No. 1296. Zaterdag 4 Februari 1899. 14® Jaarg. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de Belgische kamer had Dinsdag een interpellatie van Woeste plaats over de werkliedenpensioenen. De nieuwe minister Cooreman wilde geen verbinte nissen aangaan, maar zijn voorganger Nyssens beloofde een ontwerp te zullen indienen tot verhooging van den steun, door den Staat te verleenen voor de pensioneering van de arbeiders boven de 10 jaar. Het ontwerp tot uitbreiding van de gemeentegrenzen van Brussel schijnt zich te bepalen tot de inlijving van St. Joost-ten-Noode en een gedeelte van Laeken. De hertog en de hertogin van Orleans hebben Brussel verlaten, na daar dagen lang deputaties uit Frankrijk te hebben ontvangen. De graaf van Vlaanderen en de Brus- selsche aristocratie gaven feesten ter eere van de bezoekers. Op een der diners had men volgens -de Aurore den prins tot buurvrouw ge geven, mejuffrouw Miribel, een dochter van den voor een paar jaar afgetreden chef van den Franschen generalen staf. De Fransche kamer heeft na de Maan dag gemonen beslissing over de revisie den begrootingsarbeid hervat. Goedge keurd werd o. a. de post van frs. 1.200 000 voor geheime uitgaven. Dupuy verzekerde den bestrijders dat, als hij zijn plicht ten plicht ten volle vervulde, hij eigenlijk meei zou moeten vragen Men heeft in Frankrijk zoo strenge wetten tegen vreemde arbeiders genomen, dat men er op moet terugkomen, ter OP ALLES VERKEERD. TWEEDE ONGELUK. Tantetje Rosmarin was tot hiertoe in het spel zeer gelukkig, de burgemeester daarentegen zeer ongelukkig geweest maar Fortuna wendde zich plotseling van haar af. Des te vlijtiger trachtte zij de al te vrouwelijke godin terug te brengen, en daardoor werd dan Suusje vergeten. De darteboer in de kaarten stichtte alle mogelijk onheil, al bad Suusje den gan- scheD nacht met geheel Waiblingen ge danst, tantetje zou daarop niet gelet hebben en dat was erg Het ergste voor het oogenblik kwam nog. Tantetje meende harteboer te hebben en op te spelende heer predikant be weerde integendeel, dat hij dien gespeeld had. In de hitte der woordenwisseling bemerkte de bijziende niet, dat hg met den hooggewelfden top zijner pruik, eeist het licht en vervolvens met den brand op het hoofd, de prachtige slaatsibmuts van mevrouw Rosmarin veelte na kwam oogenblikkelijk zweefden vurige tODgen over beide hoofden. Een oogenblik lang was alles stgf van sehrik, en men liet branden, wat branden wilde. Toen echter greep tantetje Rosmarin wille van de boeren, die geen veldar- beiders kunnen krijgen. De Russische Regeeringsbode maakt melding van de pogingen der Macedo nische comité's om een revolutionaire beweging en een opstand in het leven te roepen. Het blad acht het echter moeilijk te gelooven, dat het gelukken zal onder de vredelievende en arbeidzame bevolking van het land een opstand te verwekken. Er is bovendien reden om aan te nemen, dat de Turksche regeering alle kracht zal aanwenden, om aan de werkelijke belangen der bevolking te gemoet te komen. Mocht echter de opstand toch uitbreken, dan kan nu reeds beslist wor den dat deze noch in Rusland noch in andere Europeesche rijken op sympatihie zal kunnen rekenen. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de garni zoenen te Kassala en Gebares versterkt worden, uit vrees voor verwikkelingen met de Abessyniërs. Generaal Woodford, de vroegere Ameri- kaansche gezant te Madrid, heeft ver klaard, dat zonder de tusschenkomst van Engeland de mogendheden den oorlog tusschen Spanje en de vereenigde Staten zouden hebbeu belet. Mac Kinley heeft eindelijk de geheele correspondentie met de vredesonderhan- delaara doen overleggen aan den Senaat. Daaruit blijkt dat de gemachtigden aan vankelijk alleen tot opdracht hadden den afstand van het eiland Luzon te eischen Het is natuurlijk een moeilijk iets, te beoordeelen of de belangen van Dreyfus door de juridische omwenteling worden geschaad. Dat de stafpers aandrong op vol wanhoop naar hare muts, trok die af en slingerde haar onvoorzichtig terzijde. Een brandend lint viel inde wolkenpruik van den burgemeester, en verbreidde den brand op eene ontzettende wijze. Toen de heer Seblein als vierde man aan het tafeltje drie hoofden zag banden, stond hij wijselijk op, vouwde de handen over zijn hoofd, om dat voor een dergelijk ongeluk te beveiligen en hinkte met groote haast in een hook der kamer. De heer predikant bemerkte het ongeluk niet eer voor dat hem de vurige haarblokken, rookend op de Kaarten vielen. Hij beschouw de ze vol verwondering als een ongehoord natuurverschijnsel, en zag naar de zolder, om den oorsprong van den vuurregen te ontdekken. Intusschen was men met ontzetting van alle andore speeltafels op gesprongen, om de door den brand be schadigden ter hulpe te snellen of toe te zien. Niemand kon het ïaadsel oplossen hoe drie menscbenhootden in één oogenblik, zoo hevig in brand konden geraken. ODder dit alarm was ook Suusje er bij gekomen. Zij vond nog slechts de ruïnen van eene sierlijke staatsiemuts en twee gewezen pruiken. Ieder klaagde over zijne schade Suusje klaagde het minste, en zg had toch de grootste schade geleden. NAWEEËN. Toen men den volgenden dag in Neder- varen vreugde en lijden uitgeslapen had merkte tante op: men zou haast de een beslissing door het geheele hof en dat zij aanvankelijk de regeering bijviel, deed vermoeden, dat de neuzen geteld waren. Maar de stafpartij is nu weer niet tevreden, en meent dat er nog veel meer noodig is, om een rechtvaardig" arrest te krijgen. Het verste gaat natuurlijk Quesnay de Beaurepairedeze wil alle leden der straf kamer uitsluiten van de verdere behan deling der zaak, en alles vernietigen wat door deze kamer is gedaan, niet alleen het reeds gehouden onderzoek, maar zelfs de ontvankelijkverklaring van de re visie-aanvraag i Bij de wet een door den bevoegden rechter gewezen arrest te vernietigen, dat is een kleinigheid voor dezen presi dent van een kamer van het hof van cassatie 1 Dat de stafpartij echter nog op een afwijzing der revisie hoopt, gelooven wij niet. Maar men kan, de revisie toestaande, de zaak naar een krijgsraad verwijzen onder zulke voorwaarden, dat een nieuwe veroordeeling gemakkelijk is. President Mazeau schijnt de keuze van den rap porteur te hebben, en van evenveel be lang als de inhoud van het rapport, is die van het arrest van revisie, wijl dat stuk mag ingrijpen in het nieuwe krijgs raad-proces. Een ernstig gevaar blijven wij zien in het feit, dat men in Frankrijk iemand wegens verraad mag veroordeêlen, zonder aanwijzing van de elementen van dat misdrijf en van de feiten, welke het be staan dier elementen bewijzen. De wijze, waarop het hof zijn arrest inkleedt, kan groote gezelschappen verwenschec, want zelden was zg er in een geweest, waarin niet een of aDder onvoegzaams gebeurd was. Suusje daarentegen loochende in het geheel niet, dat zij zeer vergenoegd ge weest was, en dat zij wel alle dagen te bruiloft gaan wilde. Na eenige weken had men in Neder- varen de bruiloft vergeten, alleen Suusje droomde nog wakend en slapend daarvan zg was zoo vroolijk als anders, maar toch sedert de bruiloft verzonk zij bij haren arbeid dikwerf plotseling in stille droomerg: dan liet zg haar breiwerk voor zich op haren schoot nederglijden en dacht wie weet, waaraan Tantetje Rosmarin had een scherp oog dat stille peizen van hare nicht kwam haar vreemd voor. Met argwaan lette zij eerst menigen dag op haar toen bracht zij het gesprek op dezen en genen jongen heer van Waiblingen, op dezen en genen danser, doch Suusje antwoordde met over- holen vroolijkbeid. De tante begreep ein delijk, dat Suusje alle dansers wel be vallen waren, maar geen hunner bijzonder. Daarmede was tantetje reeds tevreden, want zij wist Suusje kon niet veinzen. Doch na eenigen tgd begon Suusje te sukkelen zij werd ongesteld, had tandpijn en het arme kind was zoo treurig, dat het wei hardop had willen schreien, en het wist toch niet, waarom. Tantetje Rosmarin zocht hare lieveling door allerlei opgeruimde gesprekken op dus van zeer grooten invloed zijn op de beslissing van den krijgsraad. Vermoedelijk zal men nog een na-en quête in zake de houding van de leden der strafkamer houden. De bladen deelen in vollen ernst en zonder commentaar mede, dat de commissie, in wier handen het rapport-Mazeau wordt gesteld, de leden van de strafkamer zulke willen hooren. Daaruit blijkt, dat men er in Frankrijk niets vreemds in zou vinden, als leden van het hoogste gerechtshof voor een commissie uit de kamer ver schenen, om door haar te worden ge hoord over tegen haar ingebrachte grie ven! Maar als de commissie de raads- heeren hoort, zal zij om der wille van Quesnay Beaurepaire toch ook de be schuldigers moeten hooren, en zoo krijgt men een geheel nieuwe parlementaire enquête, naar feiten, die alleen onder worpen zijn aan de beoordeeling van den hoogen raad der magistratuur. De commissie zal alle stukken geheim houden tot haar onderzoek van het wets ontwerp is afgeloopen. Uit de Temps blijkt dat de regeering niet het geheele dossier Mazeau publiek wil zien, maar het aan de Commissie overlaat te beslissen wat geheim moet bligven. Dat de stafpers fel blijft woeden tegen de strafkamer, en al maar, in steeds scherper bewoordingen volhoudt, dat het regeeringsontwerp een blaam is voor de raadsheeren, moet niet in het voordeel der regeering zijn. Juist om de venij nige beteekenis, welke men het ontwerp geeft, zal elk fatsoenlijk man er tegen moeten stemmen. te vroolijken, eu dan kwam natuurlijk het gesprek somwijlen ook op Sausjes toe- komstigen bruidstaau Het schijnt, dat de gedachte daarvan voor jonge meisjes iets opbeurends heeft. Suusje hoorde gaarne en aandachtig toe wanneer tantetje Rosmarin met veel spraakzaamheid den hemel des echtelijken leven prees. Eerst d6 bruidstaat dan de wittebroodsweken van het huwelijk, ver volgens de vreugde en het lijden bij eene wieg, op het laatst de hoogheid der schoon- moederlijke waardigheid en eindelijk het grootmoederlijke leven, onder het dartelen der kleinkinderen. »0 tantetje" riep de kleine, het meeste verheugt mij het lijden en de vreugde bij de wieg. hoe schoon is het moeder te wezen en een zoo lief wezen op den arm te hebben." Voorzichtig, alles in orde," riep de tanteeerst verloving, dan bruiloft dan kind doopen. Er gaat tot daar toe nog menig jaar voorbij." Nog menig jaarzuchtte Suusje stil en liet het hoofd op den arm rusten. »Eerst moet uw bruidegom voorhanden zijn." »Maar tantetje, gij zoadt er mij eenen bezorgengij hebt het mij beloofd houdt gij nu spoedig woord Derhalve hebt gij nog niet gekozen, Suusje? Beviel u niemaad bijzonder in Waiblingen Dat hebt gij reeds zoo dikwerf ge-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1