V No. 1280. Woensdag 11 Januari 1809. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Bnitenland. FEUILLETON. DE TWEE BUREN. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bilgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dat er in de Dreyfus-zaak niets voor valt hetwelk openbaar mag worden, belet natuurlijk niet, dat de bladen nog steeds bijzonderheden mededeelen, of vertellen wat gebeuren zal. Zoo bv. dat Yang en Du Paty de Clam zullen woraen gehoord, terwijl Esterhazy de verzekering zou krijgen, dat hij niet zal worden ver ontrust wegens de klacht van zijn neef Christiaan. Eigenaardig is een mededeeling in de Temps over de als hoogst belangrijk geschetste getuigenverklaring van Barthou. Deze vond, toen hij minister werd, een politie-dossier betreffende Du Paty en Esterhazy, waaruit bleek dat beiden met elkander in betrekking stonden. Ook een ander deel van het verhoor van Barthou moet, volgens de Temps, zeer belangrijk zijn geweest. Eigenaardig is dat een nota-Havas het bestaan van een extra-geheim dossier en van brieven van of aan keizer Wilhelm aan of van Dreyfus ontkent. Alleen weten de ministers niet of vroeger dei- gelijke stukken hebben bestaan en sedert vernietigd zijn. Wat lief toch van den steller van dit communiqué, om den tegenstanders van Dreyfus nu voor altijd het wapen in handen te geven, dat er wel brieven van den keizer waren, maar dat men die heeft vernietigd. Een ander communiqué van hetzelfde bureau geeft inlichtingen over het inci dent-Bard. Ook alweer veel te laat om de praatjes beslist te smoren. Eindelijk nog een bericht uit Engelsche (Naar EMILE SOU VEST RE.) >Niet het minste, dat is mogelijkik weet, dat uwe nicht hier werd behandeld als de hond van een tamboer. Gij zoudt niet treuren, als ze zes voet onder de aarde lag dat is een gemakkelijk middel, om van nichten bevrijd te worden, die voor onze rekening blijven Maar ik kom er u een ander aan de hand geven Als dat arme meisje u zoon in den weg zit, laat baar dan met Williams trouwen." Koffmann deed een paar schreden achter uit en vroeg •Is dat eene aardigheid?" Doch ziende, dat de oude soldaat gereed stond te betuigen, dat hjj het ernstig meende, riep hij uit »Mijne nicht met een tuiman huwen Maar gij zijt gek, goede vriend »Niet zoo gek, als gij wel denkt, Mijn heer Koffmann want die tuinman zal baai- gelukkig maken, terwijl gij haar hier doet sterven. Onze ware bloedverwanter zijn zq, die ons liefhebben, en hiervan, uit gaande. zijt gij waarachtig geen oom voor awe nicht Ik weet wel, dat gij er u door vernederd zoudt vinden, als gij eene Koffmann bloembedden zaagt be gieten en bloemen verkoopen." bron, dat geen onvoorwaardelijk geloof verdient. Dreyfus heel ongesteld. De dokter van de strafkolonie te Cayenne is naar hem gaan zien, nadat hij reeds drie dagen lijdende is geweest aan zwaren buikloop. Paschal Grousset heeft een langen brief geschreven aan den procureur-generaal van het hof van cassatie, om de nood zakelijkheid in het licht te stellen, dat het hof van het extra-geheime dossier kennis neemt, vooral van den brief van keizer Wilhelm Bepaald nieuws schijnt deze brief niet te bevatten Alleen zij vermeld, dat volgens Grousset de valschê brief reeds in November '94 dienst deed om de aarzeling van generaal Mercier te overwinnen, toen deze, na de uitloopende rapporten de experts, niet geneigd scheen het proces-Dreyfus door te zetten Volgens de Siècle was het kapitein Yung die eenige uren vóór den zelfmoord van Henry den gevangene een bezoek bracht. Yung is daarop bij keuze be vorderd, zonder dat hij op eenige bijzon dere verdiensten kan wijzen, en zou nu uit den weg moeten gaan, waarom hij attaché militair in Amerika zou worden. De laatste dagen is er in de buiten- landsche pers nog al eens sprake geweest van moeilijkheden tusschen Frankrijk en Engeland over Terre Neuve. Volgens de Temps zou een schikking worden getrof fen op den voet van schadeloosstelling door Engeland. Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Azië betreffende Shangai mislukt zijn. ,lk zou haar liever in de rivier werpen met een steen om den hals schreeuwde Koffmann, door die voorstelling verbitterd. >Ik geloof u, geloof u gaarneher vatte de invaliede, hel h^ofd schuddende. »Gq zijt een fatsoenlijke manmaar Juffrouw Elizabeth draagt reeds een steen om den hals; het is de naam van Koff mann, eer. naam te zwaar voor een arm meisje, zonder huwelijksgift en zonder goede verwanten En zie nu toch eens, hoe het in de wereld gaatgij zoudt uwe nicht geven aan een bankroetier, die fortuin had gemaakt, aan een losbol, op zijn best ontslagen uit de handen van zijn geneesheermaar aan een eerlijken jongen die tuiman is wel hoe durft men er aan denken, daartoe hecht gq te veel aan de eer uwer familie 1 Maar, wat dat be treft, ik had over de zaak gedacht, voor dat ik bier kwam, en ik heb een middel om alles te schikken gij geeft uwe nicht aan mijn zoon en den dag na de bruiloft verlaten wij Thann om er nooit meer terug te komen ik heb verwanten in Zwitser land wij zullen ons in Buxel nederzetten en gij zult niet meer van ons hooren ..Genoeg, genoeg!" riep de Heer Koff mann buiten zich zeiven uit. »Welk een6 onbeschaamdheid, mij om de hand mijner nicht te durven vragen Ga heen." »Gij weigert alzoo?" »Zult gij weggaan, ellendeling?" Frantz verbieekte, richtte zich op zijn Er wordt weer bericht, dat Engeland biunen kort bezoek zal ontvangen van een Amerikaansch eskader. Keizer Wilhelm, die met Nieuwjaar door ongesteldheid verhinderd was, de bevelhebbers der legercorpsen te ontvangen en de gebruikelijke rede te houden, zal dit nu den 18en dezer doen. Met toenemende bevreemding slaat men te Berlijn gade, dat de benoeming van den heer Kirschner tot opperburgemeester der hoofdstad nog altijd niet door den keizer is bekrachtigd. Eerst werd als reden voor deze vertraging opgegeven, dat de ministers op hun zomerreisje warenmaar die verontschuldiging kan nu toch niet meer worden aangevoerd. Wijl het hier een politieke kwestie geldt, en 's keizers tegenzin kennelijk voortkomt uit zijn geringe sympathie voor de vrijzinnigen, begint de vrijzinnige pers zich krachtig te uiten. Volgens het Berl. Tageblatt heeft de betrokkene zelf gezegd, dat de oorzaak van alles is on tevredenheid over het bekende besluit van den Berlijnschen gemeenteraad, om op het graf van de gevallenen van Maart 1848 een gedenksteen te plaatsen. Volledigheidshalve deelen wij mede, dat, volgens bericht uit Madrid, Silvela. de leider der gematigde conservatieven, en generaal Polavieja het eens zijn ge worden en dat het nu waarschijnlijk is, dat zij aan het roer zullen worden geroepen. Het antwoord der Britsche regeering op het voorsteld van den Czaar tot het bijeenroepen van een ontwapeningscon ferentie wordt medegedeeld in den vorm van een telegram van lord Salisbury houten been op, en, zijn policiemuts met eene uitdagende beweging op het hoofd drukkende, herhaalde hij »EUendelingHet is waar, er is een ellendeling hiermaar gij zijt bet Petrus Koffmann gij, die de stijgbeugels der kozauken hebt vastgehouden en die hun de laarzen zoudt hebben uitgetrokken als zij u met de zweep hadden gedreigd Durft gij wel eens uwe oogen opslaan voor een oud soldaat, gemeene lafbek die den zoon eener weduwe gekocht hebt, om hem in uwe plaats te laten doodschietenO, ik ben een ellendeling 1 Maar, weet gij wel, dat het ellendelingen zqn geweest als ik, die uwe huid gedurende twintig jaren hebben beschermd, en die zich in stukken hebben laten houwen, om u den tijd ta geven, van rijk te worden en trotsch Gij veracht mij, omdat ik arm ben ik veracht u, omdat g\) een laiaard zijt. Gij hebt uwe nicht aan mijn zoon gewei gerdmaar let wel op wij hebben in de oude garde daden verricht, die moeielqker waren, dan om twee gelieven zamen te doen trouwen. Dat heb ik u alleen te zeggen." Na het uiten dezer woorden ging Frantz heen, terwijl hij een dreigenden en ver achtenden blik op den ontstelden Koff mann wierp. Nauwelijks was bij weg toen men den Maire kwam berichten, dat de directrice van het postkantoor daar was, om hem te spreken. Mevrouw Duval was een6 vrouw, die aan sir Walter Scott, een Britschen ge zant te Petersburg. Het antwoord is gedagteekend van 24 September 1898 en geeft uiting aan de hartelijke sympathie der regeering voor het plan. Lord Salisbury wijst dan op de treffende manifestaties van instemming door geheel Engeland en verklaart dat de Britsche regeering gaarne zal medewerken tot bereiking van het doel. Als het voorstel succes geeft, zal de Czaar de dankbaar heid van de geheele wereld hebben ver leend. De Britsche regeering spreekt ten slotte den wensch uit, dat de uit- noodiging zal vergezeld gaan van een aanwijzing der punten, die aan de aan dacht der conferentie zullen worden onderworpen. De sultan heeft aan het vilayet Uskub ten aanzien van bestuur en schoolwezen geheele autonomie toegekend. Of daar door de twisten tusschen de Grieken en Serven over den voorrang van hun gods dienst zullen ophouden Onder de Albaneezen, tot heden de trouwste lijfwacht van den sultan, heerscht grootste gisting, hetgeen ten paleizeveel onrust baart. De politie neemt voor zorgsmaatregelen. Men zegt dat deze opwinding het gevolg is van den moord op Ghani-bey, die bij de Albaneezen zeer geliefd was, waarom zij hem willen wreken. De vader en vele verwanten van den doode kwamen naar Konstanti- nopel, om te eischen dat gerechtigheid zou geschieden. Bij de plechtigheid te Khartoem heeft generaal Kitchener een rede gehouden, welke veel opzien baart. De Engelsche bladen zien er het bewijs in dat Enge- oud begon te worden, maar wier schoon heid men vroeger geprezen had. Zij be weerde uit een adelijke familie gesproten te zijn en bewees hare voorname afkomst door eene onafgebrokens volharding in het solliciteer en en door de kunst om de gun sten, die zij verzocht te vei krijgen. Ge dwongen als zij was, om die bekwaam heid op een klein tooneel te gebruiken, bi acht zij daardoor misschien des te beter al de hulpmiddelen van haren schranderen geest voor den dag. Niemand kon beter dan zij lang vooruit den goeden uitslag voor bereiden van iedere onderneming, de gelegenheid doen ontstaan, om eene dienst te bewjjzen aan den persoon, die de gewenschte zaak kon geven, of do verborgene ingangen vinden van iedere ijdelheid. Zij bad zich weinig bezig ge houden met deugd, omdat zij wist, hoe zeldzaam die was maar zq had de zwak heden bestudeerd van iederen man, dien ze kende het waren voor haar als hand vatsels geworden, waarbij zij hen gimep, om zich van hen te bedienen, wanneer het noodig was. Onverschillig zoo wel voor het goede als voor het kwade, slechts levende om hare plannen te doen gelukken handelde zij met de ondeugden, evenals vcorheen de zielverkoopers met jonge knapen, die werden gekoesterd en zacht- kens gestreeld, om hen des te zekerder te kunnen werven. Aan het hof zou Mevrouw Duval eene vrouw zijn geweest als de Prinses des

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1