No. 1286. Zaterdag 31 December 1898. 14® Jaarg'. BERICHT Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaand ere it F. DIELEMAfl, AXEL. Nieuwjaars-Advertentiën Builen land. FEU1LLET0N. DE TWEE BUREN. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B k l g i 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dinsdag a. s., wordt de AXELSCHE COU RANT Ti let: uitgegeven. wordt In het nummer, dat in plaats van Dinsdagavond 3 Januari, Maandagmorgen 2 Januari ver schijnt kunnen worden opgenomen a 25 cents, welke worden ingewacht tot Zater dagmiddag 31 December 4 ure. DE UITGEVER. De zaak van pastoor Daens neemt groote afmetingen aan. De christen de mocraten houden overal groote meetings, waar Daens wordt toegejuicht. Deze betoogingen hebben te meer beteekenis, omdat zij fijtelijk tegen de kerkekelijke overheid zijn gericht. Eersten Kerstdag had, onder leiding van Alfred Defuisseaux, te Charleroi het congres van mijnwerkers plaats, waar de vertegenwoordigers van de bassins Luik, Charleroi, het Centrum en de Borinagé aanwezig waren. Men nam een nota aan, waarin werd gezegd, dat de onverzettelijkheid derpa- (Naar EMILE SOU VEST RE.) Maar het was evenzeer verlegenheid als droefheid die Williams beletten tespreken h\j had de kracht niet gehad, zijne tranen te weerhouden, thans ontbrak hom ook die, om er de oorzaak van te zeggen. Hoe meer echter de schaamte zijn stilzwijgen verlengde, des te meer groeide ook de schaamte door dat stilzwijgen aan. LaDg zat bij daar reeds, zijn snikken begon te verminderen, en toch scheen bjj niet beter tot spreken geschikt te zijn dan toen hij kwam. Hij had al de vragen die zijn vader hem deed, met een ontkennend hoofdschudden beantwoord. «Hij is ziek of hij heeft te veel ge dronken," riep de oude soldaat ongedul dig uit. «Williams te veel gedronken Wanneer hebt hij hem zelfs ooit in eene kioeg zien gaan Terwijl ze zoo sprak, naderde Martha baar zoon, aangespoord door haar vrouwe lijk gevoel zij sloeg een arm om zijn hals, omhelsde hem en zeide hem bijna in bet oor »ZLjt gij verliefd, mijn kind Williams verborg zijn gezicht aan den boezem zijner moeder. troons een werkstaking onvermijdelijk maakt en waarin de mijnwerkers uitge noodigd worden zich gereed te maken tot ondersteuning van een werkstaking, zoodra deze mocht uitbreken De Fransche kamer heeft Zateidag een belastingontwerp aangenomen en is daarop uiteen gegaan. De Senaat behandelde o. a de wet op de spoorwegen in Indo-China, waarvoor 200 millioen was gevraagd. Gelijk wij destijds mededeelden, had in de kamer een der leden de voordracht bestreden, wijl kanonnen en oorlogschepen noodi- ger waren dan spoorwegen. In den Se naat heeft nu een der leden betoogd, dat als andere landen zooveel kanonnen en oorlogschepen kunnen koopeD, zij dit danken aan den voorspoed, dien de kolo niën het moederland schenken. De Se naat nam het ontwerp met groote meer derheid aan. De nieuwste onthulling in de Dreyfus- zaak is niet onbelangrijk, en wordt op gezag van Zola door Jaurès gedaan. Toen Esterhazy zich ontdekt zag, heeft hij Von Schwarzkoppen gevraagd hem te steunen, onder bedreiging openbaarheid te geven aan de relaties tusschen hem en een gehuwde dame. Toen Zola Yon Schwarzkoppen wilde dagvaarden als ge tuige, is deze dame naar Zola gegaan met de vraag haar niet in het ongeluk te storten. De anti Dreyfus pers maakt groot ka baal over het feit dat Quesnay de Beau repaire, de raadsheer in het hof van cas satie, bij toeval zou hebben gemerkt, dat zijn mede raadsheer Bard kolonel Pic- quart raadpleegde over de waarde van »Verliefd," hernam Frantz»welnu, moet men daarom zijne oogen in fonteinen veranderen 1 Zijt gij bang, .om knorren te krijgen, rekruut? ..Watduivel! als men verliefd is, trouwt men »Dat is onmogelyk Bemint gij dan eene gehuwde vrouw. Eene ontkennende beweging. »Maar wie dan toch duizend bommen Spreek en laat ons niet eeuwig met de haDd aan de pan blijven." «Lief kiDdherhaalde Martha, terwijl zij over de haren van den jongeling streek »wees niet banggij weet immers dat wij uw geluk boven alles stellen «Och, moeder, moeder 1 indien gij wist »Zeg ons slechts haar naam Williams Hij wilde zich uit de armen zijner moeder losmaken maar zij drukte hem vast met kracht. »Haar naam haar naam bad zij. Welnu!" stotterde de jongeling. «Welnu «Zij is de nicht van Mijnheer Koffmann." Twee uitroepen van verwondering en van droefheid weergalmden te gelijk Martha trad met io een geslagene handen achteruitFrantz had zijne pijp laten valleD. »De nicht van den Heer Koffmann Duizend donderszij gij gek »Is het wel mogelijk mijne arme jongen zeide Martha. «Juffrouw Elizabeth Maar gjj kent haar niet een ontvangen getuigenis. Bard spreekt het verbaal beslist tegen. Quesnay de Beaurepaire was afwezig. Als het verhaal waar is, dan zou het zeer ernstig zijn. Dat het advies van Picqaurt wordt ingewonnen, is zeer na tuurlijk. Maar dat mag natuurlijk niet door éen raadsheer worden gedaan. Volgens de Aurore zal De Freycinet maatregelen nemen tegen enkele officie ren, die deelnamen aan de inschrijving voor het proces Henry. Volgens een later bericht zijn zij 30 in getal, die allen 4 dagen arrest kregen Duitschland is nu bezig zijn oostelijke grens van vreemdelingen te zuiveren. Men verwacht dat Rusland nu de Duit schers gaat uitzetten. Omtrent de verklaringen van graaf Thun, betreffende de verbanningen uit Pruisen, maakt het Weener blad de Post een mededeeling openbaar, om den schijn van misverstand tusschen de verbonden mogendheden weg te nemen. Het blad zegt dat graaf Thun er niet aan gedacht heeft uiting te geven aan een weinig vriendschappelijke gezind heid, noch aan Duitschland vijandige be doelingen wilde toeschrijven Ais zijn woorden in Duitsche kringen indergelij ken geest mochten zijn opgevat, dan zou dit ten onrechte zijn. De minister president is een overtuigd voorstander van het verbond en hartelijke betrekkin gen met Duitschland. De zinspeling op wedeikeerige maatregelen had alleen ten doel de gelijke rechten van beide regee ringen vast te stellen. Te midden van de groote politieke moeilijkheden, welke al zijn aandacht «O, vergeef mj.j, moederzij kwam alle avonden op het terras." (I) «En gij spraakt met haar? «Ja moeder «Geiegte Hemel! als Mijnheer Koffmann dat eens wist 1" «Hij weet het, want bij heeft Elizabeth laten vertrekken." «Wat zegt gij «En ik zal haar niet meer zien Ik weet zelfs niet eens, waarheen zij haar gebracht hebben." Naar den duivel met Koffmann en de zijnen riep Frantz uit, ziju stoel met geweld wegstootende «dat is eene onge lukkige buurschap vooi ons 1 Ik had het in den neus moeten kiijgen, toen ik u dagelijks, zoo laat, achter iD den tuin zag blijven. Maar boe is dat alles in zijn werk gegaan Wie heeft u met Juffrouw Eli zabeth in kennis gebracht? «Dat ia een lahg verhaal vader «Kom, vertel het ons," hernam Martha «biecht ons eens trouw op, mijn arm kind Williams zweeg nog een oogenblik be sluiteloos, daarna riep hij uit «Het is toch eigenlijk beter, dat gij nu van alles onderricht wordt; ik weetniet waarom ik mij schaam voor u, die zoo goed voor mij zijt." De twee oude lieden zetteden zich neder. (1) In Frankrijk heeft men heelal in de tuinen terrassen of opgehoogde wandelplaatsen. eischen, verloor de Oostenrijksche pre mier, graaf Thun, zijn echtgenoote. In Hongarije was er sprake van een politiek duel, dat zeer de aandacht trok. Banffy schreef aan een lid der nationale partij een brief, waarin hij hem een ver wijt maakte van de wijze waarop hij in eene redevoering zekere persoonlijke on derhandelingen had gelaakt. Dat optrepen noemde Banffy een laf heid. De door dit woord beleedigde Ho ranszky heeft daarop den minister zijn getuigen gezonden, maar de zaak is ge schikt. Hoewel de eerste berichten door den secretaris van den prins werden tegen gesproken, bevestigt de Secoio dat er on min bestaat tusschen den hertog en de hertogin van Orleans, door de aanmati ging der laatste die zich met de politiek wilde bemoeien. Dit leidde tot een hef tig tooneel tusschen beide echtgenooten, met het gevolg dat de prinses naar haar vader terugkeerde. Deze bewerkte een verzoening, waarbij als voorwaarde werd gesteld dat de prinses zich van alle po litiek zou onthouden. Keizerin Frederik wordt te Nizzaver wacht. De Echo de Paris moldt dat graaf Hartzfeld haar dat gedeelte des lands aanbevolen had voor een eerste reis in Frankrijk. De keizer zou dan daar ko men, om zijn moeder te bezoeken. Deze laatste was gelijk men weet, reeds vroe ger te Parijs. In den toestand van Sagasta is verbe tering gekomen, maar de doctoren blij ven toch bezorgd, wijl de longen zijn aan gedaan. Ook Castelar is lijdende aan een longziekte. «Gij weet, vadervervolgde Williams «dat, toen wij, nu zes jaren geleden, hier kwamen wonen, de Heer Koffmann reeds onrechtvaardig en hard jegens u was ge weest daarom kon ik hem dan ook niet lijden, en zoude ik hem gaarne hebben vernederd, indier. het in mijne macht had gestaan. Ik trachte hem zelfs te bewijzen dat ik niet van hem hield. Telkens wanneer hij met zijne zonen op het terras kwam lette ik wel op, hen stijf en zonder een woord te zeggen voorbij te gaan. en, als zij my riepen, om bloemen te hebben ant woordde ik hen met den hoed op bet hoofd even zoo als zij tegen mij spraken. Het kostte mij weinig moeite tegen de mannen onbeschaamd te zijn, ik vond er zelfs vermaak in, maar toen Juffrouw Eliza beth kwam werd het moeilijker. Ik had hooren zeggeD, dat men haar ongelukkig maakte, en somtijds zag ik haar als ze alleen op het terras was, zoo treurig naar de zijde dos velds staren, dat ik haar voor bijgaande, onwillekeurig de hand aan mijn hoed bracht. «Eens toen ik bezig was den wijngaard te snoeien, die ter hoogte van het terras is, hoorde ik, verborgen door de blade ren, boe Mijnheer Koffmann haar er aan herinnerde, dat hij haar had opgevoed uit medelijden en haai het brood verweet, dat zij bij hem atHet arme meisje weende bittere tranen doch de oom lette er niet op. Ik voelde op dat oogenblik, al de vooringenomenheid, die mij nog

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1