1 Binnenland. Atjeh. Per jongste mail, loopeDde tot 1 December, is aangekomen de Java Courant, die het verslag bevat van de voornaamste gebeurtenissen in Atjeh en oiderhoorighedei, loopende van 4 tot 17 November. Daarin komen weinig of geen belang rijke feiten vooi. Enkele hoofden onder wierpen zich of vroegen verschooning voor gepleegd verzet. Omtrent den gezondheidstoestand wordt gemeld dat koortsen veel bleven voor komen. Bij de colonnes was de gezond heidstoestand bevredigend. Ook te Kotaradja werd ondei het veo van de Atjeh associatie mond-en klauw zeer geconstateerd. Gevallen van veepest kwamen niet ter kennisse van het bestuur. Landbouw. Veeinvoer in België. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel van 25 December 1. 1., is de invoer van melkkoeien in België langs bet kantoor Watervliet, tot nader order verboden, en liet kantoor Santvllet weder voor dien invoer geopend. Gedurende de maand Nov. werden in België ingevoerd 8157 stuks rundvee, waarvan 8133 stuks uit Nederland. Ge durende de eerste elf maanden dezes jaars bedroeg de invoer 57698 runderen, waarvan 53041 uit Nederland. De invoer van schapen en lammeren beliep tot 18646 in Nov. en tot 159976 gedurende deelfeeiste maanden des jaars. De heer F. Roevens geeft in een Ant.weipensch blad weder eene beschou wing over de grenskwestie waaraan de Tel. het volgende ontleent Bewijzen, dat wij Hollandsch vee noo- dig hebben om onzen veestapel te ver beteren, doe ik niet. Ik zal enkel zeg gen, dat het zoo is. Van hooger hand is het bevel uitgegaan, overal te werken tot het oprichten 7an kweekveesyndica- ten en rundveestamboeken om onze eigen runderen te verbeteren. Dit is opperbest en juicht ieder vak man toe. Doch de bekwaamsten voogen er bij dat dit doel spoediger en beter zal bereikt worden door bijvoeging en kop peling van best Hollandsch fokvee met wat wij goeds bezitten. De opening der grenzen is dus noodig voor fokvee. In eene landbouwvergadering wees ik op het gevaar dat er bestaat veel vee bijeen te brengen op éénzelfde punt. Ik kieeg gelijk van boeren, vleeschhouders en veeartsen. Is dit in gewone lijden niet goed, dan is het zeker slecht zoolang mond- eu klauwzeer in Holland nog links en recbts bestaat. Het is dus eene onbezonnenheid de melkkoeien, die nu mogen binnenkomen veertien dagen aan de tolkantoren te doen verblijven, Dat men van de stallen aan de grenzen be smettingsbolen maakt, is bewezen. Te rekenen van 15 October was Esschen achtereenvolgens open, gesloten, open. Santvliel en Baarle-Hertog eerst open, nu gesloten. Ik ken een koopman in vee, die dit jaar zoowat 2500 Hollandscbe ossen te Antwerpeu en Brussel ter markt ge bracht heeft, waarvan geen enkele door pokken aangedaaD was. Ossen zullen dus niet getuberculineerd en onder gewone voorwaarden ingevoerd worden. Alle ingevoerd vee wordt met een blijvend merk geteekend, een »gal in het oor," dat er nooit meer kan uit groeien. Zoo is en blijft een Hollandsch dier altijd kenbaar. Als het by de slach ting, al ware net jaren na de invoering, voor pokziekte afgekeurd wordt, dan zal de eigenaar daarvoor geen schadeloosstel ling ontvangen. Alle belanghebbenden willen van die schadeloosstelling afzien. Nu wordt ze betaald, als 't dier 6 maan den in 't land is. Onze achtbare minister van landbouw zal dan de vergoeding voor vee, dat hier geronnen en geboren is, kunnen en zeker willen 7erboogen. Ik stel met de Gazet- te van Stelcene van 13 November de vol gende vraag Zullen de boeren en veekooplieden nog lang geplaagd worden met de kostbare nuttelooze quarantaine? Ik voeg er bijzullen de gienzen nog lang gesloten bljjven vooi kweekvee, voor ossen, voor mager vee? Zoo ja. dan geloof ik te mogen verze keren, dat bij de eerste gelegenheid de misnoegd ieid zich feitelijk en tast baar zal doen gevoelen". In verband hiermee zie men ook 'net adres, dat door het Landel. Comité te Antwerpon aan den Belgischen minister van Landbouw is ingezonden. - Vrjjdag 23 Dec. hield het landco- mice te Antwerpen hare eerste algemeene vergadering, door allen werd met bijna algemeene stemmen besloten het volgende adres aan den heer minister van Landbouw te zenden Het landbouwcomice vraagt de opening der grenzen op de volgende voorwaarden: le. Voor alle koeien, die een of meei tegen Juffrouw Elizabeth was bijgebleven, wegsmelten in mijn hart; omdat zij zoo ongelukkig was, scheen zij mij toe niet meer tot de familie Koffmann te bebooren en, van dien dag af aan, groette ik baar zeer beleefd. Of zij die verandering opmerkte, weet ik niet, maar zij weid van bare zijde vriendelijker en spraakzamer. Als zy zich alleen bevond, leunde zij dikwijls op het hek en deed mij vragen over de wijze van bloemen te kweeken. Van lieveilede duurden die gesprekken langerzij sprak met mij over u, over moeder, over mijn oom, den leeraar, die mij in mijne eerste jeugd onderwees. Als wij lang hadden ge sproken, zong zij mij eenige scbooue Duitsche liederen voor, die ik al luiste rende van haar leerde. Weldra kwam zij alle dagen terug, en ik werd er aan gewooD, zonder het zelf te weten. Als de avond viel, had ik be hoefte haar te zien, even als men behoefte heeft aan adem en rust. Zij scheen ook met vreugde te komen. Eens toen de ganscbe familie Koffmann afwezig was, verscheen zij vroeger. Denzelfden morgen had onze schoone roode cactus gebloeid zoodra zij kwam, deelde ik haar het heuge lijke nieuws mede. Wat zou ik hem gaaine ziei zeide zij. >»Wie verhindert u te kcmen?»»was mijn antwoord: mijne ouders zullen u goed ontvangen. »0, neen, men zou mij bjj u komen zien ingaan, en als mijn oom het wist, zou hij het mij nooit vergeven.»» .Een denkbeeld kwam bij mij op ik ging mijne dubbele ladder halen en zette haar tegen het terras. »»Klim hier af,»» zeide ik tegen Juf frouw Elizabeth, niemand zal u zien, en gij kunt onzen cactus bewonderen.»» Eerst weigerde zijmaar ik bad haar zoo lang dat zij eindelijk toegaf. Korten tijd daarna bloeiden er andere zeldzame planten in de broeikast en zjj kwam ze op dezelfde wjjze zien Eindelijk werd zij er aan gewend, om aldus van tijd tot tijd in onzen tuin te komen. Ik leerde haar de bloemen kennen en dikwijls bleven wij vrij laat te zamen onder het gioen. Die bijeenkomsten maakten mij onuitsprekelijk gelukkigik herinner mij niet zulke ver rukkelijke uren te hebben dooi gebracht sinds den tijd dat ik de woning van mijn oom stil ontvluchtte, om den een of an deren roman aan de oevers van den Ryn te lezen. Ik vroeg mij zeiven niet af, waarom het mij in het bijzyn van Jut frouw Elizabeth zoo wel was om bet hart ik genoot dat bijzijn, zooals de kinderen den zonneschijn genieten ik was droevig, als ik baar niet zag, vroolijk zoo dra zy verscbeeD. Ock met haar was het even zoo en dikwijls bekenden wij het ons onderling, hoezeer wij elkanders bij zjjn behoefden. >Op zekeren avond had Juffrouw Eli kalveren afgelegd hebben, mits de gewone voorwaarden aan de grenzen. De inspui ting der tuberculiDe zal op den stal van den invoerder gebeuren. Koeien die reageeren, zullen binnen bet jaar geslacht worden en de eigenaar zal geen schadeloosstelling genieten. 2e Ossen eu stieren zijn weinig onder hevig aan pokziekte. Deze zullen zonder tuberculinatie vrij 6n trauk mogen inge voerd worden (fokstieren worden getuber culineerd). 3e. Alle jong vee en vaarzen nog geen kalf afgelegd hebbende, zijn gelijkgesteld aan de ossen, 4e. Vet vee zal altijd mogen inkomen en de slachfing aan de grenzen niet woiden toegepast. fDit vee wordt publiek op de markt te koop gesteld). Alle ingevoerd vee wordt met een blijvend merk geteekend, een gat in het oor, dat er nooit meer kan ingroeien. Zoo is en blijft het Hollandsch vee altijd kennelijk en hiervoor wordt schadeloos stelling betaald in geval van afkeuring voor pokken. De vergadering hoopt, dat de heer minis ter hare verlangens zal inwilligen en de grenzen openen. De afdeeling Oostburg van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft besloten in alle gemeenten van Zeeuwscb-Vlaanderen een adres ter teekeniog te laten circu leeren waarin zal gewezen worden op de onrechtvaardige handelwijze van België met betrekking het gesloten blyven der enzen en waarin de regeering op mid delen zal gewezen worden waardoor zij België kan dwingen de grenzen te openen. De medewerking van de afdeeling Hulst is gevraagd. Dezer dagen schreef men uit Zeeuwscb Vlaanderen aan het N. v. d. D. Zooals men weet, treedt op 1 Juli 1899 in België eene wet in werking, waarbij een frank rechten gegeven worden van elke duizend kilogram bieten, welke uit don vreemde in België worden ingevoerd Wijl uit deze streken jaarlijks milii- oenen kilogrammen bieten naar Belgische suikorfabrieken vervoerd worden, zal deze wet hier nog al van invloed zijn op den handel en het vervoer van de beetwor telen, en zal bij het aanstaande sluiten van contracten met die rechten wel dege lijk rekening gehouden moeten worden. Reeds dit jaar zijn vele bieten naar Noord-Brabantsche fabrieken verzonden, en men verwacht, dat door dezen maat regel nog meer bieten aan de Belgische fabrieken zuHen onthouden worden tenzij da Belgen zelf de rechten willen betalen. Ook "de Belgische landbouwers, wier landen door de grens zijn gescheiden lijden door deze wet «chade. Zij zullen moeten betalen voor voortbrengselen van hunne eigen landerijen, indien zij deze naar buis of naar de fabrieken willen vervoeren, Aan dat laatste heeft de Belgische mi nister vermoedelijk niet gedacht, en daarom hebben verleden week de beeren Raemdonck en 't Kint de Roodebeeke dit onderwerp in de Belgische kamer ter iprake gebracht. Zij hebben den minister op het hart gedrukt de belangen der grens bewoners niet uit het oog te verliezen. De minister zal nu middelen beramen om de wet voor I Juli zoodanig te wij zigen, dat bovenbedoelde landbouwers van de invoerrechten worden vrijgesteld. zabetb mij in het breede verhaald, hoe ongelukkig zij was by haar oom ik was getioffen door hare woorden, en wij waren later dan gewoonlijk bij elkamler gebleven, toen wjj op eens stemmen hoorden op bet terrasmen riep Elizabeth. »»Mijn God dat is mijn oom,»» zeide het verschrikte jonge meisje. »Op nieuw deed zich de stem hooren op geringer afstand en met toornige uit drukking. »»Ziet hij mij hier, dar, ben ik verloien hervatte zij. »»Wiliams waar zal ik mij verbergen?"»» »Ik trok haar mede onder het prieel door den wijngaard gevormd byna op hetzelfde oogenhlik verscheen de Heer Koffmann met een zyner zonen op het terras. Wordt vervolgd.) AXEL, tien 30 December 1898. Dinsdag had ten huize van P. Dieleman alhier, van wege de Maatschappij »Voor- uitgang is ons streven" te Axel de aan besteding plaats van 260,700 kilogram Superphospbaat, hiervoor werd ingeschre ven door de beeren Internationale Guano en Superphos- phaatwei ken te Zwyndrecht voor 3,56, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 3,45c1/'2. D. H. van Zuijen te Breskens voor 3,85 en P. J. Scbeele te Ter Neu- zen voor f 3,34. Door bovengenoemde Maatschappij werd nog aanbesteed 34,000 kilogram Chili- Salpeter, hiervoor werd ingeschreven door de heeien P. J. Scbeele voor 8,86 en P. J. versluijs voor 8,84 beiden t# Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. - De opbi engst der Nieuwjaars-collecte bedraagt dit jaar voor Axel ƒ508,10. Zaamslag. Donderdag 1.1. had alhier de aanbesteding plaats van 271500 K.G. superpbosphaat van 18°/o en in water oplosbaar waarvoor ingeschreven werd door de Guanofabrieken Zwijndrecht voor ƒ3,53, en de heeren Snelleman voor ƒ3,53, P. J. Versluis voor 3,28 "Vio, en D. J. Oggel voor 3,27. Alles per 100 K. G. gerekend. Aan den laagstee in schrijver is de levering gegund. Ook is nog aanbesteed pl. m. 20000 K. G. Chili Salpeter waarvoor inschreven leerenA. van Driel voor 9,20, P. A. Adriaansens voor ƒ1,92. Snelleman voor 8,99, D. J. Oggel voor 8,28 en P. J. Versluis voor 8,81, aan welken laatsten inschrijver de levering gegund is. Sint Jansteen. Wegens het invallen de Kerstfeest zjjn de koeien in plaats van Maandag 26 reeds Zaterdag 24 De cember uit de quarantainestal ontslagen. Van de 128 aangebrachte koeien zijn er drie afgekeurd, woer verdacht als lijden de te zijn aan inwendige pokken. - Ons kwam een gerucht ter oore, als zouden de tollen, die een paai weken ge leden te Hulst verpacht zjjo, niet zijn gegund. Of nu een nieuwe verpachting moet plaats hebben, weten wij niet. Koewacht, De rijksambtenaar P. J. Stoutjesdijk, gestationeerd te Sint Jan steen, is met ingang van 27 dezer tijde lijk naar Koewacht gedetacheerd. - Naar wij vernemen is in den nacht van Woensdag op Donderdag een koe ge stolen uit den stal var. don landbouwer Apers to Overslag on in den afgtdoopen nacht hoeft h tzolfde plaats gehad hij den landbouwer BuLjsso to Zuiddorpo. Nadere bijzonderheden ontbroken. Ho j.olitie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. - Wij ontvangen van do Maatschap pij tot beven doring van lanbouw en vee teelt in Zeeland het jaarboekje voor 1899 Uit ht-t voorwon: d blijkt dat ook dit jaar het Hoofdbestuur zooveel moge lijk weer heelt getincbt de belangen der landbouwers te behartigen Jammei is het dat er oog zoovelen zijn, die d nr hunne toetreding als lid dier Maatschap pij deze zouden kunnen ondersteuneu, tot nog toe dit nagelaten h- bberi. j De geringe contributie, die slechts2 per jaar bedraagt, kan hen daal toch moeilijk van teiughouden PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zaterdag 3* December (Oudejaar.) Ned. Hero. Kerk. 's avonds 51/, are Ds. J. B. T. HugenholU Gereformeerde Kerken. Kerk A 's avonds 6 ure Ds. C. J. Kapteiju

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2