Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Bemengd Nieuws. den zij 25,000 piasters, anders zouden de meisjes verkocht worden. De ouders betaalden totdus verre 4000 piasters, maar bekwamen hunne dochters nog nietterug. De zaak zal natuurlijk weer tot nieuwe diplomatieke incidenten leiden. Het voorstel om het Amerikaansche leger op 100,000 man te brengen is zeker niet overdreven. Immers men vraagt voor Cuba 50,000, voor de Philip- pijnen 25,000 en voor Porto Rico 6000 man. Voor de Ver. Staten blijven er dus 19,000 man over. Lijn Hulst—Walsoorden. Aan het afdeelingsverslag der Tweede kamer omtrent het wetsontwerp betref fende de lijn Hulst Walsoorden wordt nog ontleend dat verscheidene leden tegen de fiDancieele bezwaren werd aangevoerd dat in den minder gunstigen toestand van 's lands geldmiddelen boewei die on getwijfeld tot zuinigheid diingt - geen reden gelegen mag zijn tot het uitstellen ot slechts deeltelijk bewilligen van uitga ven welke strekken tot bevordering van den aanleg van werken, waardoor de ver- keersbelangen, van uitgestrekte deelen des Rijks in hooge male zullen worden gebaat. Sommige leden betoogden dat de lijn Hulst Ter Neuzen deel uitmakend van van den spoorweg Mechelen Ter Neuzen in de behoelte voorziet. Enkelen drongen op uitstel der subsidieering aan. Verscheidene anderen wezon op een be langrijke verbetering, welke de tot etand- koming van den stoomtramweg zal bren gen in de verbinding tusschen het station Vluke en Hulst. Sommige leden betreurden dat de con cessie in Belgische banden is anderzijds juichte men 't toe dat de zaak thans van Belgische zijde is aangevat, aangezien in een tijdperk van ruim 15 jaren landge- nooten er niet in geslaagd zjjn de lyn tot stand te brengen. Zondag is te 's-Gravenhage overleden jhr. mr. W. M. de Brauw, oud-commis saris der Koningin in Zeeland oud minister van koloniën uit welk laatste ambt hy aftrad na de aanneming der afkeurende motie in zake de verlenging van het Billiton contract. In zijn ambtelijke loop baan was hij referendaris aan het depar tement van Koloniën en administrateur der generale thesaurie van Financiën. H.H. M.M. de Koningin en de Ko ningin-Moeder woonden Zondag de voor middaggodsdienstoefening bij in de Kloo sterkerk te 's Gravenhage, onder gehoor van ds. Vermeer. stapje dat zij maken wilde. Daarna liep de vroegere misdadiger weer koortsachtig, peinzend en opgewonden door den tuin terug. In het dorp aangekomen ging hy naar een schrijnwerker en verzocht hem om hot repareeren van zijn boot, die lek was. «Wat zegt gy daar hernam de schrijn werker. »Nu om acht uur 's avonds alle leerjongens zijn reeds naar huis ge gaan. Is er dan zoovee! haast bij dat werk »Dat spreekt van zelf,'' hernam Lousta- lot. »Ik moet morgenochtend met eene dame uit, en ontdekte zoo pas, dat een plank in den bodem der boot los is." Eéne vaart kan zij toch wel uitstaan. Morgen zal ik u een mijner arbeiders zen den. Heden kan bet in geen geval meer." Loustalot drong er niet verder op aan. De schrijnwer,eer had slechts het doel ge had later wanneer het noodig zijn mocht, te kunnen beweren, dat hy zyn bcot bal willen laten rapereeren. Hij ging nu naar den stroom terug en maakte zich gereed tot een geheimzinnig werk aan de boot, dat niet veel op eene reparatie geleek. Den volgenden dag was het prachtig weder. Het was eene schoone zomerdag vol rozenlucht en bloemengeui. De tuinier zag, boe zijne »meesteres" reeds vroeg m den morgen naar den stroom en de but van den visscber Loustalot liep in haar donker kleed eene scherpe tegen Nederlandsch Landbouw-Comité. Op ver- ek van den Directeur-Generaal, chef van de afdeoling Landbouw, brengt het Land- bouwcomité o.a. ter kennis van belang hebbenden Terstond nadat alhier bekend was dat aan de Fransche grenzen Nederlandsch9, voornamelijk Friesche, boter niet ter invoer was toegelaten, zijn door de regeering de diiecteur van het Rijkslandbouw-proefsta- tion te Hoorn, dr. van der Zande, en de Zuivelconsulent voor Friesland, de heer Mesdag, naar het grensstation Rijssel ge zonden, om de zaak te onderzoeken. Van hunne bevindingen is door hen een uitvoerig rapport by de Regeering inge diend, op grond waarvan de noodige stap pen zullen worden gedaan om verbetering in den invoer van boter te verkrygen. Intusschen is het opnieuw gebleken, dat verschillende boterproducenten alhier nog steeds boorzuur in de voor Frankrjjk be stemde boter vermengen. Daar deFransche wet die vermenging absoluut verbiedt, wordt alle boter, waarin boorzuur ontdekt wordt, onherroepelijk geweigerd. Belang hebbenden worden dus gewaarschuwd geen boorzuur in hun boter te mengen. Evenzoo is vermenging van boter met marvarine, ook zelfs wanneer deze op de verpakking vermeld wordt, in Frankrijk verboden. Geen zendingen van zulk meng sel kunnen dus in Fiankryk worden toe gelaten. Een aanvankelijk resultaat hebben de heeren v. d. Zande en Mesdag reeds da delijk verkiegen, doordat zy den beambte der douane te Rijssel, die met het voor looping boteronderzoek belast is, hebben kunnen overtuigen, dat in Nederland, doordat in het najaar de melkkoeien nog zeer laat in de weide blijven, bet percen tage vluchtige vetzuren in de boter, veel sterker daalt, dan gewoonlijk wordt aan genomen, zoodat Nederlandscho boter, tot nog toe in Frankrijk als verdacht be schouwd, voor 't vei volg, naar men ver wacht, terstond zal toegelaten worden. Tel. - In een adres aan H. M. de koningin geeft het Dagelijks Bestuur van het Ned. Landbouwcomité te kannen, dat in het binnenland vao het rundvee, voor de slacht bank bestemd, 10 pet. aan accijns moet worden betaald en derhalve ook van huid, vet, horens, haar, beenderen en knoken, terwijl de invoer van deze artikelen uit het buitenland geheel vrij is, dat hierin ongetwijfeld een groote onbillijkheid ligt, daar de buitenlander-impoiteur hierdoor stelling met den helderen hemel vormde een rustig mensch in een stil landschap. En hij zag, hoe zy in de groene boot ging en toen vroolyk over de baren voer. En hy zag Loustalot beleefd groeten en daarna de hand voor oogan houden en haar nakijken in de pracht van den zon- nigen dageraad en hoe hij toen langs den stroom slenterde; eveneens als een rus tig mensch in een stil landschap. Anders was langs het water niemand te zien. De wilgen weiden slechts nu en dan bewogen door een vlucht zwerfvogels die voor een oogenblik op te twijgen neer streken, om te «bespreken" het waarheen en wanneer Nog op denzelfden avond wa9 er veel leven in het anders zoo rustige Maison- Laffitte. Een paar knapen die op eene een zame mee wilgen bedekte plaats van den oever ongeveer een half uur stroomaf waarts van Maison Laffitte, «stokken" snijden wilden vonden in de slingerplan ten der stroominginsnijding een vrouwen- lyk gewikkeld. Het verwarde zeegras had zich om den hals en de arm6n der doode vrouw geslingerd. Zij droeg een blauw kleed Geld vond men niet by haar. Veel, veel verder stroomafwaarts had een schippei een omgeslagen boot gezien die door de golven gedragen werd. «En zij was toch zoo in het roeien" zeide Loustalot later dikwijls, terwyl hy het hoofd schudde. «Maar eene vrouw ver trouwt zich nooit zoo veel als een man." bevoordeeld wordt boven den Nedei lander, zonder dat daarvoor eenige aanleiding be staat. Redenen waarom het bestuur ver zoekt dat bij de a.s. herziening van het tarief van invoerrechten deze ock zal toe gepast worden op den invoer van de boven genoemde producten zoodanig dat daardoor elijkstelling worde verkregen voor het binnen- en buitenland. - Te Utrecht is gehouden de vijfde internationale tentoonstelling van pluim gedierte. Er waren daarop pracbt-exemplaren van duiven ingezonden. Voor die atdeelmg waren uitgeloofd door de Middelburgsche heeren P. Polvliet een kunstvoorwerp voor den Iraaisten Eng. klopper, doffer of duif, toegekend aan den heer O. J. de Haart Nzo., en een zilv. med. of 5, door den heer Casper A. Hackenberg voor den fraaisten Eng. krap per, roodbont, doffer of duif, toegekend aan den heer H. J. var? Lachterop. - Invoer van varkens ïn Frankrijk. De St.-Ct. van Vrijdag bevatte de mededeeling van den minister van Bicnenlandsche Zaken, dat in de laatsten weken enkele, van Rotterdam afkomstige bezend'mgen geslachte varkens, in Frankryk ten invoer aangeboden, daar zijn geweigerd wegens het ontbreken van de koppen. Het Journal des Halles te Parijs zegt, dat die onverwachte weigering het gevolg zou zijn van een ministerieel bevel, 2 September jl. aan den gezondheidsdienst gegeven Het noemt de opportuniteit van die voorschriften zeer betwistoaar, en zegt dat men zich terecht er over kan ver wonderen, dat hetgeen tot heden voldoende was om over de gezondheid der dieven, die aan de grens aangeboden worden, te oor deelen, eensklaps opgehouden heeft voldoende te zijn. Maar misschien - zegt het blad berusten die overmatige voorzorgen tegen het vreemde vleesch op gronden die aan bet publiek ontsnappen misschien vloeien zij voort uit tot nog toe onbekende ont dekkingen, die in den laatsten tijd door de veeartsenijkundigen gedaan zijn. In dat geval hadden ten minste die gronden moeten worden aangegeven en die maat regelen publiek gemaakt. Het geheim, over die voorschriften bewaard, is, zoo mogelijk, nog verrassender den die voorschriften zelf. Niemand is er, zoover wij weten, mede in kennis gestald, en de toepassing pi van heeft een algemeene verbazing V6root zaakt. Waarom die geheimzinnigheid? vraagt het blad verder. Hoe komt het, dat, ter wijl de halles een zeer belangrijk centrum van invoer zijn, de voornaamste vertegen- wooidigers van de vleeschmarkt, bv. de voorzitters der syndicaie kamers geen bericht er van hebben gekregen Dezen zouden op hun beurt hunne expediteurs hebben kunnen waarschuwen, die dan hun voorzorgen hadden kunnen nemen tegen een voor hen zoo nadeelige weigering. De Parijscha handel, die reeds zoo be- Hy was zoo pbilosophiscb, de goede Lou stalot. Malapot werd door den dood der «dame uit de villa" half waanzinnig. Zoo waan zinnig dat hy naar het gerecht liep en zich voor het gerecht van eene oude, ver geten misdaad beschuldigde. Op de brandend heete werkplaatsen van Nieuw-Caledonië, waar de grootste van Frar.krijks misdadigers hunne misdaden boeten en waar zelden een glimlach ge zien wordt, waar zelden een vroolijke blik schittert daai bevindt zich een boef op wien3 lippen een zegevierend.) glimlach is, en wiens oogen van tevre ienheid stralen. Het is Simonnet als gij de zweep ziet boven den verwijfden slagenden raoedeloozen, luien, terneergeslagen door al zijne kamerad ?n bespotten en verachten kaal geschoren en bruingeworden mede boef, die eens markies de Ribas heette. E I X D E. proefd is door de gevolgen van het amen dement van den heer De Villebois-Mareuil op de wet op de invoerrechten, zal maar ai te zeer lijden onder de nieuwe belem meringen op den invoer van vleesch van buiten. Wil men ten einde toe de buiten- landschen expediteur ontmoedigeu, door hem tot oveimaat van ramp, het verlies van zyn koopwaar op te leggen Zulke ernstige maatregelen eischen, meent het blad, de ruimste publiciteit. Aan beide zijden der grens moet de handel vooraf tegen de gevolgen er van op zijn hoede kunnen zijn. Het is niet voldoende ze te vernemen uit den mond der com miezen, op het oogenblik dat bet te laat is om er voorziening tegen te treffen. Die volgehouden geheimzinnigheid is te min der gerechtvaardigd, waar de minister van landbouw zelfs niet geantwoord heeft op de vraag, die hem door ons blad gedaan is, naar den woordelijken inhoud van de door hem gegeven instructies. AXEL, den 20 December IS98. Zaterdag werd alhier door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur aanbesteed de leve ring van het benoodigde brood gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1899. Ingeschreven werd door J. F. Scheele voor f 9:48 J. C. Verbruggen voor 9.40 M. Markusse voor 9.25; A. J. Baden voor 8,94 en W. M. Visscher voor 8,50 allen per 100 K.g. Alle inscbryvers wonen te Axel. Door de Ned. Herv. gemeente te Hoek is toezegging van beroep gedaan aan den heer A. F. C. Pont predikant by die gemeente te Nisse. Zaterdagavond liep te Ter Neuzen een persoon, die uit een bierbuis aan den Schur.tershofweg* kwam, in plaats van over de brug, zooals zijn doel was, van den steilen waterkant in het kanaal. Eene vrouw hoorde een plons, zag den man niet meer, riep een in de nabjjbeid zijnden buurman en snelde naar het kanaal. Beproefd werd of meo den dren keling ook door middel van een omslag en de schort der vrouw uit het water kon halen, maar hij bleek niet in staat zich daaraan vast te houden. Inmiddels kwam de omnibus aangereden en met ge bruikmaking van de ladder die zich steeds op dit vervoermiddel bevindt, kon de man uit de diepte opstygen. Zoodra hij den vasten wal onder de voeten had, maakte hij zich echter uit de voeten zonder ook maar iets te zeggen tol hen, die zich zoo beijverd hadden om hem het leven te redden. Te Overslag is zonder stemming tot lid van den gemeenteraad (vacature ont staan door het vertrek van den heer Staal) gekozen de heer A. de Coninck. Tel. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 20 December 1898. D. D., 18 j-, schippersknecht te Westdorpe tbans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot één jaar gevang, met inminderingbrenging der doorgebrachte hecht. Te Vlissingen viel Maandag morgen ren heer uit Middelburg, die zich byzonder haastte om de tram nog te halen, toen hjj over de Tonnebrug was, plotseling dood neer. De ontboden aris constateerde hardver iamming. Het lijk werd per brancard naar het gasthuis gebracht om verder naar Middelburg te worden vervoerd. Het ziekenhuis te Rotterdam is zóó vol, dat eenigen dir minst ernstige zieken moesten worden overgebracht naar de ba rakken voor besniettelyke zieken. In de zelfde plaats brak Zaterdag avond om hall elf brand uit in een perceel, Bleitwijkstraat, waarin gevestigd was een

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2