No. 1288. Zaterdag 7 Januari 1890. 14® Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. DE TWEE BUREN. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Parijsche Matin heeft eenige mede- deelingen gedaan over de ontvangst der Bonapartische comités door prins Victor. Uit die mededeelingen blijkt dat de prins besloten is den slag te wagen en niets aan het toeval wenscht over te laten. Na alle verhalen over een dreigenden staatsgreep zouden wij hierover zwijgen, als niet de Temps het der moeite waard achtte de mededeelingen over te nemen. De prins is het volmaakt eens met zijn broeder Louis, den aanstaanden Russi- schen generaalde prins is tegen de jo denvervolging en meent dat, als men eenmaal de Joden uit Frankrijk had ver dreven, er morgen geen enkele reden zou zijn, om ook niet de protestanten te ver drijven. Hij was daarom niet geneigd af te wyken van de gedragslijn van den grooten Napoleon, die in 1804 den Joden het burgerrecht schonk. Over de Dreyfus-zaak liet de prins zich niet uit. Wel sprak hij over het leger. Hij achtte dit niet verantwoordelijk voor het feit, dat enkele officieren de tradities der eer vergaten en opzettelijk de waarheid ver duisterden. Het vaandel moet boven alles blijven en nooit zou hij toestaan, dat vaderlandsliefde pen verontschuldiging was voor valschheid. De Siècle deelt tegenwoordig zijn Drey- fusnieuws nog al eens meae in den vorm van vragen. Zoo nu de volgende Is het waar dat de door Guillemot bedoelde zee officier de vertrouwelijke mededeeling be- troffende het proces van 1894 had van den kapitein Freystatter, die lid was van den krijgsraad, en die, nadat het vonnis over Dreyfus was geveld, aan zijn vriend De S. schreef: »Wij hebben een kame raad moeten v6roordeelen, zonder te weten waarom." Een Engelsch blad verspreidt de sen- satietyding, dat de Fransche regeering de uitlevering van Emile Zola heeft geëischt, en dat de rechter in Bowstreet reeds de gevangenneming van den Franschen schrij ver gelastte. Het is wel zoo goed als zeker, dat hier niets van aan is, want het uitleveringsrecht geldt alleen voor bepaalde categorieën van misdadigers. En zelfs het kabinet-Meline zou niet hebben gedurfd een Zola daaronder te rekenen. Volgens de Figaro is besloten tot de terugroeping van sir Edmond Monson, als Engelsch ambassadeur te Parijs. Dat besluit wordt aldaar zeer betreurd, zegt het blad, welks mededeeling echter ter stond werd tegengesproken. De Temps is geen sensatieblad, zelfs niet als het Duitschland geldt. Vandaar dat wij melding maken van het volgende telegram, uit Berlyn aan dit blad gericht. Het nieuwe jaar zal ingrijpende ver anderingen in Duitschlands buitenlandsche politiek zien komen. De meeste bladen erkennen, dat Oostenrijk zich losmaakt van het Drievoudig Verbond en richten tot de Oostenrijksche regeeriug verwijten, welke de ontstemming tusschen beide landen slechts kunnen doen toenemen. De briefwisseling tusschen den keizer en den czaar hebben een toenadering teweeg gebracht tusschen beide landen, die echter weer wat heeft geleden door de uitzet tingspoli tiek. waarover men zich te Pe tersburg beklaagt." (Naar EMILE SOUVESTRE.) Zijne bevreesde ouders zochten hem te vergeefs afleiding te verschaffen. Hij schudde treurig het hoofd op alle hunne troostredenen, en als zij bleven aanhouden verwijderde by zich zonder te antwoorden. Het was eene vertwijfeling, oppervlakkig stil en lijdzaam, maar die echter onmo gelijk kon afgeweerd worden, die heen drong door alles wat men haar wilde teganstellen. Frantz wist dat zijn zoon een van die karakters had, die juist door hunne buigzaamheid onoverwinnelijk zyn, en die alleen wijken om daarna bun eer sten stand te hernemen. Hy begreep dat het een nuiteloos pogen zou wezen, die ziel te willen genezen, die zich zoo vast aan hare smart had verbonden, en dat zyn zoon de nicht van den Heer Koff- raann huwen moest of sterven zou. Toen de oude soldaat hier eens var. overtuigd was, had hij weldra zyn besluit genomen. Hij wilde zyn buurman reeds den volgenden dag opzoeken. De tyd die hem nog overbleef gebruikte hij om te overwegen wat hij hem zou zeggen. Hoe langer hij er over dacht, des te zekerder kwam hem de stap voor dien hij eerst als gewaagd beschouwde, Hy gaf zich zeiven zulke afdoende re denen, hy bestreed de tegenwerpingen, die Mynheer Koffmann zou kunnen maken, zoo glansiijk, dat hij niet meer twijfelde aan den goeden afloop. Wij allen hebben in sommige oogenblikken dat dwaze ver trouwen ondervonden, geboren uit een op gewonden nadenken. Onze overtuiging is dan zoo innig, dat wij haar onweder- staanbaar gelooven, en, zeiven zeker, dat wy de waarheid voor oogen hebben, nemen wij niet eens aan, dat een ander ze zou kunnen loochenen. Het denkbeeld, dat nns lang heeft bezig gehouden, verandert dan voor ons in eene tastbare daadzaak het is geen stelling meer, die bestreden kan wordenhet is eene openbare zekerheid. Bovendien had Frantz oen helder doch ongeslepen verstand. Hy bezat die logica die altijd in eene rechte lijn doorgaat, zonder zich om bijzaken te bekommeren, en die gelooft bewezen te hebben, dat eene daad moet geschieden, wanneer zy beeft aangetoond dat die daad rechtvaardig isvolksredeneerkunst, die sluwe scbolmen bekrompen noemen omdat zy eenvoudig is, en die zij afwijzen, even als de vry gelatenen der Césars de dranken zonder toebereidselen afwezen, omdat zy h6t te moeielijk vonden daarin hun vergif te mengen. Frantz was altyd soldaat geweesthij kende alleen de ondeugden eener leger plaats, en begreep niets van paradoxen, (1) (1) Parados leerstelling, die tegen het gezond Picquart heeft op Nieuwjaarsdag tal- looze blijken van sympathie ontvangen. De stapel schriftelijke gelukwenschen voor het nieuwe jaar, was éen kubiek metei groot, zoo zegt de Ind. De antwoorden van Dreyfus op de eerste reeks der hem gestelde vragen zijn naar Frankrijk verzonden. Juffrouw Pays spreekt alles tegen wat over haar getuigenis voor het hof van cassatie werd medegedeeld. In verband met de geruchten over de ontstemming van Yon Hohenlohe ver dient het volgende de aandacht. Het besluit om tegen den hoogleeraar Delbrück op te treden, werd genomen in een mi nisterraad, waar Yon Hohenlohe afwezig was. Dit griefde den kanselier vooral, omdat Von Köller reeds vroeger maat regelen tegen den hoogleeraar had voor gesteld, welke toen op het verzet van Von Hohenlohe afstuitten. De Russiische boekhandel heeft nog altijd geen verlof om de gedenkschriften van Bismarck in den handel te brengen. De chef van de pers-afdeeling heeft niet zelf durven handelen en de beslissing over gelaten aan graaf Moeravieff. Het oude plan dat de Sultan een ge zant bij het Yaticaan zou benoemen, is weer voor den dag gekomen. Hoewel eenige kardinalen er voor zynwil de paus niet van zijn oude gedragslijn afwijken Het Macedonisch, comité besloot binnen kort te Genéve een congres te houden tot bespreking van den toestands des lands en tot vaststelling van resolutes aan de groote mogendheden. Omtrent den toestand in Yemen wordt gemeld, dat de groote Sheik Abdoel Varis, van het district Taaz is gearresteerd wegens verboden invoer van wapens Yier zijner zoons die tot de leiders der opstandelingen behooren, worden vervolgd. Ook seint men dat er in Yemen hongersnood woedt waardoor de sterfte buitengewoon toe neemt. De Hongaarsche regeering heeft de maatregelen tegen de niet-betaling van belasting tijdelijk moeten intrekken. Men verwachte te Boedapest, dat het duel tusschen Banffy en Horanscky toch zou doorgaan. Sagasta is weer wat beter. Hy zat vier uur op en ontving toen eenige autori teiten. Senator Dinley, de vader van het tegen woordige Amerikaansche tarief ligt ernstig ziek. In Bolivia en Ecuador hebben ernstige woelingen plaats. Turksche troepen hebben het brand punt van den opstand in Yemen bezet. De Konstanstinopelsche correspondent van de Temps waarschuwt echter tegen deze gunstige officieele berichten en zegt dat de toestand slecht is gebleven. die dekmantels van burgelijke uitvinding waaronder schijndeugd hare nederlagen verbergt. Oprecht geloovende dat waar heid bleef, wist hij niet, dat de logica bij verstandige lieden verander t als een meubel stuk, dat is volgens de plaats, het jaarge tijde of de fortuin. Hy begaf zich dus reeds den volgenden dag naar den Heer Koffmann en vroeg om hem te spieken; maar defabriekant was met zaken bezig het antwoord luidde dat hij wachten moest. Deze eerste zwarig heid bracht het vertrouwen van Frantz een weinig aan het wankelen. Toen hij zich daar in het elegante salon bevond, terwijl uit een aangrenzend vertrek de klank van het zilveren tafelgereedschap tot hem kwam, vermengd met het ge lach der menigvuldige bedienden van zijn buurman, toen beschouwde hij onwillekeu rig zijn armoedige kleeding en begon hy te vreezen voor den uitslag zijner hande ling. Hij zocht zich wel weder te ver sterken door zich zijne redeneringen, te herinneren, maar hij vond ze thans niet meer zoo krachtig eene soort van in stinkmatige moedeloosheid, vermeerderd door het wachten, maakte zich van oogen blik tot oogenblik van hem meester. Einde lijk werd hem zyn gansche vertrouwen ontnomen door eene omstandigheid, die verstand en de openbare meening aandrnischt. (Van het Grieksch Paradexen, gevormd van para tegen, en doxa, meaning. Ten einde den president van het hof van Cayenne in staat te stellen Dreyfus op vraagpunten te hooren, zijn alle te stellen vragen naar Cayenne overgeseind. 24 uur naar de mededeeling der vragen aan Dreyfus gaat de president het ant woord halen, waarna ook dit wordt over- Het verhaal over de uitlevering van Zola door Engeland wordt nu door de geheele Engelsche pers een dwaasheid genoemd. oppervlakkig niets beduide en nogthans gewichtig was. Terwijl by zich voorbereidde tot de zamenkomst, die volgen zou, had hij er altijd op gerekend, dat de Heer Koffmann hem in zijn kabinet zou ontvangen daar had hij zich in zijne gedachten verplaatst zijne inleiding, zijne bewegingen, zijne re deneringen, alles had zich in zijn hoofd gerangschikt volgens die plaats, welke hij keDde, en de verandering van het toonoel voor den strijd, die geopend zou worden bracht zyne genomens maatregelen in de war. Hij had gehoopt den fabriekant af zonderlijk te spieken, zonder nood van gestoord te worden nu integendeel zou hy het moeten doen in eene kamer, midden in huis, met opene deuren en onder het gedruisch van het afnemen der tafel 1 In stink matig begreep hij dat hij minder sterk minder vry op dit nieuwe tooneel zou wezen. De Heer Koflmann zou niet meer alleen aan hem overgeleverd zijn hy zou voelen dat hy zich bij hem bevond, om ringd door zijne huishouding en zijne rijk dommen. Frantz bevond zich in een toe stand van een veldheer, die, verzekerd van de overwinning, zyn, vyand te gemoet trekt en hem elders gelegerd vindt. Er moest een nieuw plan van aanval onder werpen worden. Al deze redenen te zamen vereenigd, ontnamen den ouden soldaat ongevoelig zijne standvastigheid, en brachten hem zelfs zoover, dat hij reeds over de midde-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1