jpbouw voor een groot deel in brand zoodat de brandweer een zware taak had. Onmiddeljjk rukten de beide stoomspuiten uit de residentie aan, later gevolgd door de Scheveningsche stoomspuit. Maar deze machtsontwikkeling was niet voldoende om den brand te blusschen. Een gioot deel der fabriek is geheel vernield en niet dan met groote moeite werden de bakkerij en de aangrenzende woningen behouden. De hitte door den brand ontwikkeld, was zoo groot, dat de muren wrak begonnen te slaan De brandweer besloot daarom de meest gevaarlijk staande gedeelten om te halen. De bedoeling daardoor ongelukken te voorkomen, is echter niet verwezenlijkt want juist dit werk is der brandweer nood lottig geworden. Een instortende muur trof eer. der brand wachts, die zwaar gekwetst naar h zieken buis werd gebracht. Maar toen de brandweer Dadat het gevaar geweken was verder door drong werd des avonds te half acht onder het puin van dak en muur een tweede zwaar gekwetste brandwacht gevonden. Den geheelen avond en nacht werd het ruimingswerk voortgezet en daarbij bleek dat er nog meer slachtoffers waren. Een Maandag ontvangen telegram geeft althans de bovengenoemde cijfers De fabriek staat natuurlijk stil. Maar rerschillenne particuliere bakkers boden aan de depothouders van brood te voorzien, en daardoor te voorkomen dat dezen Maandag buiten verdiensten zouden zijn. De schade aan gebouwen, machinerieën en voorraad is zeer groot, maar nog niet te bepalen. Alles was op de Amsterdarasche beurs verzekerd. Een zeer talrjjk publiek was natuurlijk tegenwoordig bij dezen brand den eersten ernstigen welke sedert de vernieling van het Kurhaus in de residentie plaats had. H. M. de Koningin liet door een ordon nanceofficier inlichtingen over de^ramp in winnen. Evert O. de bewoner van de Hoede- makersstraat, verdacht van de aanrandingen op de twee meisjes aan de Nicolaas Wit- senkade te Arasterdam, is op vrije voeten gesteld. De schade, door deD brand aan de kon. stjjfselfabriek der heeren Heumann 6z Cie te Roosendaal toegebracht, bedraagt ruim 150,000. Aldaar trok Woensdag avond een rei ziger uit Brussel door zijn vreemde manie ren de aandacht der beambten, die hem lieten fouilleeren. Eene groote party dia manten, gouden en zilveren sieraden kwa men toen uit zijne zakken te voorschjin, welke alle benaderd werden. Behalve de boete, zal hjj bovendien nog tienmaal de inkomende rechten moeten betalen, alvorens iets terug te ontvangen. Een treurig vooruitzicht. Onlangs moest te Enschedé een elfjarige jongen wegens dronkenschap van een der scholen rerwyderd worden. Nu heeft hij zich aan zakkenrollen schuldig gemaakt. Een koop man ontstal hjj n.l. een porteraonnaie met 3; toen hjj gevonden werd waren al 70 cent versnoept. Te Beets werd eene weduwe, die '8 nachts haar kachel had laten doorbran den en den sleutel nagenoeg dicht gedaan, dood in haar bed gevonden. Naar men meldr, zou uit een nader door de justitie ingesteld onderzoek zijn ge bleken, dat de oorzaak van den brand aan de Heerengracht te Amsterdam, waarbij drie menschen het leven hebben verloren, hoogst waarschijnlijk moet worden gezocht in eene slechte constructie van den oven van den bakker op den hoek. Die oven was een eind onder den vloer van den kapper uitgebouwd. Verder is gebleken, dai in het huis van den kapper een voldoende brandgang was. Maar om deze te bereiken moest men een ladder tje gebruiken, en dat was om plaats te winnen, opgehaald. Toen men het noodig had wist men in de verwarring het touw niet te vinden om het weer neer te laten. Dat er met brandgangen vreemd wordt om gesprongen is bekend. Zoo bleek nog on langs dat iemand uit vrees voor dieven een zware kast voor de nooddeur had ge plaatst Toen Vrijdagavond een beambte van de posteryen aan het Centraal station te Amsterdam bezig was met de post opzijn wagen te laden werd onverwachts de trein opgetrokken waardoor hij een hevigen slag van de postdeur tegen zijn borst kreeg Hij trachtte d» post nog over te brengen doch zakte op het perron in elkaarde man werd direct naar het gasthuis vervoerd. Niet gelukt. Bij den landbouwer R, aan den IJweg te Haarlemmermeer, ver voegde zich dezer dagen een als heer gekleed persoon, die hem mededeelde dat op een Oostenrjjksch lot, gekocht door tus schenkomst van zekeren commissionair in effecten, te Amsterdam een hoofdprijs was gevallen, welk stuk vermoedelijk in bezit was van den landbouwer. Deze laat den vreemdeling het nummer zien en ja wel, hij was de gelukkige bezitterindien hij nu maar 150 betaalde dan was de zaak- in orde en zou de prijs na enkele dagen worden thuisgebracht. Onze boer vertrouwde de zaak niet waarop werd overeengekomen, dat bij op het kantoor" te Amsterdam zou komen. Op den bepaalden dag werd hij van het station gehaald en op huD (zoogenaamd) kantoor werd hem de eisch herhaald terwyl uit verschillende stukken bleek dat op dat nummer werkelijk de prijs was gevallen. De buitenman liet zich echter niet pakken verliet de heeren" en informeerde bij een bekend adres naar zjjn geluk waar hem alras bleek, dat hij met een paar oplichters te doen heeft gehad. Te Rotterdam stonden drie oranje klanten uit Waddingeveen terecht, omdat zij aldaar bij een schoenmaker, die bij de huldigingsfeesten de vlag niet had uitgesto ken, de deur hadden ingedrukt en in huis een rondedans hadden uitgevoerd. De officier van justiiie achtte een ernstige les zeer nuttig om hun in het geheugen te prenten, dat oranjeliefde niet mocht leiden tot het doen van overlast bij anderen, daar men hier in een vrij land woonthij eischte daarom voor iedei 6 maanden gevangenisstraf. Eén der beklaagden, die oranje op de borst droeg, verklaarde zich volstrekt niet ingenomen met een derge lijke belooning voor hunne koningsgezind heid. Onwelkom bezoek. De knecht van een landbouwer te Wons (Wonseradeel) was bezig een paard uit te spaunen. Terwyl hij daarop een der schuifdeuren zou openen, raakte deze bet. paard aan, dat verschrikt achteruitliep. Toen nu ook de dissel het paard op de hielen sloeg, schrikte dit nog heviger en ging op hol. Voor de deur eener woonkamer kwam het te struikelen. Met den kop stiet het daarbij de deur openkwam weer op de been en sprong het kamertje binnen. Het kon zich echter in dit vertrek met glad ge verfden vloer niet staande houden, kwam te vallen en sloeg nu alles tafel kastje en bedschutting kort en klein. Op het helsch lawaai komt de vrouw des huizes toeschieten. Hoe schrikte ze, toen ze daar het angstig» dier woest om zich heen zag slaan. Óp hare jammerkreten schoten eenige mannen toe, aan wie het spoedig gelukte het dier te verwijderen. Ook hier was er bij het ongeluk een geluk. Geen kinderen toch waten over den vloer een kind lag in hetzelfde vertrek te bed en kwam er ongedeerd af. 't Had treurig kunnen afloopen. Toen Vrydagavond te Rotterdam een der directeuren van de Wissel en Effecten bank, de heer P. Bredius, op het bedienden kantoor kwam, zag hjj op een plat nabij een der vensters, welke licht verschaffen op dit kantoor, een man zitten, die door de aanwezige bedienden niet opgemerkt was geworden, hoewel hij in hunne onmid delljjke nabijheid zat te loeren. Terstond werd hem door den directeur gevraagd wat hij daar deed en bleek hij Duitsch te spreken. Tot groote verbazing der aanwezigen nam de ongenood6 gast een gevaarlijken sprong door het geopende ïaam in het kantoor, en voor dat men tot bezinning was gekomen, was hij langs de trappen op straat verdwenen. Vermoedelijk was de man in den loop van den avond het gebouw ingegaan met het oogmerk zich te laten insluiten. (N. v. d. D.) Te Rotterdam heeft men tegenwoor dig veel last van kwajongens van 12 tot 16 jaar, die laden lichten en allerlei dief stallen plegen, 's Nachts slapen ze in de coupés eerste klasse aan het station of in kleine logementjes. Op een politiebureau in die stad kreeg een oud vrouwtje bij het verhoor het zoodanig op de zenuwen, dat zij plot seling ineenzakte. De onmiddellijk ontbo deD geneesheer constateerde hartverlam ming. Het lijk werd naar de woning dei- overledene gebracht. Te Leiden stierf een vrouw tenge volge van drankmisbruik, aan eeD beroerte Sedert e6nige dagen hebben te Brus sel op straat moedwillige verwondingen plaats welke doen denken aan de Amster- damsche aanslagen. Maar daar gebruikt de dader een mes, terwyl hjj niet, als in onze hoofdstad, alleen jonge meisjes tot slachtoffer kiest. Eerst verwondde hjj een oude dienstbode, toen een werkman, en nu weer een gehuwde vrouw. Evenals inder tijd te Londen en nu te Amsterdam zoekt de politie te vergeefs. Zonderling genoeg komt ook uit Ches terfield (Engeland) bericht van drie aan randingen van vrouwen vau nagenoeg ge- ljjken aard als die te Amsterdam. Een vrouw en twee jonge meisjes zijn daar kort Da elkander door een man van omstreeks 30 jaren met een scherp voor werp in de djj gestoken. Zjj werden even als de laatst gestoken meisjes te Amsterdam niet ernstig gewond. Overblijfselen van een ramp. Vrijdag heeft te Parijs de verkoop plaats gehad van de voorwerpen gevonden in de puin- hoopen van den liefdadigheid-bazaar, in de rue Jean Goujon na den brand en welker eigenaars onbekend zijn gebleven. Er waren een paar honderd menschen bjj tegenwoordig, meest kooplieden. Een prachtige biillant bracht 925 fr. op. Een aantal kostbare dameshorloges, voor 't meerendeel echter zeer beschadigd, brach ten van 20 tot 335 fr. op. Twee haar naalden van goud brachten 40 francs op. Een hoopje halfgesmolten goud- en zilver geld, waarde aan gewicht 173 fr., bracht 319 fr. op. Men gelooft, dat de geheele verkoop een paar duizend francs zal op brengen. Het allerlaatste zal verkocht worden een amalgama, uit goud, zilver en juweelen bestaande, waaraan nog eenige stukjes verkoold been zyn bevestigd. De opbiengst zal 30 jaar ter beschik king worden gehouden van hen, die het eigendomsrecht op de verkochte vooiwer pen alsnog zullen kunnen bewijzen. Daarna vervalt het geld aan den Staat. Te Parjjs werd voor ongeveer zes weken op straat een zwaar gekwetst man gevonden, die, naar duidelijk bleek, erg was geslagen, en des nachts aan de gevol gen overleed. De eerste onderzoekingen brachten niets aan het licht, maar spoedig bleek, dat een vrouw ronduit haar man beschuldigde den moord te hebben gepleegd. Hij toch had, naar zij zeide, met de vrouw van het slachtoffer in betrekking gestaan en toen hjj door den man betrapt werd, deze vermoord. De politie deed de vrouw ontbieden Maar hoewel deze haar bewe ringen handhaafde, meende de commissaris dat de vrouw, door ij verzucht gedreven, maar wat vertelde. Een paar dagen geleden vernam de vrouw dat haar man met de weduwe van den vermoorde naar een restaurant was gegaan. Gewapend met het wapen, waarmede haar man den moord zou hebben gepleegd, een grooten stok met ijzer beslagen, ging zij de minnenden opzoeken, toen dezen met nog een derde dineerden. De weduwe werd toen zoo toegetakeld dat haar toestand hopeloos schijnt. De furie is daarop ge vangen genomen. Maar nu heeft de justitie aanleiding gevonden te onderzooken, wat waar is van het beweren, dat haar man de echtgenoot van zyn liefje doodde. Te Brisbane overleed zekere James Tysen, die indertijd als slagersjongen be gon en 30 jaar later de regeering van Queensland een half miljoen pond t*r leen kon aanbieden tot herstel van het finan- tieel evenwicht. Eenige jaren later redde hij de kolonie van een groote crisis, door voor ettelijke miljoenen papier op te nemen. Maar de rykdommen van dezen man halen het nog niet bij die van den Ame rikaan Rochefeller, die 2 miljard lijk is. Een geval waarin Dickens door de werkelykheid wordt bevestigd, is onlangs in Engeland voorgekomen. Een gewezen hoofd van het werkhuis te Ely is nu zelf als landlooper opgenomen in het gesticht, dat hij vroeger bestuurde. Zoo iets kwam tot dusverre nog niet voor bij het Armbe stuur. Maar Dickens heeft het voorzieu in zijn Olivier Twist en Mr. Bumble zulk een lot beschoren. Kanibalisme op de Salomonseilanden. De Duitsche kapitem Kohlson van den schoener »Sea Ghost,* die voor eigen rekening handel drjjft, vertrok onlangs van Queens land naar den Bismarckarchipel om een lading kopra (gedroogd vruchtvleesch van den klapperboom) in te nemen, hoewel hjj herhaaldelijk voor de inboorlingen, die zich verstokte kannibalen toonen, gewaarschuwd was. Het was middernacht toen hij daar aankwam en zoo moest hij den volgenden morgen afwachten om een geschikte anker plaats te kunnen vinden. Daar het mistig weer was, klom de' kapitein zelf in het want, terwyl de oudste maat bjj den boeg en een ander bij het roer plaats nam. De overige schepelingen waren inboorlingen van den Bismarckarchipel. Plotseling kwa men eenige booten met eilandbewoners in 't gezicht, die alle langszij gingen liggen, terwjjl de gekleurde bemauniug weldra op Het dek verscheen. Aanvankelijk was het alsof de eilandbewoners handelen wilden doch nauweljjks haddeu eenige matrozen zich verwyderd om het verlangde uit het ruina te halen, of de anderen werden door de wilden aangevallen en haddeu een strjjd op leven en dood. Door speerworpen ge troffen wist de kapitein, die nog steeds in het want zal, toch naar beneden te klim men, een bijl te grijpen en twee der aan vallers neder te vellen. Doch dit baatte hem niet veel. In minder dan geen tjjd waren de blanken onder de opvarenden allen gedood en de anderen gekneveld en ic de kano's geworpen, waarin ze naar land werden gebracht. Hier begon een waar kannibalenfeest, waarbjj de gevangenen moesten toezien, dat hun blanke makkers aan een groot vuur werden geroosterd en daarna opgegeten. Gelukkig evenwel voor hen, schenen de wilden te bedenken, dat er in het schip nog wel het een en ander te vinden zou zjjn, wat van hun gading was, althans ze roeiden er heen, en kwamen met een vat jenever terug, waaraan ze zich zóó te goed dedeD dat ze allen weldra stomdronken waren. Van die gelegenheid maakten de gevangenen gebruik om zich van hun boeien te ontdoen en in de kano's het mime sop te kiezen. Na twee dagen te hebben rond gezworven, werden ze eindelijk opgepikt door een koopvaardjjschip, dat hen naar Queensland bracht. By de Chiueesche rechtbanken zyn nog allerlei folteringen geoorloofd. Het zachtste middel om aangeklaagden tot bekentenis te brengen is het geeselen mat roeden op deD rug tusschen de schouders. Komt de aangek'aagde dan nog niet tot bekentenis, dan worden zjjne kakebeenen mee een lederen instrument zoodanig ge pjjnigd, dat de tanden los gaan en de wan gen opzwellen, waardoor de ongelukkige niet meer kauwen kan. Zelfs in de civiele rechtspraak worden dergeljjke folteringen ten uitvoer gebracht en daarbij zjjn de rechters omkoopbaar, zoodat wie het geld heett ook het recht aan zjjne zjjde] heeft. Kleine diefstallen worden met stokslagen gestraft. De draag bare schandpaal is een zwaar houten blok, dat om den hals wordt gesloten en db veroordeelde moet zoo'n kraag, twee a drie weken onafgebroken om den hals dragen, zoodat hij zich niet te slapen kan leggen.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3