llecktszaken. Gemengd Nieuws. in Nederland België binnenkomen, en dit is nog zoo. De tegenwoordige toestand de hoer Ferf heeft er reeds op gewezen is niet die, welke men blijkens de eerste inlich tingen verwachtte. De voorwaarden, welke in den beginne door België zijn gesteld, waren ik meen bet zeker te weten veel milder dan die welke tegenwoordig worden toegepast. Aan dien toestand kleven nog andere bezwaren. Op dit oogenblik wordt ons vee onder quarantaine gehouden Het ge zonde vee wordt in België voor do con sumtie gebruikt, maar het zieke vee wordt teruggebracht. Het gevolg hiervan is, dat wij het ge zonde vee verliezen en een zieken en besmetten veestapel, op enkele gezonde exemplaren na, zullen overhouden. Nu zou ik aan den minister of nog liever aan de regeering willen vragön het volgendeInvoer van vee uit België in Nederland is verboden. Wat gebeurt er nu met het vee, dat in België in de qua rantaine wordt bevonden ziek te zijn en toch naar Nederland wordt teruggebracht Het verbod van invoer van vee uit België in ons land ondei scheidt niet. Zijn hier tegen geene maatregelen te nemen Wanneer ik dus in het algemeen mij meen te mogen voegen bij hen die meenen, dat, men voor het nemen van représaille maatregelen voorzichtig moet zijn, dan moet ik toch zeggen, dat représaille maat- ïegelen op bet terrein zeil in de eerste plaats zouden moeten genomen worden. Ik doel op de regeling van de weder- zijdsche grensbeweiding, eene zaak die in deze Kamer meermalen is ter sprake ge komen. Ik heb met groote verwondering gezien en mij reeds meermalen krachtig gekant tegen het systeem, dat door de autori teiten in Zeeland in deze wordt toegepast. Er zijn voor het weiden van vee van Belgisc'ie veehouders verloven uitgereikt geheel tegen het verlangen en het advies van de burgemeesteis der Nederlandsche grensgemeenten in. Dat de bezwaren daaitegen niet denk beeldig zijn, mag men daaruit afleiden, dat de dagelijksohe beweidiDg bet vee iederen dag in België en weer in Nederland terugbrengt. Nu is het sanitair toezicht van de Bel gische veeartsen daar. om tusschentyds opkomende besmettelijke ziekte te con- stateeren. Ik zal hierover niet veel zeggen, maar ik sluit mij aan bij den twijfel, die is geop perd, of wij, Nedei landers, op mededeeling daarvan volkomen kunnen vertrouwen. klaagt dezen man misschien alleen aan om den dood uwer docher te wreken wendde hij zich plotseling tot den beschul digde, verschrikkelijk, ontzag inboezemend met uitgestrekten arm en hem aan allen toonende. »0oioolt gij aan zijn onschuld her- n >m hij. >Ziet; hem dan aan, hij is zeer Meek voelt zijn gelaat, zijne handen hij i» zoo ijskoud als mjjn dochter." En terwijl hg zich op Lorenz stortte herhaalde hij»Mijn kindIk had het u toevertrouwd, ik had het u ge geven Wat hebt gij er mede gedaan Gij bebt haar geworgd, ellendige En hij greep zinneloos met zijne beide handen naar den hals van zijn medeplich tige, als wilde hy bem denzelfden dood laten sterven ais zijn kind. Kreten wnergalmden in het auditorium vrouwen vielen ia zwijm en tegelijk stort ten zich vei scheiden wachters op öiinonnet. »Maar hij was weer tot bewustzijn ge komen en zeid» sWeest toch bedaard ik breng hem. nooit om. Ik wil niet dat gij spoedig' sterft. Ik wil, dat hij zeer lang lijdt en door my Ik moet haar tcch wre ken HOuFDSTUK LXXX1X. Jagon wordt openhartig. Simonnet werd zonder plichtplegingen gevangen genomen als een ontvluchte mis dadiger. Op dit terrein, dunkt mij, zou men stellig zich meer kunnen doen gelden. Men moet trachten tegenovergestelde concessiën te krijgen, wat tot nog toe nog weinig gelukt is, maar wellicht, wanneer men strengel optreedt, te verkrijgen zal z^jn. De toestand is voor onzen geheelen veehandel zeer bezwarend, maar, zooais ik reeds vroeger zeide, vooral voor hen die aan de grenzen wonen onhoudbaar. Smokkelarij wordt op groote schaal uit geoefend. Men vindt geheele benden van zeer slecht bekende individuen aan de grenzen, die met smokkelen beginnen, maar die voor de veiligheid der grens streken in het algemeen een groot gevaar opleveren. Ook in dit opzicht meen ik de regee ring te mogen aansporen aan de bestaande toestanden, bier aangeduid, een einde te maken. De heer E. Fokker morkte het volgen de op Ik wensch over het thans in behandeling zijnde punt een enkel woord in het midden te brengen. Ik begin met er op te wijzen, dat in Zeeuwsche en Vlaamsche bladen dezen zomer de mededeeling was te vinden dat vee, ingevoerd in België in strijd met net verbod van invoer en door de ambtenaren in besDg genomen, in België na de keuring in levende lijven in circulatie is gelaten. Is dit feit waar, dan is dit van belang voor hem die vermoedt, maar tot dusver niet bewijzen kan, dat de Belgische regee ring slechts voorwendselen zoekt om ons vee te weren. Ik wensch nu aan den minister te vra gen of hem een dergelijk feit bekend is, en zoo niet of hij daarnaar een onderzoek zou willen laten instellen. Waar de mi nister voortaan wederom strijd zal hebben te voeren en conferentiën zal hebben te houden met de Belgische regeering, over do vraag, of er al dan niet gegronde reden bestaat voor het verbud van veeinvoer in België, daar is het van veel belang dat de minister kan wyzei op het feit dat vee, door Belgische ambtenaren in beslag genomen als ingevoerd in strijd met het verbod van invoer, welk verbod zou steu nen op het gevaar »an insleping van vee ziekte in België, niet is geslacht of on schadelijk gemaakt, maar vrij in België rondloopt Dezerzijds bestaat het vermoeden, dat ziekte by het vee hier te lande als voor wendsel door de Belgische regeering ge bruikt wordt voor het verbod van invoer, on ik hel persoonlijk tot die meening over. Lorenz zou in ieder geval eerst den vol genden dag in vrijheid gesteld zijn, en zou dus zelf als vrijgesprokene vooreerst nog achter slot en grendels gehouden worden. Nauwelijks bad de veiligheidschef, de heer Claude, hot tusschenkomend geval en de wederverschijning van Jagon ver nomen, toen hij ook weder vol vunr en vlam voor zijn lievelingsproces was en zijn vroegeren kwelgeest in dien cel be zocht. Simonnet ontving hem met een ver dachte glimlach. »Niet waar, heer Claude, mijne beden kingen hebben u vieugde veroorzaakt, om dat zij u in alles gelyk geven. En wat nog meer is: Ik zal u van nu af aan alle vragen die gij mij doet openhartig be antwoorden. Ach, ik hebt niets meer te verzwijgen. Wal kan mij de wereld scte len. Voor my is er slechts een enkel wezen geweest, dat niet meer bestaat. Wat be kommer ik mij cu om mij zeiven, om iets of iemand Maar neen, neen, ik liegIemaDd intereseert mij nog. Het is Loienz, de ellendige wien ik een titel een vermogen en de schoonste vrouw van Parijs geschonken heb 6n die Haast u dan, hem te veroor- deelen. Want al uw grendels zullen my niet verhinderen, hem zijn loon te geven »Bewijs ons dan zijn schuld," vroeg de neer Clauue gemoedelijk. Wordt vervolgd.) Aan de Belgische regeering schynt niet altijd even helder voor den geest té staan, dat naburige natiën over en weer elkander af en toe noodig hebben. Ik meen dat de uitvoering van het tractaat met België omtrent het kanaal Ter Neuzen - Gent aan deze regeering allicht de gelegenheid zal geven om nu en dan aan do Belgische regeering te doen gevoelen, dat de liefde niet altijd van éen kant kan komen, dat inschikkelijkheid en welwillendheid niet altijd van éene zijde kunnen worden ge vorderd. Ik zou daaraan een zachten wenk willeu toevoegen. Retorsie maatregelen, het is bekend genoeg, treffen ook hem die ze aanwendt. Daartoe mag lan ook zeei zeker niet dan in den uitersten nood wor den overgegaan. Maar dan, zou ik zeggen, zoo kras mogelijk. Dan zou, dunkt mij, als retorsie-maatregel niet in aanmerking moeten komen een protectionistisch tarief, maar verbod van invoer. Doch ik herbaal tot een dergelijkeo maatregel kan slechts in den uitersten nood worden overgegaan en zullen de gevolgen ter dege moeten worden overwogen. Maar er is veel minder bezwaar tegen het voor de hand liggend middel, dat door den spreker, die mij voorafging, is aan de hand gedaan het handhaven dezerzijds van het verbod van den invoer van mest en trekvee. Ik meen inderdaad, dat, wanneer de minister de commissarissen der koningin in de grens provinciën wilde uitnoodigen geene dispen satie meer te geven aan wien ook en onder welke omstandigheden ook, zoolang althans van andere zijde niet meer wel willendheid is betoond, Zijne Excellentie bij het oemen van een dergelyken maat regel allerminst op verzet, veeleer op volle sympathie bij de Vertegenwoordiging zal kunnen rekenen. Het antwoord van den minister dealen wij in het nummer van a.s. Ziterdag mede. Aan verschillende zaeweiingen in Zeeland woidt vanwege den Prov. Water staat een onderzoek gedaan naai- de hoogte der zeedijken De metingen die op af standen van 100 Meter geschieden staan waarschijnlijk in vei band met de vraag of er nergens overstrooming behoeft ge vreesd le worden. Hare Majesteit de Koningin woonde Zondag de godsdienstoefening bij in de Nieuwe kerk te 's-Gravenhage onder ge hoor van ds. Van der Flier. Vee naar België. Bljjkens bericht van Hr. Ms. gezantschap te Brussel zal Esschen (station en dorp) 15 December weder geopend zijn voor der. invoer van Nederlaudsch melkvee, doch zal wegens het uitbreken van mond er. klauwzeer in de quarantaine bijstailen Baarle Hertog dien dag gesloten worden. Atjeh. De Java Crt. brengt zeer uitvoerige tnededeelingen omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouverne ment Atjeh en onöerhoorigheden. loopende van 22 October tot en met 8 November. Daaruit, blijkt, dal Toekoe Oemar nog steeds mot groote slimheid tegon ons ageerL en goed op de hoogte blijft van de beweging onzer troepen. Volgens de laatste berichten, was hij nog ie Wailab, alwaar bij de monding aan den rechteroever loopgraven gemaakt moeten zijn zyne vrouwen daarentegen waren te Boebeen. Koortsen kwamen nog veel voor ten gevolge van het natte weder. Bij de collonne was de gezondheidstoestand over het algemeen bevredigend. Onder het van het buitenland te Oleü leb aangebrachte slachtvee werd mond en klauwzeer geconstateerd, terwijl onder de varkens van den leverancier aan de marine mede een ziekte uitbrak. De noodige maatregelen werden tot tegengaog ge nomen. Gevallen van veepest kwamen niet ter kennis van het bestuur. Provinciale wegen in het voormalig 5<le District der provincie Zeeland. De uitslag dezer verpachting was dat pachters werden tegen een jaarlijksche pachtprijs, als volgt Voor weg Ter Neuzen Axel: Op het Zwaantje, P. Dieleman te Sluis kil voor 790, de oude pacht was 860. Op het Spui, J. de Rivière le Spui voor 260, de oude pacht was 260. Bij Axel, P. van Dijken te Axel voor ƒ710, de oude pacht was 1220. Voor weg Walsoorden—Hulst Op Rustwat, J. van Geijt te Rustwat voor 1870, de oude pacht was 2310. Op Kuitaart A. Kouwijzer te Kuitaart voor 1070, de oude pacht was 1200. Bij Walsoorden, P. j. Kuipers te Wal soorden voor 900, de oude pacht was 1000. Totale opbrengst 5100, de oude op brengst was 6850, of thans minder 1750. Da mindere opbrengst zal wel zijn toe te schrijven aan het voortdurend aanleggen van kunstwegen waardoor de provinciale tollen niet zooveel meer moeten worden gepasseerd en voor den laatstgenoemden ook vooral aan den vermoedelijk aan te leggen stoomtramweg Hulst—Walsoorden. Hedenmiddag piomoveerde aan de Universiteit te Groningen tol Docter in de Rechtswetenschap op „stellingen" de heer P Dieleman van Zaamslag. Donderdag j.l. slaagde te Breda by het examen voor Apothekersbediende de heer C. W. de Vos te Zaamslag. Aan de gemeentelijke haven >Klein Huizen-polder* te Zaamslag werden in het afgeloopen seizoen 8.285,620 K.G. suikerbieten ingeladen en op de weeg brug te Graauw 6,999,670 K.G. afgewo gen tegen 4,312,310 K.G. in het vorige jaar. Tegen 1 Januari a. s. is benoemd tot kommies-ontvanger 2e cat. te Holter- boek, B. G. Dijken, thans in gelyke be trekking te Overslag. De heer R. Meeuwenberg, cand. te Doom, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Breskens aangenomen. Arrondisseiuents-Kechtbaiik te Middelburg Zitting van 18 December 1898. In zake Pa. d. R., 57 j., huisvrouw van A. d. B„ arbeidster te Hontenisse, geap pelleerde van een vonnis van het kanton gerecht te Hulst, waarbij zij ter zake van het veileeuen van geneeskundige hulp zonder noodzaak en zonder er toeverechligd te zijn is vrijgesproken, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en geappelleerde veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. - De zaak tegen (leu 22jarigen De Vos, uit Moei'oeke, die 20 November, den ge uieente en onbezoldigdcn i ijkoveldwachter A. A. Verdurmen Le Overslag, in den buik heeft gestoken, tengovolge waarvan deze 2 dagen daarna is overleden, zal in België berecht worden. .4VEL, ilea 13 December 189S. Jl. Zaterdag had ten raadhuize te Hulst de verpachting plaats der tollen op de Toen Zaterdagmorgen een ingezetene te Middelburg ontwaakte, kwam hg tot de ontzettende ontdekking dat zijne echtge noote die gezond en wel zich met hem had ter ruste, begeven, dood nevens hem lag, - Ramp te 's Gravenhage. De eerste tl dat de voor tien jaar opgerichte Haagsche brandweer tegenover een zwaren brand stond, is voor het corps een nood lottige ramp geworden. Twee brandwachts zjjn gedood, een derde wordt vermist en een vierde is in levens gevaarljjken toestand naar bet gasthuis gebracht. Die brand, met zoo noodlottige gevolgeu brak Zondagmiddag tegen halfvier uit in de broodfabriek aan het Groenewegje, op den hoek van den Gortmolen, In korten tijd stend het zeer uitgestrekte

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2