1 No. 1297. Woensdag 8 Februari 1899. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. BnilcnlaDfl. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Volgens het H. v. A. zou Vanden- peereboom de volgende oplossing der kieskwestie voorstaanbehoud der arron dissementen, met evenredige vertegen woordiging in geval van herstemming in die districten, welke meer dan vier af gevaardigden hebben. De Fransche minister van marine Lockroy zond aan de Matin een uit voerig verhaal over de ervaringen aan boord van de Magenta, toen dit schip door de onderzeesehe torpedoboot bedreigd werd. De resultaten waren schitterend. Aan een uitvoerig bericht ontleenen wij het volgende: Aller oog aan boord was op zee ge vestigd. Officieren en manschappen tuur den naar de kammen der golven en elk oogenblik ging er een kreet op van den een of ander, die de onderzeesehe meende te bemerken. Wij verbeelden ons haar overal te zien, maar zij was nergens. Middelerwijl was zij bezig rustig, on zichtbaar, haar doel te naderen. De span ning was op het hoogst en ik dacht aan de marteling, die de dapperste mannen, de bevelhebbers met de grootste zelfbe- heersching, te verduren hadden ingeval van een werkelijken aanval door den onzichtbaren vijand. Op eenmaal werd een juiste waarneming gedaan. De koepel der Gustave Zédé had zich even vertoond, op een afstand van meer dan 350 meter, ons nog steeds voor. Onmiddellijk werden bevelen gegeven, stukken op haar gericht maar de on derzeesehe was weg, voor onzen blik en ons geschut verborgen. Een minuut verstreek, er werd bevel gegeven om de vaart te versnellen. De admiraal en ik, leunende over de brug, zagen met bliksemsnelheid een langwerpig voorwerp aanschieten, blinkend als goud: de torpedo van de Zédé. Zij trof ons schip meer dan Slj2 meter be neden de waterlijn en stiet op het pant ser te pletter. Ware zij geladen geweest, de Magenta zou gezonken zijn Tegenover dit gunstig oordeel staat een ander van een der admiraals die juist de goede werking tegenover stoomende oorlogsschepen betwist en daarom de onderzeesehe booten onder de defensieve wapenen rangschikt. De gemeenteraad van Berlijn besloot, zoolang de benoeming van een opper burgemeester niet door den keizer be krachtigd is, den burgemeester Kirschner een maandelijksche toelage van 1000 M te verleenen. Aan het feestmaal van den Branden- burgschen landdag hield keizer Wilhelm de gebruikelijke rede. O. a. zeide hij daarin dat de Hohenzollerus van ouds tegenover God zich verantwoordelijk voe len voor hunne daden, en dat in hen ook zetelt het gevoel van verantwoor delijkheid tegenover het volk. De keizer herdacht hierna zijn reis naar het Oosten en zeide dat hij op den Olijfberg den eed van trouw aan het vaandel verhaald had. Yerder zeide hij alles te zullen doen voor het geluks des volks. Hij zou voor den boom van het Duitsche Rijk een goed tuinman zijn. Gaarne wilde hij medewerken aan het OF ALLES VERKEERD. PROCES. Het grootste raadsel was echter niet op gelost. Suusje, wist namelijk volstrekt niet te zeggen, wie haar verleider goweest was? Naar alle beschrijvingen, was by een jong man van in de twintig jaren, een voortrefflijk danser, en had een blauw of een groen kleed aangehad, enz. Tantetje deed hare nicht ook over deze ■onachtzaamheid de bitterste verwijten. »Dat is de schuld van uwe wijze van opvoeding tantetje," riep de predikant, die uit medelijden en gevoel van recht Suusjes partij nam»Ik ben wel een vriend der onschuld, maar alles hG9ft maat en regel. Eva in bet paradijs was gewaar schuwd en de boom der kennis baar be schreven, ja zelts met den vinger aange wezen dat hebt gij verwaarloosd gij hebt de schuld en Suusje de schade. Help haar de schade drageD, zij verlicht u toch zacht moedig genoeg uwe schuld. Geloof mij tantetje Ter bestaat eenesoort vanonschuld die slechts eene onrijpe aanleg tot de zonde is, en er bestaat integendeel menige zende, welke zoo klaar als de dag een getuige der ware onschuld is. Tantetje Rosmarin kon haren broeder echter het laatste woord niet laten, maar toch was zij, terwgl zij zijne piedikatie bondig wederlegde, zelve daarbij te moede alsof bü volkomen gelijk had. Zij werd van dag tot dag meer tevreden in haar lotzij hield deze edele gelatenheid voor de vrucht van godsdienstige beginselen, hetgeen eigenlijk slechts kracht der ge woonte was, zoo als dan de gewoonte ook wel bij andere lieden dixwerf de plaats der wijsbegeerte, der edelmoedigheid, der grootheid van ziel inneemt, maar nooit den waren naam durft voeren. Suusje werd met meer verschooning, eindelijk weder teerderder behandeld, en tantetjes gansche toorn richtte zijner vlammen tegen den onbekenden onheilstichter op de brui loft te Waiblingen. De heer predikant zcowel als de heer Seblein waren nu om den anderen dagelijks in de stad, om den naam van den vrede stoorder te ontdekken. Doch de zielen herder van Opper- en Nedei varen kwam telkens onverrichter zake te huis, want hij vergat gewoonlijk in de stad, waarom bij daar heengegaan was, of het signale ment des beschuldigden. Des te gelukkiger was de heer Seblein, maar daarvoor ook met de grootste kleingeestigheid toegerust. Van Suusje had hij zoovele bijzonderheden betreffe de haren verleider uitgevraagd een kuiltje in de kin, de kleur van haai en oogen, vier ringen met steenen aan de vingers, de bakkenbaard, enz., dat bet niet missen koa. Hij monsterde man voor behoud van den vrede. De koning van Zweden gaat goed vooruit. Er is reeds sprake van dat hij naar Biarritz zal gaan. De Italiaansehe Kamer nam Vrijdag een motie van vertrouwen in het kabi net Peilouz aan, dooi de regeering ge vraagd naar aanleiding van het debat over de verkiezingen en de verzoeken om amnestie de regeering is voornemens een amnestie-voorstel te doen, wanneer zij het oogenblik daartoe geschikt acht De moord op een beambte der Itali aansehe veiligheids-politie staat niet alleen. Er zijn reeds twee man ondei de handen der moordenaars gevallen. Men beweert niets meer of minder, dan dat het plan bestaat alle beambten van dezen tak van dienst uit te roeien. De arrestatie te Livorno van twee anarchisten zou tot de ontdekking van dit plan hebben geleid. De sultan wil eenige Italiaansehe zee officieren in dienst nemen. De Sultan heeft onlangs in Klein-Azië een groot concessie verleend voorden bouw van dokken en entrepost. Concessionaris is Haidair-pache maar deze heeft Duitsch kapitaal achter zich. Thans heeft Frankrijk geprotesteerd wijl een Fransche vennoot schap rechten op deze werken heeft. In het besluit van den Khedive, tot voorloopige verlenging van de rechtsmacht der gemengde rechtbanken voor een jaar ziet men het gevolg van het gemeen schappelijk optreden van Duitschland, Frankrijk en Rusland. Engeland had na tuurlijk niets liever gewild, dan dat de zaak nu maar was doodgebloed, want sedert de bekende beslissing over de kosten van den Soedanoorlog is Engeland niet man van alle Waiblinger bruiloftsgasten in Waiblingen was er geen een met de beschrijving overeenkomstig. Van de gasten van buiten was er niemand dan een oude heer accijnsontvanger der na burige grensstad geweest en de zoon van den heer baron van Malzen, omtrent acht-en-twintig jaar oud. Dewijl nu de heer baron van Malzen slechts drie mijlen van Waiblingen op zijne goederen woonde, en alle vrouwen, die met hem gedanst hadden, zich zeer nauwkeurig de bakke baard, het kuiltje in de kin, enz. herin nerden, tot op de schitterende vingerin gen, van welke eenige beweerden, dat bij er zeven, andere, dat hij er drie ge had had; zoo was de zaak duidelijk, en nog meer, toen heel toevallig eene kleine, gebogcbelde apotbekersdochter, die, als geene danseres, naai de anderen gezien had, verhaalde, dat Suusje midden uit eene Anglaise in gezelschap van den jongen heer baron uit de zaal gegaan was. Tantetje Rosmarin was verrukt over de ontdekking en bovendien daarover, dat het een beer baron was. Dadelijk werd na gehouden familieraad een brief naar Malzendorp gezonden en de jonge heer baron tFompejus van Malzen beleefdelijk uitgenoodigd, zich naar Nedervaren te willen begeven, waar men hem over dringende aangelegenheden spreken moest. De bode ging en kwam terug. Veertien dagen verliepen, geen antwoord, geen baron. goed over de gemengde rechtbanken te spreken. Onverklaarbaar is het niet dat men nu Egypte toch zoowat een halve kolonie is geworden, meent dat men geen vreemdelingen noodig heeft om er recht te spreken. Maar even begrijpeliik is het standpunt van de anderen, die niet willen dat de Engelsche bezetting van het Nijl- land eenigen invloed zal hebben op de verhouding tusschen Egypte en de andere mogendheden. Men heeft nu ten minste een jaar om verder te zien. Gelijk uit de St. Crt reeds bekend is, zal de opvolger van mr De Stoppelaar slechts voor een jaar worden aangesteld. Maximo Gomez heeft zich nu bereid verklaard zijn troepen over 3 miljoen dollars af te danken. Maar men weet nog niet of zijn hoofdofficieren daarmede tevreden zijn. De Spaansche regeering acht alle vrees voor troebelen geweken en zou neiging vertoonen om de constitutieele waarborgen te herstellen. Bij de aankomst te Barcelona van een boot, die omstreeks 1000 Spaansche sol daten van Cuba teruggebracht, bleek dat op reis 90 man zoo slecht hadden gelegen, dat men hun de laatste sacramenten moest toedienen 33 hunner stierven op reis, en 7 even na de aankomst in het vaderland. Men beweert dat de slechte hoedanigheid der levensmiddelen hieraan niet vreemd was Volgens de Times onderhandelt een bank te Johannesburg over den aankoop van 60.000 oude geweren, in het bezit van een Weener huis. Mac Kinley is door de spanning van den laatsten tijd ziek geworden. Tantetje, die zich reeds veel aange naams had voorgesteld eenen baron tot neef te hebben nam deze vertraging zeer kwalijk. Men hield eenen nieuwen fa milieraad en de heer Seblein werd als buitengewoon gezant naar Malzendorp benoemd, om in gevalle de baron zwarig heden maakte, de zaak aan zijnen vader voor te dragbn. Bovendien ontving hij volmacht den aanzienlijken staat van vermogen van mevrouw Rosmarin te laten blijken, met de verzekering, dat Suusje universele erfgename was. In alle gevallen zou hij echter over het huwelijk en wel zoo spoedig mogelijk onderhandelen. De heer rentmeester zette zich ge makkelijk in de chais van mevrouw Ros marin, en reed door twee zweetvossen getrokken, den opperknecht in eenen koetsier veranderd, naar Malzendorp. Met sidderend ongeduld verwachtte men zijne terugkomst. Men had op de wel sprekendheid van den heer Seblein zoo veel vertrouwen, dat niemand twijfelde, of hij zou den bakkenbaardigen Pompejus gevangen medebrengen en aan Suusjes voeten leggen. Eindelijk kwam hij, doch alleen. Hij bracht het Antwoord, maar het ergste van allen, dat men verwachten konde. De jongeheer baron was namelijk, in plaats van te Malzendorp, te Venetië. De oude heer baron had het podagra en was over de zending des heeren rent-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1