(üemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. afdoende wijze voorzien, dan ziet het er tieurig met onzen veestapel uit. De derde klacht lazen wij in het Nieuws van den Dag. Men is zoo staat daar in Nourd- Brabant, en dat geenszins ton onrechte, huiverig voor den handel in vee, dat in da quarantaine-stallen te Esschen is te ruggezonden, als reageerende op de al daar op vee, voor den invoer in België bestemd, toegepaste tuberculine-mspuiting. Immers al bestaat er een zeker herken- ningsteeken voor de geweigerde dieren - twee gaatjes in hei linkeroor - toch is de kans groot, dat menig koetje op de Noordbrabantsche maikten verhandeld wordt, en alzoo een bron van besmetting en een moeilijk te overschatten gevaar voor den gezonden veestapel. Zeei zeker zou het aanbeveling verdienen, dat de gemeentebesturen, vooral in die gemeen ten, waar dim bezochte veemarkten gehouden worden, het bier niet enkel op de activiteit van den veehandelaar en boer lieten aankomen, maar onverwijld maatregelen nemen, tengevolge waarvan Je aanvoer van bovenbedoeld gekenmerkt vee tot de onmogelijkheden zou gaan bebooren. Nog eenvoudiger ware het, indien men de eigenaars van zoodanig vee, onder toekenning van schadevergoeding dwong die dieren te slachten. Zeker zouden zij dau de ziekte niet overbrengen op een opkomend geslacht. W. v. Z.-V. W. D. De wegens gortigheid aan de Bel gische grenzen afgekeurde koeien worden, zegt men, weder in Nederland terug Daar deze koeien, tot waarschuwing met twee gaatjes in het oor zijn ge merkt, hebben naar men meldt sommige eigenaar en veehandelaars er iets op gevonden. Zij maken een snede door de gaatjes en splijten alzoo het oor de gaatjes zijn dan verdwenen. Men zij daarom op zgn hoede, want er zijn reeds pogingen gedaan, om zulke koeien op onze veemarkten te brengen. Er is nog een gevaar aan v ei bonden. De bedoelde koeien zijn niet alleen lijdende aan goitigbeid, maar kunnen ook het mond- er. klauwzeer overbrengen, welke ziekte vóór en na in de grens- stallen heerscht. Ct. - Te Selzaete zijn van wege het Bel gische Gouvernement ondei handelingen aangeknoopt over den aankoop van ter reinen tot het oprichten van een slacht huis. Het schijnt de Belgische regeering dus einst te zijn voortaan het uit Neder land aangevoerde slachtvee niet meer naar de abattoirs der groote steden te zenden maar onmiddelukaan de grens te slachten. M. Ct. AXEL den 7 Februari 1899. Sedert Vrijdagavond wordt te Zaamslag een persoon vermist. Men is reeds druk aan het zoeken geweest, doch zonder resultaat. Een belooning is uitgeloofd. Daar be doelde persoon lijdende is aan toevallen, meent mbD, dat hem een ongeluk is overkomen. Naar wij vernemen is hij heden uit België thuis gearriveerd. Wij ontvingen van den heer Rolff alhier, agent voor Zeeuwsch-Vlaandereo van de Mercury-Rijwielen de nieuwe prijscourant voor 1899. Het keurig net uitgevoerde boekje bevat behalve eenige kijkjes in de nieuwe fabriek, ook een afbeelding van de wijze waarop de voor vorken en de kettingen beproefd worden, alsmede de nieuwe modellen voor dit jaar. - Heden had te Kijkuit vanwege de Maatschappij »Voorwaartsc de aanbeste ding plaats van81.1.00 K. G. Super phospbaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Internationale Guano- en Superpbos- phaatwerken te Zwijndrecbt voor 2,78 en Gazin's te Rotterdam voor 2,59; en 75,200 K.G. Kunsttnest. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 6,_ Iman J. van der Have te Zierikzee voor 6.75, D. J. Oggel te Axel voor f 6,65, Intern. Guano fabriek te Zwijndrecbt voor 6.63, P. J. Versluljs te Ter Neuzen voor 6,62 en D. Verbeek te Clinge voor 6,55. en 15000 KG. Cbili salpeter biervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen 8,841/2 eD D. J. Oggel 8.74. Aan de laagste in schrijvers zijn de leveringen gegund. Vrijdag werden schippei A.deBruijne met zijn' tjalüscbip liggende in het kanaal te Te: Neuzen, en zijne vrouw gewekt door een angstig geschrei van hun kindje, drie maanden oud, dat in een voor hun bed staande wieg lag. Dadelijk bemerk ten zij, dat het kind aan voorhoofd en wangen verwond was, hoogstwaarschijn lijk door krabben en bijten van een dier. De geneeskundige, die dadelijk ter hulp geroepen was, uil te ook het vermoeden dat een rat de bedrijver was en aan de wangen aanmerkelijk bloed had uitgezo gen na uitwassching achtte hij geen gevaar voor den kleine aanwezig. De schipper ving Vrijdag middag den gevaarlijken passagier in een val. (Tem. Ct.) De ziekte in den quarantainestal te Clinge is geheel afgeloopen, althans Vrijdag namiddag zijn de koeien eruit ontslagen zeven koeiengzijn geheel afgekeurd, als te zijn lijdende aan poKken. Ook zijn er nog elf kceien moeten blijven staan by de herbergiers aan de statie, die koeien waren nog te koortsachtig zoodat ze niet inge- spuit konden worden, deze worden mis schien later ook algekeurd. Men is thans druk aan het werk met den stal te ontsmetten en verder te rei nigen. Algemeen wordt er gedacht dat den 15 dezer Clinge weei zal geopend worden. Eene tentoonstelling in België. Te Gent, de hoofdstad van Belgisch Vlaande ren, zal in 1899 eene provinciale tentoon stelling gehouden worden. Deze tentoon stelling staat onder de hooge bescherming van prins Albert van België en is inge richt met de ondersteuning van den Staat, van de provincie Oost-Vlaanderen en van de Stad Gent. De tentoonstelling is geopend voor de producten van al de nijverheids- en han delshuizen der provincie, alsook voor deze der huizen van gansch België en van den vreemde, welke in Oost-Vlaanderen eenen vertegenwoordiger hebben. De toetreders zijn uiteist talrijk en alles laat voorzien dat aan de onderneming een levendige bgval te wachten siaat. De tentoonstelling zal vier maanden duren, van den len Juni tot 30 Septem ber. Tijdens de tentoonstelling, zullen talrijke schitterende feestelijkheden plaats hebben. Er wordt onder andere een be stendig festival ingericht voor harmonie-, fanfaren- en zangmaatschappijen. Er zullen 10,000 fianks premiën te winnen zijn. Gedurende de tentoonstelling zullen verscheidene congressen gehouden worden o.a., een congres van redding met inter nationale tentoonstelling van reddingstui- gen, een congres van voeding, met in ternationale tentoonstelling van voedings producten en een congres van gezond heidsleer, met internationale tentoonstel ling van voortbrengselen tot bevordering van gezondheidsleer De stad Gent bezit merkwaardige kunst schatten en vele bouw-en oudheidskundige schooobeden, welke de bezoekers der tentoonstelling het grootste belang zullen inboezemen. Men kan al de noodige inlichtingen bekomeD bij de consuls en de consulaire agenten van België, alsook bij het Bestuur der Provinciale Tentoonstelling, Leopold- boulevard 47, te Gent (België). De oudste bewoner van Nederland, de 110-jarige oud-koopvaardijkapitein de heer Boomgaard, is te Groningen over leden. De dieven van de vier jassen uit een woning aan den Willemsparkweg te Amsterdam zijn gevat. Het zijn een 18- jarige jongen en een meisje. Van het geld. dat zich in een portefeuille in een dier kleedingstukken bevond vond men slechts weinig bij hen. Dinsdag had een schipper uit Woud- richem het ongeluk dat bij het lichten van zijn ankerkuil, een werk, waartoe eigenlijk twee personen noodig zgn, zijn bootje kantelde en zonkwaardoor hij te water geraakte en zich ongeveer een half uur aan een tonnetje moest drjjvende hou den, daar zijn hulpgeroep niet werd op gemerkt. Eindeljjk, toen 'r jj evenwel reeds zoo uitgeput was, dat hg niet meer om hulp kon roepen, werd hg nog opgemerkt door een paar visschers en zoo van een anders wissen dood gered. Te Tilburg kwamen bij een brand, die aan kwaadwilligheid wordt toegeschre ven, zeven koeien om en te Grootegast brandde een boerenplaats af, waarbij acht runderen, een veulen en 14 varkens in de vlammen omkwamen. Te Bovenkarspel heeft de nachtwacht zijn ambt neergelegdde ,»goede brave man" bad er reden toe. De ongebonden heid van eenige jongelieden maakte het den man te lastig. Eenigen tijd geleden werd hjj gewapend en wel, aan een boom gebonden, zoodat hg moest wachten tot een voorbijganger hem verloste een ander maal werd hij opgeno men, en, hangende gehouden over de leuning eener brug, of bedreigd met een nachte lijk bad, als hjj niet een proeve zijner dans kunst ten beste gafSoms werd het dezen dienaar der justitie zoo moeilijk gemaakt dat hij moest vluchten, en hulp zoeken door rustige burgers uit bed te porren, en te verzoeken hem huiswaarts te begeleiden (N. R. C.) Te Markeloo bracht een jongmenscb zijn meisje thuis, wonende een half uur buiten die gemeente, en vroeg of zij een volgen den keer met hem wilde uitgaan, wat zij weigerde. Hg bracht haar daarop met zijn mes diepe sneden toe over bet gezicht en beschadigde daardoor neus en ooren. De dader is gearresteerd. Te 'a Hertogenbosch is bg den Stationsweg een pasgeboren meisje gevon den. De politie ontdekte de moeder. Te Hoogwoud hakte een jongen bg Let houtkloven zgn driejarig zusje een paar vingers af. Dezer dagen werd nabjj de Klooster kerk te 's Gravenhage een jonge dame door een rnau aangesprok-n met de woorden »Geef me je portemonnaie, of ik trek je bellen uit je ooren 1'' Verschrikt gaf het meisje haar beurs, waarop de roover het hazenpad koos. De jonge dame moet tengevolge van den schrik ongesteld zgn. In een bierhuis te Amsterdam ont stond Vrijdagavond een uitslaande brand, doordien de vrouw des huizes schrikt6 van de poes, die op haar schouder sprong, ter wijl zij met een petroleumlamp in de keuken liep. De lamp viel en zette het drooggoed in vlam. Het benedenhuis brandde uit. Te Nüza heeft in het rechtsgebouw een bloedig drama plaats gehad. Een jong meisje stond terecht wegens moord op haar ontrouwen minnaar, en werd, gelijk in zulke gevallen meer geschiedt, door de I jury vrggesproken. Maar ditmaal was de stemming niet als anders geheel ten voordeele van de beschuldigde want nog vóór zg de rechtzaal had verlaten, werd de vermoorde door zgn vrienden gewroken, daar dezen het meisje doodden. Bjj het Fransche plaatsje St. Leger is een rondreizende koopvrouw in haar voertuig door een geweerschot gedood en vervolgens betoofd. Het paard vervolgde alleen den weg naar huis, waar de zoon verwonderd kwam uitloopen en toen zijn moedei dood vond. De jonge man is van schrik ernstig ziek geworden, PREDIKBEURTEN TE AXEL. Wueiuidag 8 Februari. Ned. Here. Kerk. 's Avonds (3 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gei eformeerde Kerk A. I 's Avonds 57« ure Ds. C. J. Kaptejjn (Dienst des Wooras) Te Heerenveen kreeg een jong w huwde vrouw een onbeteekend wondje aan den wijsvinger. Nadat zg met de hand in 't bleekwater was geweest, liep eerst de I gewonde viDger daarna de hand en ver volgens de arm onrustbarend op. Een ge neeskundige constateerde bloedvergiftiging. Nadat op drie plaatsen eene insnijding was aangebracht is er nu hoop op herstel, Te Rome is een agent der veilig' heidspolitie, die in het bijzonder belast was met het toezicht op de anarchisten, ver moord gevonden. Van 16 tot ea met 31 Januari 1899. Oraauw. Huwelijks-Aangiften. 13. Augus tus Thomas Lievens (van Hulst), 27 j., jm. en Phelomina Mangnus, 26 j., jd. 26. Edmondus Do- j minicus Marie van Damme (van Hontenisse), 27 j., jm. en Maria Louisa Verhelst, 26 i., jd. Hu welijfcs-Voltrekkingen. 4. Jacobus de Smit 1 (van Hontenisse), 25 j.,jm. en Apolonia Bisschop, 31 j., jd. Pieter Augustinus de Dijcker, 31j.,jm. en Maria Louisa Maas, 29 j., jd. 27. Augustus Thomas Lievens (van Hulst), 28 j.,jm. en Phelo mina Mangnus, Geboortsn. 8. Leo, z. van Johannes de Nijs en Paulina van Immerseel. 10. Maria Christina, d. van Bernardus Josephus Boerjan en Christina van Vliembergen. 18. Leonie, d. van Pieter de Bruijn en Apolonia Rottier. 22. Augustinus Aloisius, z. van Petrus Augustinus Verschuren en Phelomina Bernard. 28. Anna Maria, d. van Pieter Warrens en Sophia Bogaert. 31. Lucia Maria, d. van Petrus van Immerseel en Paulina de Koster. Overlijden. 5. Petronella van de Voorde, 11 j., echtg. van Alphonsius van de Vijver. 18. Maria Anna Verhoeven, 86 j., wed. van Josephus van Boven. 22. Christina Verschuren, 85 j., wed. van Judocus de Bruijn. Hoek. Huwelijks-Aangiften. 27. Pieter Jan Meijer, 36 j.,wedn.en Adriana de Krijger, 39 j.,jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 26. Johannes Gijs- bertus Bosschaart, 20 j., jm. en Jacomina Martina Dieleman, 21 j., jd. Cornelis Vermeulen, 30 j., jm. en Geertruij de Bree, 29 j., jd. Geboorten. 20. Adriaan, z. van Petrus Rink- houd en Aagje van Doeselaar. 22. Adriana, d. van Jacobus Scheele en Paulina de Putter. 27. Jacob, z. van Gelein Buijze en Neeltje Donze. 28. Hermanus Marinus, z. van Gilles Goosen en Eli sabeth Dieleman. 29. Marcus, z. van Maarten Dieleman en Catharina Clara de Feijter. Overlijden. 20. Komelis Platteeuw. 81 j., wedn. van Marta Waeijhaert. 22. Jacobus de Groote, 58 j., wedn. van Adriana van de Wege, Aaltje van Bendegem en Wilhelmina Leys. 29. David van Hoorn, 75 j., z. van Benjamin en Janneke Dees, (beiden overleden.) Hulst. Huwelijks-Aangiften. 18. Charles Hubertus Fassaert. 20 j., jm. en Hontensia Maria Lonisa van Kemseke, 18 j., jd. 25. Gerardus Amadeus Adrianus van Aalst, 21 j., jm. en Melame Asselman, 23 j., jd. Geboorten. 17. Emilius, z. van Petrus hran- ciscus Rombaut en Johanna Schauwaert. 23. Eli sabeth, d. van Rochns Franciscus de Rijck en Ulalia de Cuijper. Cornelius Emilius, z. van Johan- nes Thomas Vermeersen en Maria Ludovica van Overmeeren. Augustinus Johannes, z. van Petrus Franciscus Wauters on Rosalia Baart. 26. Ludo- vicus Cornelis, z. van Theodorus Voet en Apolonia Scheers. 27. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht, van Emanuel Verstraten ett Maria Victoria de Pesseroy. 30. Een als leven loos aangegeven kind van het m. geslacht, van Jan Cornelis van der Weide en Lamberdina Pe- tronella Bleijerveld. Overlijden. 23. Philomena Maria Ruijloft, 21 d. d. van Petrus en Apolonia Franken. 26. Apolonia van Eek, 70 j., wed. van Johannes de Rooy. Koewacht. Huwelijks-Voltrekkingen. 18. Aloisius de Blieck (van Moerbeke België), 30 j., jm. en Maria Clemencia Gijsel, 31 j., jd. Geboorten. 22. Theophiel Alphons. z. van Aloysius van Rumste en Constantia Maria Fermont. 25. Cyrillus Eduardus, z. van Franciscus Augu stinus van Poele en Stephanie Marie van Vooren. 26. Honoré Dominicus, z. van Theodorus Raes en Pharailda de Bock. 28. Josephine Carolina, d. van Alphonsius Sturtewagen en Emma van Hoeije. Overlijden. 26. Gerardus Steenaert, 79 j., echtg. van Sophia Mechelink. 27. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht, van Theophilus Baert en Maria Vaessens. Zaamslag. Huwelijks-Aangiften. 26. An- thonie de Vos, 32 j., jm. en Sara Scheele, 25 j.,jd. Geboorten. 19. Cornelis, z. van Ferdinandus van Tatenhove en Johanna Balkenende. 22. Ehrina Cornelia, d. van Jozias Koster en Cornelia van Tatenhove. 31. Cornelia, d. van Cornelis Adrianus van der Hooft en Cornelia de Krijger. Overlijden. 16. Catharina Riemens, 49 j., echtg. van Jan Riemens. 21. Wilhelmina Dep, 75 j., wed. van Pieter Lafeber.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3