Landbouw. (jemengd Nieuws. in den Senaat een zware nederlaag gele den. Chamaillard viel het hof van cas satie aan wegens de vertraagde afdoe ning in de zaak-Picquart en wenschte dat de regeering bij de strafkamer zou aandringen op bespoediging. Verder werd veel gesproken over de zaak Quesnay de Beaurepaire. Provost de Launay interpelleerde daar over en wees erop, dat deze magistraat het vertrouwen van den Senaat had be zeten, wijl dat lichaam op zijn requisi toir Boulanger had veroordeeld. Verder betwistte hij de bevoegdheid van de straf kamer om de zaak a fond te behandelen, wijl het niet aangaat dat hetzelfde licha im, hetwelk de instructie leidt, ook over de hoofdzaak beslist (een domme redeneering omdat wat het hof doet niet is het voe ren eener instructie) De interpellant wees op het karakter der Dreyfusbeweging, welke uit het bui tenland geldelijk wordt gesteund, en meen de dat het er weinig toe doet of Dreyfus onschuldig is. Dat de beweging te zijnen gunste anti-vaderiandslievend is, dat is de hoofdzaak. De minister van justitie Lebret vroeg eerbied voor hot beginsel van scheiding der machten en wilde geen pressie uit oefenen op de strafkamer. Verder zeide hij in het belang van de rust des lands aan de houding van Quesnay de Beaurepaire geen gevolgen te hebben gegeven. Met 212 tegen 23 stemmen werden de verklaringen der regeering goedgekeurd, en eerbied geuit voor het beginsel van scheiding der machten. De Fransche kamer heeft de behande ling van een voorstel tot wijziging van de bepalingen betreffende de rivisie, met het doel de strafkamer de beslissing in de zaak-Dreytus te ontnemen, verdaagd tot na de vaststelling der begrooting, dus tot na de uitspraak in de Dreyfus-zaak. De meerderheid bedoeg ruim 250 st. Het hof van cassatie is nog steeds niet voldoende ingelicht over de zaak der be kentenissen. Althans onder de jongst genoorde getuigen noemt men madame Chapplon, die vroeger verteld heeft van Lebrun Renault zelf te hobb6n gehoord, dat Dreyfus niet bekend heeft en den gendarme Dupressoir, die belast was met de bewaking en het vervoer van Dreyfus en die niets hoorde dan betuigingen van onschuld. De behandeling van de zaak Picquart is weer wat uitgesteld. De experts, die de vorige maal verzuimd hadden Zola ook voor de kosten van het proces te executeeren, zullen heden een tweede verkoop!ng doen houden. Het aantal getuigen in bet proces-Henry contra De Reinacb overtreft verre dat van het proces-Zola Er zijn 126 opgeroepen door de eischeres eD 209 door de verde diging, simen alzoo 335. De Russische pers begroet met inge nomenheid het denkbeeld van een toe nadering tusschen Fi ankrijk en Duitscb- land. De Novosti stelt in het licht dat Engeland daardoor machteloos zou worden iets tegen een Europeesche mogendheid te ondernemen, terwijl aan de Egyptische kwestie de oplossing verzekerd zou woiden, welke het meest strookt met de belangen an de vastelandsche mogendheden. Aspuith heeft in een rede te Louth een oorlog met Frankrijk de groots denk bare ramp genoemd. Keizer Wilhelm heeft ook een lang durig bezoek gebracht aan den Engelschen ambassadeur te Berlijn. De Russische minister van marine heeft op Duitsche werven aanbesteed den bouw van een kruiser eerste klas en van twee torpedo booten. De kruiser zal meer dan vier millioen roebels kostende schepen moeten in het volgende jaar klaar zijn. In dat jaar moeten ook alle pantserschepen en 22 torpedobooten, waarmee men te Peteisburg bezig is, gereed komen. Boven dien werd nog besloten tot het onder handen nemen van drie nieuwe pantser schepen en nog twee kruisers. half en de tweede geheel. Zyne lange, dunne beenen, die hem anders niet tot verwijt verstrekten, verwarden zich name lijk zoo onnatuurlijk in elkander, dat, bij de voortdurende bewegelijkheid van den romp, noodzakelijk een onverwacht on geluk volgen moest. Hij viel op de on- dansmeesterlijkste wijze op den grond, en geliju eene nederstorlende denneboom alle bloeijendo struiken in de rondte verplet sleepte bij Suusje, de nog altijd om hem been zwevende sylfide, met zich mede, Dewjjl de heer predikant, die juist voor nemens was de d6ur te openen, den val hoorde, waarvan zelfs de grondvesten van het huis beefden, trad, hij ijlings binnen Gedeeltijk de haast, gedeeltelijk eene den predikant aangeborene kortzichtig beid, hij zich in de verstrooing niet altijd herinnerde, gaven aanleiding tot een tweede ongeluk. Hij trapte op het been des dans- meesteres, die het toen met zeer ver schoonbare onstuimigheid schielijk naar zich toe trok, en zoo den predikant van alle houding beroofde. Eet deze nog om verschooning vragen konde lag hij Daast den andeien. Terwijl nu zijne wit ge poeierde pruik door het schielijk draaien van ztjn hoofd ver onder de sofa vloog gedroegen zich zijne korte beenen heel vreemd en keerden hunne zolen naar den hemel, als liepen zij diens hulpe in. Het geheele tooneel duurde kort. De predikant lichtte zich het eerst overeind en dewijl hij Suusjes sneeuwwitte, in vele De Hengsten te Bergen op Zoom. Met den hengstenverkoop te Bergen op Zoom heeft het Rijk goede zaken gemaakt. Bi) inkoop hadden de 14 hengsten ge kost 4435. Aan voeding enz. werd, gerekend tegen 1 per paard en per dag, gedurende de drie jaar 15,400 betaald zoodat de beesten kostten 19,835. Zij brachten op 32.340, blijft dus over 12,505. Zelfs als de koopers voldoen aan het verlangen en de beesten hier te lande drie jaar ter dekking beschikbaar stellen, waardoor zij 40 pCt. van de koopsom terug krijgen, blijft er nog winst over. In het le nummer van Onze Paarden werd niet mei heel veel lof over deze bengsteo gesproken en om het daarin uitgesproken oordeel te staven, deelt de redactie in het 2e nummer het volgende mede Bij de verkooping waren aanwezig velschillende groote hengstenkoopers uit Oost-Friesland. Deze zeiden: indien er goede hengsten vouwen geplooide muts voor zijne ont sprongene pruik hield, trok hij die on voorziens lot zich eu bedekte daarmede si oedig bet hoofd, dewijl hij mevrouw Rosmarin aan de deur hoorde. Suusje was insgelijk op |de been eer tanteje binnen kwam. De heer Seblein daarentegen zat op den grond en trok pijnlijke gezichten want hij had zijne heup bezeerd. »Maar, mijn goede hemelriep tan tetje Rosmarin, en sloeg de banden in elkander, terwijl zij dan het pijnlijke ge zicht van haren rentmeester, dan het hoofd van haren broeder met de vrouwen muts aanzag»speelt gij komedie ver geet gij alle fatsoenlijkneid Is dat eeno wijze van doen? en bijzonder gij, heer predikant »En waarom ik bjjzonder vraagde hij heel ernstig eD bijna gevoelig, want hij hield niet veel vaD de strafpiedikatien zijner zuster. Suusje krepg thans het woord en her stelde spoedig den vrede, terwijl zi) de verbaasde tante volkomen opheldering van het raadsel gaf en hare muts lachend met de pruik verruilde. Deze op zich zelve onbelangrijke ge beurtenis was de eerste grond tot al het volgende ongeluk want de heer Seblein bleef vele dagen hinkende en kon nu op de bruiloft niet dansen. Wordt vervolgd. bij zijn, dan koopen wij die, bij ons geeft men 6000 en meer voor een besten dekhengst en is er een beste hengst bij, dan geven wij gaarne 3 4/ 4000 en be talen de volle koopsom. Die hengsten koopers uit Duitscbland bebben evenwel geen enkelen hengst gekocht, zelfs er niet op geboden! De commissie voor de paardenfokkerij in Groningen heelt de hengsten in Ber gen op Zoom gezien en daarover een verslag uitgebracht. Vier hengsten oordeelen zij ongeschikt als dekhengst en zelfs werd in dat verslag gezegd, dut in Bergen cp Zoom geen enkele driejarige hengst te koop was, welke geschikt is voor opname in het Qroniogsch Paardenstamboek. Deze laatste meening werd niet onder schreven door den heer Heidema. Naar Gioningen, waar ook groot gebrek is aan henvsten, werd ook geen enkele heDgst verkocht, noewel de grcote koop lui en vele heDgstenbouders uit Gronin gen den verkoop bijwoonden In Beverwijk wildon eenige heeren een hengst koopen en vroegen het oordeel van Kapt. Punt. Kapt. Punt antwoordde schriftelijk, dat Z. W. Ed. Gestr. van de 16 hengsten er 6 'in het geheel niet kon aanbevelen en dat hij voor streken, waar de fokkerij op hooge trap staat geen enkele kon aanbe velen, doch dat Jarl hem 't liefst was. Als d9ze feiten nu waar zijn, en wij hebben geen reden om aan de waarheid te iwijtelen en wanneer wij daaraan nog oegd zien, dat in andere landen proeven zijn genomen met rijkshengst- veulen-depöts, doch dat bijna overal de resultaten zóó ongunstig zijn geweest dat binnen enkele jaren het geld daar aan besteed, op andere wijze voor bevor dering der paardenfokkei ij werd dienst baar gemaakt, dan zouden ook wij ge- Deigd zijn om den raad te geven, dat het rijk zich maar niet verder toelegge op heDgsten cultuur Weekbl. v. Z. V. (W. D.) Paardenfokkerij. Men schrijft aan de Telegraaf »Landesoekonomieralh« en de vaste keuringscommissie voor de paardenfok kerij in Oldenburg, bezochten deze week de Ras veefokkerij van den beer H. A. Pauwen te West-Pan nerdeD. Ze hadden veel lof voor de prachtige verzameling jonge hengsten, foümerriën en tuigpaaiden Men brengt dit bezoek in verband met sedert eeDigen tijd besprokeD plannen tot aankoop voor de Oldenburger paarden fokkerij van den bekenden hengst Roland of een van diens zonen »Vrijbuiterc e »Epi d'or.« Zoo kan 't verkeeren Onze fokkers zoeken hunne hengsten in Oldenburg sommige commissiëu in half Europa, en Oldenburg, waar heel Europa zoekt, komt zelf om bti ons te koopen. Wanneer zal men toch zichzelf en zijD eigen krachten beter gaa waardeeren Voor alles blijft het te wenschen dat »Roland« en ook zijne beide afstammelln gen voor de Nederlandsche paardenfokkerij behouden blijven. De heer Pauwen heeft van den heDgst Rolandreeds verkocht o. m. twee hengst veulens voor 700 en twee mei rieveulens voer 500, eu thans is hem weder voor een driejarigen hengst /3OC0 geboden - De St. Ct. van Vrijdag bevat den staat van de in de maand December in ons land voorgekomen gevallen van besmet telijke veeziekten. Daaruit bljjkt dat voorkwamen2878 gevallen van mond en klauwzeer bij 206 eigenaren, 7 ge vallen van kwade droes bij 4 eigenaren 1035 gevallen van schurft bij 69, rot kreupel 54 by 11, vlekziekte 11 bij 11 en miltvuur 30 bij 26 eigenaren. Id Zeeland kwam alleen mond- en klauwzeer voor, en wel 558 gevallen bij 15 eigenaren, en wel in de gemeenten St Annaland, Brouwershaven, Bruinisse Dom burg, Koewacht, Nieuwei kerk, Ouwei kei k SUvenisse en Tboleu. Bovendien waren öp 1 Dec. hog niet geëindigd de in vorige staten opgenomen gevallen van mond- en klauwzeer in de gemeenten Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Oud- Vossemeer en TholeD. Moord te Rotterdam. Uit Rotterdam wordt ons dd. 22 dezer gemeld Aan den Sluisjesdyk nabij de Petroleum- etablissementen te Oea-Charlois, gemeente Rotterdam, is in den afgeloopen nacht een bloedig drama afgespeeld. Aan voornoemden dijk in perceel no. 4 vindt zich de tapperij en slytery van S. Metskes. Aldaar waren o. m. aanwezig de 30jarige stuurman G A. van het Z.veedsche stoomschip Norskennet, liggende aan de Petroleumkade, voorts de hofmeester van de Noorsche bark Bravo en de werklieden G. H. Burgers en A. Landsmeer, beiden ekend als vechtersbazen en twistzoekers Door den stuurman en Hofmeester werd biljart gespeeld uit de hand zonder queues. De 22-jarige Burgers, los werkman, wilde ook wel eens meedoen, waarbij hy twee keer een dubbeltje verloor, hy maakte echter chicanes tegenover den Zweedschen stuurman maar het verlies werd hem kwijtgescholden. B. was daarmede even wel nog niet tevreden en zocht twist met den stuurman. Men werd handgemeen. De koffiehuis houder, die geen oneenigheid in zyn huis dulde, verzocht beiden vreemdelingen zyn lokaal te verlaten, waaraan dezen gevolg gaven. Bjj bet verlaten van het lokaal werden zy op den voet gevolgd door Burgers en Laudsmeer. Nog geen vijf minuten later het was inmiddels 1 uur des nachts geworden kwam de Zweedsche stuurman vreeselyk bloedende terug in het bierhuis van Metskes. Onmiddellijk werd de hulp ingeroepen van dr. D. Breesnee, die afschuwelijke verwon dingen constateerde. De stuurman had een diepen messteek tnsschen de 5e en de 6e rib. De rechter- long was geraakt, voorts was een messteek onder het rechtersleutelbeen en een steek in de hartstreek toegebracht. Een politieagent, inmiddels van een vecht partij vernomen hebbende waarin Burgers betrokken was, rad hem gearresteerd en naar de onderafdeeling te Oud-Oharlois ge bracht. De heer D. A. Caspers, politiechef te Charlois, was onmiddeljjk ter plaatse en daar geen tijd te verliezen was confron teerde hy den aangehoudene B. met den zieltogenden stuurman, die in B, den per soon aanwees, die hem de verwondingen op straat had toegebracht. De zwaarverwonde werd met den meesten spoed per rytuig naar het Ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Daar verschenen ook de substituut-officier van justitie mr. I. Z. Maxel, de rechtercommissaris mr. H. B. A. Boonen en de griffier. De verdachte B. werd met den politiewagen naar het Ziekenhuis overgebracht en, in tegenwoor digheid van de rechtelyke ambtenaren, andermaal met zijn slachtoffer geconfron teerd. De stuurman was, niettegenstaande zijne afschuwelijke verwondingen, in staat Bur gers als den dader aan te wyzen. Eeist te 8 uur in den morgen verliet de justitie het Ziekenhuis. B. stelde zich als een woesteling aan en blijft halsstarrig ontkennen. Niettemin zyn er alle termen om hem van de mis daad te verdenken, en werd door den officier van justitie een bevel tot gevan genhouding uitgereikt. Zondagmiddag werd de verdachte met den celwagen door de Ryksveldwacht naar de strafgevangenis aan deo Noordsingel qvergebracht. De toestand van den gewonde is hoogst ernstig. Ei bestaat weinig kans hem in het leven te behouden. Hy is sedert D/j jaar gehuwd, vader van éen kind en woont te Gothenburg iü Zweden <n deed zijn eerste reis als stuurman. Zijne vrouw is nog onkundig van het misdrijf. De hofmeester van de Bravo, di" bij de aanranding tegenwoordig was, nam ou- middelljjk de vlucht, terwijl de andere ge tuige Laudsmeer, een vriend van den ver-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2