No. 1293. Woensdag 23 Januari 1899. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, Ingezonden. MUZIEK. FEUILLETON. TANTETJE ROSMARIN, ItuUcnland. AXULSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Een paar jaren geleden kon men in de Hollandsche bladen een opstel vinden van den heer Rich. Hol, een onzer voor naamste componisten, waarin werd ge wezen op het nuttige der liefhebberij- muziek-gezelschappen. Waar het nut van dergelijke vereenigingen door een autori teit op muzikaal gebied als de heer Hol, wordt erkend en verdedigd, daar zal deze zaak wel aan geen twijfel onderhevig zijn. Het bestaan van een muziekcorps is een gunstig teeken van beschaving in eene gemeente. De pogingen van man nen en jongelieden, die zich vereenigen om gezamenlijk de edele toonkunst te beoefenen, verdient ten allen tijde waar deering. Zij toch offeren hun krachten tijd op ten genoegen van hunne mede burgers die buiten de vereeniging staan. Zij verschaffen, wanneer zij zich niet wagen aan stukken die boven hun krach ten gaan, een bron van genot, bij hunne openbare uitvoeringen. Zij luisteren de feesten op welke in eene gemeente plaats hebben en zonder muziek bijna onmogelijk goed slagen kunnen. Zij nemen deel aan de vreugde, wanneer het den een of ander gegeven is een heugelijk feit te herdenken. En dat. terwijl zij, die geen lid zijn, slechts hebben toe te luisteren en goed- of af te keuren. Geen wonder dan ook, dat in vele gemeenten liefhebberijcorpsen bestaan en in andere nieuwe gezelschappen worden opgericht, welke zich in den steun van OF ALLES VERKEERD. 2) KLEINE VERLEGENHEDEN. Tantetje voelde zich zeer gevleid dooi de beleefdheid van den heer burgemeester waarmede zij slechts in verwijderde be trekkingen stond. Ook had het in acht nemen der behoorlijke vormen haar hart gewonnen. Mot dat alles waren nog niet alle zwarigheden opgehevendaarover moest familieraad gehouden word6n. De tante namelijk vond het zeer be denkelijk Suusje op eenigerlei wijze met de jonge heeren van Waiblingen in eene nadere betrekking te Drengen, want voor eerst was Suusje over de zeventien jaar oud, waarin de kleine echter niets aan- stootelijks vond, maar de zorgvuldige tante des te meer. Ten tweede was Suusje zoo schoon, als ooit eene Suzanna mogt ge weest zijn, zelfs die in het oude testament niet uitgezonderd. Ten derde had zjj een aanzienlijk vermogen te wachten, en tante wilde hare lieveling niet zoo goedkoop aan den eersten den besten weggeven. Ten vierde was Suusje in den hoogsten graad onervaren, ofschoon het haar niet aan loffelijke nieuws- en weetgierigheid ont brak. Tot dit alles pasten de jonge vele, dikwijls van zeer vele ingezetenen mogen verheugen. En als dan een der gelijk gezelschap toont dien steun te waardeer en, de goede gezindheid der in gezetenen weet op prijs te stellen, dan is het bestaan van de vereeniging ver zekerd, daar het niemand in de gedachte zal komen, zich er aan te onttrekken, althans niet om gegronde redenen. Onlangs lazen wij in het verslag van een concert, door een liefhebberij-gezel schap gegeven, dat bedoeld gezelschap zich in den loop des tijds heeft ontwik keld tot een lichaam, dat op kunstgebied eerbied en ontzag afdwingt. Daarbij, lazen wij verder, moet men niet uit het oog verliezen, dat hier het geheele jaar door met ijzeren vlijt gewerkt wordt en dat de samenwerking tusschen directeur, bestuur en leden onderling bijna eenig in haar soort is. Zie, dat is het wareDan moeten de resultaten gunstig zijn. Vlijt en samen werking, dat zijn de machtige factoren die eene vereeniging doen bloeien. Geen halfheid, geen lauwheid, geen zucht alleen om er maar bij te wezen mag den lief hebberijmuzikant kenmerken. Het moet hem ernst wezen lid te zijn van het corps, waarvan hij deel uit maakt, hij moet )ust en ijver hebben voor de taak die hij vrijwillig op zich genomen heeftgehoorzaamheid aan den directeur, stiptheid in het deelnemen aan de muziekoefeningen, dat alles teekent den waren liefhebber. Wanneer een gezelschap zulke leden bezit, dan moet het goed worden, zoo het dit nog niet is, dan moet het de lieveling worden van de gemeente, dan heeren van Waiblingen zeer slechtwant vooreerst waren velen recht aardig, het geen volstrekt niet deugt; ten tweede waren zjj allen vrienden van komediën en romans, zij hadden een eigen liefheb- berij-tooneel, en in Waiblingen leefden twee boekverkoopers van leen- en leesblilio- theken een slecht teeken van onzen tijd - ten derde zou men hun wel hunne aardige figuur en romanlezerij kunnen ver geven, maar de minsten hadden een ver mogen, hetwelk zich tegen de Rosmarinsche goederen liet op de weegschaal leggen of eenen rang, die met den titel van opper- tolraad kon vergeleken worden want zelfs een burgemeester van Waiblingen lieve hemel 1 wat wilde dat weinig zeggen en alle overige fatsoenlijken kleine Koop lieden, winkelhouders, raadsheeren, var- mogende handwerkslieden, tol-inspecteu- ren, advokaten, stonden nog in rang be neden den burgemeester. Zoo overwoog het tantetje ln het binnenste van haar hart, en dien ten ge volge had zij altijd hare maatregelen genomen tegen de elegante wereld van Waiblingen. Suusje kwam daar zelden, en zelden kwam een bezoek van jonge lieden van daar over naar Nedervaren. Na lange overleggingen word eindelijk in den familieraad, die ook door den heer rentmeester werd bijgewoond, besloten wel de burgemeesterlijke bruiloft bij te wonen, maar niet zonder de grootste voor zichtigheid. moet elk ingezetene met trots spreken van ons muziekcorps, dan moeten ook de uitvoeringen in den smaak vallen, daar deze ongetwijfeld goed zullen zijn. Er is echter nog iets anders. Vele liefhebberijcorpsen vertoonen een zeker streven om bij alle mogelijke en onmogelijke gelegenheden >uit te trekken» en pret te maken; dat is zeer verkeerd en geeft dikwijls aanleiding tot ongenoe gen en is allerminst aan de waardigheid der vereeniging bevorderlijk. Ook met het geven van serenades moet men uiterst spaarzaam zijn en dan nog voor zichtig te werk gaan. Vooral het bren gen van veel serenades heeft reeds menig gezelschap ten val gebracht, in vele ge vallen aanzienlijke schade berokkend. Alleen bij uitzondering en in bijzondere gevallen mag een gezelschap bij' een in gezetene een serenade brengen. Men vergeet soms den een of ander, elders is men niet welkom, een vierde is afgunstig, kortom men komt door al die serenades al spoedig in onaangenaamheden, steeds tot schade der vereeniging. Ook met pretjes maken moet men voorzichtig zijn Een liefhebberij muzi kant mag zich niet verlagen tot straat- muziekmaker. Zoo nu en dan een mu zikale wandeling, liefst zoo kort mogelijk, en dan in het gunstige jaargetijde ge regeld openbare uitvoeringen, dat is het wat het grootste deel der ingezetenen verlangt, dat is het ook wat het gezel schap tegenover den geldelijken steun zijner contribueerende leden verplicht is. Het nu en dan deelnemen aan een festival is hoogst nuttig. In onze gemeente bestaan op dit oogen- Vóór alle dingen, werd het aan de tante overgelaten Suusje op de gevaren des harten opmerkzaam te maken,endeklippen aan te w^zen waarop de onschuld ligt pleegt te stianden, want zooveel bleef uit gemaakt Suusje was in den leeftijd, waarin schipbreuk mogelijk is, en in eenen leeftijd waarin men niet meer met poppen wil spelen. Ü6t goede kind moest derhalve omtrent allerlei dingen onderricht worden, waarvan het tot hiertoe nog niets vermoed had. Bovendien, wanneer het geene non worden zoude, moest het zich in de wereld vertoonen om gezien te worden. Dat voelde tantetje zoo goed als iedere moeder die eene volwassene dochter heeft weg te geven, en wenschen moet haar eindelijk weg te geven. Van de andere zgde, zoude ook de heer predikant het niet aan geestelijke toespraak laten ontbreken. De neer rentmeester, die zich verbeelde in zijne jonge jaren een goede danser geweest te zijn, thans was hij helaas een zessen vijftigjarig jongman beloofde Suusjes danslessen te vernieuwen. Bij de bruiloft zelve beloofden alle drie hun best te doen, dat het meisje besten dig in het oog gehouden en behoed werd. OEFENINGEN VOOR DE BRUILOFT. Dat nu kleedermaker, schoenmaker modemaakster, enz. in beweging en werk zaamheid gebracht werden, spreekt van zelve. Tantetje wilde onder de "Waiblln- gers overeenkomstig haren stand ver blik twee gezelschappen. Laten de leden en vrienden der muziek het bovenstaande eens goed ter harte nemen en doen zij er dan hun voordeel mede, welnu, dan hebben wij door dit opstel, dat met de beste bedoelingen geschreven is, een steentje bijgedragen tot den bloei en den vooruitgang van twee vereenigingen, die zich ten doel stellen de beoefening der edele toonkunst en het verschaffen van muzikaal genot aan Axels kunst minnende ingezetenen. M. In de Belgische clericale kringen broeit een onweer, met betrekking tot het kies recht. De Koning zou zich verklaard hebben voor afschaffing van het meervou dig kiesrecht, in overeenstemming met de groep Helleputte c. s. De regeering is blijkbaar niet van plan met een voor stel te komen. Nu zou de groep Beer- naert c. s. in de Kamer evenredige ver tegenwoordiging voorstellen en de groep Helleputte antwoorden met een voorstel tot het invoeren van enkelvoudig kies recht, Van andere zijde wordt echter beweerd, dat het ministerie zou aftreden en een nieuw kabinet met kiesrechtvoor- stellen komen. Het Hbld. van Antw. zegt »Wy meenen, dat het in onze politieke kringen niet zoo helder is als men wil doen gelooven.'' De Koning zou persoonlijk voorstander zijn van het stelsel om in meervoudige districten slechts een naam op de billetten te doen plaatsen. Maar de regeering is daar tegen. De aDti-Dreyfus-partij heeft Donderdag schijnen, en natuurlijk was haar ook de kleine trotscbheid te vergeven, om door Suusjes schoonheid te schitteren. Suusje verheugde zich van harte over de feestelijke toebereidselen; zoo iets was haar in lang niet gebeurd. Zij hield haren dansmeester goed in beweging doch beklaagde zich, dat zijne zessen vijftigjarige voeten niet zoo vlug waren als hare zeventienjarige. Vreugde en natuurleerden haar dansen de Heer Seblein echter nam dat gerust voor zijne rekening. Hem zei ven beviel het zeer wel, zich weder te oefenen in die half vergetene kunst, dewijl hij, volgens bel besluit van den familieraad, op de bruiloft uitsluitend Suusjes danser zoude wezen. Helaas van het laatste kwam niets, en wel om de volgende reden den dag voor het feest werden alle dansen voor de laatste maal"herhaald dewijl de heer pre dikant en de tante nu zelve ooggetuigen van Suusjes verordenngen zjjD wilden, spande de heer Seblein, reeds voor de toeschouwers kwamen, zich boven mate in om ten minste niet slechter te dansen dan zijne vluggere leerlinge. Zij zweefde luchtig rond als een vlinder, en maakte in hare vreugde menigen pas, die niet minder schoon doch juist niet naar den regel was. De heer Seblein bedacht zich in zijne ver rukking niet lang en in 7roegeren tijd kon hij entreehals maken, wilde het toppunt zijner kunst vertoonen. Hij deed zijnen kruissprong! de eerste mislukte

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1