No. 1284. W oensdag 21 December '1898. 14® Jaarg. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. DE WÜRGERSJAN PARIJS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor B e l o 1 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar Dlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De rechter van instructie Bertulus heeft aan de woning van majoor Esterhazy te Parijs een dagvaarding doen nederleggen, om voor hem te verschijnen in zake de klacht van Christiaan Esterhazy wegens verduistering van gelden. Indien binnen een kort tijdsverloop Esterhazy niet op deze dagvaarding ant woordt, zal tegen hem een bevel tot in hechtenisneming worden uitgevaardigd. Tegen den tijd dat het zoover is en de uitlevering kan worden gevraagd, zal de vogel natuurlijk wel gevlogen zijn. Esterhazy zelf zeide echter dat hij zich over die zaak niet druk maakt. Bij de jongste interpellatie van Pascal Grousset zinspeelde deze op een incident, onder het bestuur van Dupuy in '94 voor gevallen en waarvoor deze moeilijk de verantwoordelijkheid zou kunnen dragen. Daarbij bleek, dat Dupuy aan een halve aanwijzing het incident herkende en de verantwoordelijkheid wel op zich nam. Thans heeft de Agence nationale nadere inlichtingen van Grousset. Het geldt hier een in November 1894 door Lemer cier Picard vervaardigden brief van keizer Wilhelm, welke in het laatst van Novem - her '94 door Hanotaux werd gekocht en aan Dupuy en Mercier vertoond Zij ge loofden aan de echtheid van den brief, maar graaf Munster kwam tegen deze opvatting protesteeren en toonde aan dat de brief valsch was. Daarop werd beslo ten het stuk uit het dossier te lichten en het aan te merken als niet bestaand. Generaal Boisdeffre had echter een photographie ervan behouden en deze (Slot.) De herziening van het proces Blanchard werf door de onvermoeide, energieke be moeiingen van Hendrik van Mediant ver haast, en nog voor het einde van hetzelfde jaar er mede begonnen. Blanchard werd van den moord op kapitein Guérin vrij gesproken. En daai zich in den loop der processen een tuinier uit Maison-Laffitte bij het gerecht aanga! die zich beschul digde de inbraak gepleegd te hebben, waar door Blanchard eens tot gevangenisstraf veroordeeld was, was de rechtvaardiging en rehabillitatie van den ongelukkige vol komen. Om den armen man de schaduw der droevige herinneringen aan 't vroegere lijden zooveel mogelijk te verlichten, nam Hendrik van Meillant hem en zijne vrouw Sophia naar de Koloniën mede waar spoedig daarna den bruiloft van den jongen Kreool met zijne lieve nicht gevierd werd. Natuur lek met bijstand van Zoë Lacassade die onophoudelijk den hemel prees heelhuids uit Europa uit dit-„land vol wurgers," ge komen te zijn. En de lange Florine heeft dienst gedaan tegenover den krijgs raad, tegenover de opvolgende ministers van oorlog en tegenover de openbare meening. Van het gebeurde bestaat een proces verbaal aan het departement van buiten landsche zaken. Giousset spot met het gevaar voor internationale verwikkelingen. Er is gevaar, maar alleen voor de ver- valschers en voor hen die zich beet lieten nemen. De Cloche en de Réforme spreken over een ander officier van het 2e bureau, die reeds tijdens het Dreyfus proces met half afgesneden hals is gevonden volgens het eerste blad was de man dood, volgens het laatste weer hersteld. Picquart moet nu toch hebben besloten, een verzoek om invrijheidstelling te on derteekenen. Aan een deputatie van kamerleden gaf De Freycinet te kennen dat niet hij, maar de krijgsraad heeft te beslissen. Er zijn weer nieuwe artikelen versche nen met bewijzen, dat de generaals, die in het proces Zola over militaire zaken werden gehoord, getoond hebben daarbij in het geheel nrt op de hoogte te zijn. Niet alleen dat dit ernstig is, omdat het de belangrijke vraag gold of zekere, in het bordereau genoemde stukken ge heim waren of niet, maar er biijkt uit dat de generaals niet de noodige kennis hebben van wat in hun vak omgaat, en tot hun dienst behoort. Een Fransche dagae, dochter van een officier, nam het initiatief voor een in schrijving om de proceskosten van de weduwe Henry te dekkener is reeds 11,100 francs bijeen. Wat een pleizier, HOOFDSTUK XCI. De firma. Lorenz Co. wordt ontbonden. In hare kleine, gehuurde ville aan den rand van het woud van Maison-Laffitte had de lange Florine het begin van het proces in diepe ingetogenheid in 't oog Zoodra Siraonnet verscheen en het lot van zijn medeplichtige beliste, begreep Florine, dat al hare droomen over de toe komst, voor zoover, zjj op Lorenz betrek king hadden, teniet gedaan waren. De firma was ontbonden voor altjjd en de mar- kiezinkroon verdween als een fata mor gana (luchtspiegeling) op het oogenblik, waarin zij bijna bare hand en naar uitge strekt had. De ontvluchte misdadiger ontroofde haar door zijne verschjjning voor het gerecht in eens eeue rijke bron van inkomsten een titel en zjjn eigen persoon. En wat bleef er over Een zuivere winst van 60.000 francs en haar tuinier, die haar echtgenoot was. De lange Florine had zich echter te lang met kuiperijen bemoeid, om nu de wer kelijkheid te verdragen, en zij had te veel met de fijne wereld geleefd, om in haar eigen man genoegen te kucnen vinden. Zij besloot dus »de wereld in te gaan," en overlegde nog slechts waarheen, wan neer en hoe In den tusschentijd verheugde zij zich wegens hareD rijkdom. om iemand, die overtuigd is van de vervaardiging van drie valsche stukken en van het afleggen van 8 valsche eeden in 15 minuten, nog te helpen schoon- wasschen van de beschuldiging een ver rader te zijn. De Köln. Z bevat een tweede artikel over de toenadering tot Frankrijk. Het blad toont uit de verschillende interviews aan, dat Erankrijk op dit punt zeer ver deeld is, zoodat het denkbeeld een utopie is. Niet onaardig teekent de Petit Bleu hierbij aan, dat het al veel is dat de openbare meening verdeeld is. Voor een paar jaar zou zij eenstemmig tegen zijn Een streek, die veel voordeel heeft van vreemdelingenbezoek, in voortdurende onrust te brengen, is natuurlijk het domste wat men kan doen. De Algiersbhe joden vervolgers hebben daardoor al aardig wat schade toegebracht aan de welvaart van hun land. Sedert een paar dagen heeft men daar bovendien nog te worstelen met een werkstaking van bakkers, die op rumoerige wijze door de straten trok ken. De vrees voor een uitbreiding schijnt geweken. Volgens Italiaansche bladen heeft de Fashodakwestie nog een ander gevolg voor Engeland en wel dat zijn aanzien bij Menelik is gestegen ten koste van dat van Frankrijk. Men hoort weer, dat Menelia met 80,000 man oprukt, maar vooreerst nog steeds niet waarheen. Te Rome boezemt dat ongerustheid in, hoe wel de regeering nooit anders dan goede berichten krijgt. Canevaro heeft, in antwoord op een interpellatie verklaard dat de betrekkin- Zij telde hare schatten ir. 't verborgen om voor haren echtgenoot de winst ge heim te houden. Het bootjevaren op den stroom was de eenige uitspanning van haar oponthoud op het land, waarbjj zjj zich met voorliefde van de nette, groene boot bediende, die Loustalot, de kameraad van haren »tuinier" zich voor zijne spaarpen ningen aangeschafd had. Ook de goede Loustalot beminde vooral beweging en verandering en was, in plaats van tuinier roeier eener boot geworden. Op zekeren avond liet de lange Florine den roeier weten, dat zij op den volgen den lag een zeer lang uitstapje met zijne boot wilde maken en, zooals gewoonlijk, alleen. Zij had in hot roeien eene vrjj groote bekwaamheid verkregen en hield er van, alleen en ongestoord, op het water te vaien. Het was een vermaak. Ditmaal wilde zq bljjkbaar haar uitstapje ver uitstrekken want zq liet Loustalot zeggen, dat bjj nog op denzelfden avond in hare villa moest komen zij wou met hem spreken over een pleiziertochtje op den volgenden mor gen. Loustalot, die deze bootschap eerst des avonds, toen hij van eene vaart tehuis kwam, gewaar werd, haastte zich er ge volg aan te geven. De „dame uit de villa" was immers zjjn beste klant en daarbij zijne milde en leer zame leerling in het roeien. Bovendien was zij ook ue meesteres" van zijne ka meraad Malapat. gen tot Menelik best zijn dat deze bereid is de kwestie van de grenzen op breede wijze te behandelen en Italië wil laten wat het heeft, onder de eenige voorwaarde dat, als het eens het hooge plateau opgaf, dit aan Menelik zou komen. De Yoss. Z. betoogt, dat de in Slees- wijk gevolgde uitzettingspolitiek de vruch ten van een jarenlang streven naar ver zoening vernietigt. Het blad raadt de regeering aan, maar eens het oordeel te vragen van de 7u Duitsche predikanten, die in de Deensche gemeenten arbeiden de wereld zou dan verbaasd staan over wat zij hooren zou. De Zwitsersche Bondsraad heeft zich Donderdag een nieuwen president gekozen en wel Muller, het tegenwoordig hoofd van het militair departement, en vice- president van den Bondsraad. Als zoo danig wordt hij opgevolgd door Hauser, den chef der finantiën. Muller en Hauser behooren beiden tot de radicale partij. Yan de bepalingen van het vredesver drag zijn, na den reeds bekenden afstand van gebied, de belangrijkste dat Spaansche onderdanen hun nationaliteit kunnen be houden, dat werken van letteren en kunst en wetenschap gedurende 10 jaar vrij mogen worden ingevoerd, dat gedurende denzelfden termijn Spaansche schepen en goederen op denzelfden voet zullen worden behandeld als Amerikaansche. Een eventueele zelfstandige regeering van Cuba zal deze verplichtingen hebben over te nemen. Yolgens een te Beigrado ontvangen bericht roofden Arnauten uit Djakova drie Christelijke meisjes uit het dorp Istok in Oud-Servië. Als losgeld verlang- Loustalot kwam bij hel donker worden voor de villa aan. Malapat was uitgegaan en zoo nadei de Loustalot dan het huis, om zich zelve aan te melden. De jalouzieën der onderste verdieping waren gesloten men werd er echter licht door gewaar. De dame" was in ieder ge val in de kamer. Uit aangeboren nieuws gierigheid beproefde hij door de spleten der jalouzieën te kijken. Ja, daar was zij. Zij zat bij eene tafel het helder licht van eene lamp viel op haar. Wat deed zij zoo oplettend Telde zij geld Ja, zij telde geld, banknoten die voor haar uitgestrekt lagen. Loustalot schepte vermaak in het medetellen. Hij was een kinderachtig mensen. Het wareD bankbiljetten van 1000 francs. Hij had zulke goede oogen De »dame uit de villa" deelde, toon zij met bet tellen gereed was, de banknoten ir, twee deelen, stak ze in twee dunne leeren tasschen, nam het naast haar liggen de corsetlijf van haar sierlijk blauw kleed dat hij zeer goed kende, kreeg naald en garen van de tafel en begon de beide tasschen in dit corsetlijf te naaien. Loustalot wist nu genoeg, en verwij derde zich vooreerst van het huis. Hij was zoo bescheiden. Bij de tuindeur schel de hij, ofschoon zij open was, en in de avondschemering liep üij opnieuw zeer hoorbaar naar de villa. De dame ontving hem in het voorpor taal en besprak met hem het grootere uit;-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1