II No. 1202. Zaterdag 21 Januari 1890. tl® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Waarheid en Verdichting. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Belgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Adrertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Franscüe senaat heeft onlangs een ontwerp aangenomen, waarbij de open bare voltrekking van doodvonnissen wordt afgeschaft. Verschillende socialistische afgevaardigden willen thans verder gaan en de doodstraf in vredestijd afschaffen, met opschorting van de uitvoering der nog niet voltrokken doodvonnissen. Een amendement in dezen zin is bij de kamer ingediend. De aanvraag van kolonel Cordier om zijn belasteraars te mogen vervolgen, houdt verband met een valschen brief van hem aan Mathieu Dreyfus. Het schijnt dat Cordier de officrier is, op wien Quesnay de Beaurepaire doelde, toen hij schreef van een wegens dronkenschap ontslagen officier, wiens uitlatingen tegen den staf president Loew zoo welkom waren. Verschillende omstandigheden doen veimoeden dat Cordier, die als voorgan ger van Picquart veel weet, voor het hof van cassatie eerlijk heeft opgebiecht hoe de zaken staan. Vandaar de woede der stafpers en de pogingen om zijn getuigenis verdacht te maken door zijn persoon te belasteren. Hij zelf wjjst op drie pogingen tot ver dachtmaking. Het hof van cassatie heeft de laatste dagen eenige intellectuels gehoord, o. a. Gabriel Monod en Trarieux, en verder den expert Belhomme, uit het proces- Esterhazy. Volgens de Siècle krijgt het hof ook het zoogenoemde diplomatiek dossier ter inzage. De Fransche rechtsgeleerde Desjardins, die belast was als scheidsrechter op te treden in het geschil tusschen België en Engeland over de uitzetting van Ben Tillet, heeft België's recht tot uitzetting bevestigd, en dat land erkend als eenige rechter over de redenen tot uitzetting. De eisch van Engeland is dientengevolge afgewezen. Voor een dag of tien werd de redac teur van een socialistisch blad te Maag denburg tot 6 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens majesteitsschennis. Thans heeft het lid van den Rijksdag, Albert Schmidt, zich bij de justitie aangemeld als de schrijver van het geïncrimineerde artikel. Onder den invloed van den politieken strijd in Oostenrijk komt er bij de Duit- schers een streven, om zich van de Katholieke kerk af te scheiden en Pro testant te worden. Reeds de vorige week werden in eenige dorpen bepaalde eischen gesteld, bij welker niet inwilliging de bevolking een ander »geloof?» zou gaan aannemen Zondag had te Weenen, onder leiding van Schoenerer, een vergadering van de Duitsch nationalen plaats tot bespreking van dezelfde vraag. Men was er voor om de leuze »los van Rome» aan te nemen. De 800 aanwe zigen wilden uit de Katholieke kerk treden, zoodra het aantal deelnemers 10.000 bedroeg. Zoolang zal men dus nog wel bij het oude geloof» blijven! De vergadering, waar dit zonderlinge debat is gevoerd, werd ten slotte door de politie ontbonden. Te Boedapest had een groote betoo- {Naar HEINRICH ZSCHOKKE.) Tantetje Rosmarin, of alles verkeerd. TANTETJE. Een goed half uur van het stadje Wail- blingen, had de weduwe van den opper- tolraad Rosmarin het goed Nedervaren ge kocht, vermoedelijk ten gevalle vau haren broeder, die in het dorp Oppervaren als predikant stond. Dit kwam den heer pre dikant wel te stade, want hij was, naar de loffelijke wjjze der christelijke zielen herders, met aardscbe goederen juist niet zeer gezegend. Mevrouw, zijne zuster, werd daarentegen, tien uren in den om trek, met recht voor eene der rijkste grondbezitsters gehouden haar overleden gemaal had eene schoone erfenis bijeen verzameld en baar nagelaten. De heer predikant was daarom ook, zoo als billijk is, bijna dagelijksobe huis- en tafelvriend bij tantetje Rosmarin, zoo als hij zijne zuster noemde. Hij noemde baar echter zoo uit lieve gewoonte, dewLjl hij zich veel met de op voeding eener kleine nicht bezig hield, die bij Mevrouw Rosmarin in huis was, Suusje heette, en eenmaal erfgename van het geheele Rosmarinscbe vermogen worden zoude. Dewijl Suusje de zuster van bare moeder nooit anders dan tantetje noemde, nam de heer predikant ongemerkt ook dezen naam overen dewijl de predikant het deed, veroorloofde zich zulks ook de rentmeester, de heer Sebleiu, doch nimmer in tegenwoordigheid van Mevrouw Ros marin, maar slechts, als hij van haar sprak. Om dezelfde reden gewenden zich ook knechts en maagden te Nedervaren, en op het laatst alle boeren in Oppervaren, aan dien naam, zoodat mevrouw Rosma rin eindelgk tantetje van de geheele wereld werd. Iuderdaad verdiende zjj dezen naam want zij was de moederlijke vriendin, raadgeefster en hulpe van allen, die in haien werkkring kwamen zij was de boste, weldadigste vrouw zij had geduld met ieders zwakheden, wanneer men slechts ook hare zwakheden ontzag. Zij zag gaarne de zonderlingheden van haren geestelijken broeder over het hoofd welke hij in verstrooiing beging zij had niets tegen den ophef van wijsheid das heeren rentmeesters Se'olein, die, om een zand korreltje uit den weg te ruimen, altijd, hefboon en windas gebruiken wilde; zij had niets tegen Suusjes eenvoudigheid die haar dikwijls in de bitterste verlegenheid bracht, wanneer men- slechts in alle op zichten de orde in het oog hield in alle zaken van staat, bedrijf, rang en huis houding, waarop zij zoo zeei gesteld was. Want op orde was tantetje zeer gezet. ging tegen den buiten wettelijken toestand plaats. Het aantal werd op 20,000, meest socialisten, geschat De redenaars spraken en hun wantrouwen in de regeericg uit. De betooging eindigde met een botsing tusschen de politie en enkele groepen, waarbij 20 man werden aangehouden. De Turksche gezant te Madrid heeft zijn post verlaten en zijn hotel gesloten, waarop hij naar Barcelona ging. De Pofte heeft vergeefs getracht haar ver tegenwoordiger te bewegen terug te keeren Financieele moeilijkheden zijn de oorzaak van de kwestie De toestand in Macedonië schijnt werkelijk dreigend. De Times voorspelt ernstige onlusten en volgens zijn Parijschen aamgenoot belet de Porte reeds het grensverkeer met Boelgarije, uit vrees voor den invloed der Boelgaren De strijd tusschen de troepen van Ras Makonen en Ras Mangascia duurt voort. Erg voordeelig schijnt het eerstgenoemde, die de troepen van Menelik aanvoert, niet te gaan De sultan van Marokko heeft weer last van een grooten opstand, welke vermoe delijk ontstaan door de bloeddorstige handelingen van den grootvizier. De toestand schijnt vrij dreigeud. Men be weert zelfs dat de sultan Marakes niet durft verlaten. Te Berlijn heeft men particuliere be richten, inhoudende, dat te Manilla geen onmiddellijke strijd wordt gevreesd en dat de zaken geregeld haar gang gaan. In verband met het beweren, dat Duitschland van Spanje de Carolinen zal koopen, is de Times wel zoo beleefd te verklaren dat Engeland daartegen geen Alles had zijnen tijd, zijne plaats, zijnen rang, zijnen gepasten naam. In de kamers op de meubelen mogt geen stofje liggen in de keuken moest alles de sierlijkheid van een bondoir hebben kamervliegen werden met onverbiddelijke huispolilie als schooijers op leven en dood vervolgd morsig weder werd voor eene algemeens landplaag gehouden morgen- middag- en avondgroeten waren plegtiglijk naar ieders stand voorgeschreven, als ook de wijze van neigingen en buigingen, die men bij gelegenheid maken moest. Tantetje ver ordende zelve alles, wat in huis en op het land geschieden moestzij was de koning in van Nedeivaren. Zij hoorde ieders raad, maar nadernand deed iedei met eer biedige gehoorzaamheid, wat zij goedge vonden had te besluiten. Zij had geenen bepaalden gunsteling, met uitzondering van Suusjedoch Suusje was ook de gunste ling van Opper- en Nedervaren, en zou die van de geheele wereld geworden zijn, wannner de geheele wereld in Opper- en Nedervaren bij elkander gewoond had want Suusje was een lief kind, en wel een kind van zeventien tot achttien jaren, schoon gevormd, met zwart haar Dlaauwe oogen, kortom, waartoe zou hier een signalement noodig wezen zij was ongeveer zoo als lieve meisjes in den leef tijd van achttien jaren plegen ie zijn. Tantetje had nu zekerlijk wel mogen vermoeden, dat met zulk een kind in huis de ijzervaste huisorde vroeger of later ge- bezwaren kan hebben. Mac Kinley wil trachten met vei zet der senatoren tegen het vredesverdrag te breken door een commissie naar de Philippijnen te zenden, ten einde den toestand des lands zoowel uit een eco nomisch als uit een staatkundig oogpunt te bestudeeren. Voorzitter dier commissie is de hoogleeraar Schürmann van de Cornell-universiteit. Kolonel Cordier, die vroeger aan het -bureau des renseignements» onderchef was, heeft verlof gevraagd eenige bladen, o. a de Libre Parole, te mogen vervolgen wegens beleedigende beweringen, o. a. deze dat hij aan Mathieu Dreyfus zijn diensten had aangeboden. In de afgeloopen week zijn ongeveer 80 soldaten van het 82ste Fransche linie regiment, in garnizoen te Sens, plotseling ziek geworden onder verschijnselen, welke aan vergiftiging doen denken. Twintig zijn naar het hospitaal over gebracht, waar éen hunner is overleden. Men schrijft de vergiftiging toe aan het gebruik van verduurzaamde groenten. De Duitsche attaché, die den strijd bij Omdoerman medemaakte, komt in een brief aan de Times op tegen de beschul digingen in zake het afmaken der ge kwetsten. In de eerste zitting van den Prusischen Landdag bracht de herkozen voorzitter Kroecker een warme lofrede aan de na gedachtenis van Bismarck. Op den te Brugge door de Christen democraten gehouden landdag heeft de ex-priester Daens voor den strijd tegen de regeering een bondgenootschap van alle partijen bepleit. vaar liep van verbroken te worden dat in een huis geen gevaarlijker gast konde wonen, dan een meisje dat met onschul dige oogen ieder scheen te vragen of er niet, behalve dagelqksche hnisaangelegen- heden, nog eenige andere aangelegenheden bestonden Doch tantetje dacht daaraan niet in het blind vertrouwen op hare eigene wijsheid, en zij zou eerder aan de omke6ring van het heelal, dan aan de storting van de gewone levenswijze in haar huis geloofd hebben. Maar eindelijk moest zij daaraan ge- looven, zooals uit het volgend verhaal der buitengewone gebeurtenissen blijkt die wel nimmer ergens zoo hebben plaats gehad en die daarom voor de wereld en het nageslacht verdienen bewaard te blijven. Het was op eenen warmen Meidag, dat de heer predikaut in de kamer kwam met zijne gebruikelijke groetgoeden dag tan tetje, goeden dag Suusje!" De tante knikte vriendelijk Suusje, die naast haar op de sofa zat, en aan eene witte kous breidde, stond op, maakte eene kleine vertrouwelijke neiging, en zeide »votre servante, oompje." »Maar, lieve hemel 1 in welk eene kleeding vertoont gij u weder, heer pre dikant zeide tantetje Rosmarin. Hoe zoo vraagde de predikant, die in alle zakken naar zijnen zakdoek zocht

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1