jaar meer zal worden ODtvangen. Als groote verschillen tusschen de nog loopende en de nieuwe pacht valt op te merken die, per jaar, van 260 op 570 voor den tol op 't Spui en van 1000 op ƒ3110 voor die bij Walzoorden. Die van Rustwat echter ging achteruit van ƒ2310 tot 1420. M. Ct. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 41 stieren, 9 ossen, 15 .<oeien en 43 vaarzen, samen 108 beesten, die op 15 stuks na allen werden verkocht aan on veranderde prijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 18 Februari 1899. Ned. Hero. Kerk. Voorin. 91/, ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kaptejjn Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Bolwjjn Nam. 2 ure Ds. A. Bolwijn (van Vlaardingen.) Arrondissemeiits-Rechtbank te Middelburg: Zitting 10 Februari 1899. D. F. d. B., 18 j., werkman te Sluiskil, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevang. P. J. M., 25 j., werkman te Sluiskil, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. W. A. A., 25 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 6 maanden ge vang. Bij bevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen de zaak tegen den te Boschkapelle en omstreken beruchten A. v. B., 25 j zonder beroep te Boschkapelle, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van op 15 October 1898 te Lamswaarde (Hontenisse) met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen den bierhuis houder P. J. K., door leugens en verdichtselen o. a. door zich voor te doeu als een zoon van eene bekende familie uit den Pauluspo dc.r gemeente Boschkapelle, heeft bewogen een bedrag van om streeks f 4.50 aan hem af te geven. Aan den beklaagde is Mr. A. A. de Veer, ad vocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2