„Vooruitgang is ons Streven," Mut PREDIKBEURTEN TE AXEL. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentien. Pl,m. 200,000 K.G. Superphosphaat en 20.000 K.G, Chilisalpeter. „Landbouw Belang" stuit tc besteden: Zondag 11 December 1898. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9l/« ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 9 üre Ds. C. J. Kapteijn Nam 2 ure Ds. C. J. Kapteijn (Voorbereiding H. Avondmaal.) Kerk B. Voorm. 9 ure Cand. W. A van Es Nam. 2 ure Cand. W. A. van Es (van Rotterdam.) Arrondissemcnts-Rechtbank te Middelburg Zitting van 9 December 1898. lo W. D., 22 j visscher, 2e Th. v. A., 19 j., sjouwerman, 3e J. C. M., 20 j., sjouwerman, allen te Ter Neuzen, zijn wegens wederspannigheid veroord. de le tot 3 maanden gevang de 2e tot 1 maand gevang, de 3e vrijgesproken. F. D., 20 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens openbare dronkenschap en be leediging ambtenaren voor het le feit ver wezen naar den kantonrechter te Ter Neuzen, voor 't 2e feit veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. C. v. K., 21 j., schippersknecht te Ter' Neuzen, is wegens bedreiging met eenig misdrijf toger, het laven en huis vreaebieuk veroord. tot 1 maand gevang. M. L. d. K 29 jarbeidster te Hulst, is wegens beleediging verooid. tot 14 dagen gevang. Niet met doodelijken afloop. Drie weken geleden had in de nabijheid van Winschoten een zeer ernstige mishandeling plaats, zooals bekend is, waarvan zekere Hendrik Feiken. onder Midwolda woonachtig, het slachtoffer werd. Op den morgen, volgende op den nacht, waarin de dierlijke mishandeling plaats greep, werd algemeen te Winschoten verteld, dat hij, op weg naar Groningen, reeds bezweken was en de meeste bladen meldden iets van dien aard. De daders van het droevig feit, die zich thans nog in voorarrest bevinden, zijn echter gelukkig voor een mooid bewaard gebleven. De behandeling in het Academisch ziekenhuis te Groningen heeft zoo'n gelukkigen afloop gehad, dat Feiken nu reeds daaruit ontslagen is. Later zal hem nog een glazen oog worden ingezet. Voortdurend komt er in het ziekenhuis ruimte tekort, en zoo moest F. plaats maken voor een erger patiënt, die by een vechtpartij beide oogen verspeelde Een broeder van Feiken, die hem Zondag nit het ziekenhuis kwain halen, was bij het wederzien zoo ontroerd, dal hij bewusteloos io elkaar zakte. Geneeskundige hulp was Krankzinnig De milicien-soldaat F. de Vroege, die onlangs in de infanterie kazerne te Utrecht den milicit n Van Deelen heeft doodgeschoten en dientengevolge in het Militair Hospitaal aldaar ter observatie was opgenomen, is Dinsdag naar het krank zinnigengesticht overgebracht om zijne geest Vermogens te onderzoeken. - De noodlottige brand op de Heeren gracht te Amsterdam. Veel belangstelling, veel deelneming openbaarde zich Donderdag morgen bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot der drie ongelukkigen, die Maandagmorgen op zoo droeve wijze den dood vonden bij den brand op de Hee rengracht. In één stoet werden de Ijjken der jonge echtelieden Selle grafwaarts gevoerd, in een anderen het stoffelijk overschot van A. C. J. Reael. De eerste aanvaardde ziin tocht door dj stad van de Vondelkade no. 85. Vier rouwkoetsen met de naaste familie leden en dan nog een half dozijn particuliere rijtuigen, vooits eene talrijke deputatie van den Kappersbond volgden de twee lijkwa gens, waarop de kisten als bedolven waren onder bloemen en kransen. Waar de treur- stoet passeerde, alleen de deftige grachten uitgezonderd, stond langs den weg een tal rijke menigte geschaard ook op vele stoepen stonden nieuwsgierigen. In de Leidenschestraat en op de Heeren gracht bij hot Koningsplein was de menigte zoo dicht, dat eenigp oogenblikken het tram verkeer en het gewone rytuigverkeer ge stremd was. In bijna alle winkels en maga zijnen van de Leidschestr, waren, toen de stoet passeerde de gordijnen of jalousieën neergelaten vele bewoners van de boven huizen dier straat en ook van de Kerkstraat bewezen een gelijks eer aan de overledenen. Zoo trok de stoet, smartelijke gedachten opwekkend bij allen die voelden het diep tragische van de ramp, die zoo jeugdige krachtige en hoopvolle menschenlevens op zoo onverwachte wijze had afgesneden naar den A msteldijk en van daar naar het kerk hof »Zorgvlied'\ Het stoffelijk overschot van den 36 ja rigen A. C. J. Reael, werd op de Roorasch- Katholieke begraafplaats »St Barbara", met de gebruikelijke kerkelijke plechtig heden tei aardebesteld. Op verlangen van den overledene was de lijkkoets niet met kransen gesierd, terwyl hij tevens verzocht had aan de groeve met te spreken. Een aantal belangstellenden waaronder eenige officieren van de schutterij woonden de plechtigheid bij. Te Roosendaal (N.-B.) is Woensdag nacht de konl. stijfselfabriek der firma F. Heuman Cie., grootendeels afgebrand; alleen het voorgebouw en directeurswoning bleven behouden. Omstreeks een uur is de brand vermoede lijk in de droogkamers ontstaan en ruim een uur later was de fabriek over ruim vijftig meters een ontzaggelijke vuurzee, waai tegen de brandweer weinig vermocht. De schade is in geenen deele nog te be rekenen, maar is zeker groot. Naar men meldt was alles verzekerd bij verschillende Antwerpsche maatschappijen. Volgens een der bestuurders van de fa briek zijn de machinerieën gespaaid geble ven, zoodat weldra de werkzaamheden weer zullen kunnen worden hervat wat een uit komst is voor de 500 menschen, die er hun brood vonden. Bij gelegenheid van een vechtpartij te 's Hage werd een agent van politie een oor afgebeten. St. Nicolaas-genoegens. Op tal van plaatsen hadden Zondag- en Maandagavond bij verlotingen in herbergen vechtpartijen plaats. In de afdeelingen Osdorp der gemeente Sloten was het als gewoonlijk zeer druk zelden loopt het aldaar zonder vechten af, doch nu was het al heel erg. De politie ter assistentie geroepen, moest de vechtenden met de sabel uit de herberg van Kramer verwijderen in de herberg lagen tafels en stoelen ja zelfs de brandende kachel op den vloer, terwijl vele glazen en ruiten gebroken waren. De menigte be diende zich van ijzeren bouten en stokken, zoodat menige wonde is toegebrachtde politie nam eenige dier stokken nog met bloed bevlekt in beslag en maakte tegen de belhamels proces verbaal op. Het volgende vermakelijk tooneeltje gebeurde op St. Nicolaasavond op het uur der verrassingen op een der Haagsche plei nen. By een der bewoners wordt een pak voor de deur gelegd, gebeld en daaiop verdwijnen in de duisternis twee meisjes, die zich in de buurt verdekt opstellen. De bewoner opent zelf de deur, ziet het pakket en geeft daartegen zulk een formidabelen schop, dat de inhoud, zijnde boterletters, uit het papier in brokstukken over het plein vliegt. Welwillende straatjongens zijn on middellijk bij de hand en werpen zich gretig op de lekkernij, maar ook de jonge dames schieten toe en met haar de verraste be woner, die zijn vergissing bemerkt heeft. Tableau Maandagavond werd omstreeks 7 uur bij een bewoner op de Kromme Waal te Amsterdam een kistje bezorgd, dat volgens den ontvanger er nogal verdacht uitzag. De politie werd met het geval in kennis gesteld en de rechercheur Bedeker belast met een onderzoek. Tn het potje werd een brief gevonden, waarin de afzender hoopte, dat de helsche machine in het potje haa> uitwerking niet zou missen, en waarin hij te kennen gaf, dat onder het lezen van den brief de machine zou springen eD dat de ontvangers hierdoor vermorzeld zouden woiden. Hij hoopte dat de maatschappij dan weer van steunpilaien van het kapitalisme bevrijd zou worden. De brief was verschrikkelijk, maar de inhoud van 't pakje was nog versc'arikke lijker. Het bleek niet meer of minder te bevatten daneen stukje turf, een weinig houtwol en een fleschje met vuil water. De helsche machine was een onschuldige grap. Te Hoogezand werd een oud man door zijn op hol slaand paard van den wagen ge worpen en onder de wielen gedood. Te Delft is [Zondagavond een jongman by 't doen van een roeitochtje in de Schie ver dronken. De matroos v. Gelderen te Mid- delharnis is Vrijdagavond over boord eener vischsloep in zee gevallen en verdronken. Maandagavond wilde een 60 jarige man te 's Hertogenbosch als Sint Nicolaas op treden voor de kinderen van zjjn kostbaas. Hij viel echter van de trap en bleef dood liggen. Een sigarenmaker te Kampen is door de Sint Nicolaaspret in den IJsel geraakt en verdronken, een weduwe met 8 jeugdige kinderen nalatende. Te Wi'pen is een landbouwer aan het werk zijnde, ter wijl hij een groot, mes in den zijzak van zijn jas had, van een houtmijt afgevallen, zoodat 't mes hem in het lichaam drong. Zijn toestand is zorgelijk. Te Utrecht is een arbeider nabij de werkplaatsen voor den bovenbouw der staatsspoorwegen door een trein aangereden en gedood. Door een Belgische sleepboot is Maandag, nabij Antwerpen een Zeeuwsche mosselsehuit Hon tenisse JV zoodanig aangevaren dat deze onmiddeiyk zonk. De schipper wilde nog zijn geld nit de kajuit gaan halen en is bij die poging verdronken zijn lijk is nog niet gevonden. Te Amsterdam loste Dinsdag avond een 18 jarige stoker uit minnenijd een revolver op een 16 jarig meisje met wie hij vroeger verkeering had gehad. De moordaanslag werd gepleegd terwijl zy met haar nieuwen vrijer stond te praten. Het schot trof haar in den mond doch niet ge vaarlijk. Vervolgens richtte de moordenaar op zijn medeminnaar doch zonder hem te raken daarna schoot hij zich zelf door de hersenen, zoodat hy op de plaats dood bleef, Dat het bijgeloof in Friesland Noor den nog niet geheel verdwenen is kan blijken uit het volgende Een jongeling zou naar Duitschland ver trekken, waar hij vast werk kon bekomen. Een buurvrouw kwam dit ter oore en liet zich in dezen zin, uit dat bedoelde jongeling wel eens niet levend uit den vreemde zou kunnen terugkeeren. Buurvrouw kon het weten, want zy gold voor een heks. De moeder van den jongen was dan ook vast besloten haar zoon ging niet naar Duitsch land En aldus gebeurde Een ander nam de plaats in, die op bedoelden zoon wachtte en hij blijft thuis. Mis en toch raak. Te Rijs in Gaaster- land heeft een beginnend jager den onder- wyzer E. uit Bakhuizen in den nek gescho ten. Een deel van het schot, dat voor een konyn bestemd was, stuitte gelukkig at op den hoogen boord des onderwijzers, waar door de gevolgen van het ongeluk minder ernstig zullen zijn, dan men aanvankelijk vreesde. Geneeskundige hulp werd onmid dellijk verleend. Een dezer dagen was er in Berlijn een jongmensch die niet goed met zijn fiets overweg kon, een keurig gekleed heer, dit ziende zou hem eens wijzen wat nu eigen lijk fietsen was. Fluks beklom hij de ma chine en volbracht eenige prachtige zwen kingen voor het bewonderende cog van zijn leerling. Doch allengs werd het tempo vlugger en vlugger en ten lnatste was de elegante heer verdwenen. Dit kwam den onvoórzichtigen jongeling op het verlies van wiel, ter waarde van 250 mark, te staan. Een nieuwe uitvinding. Een Belgisch ingenieur uit Doornik moet een toestel uit gevonden hebben, wasrdoor men by dikketi mist een schip op ongeveer 100 meters afstand kan waarnemen. Proeven zijn reeds door hem op de kust genomen en naar men wil met gunstigen uitslag bekroond. Thans zet hij zijn proeven voort aan boord van de stoomboot »Tapaze," welke vaart tus- scheu Ostende en Tilburg. Ramp in Zuid- Afrika. Bij de directie der Nederlandsche Zuiö-Afrikaansche Spöor wegmaatsch ippij te Amsterdam is telegrap- hisch beiicht ontvangen, dat een brug van 15 meter liggende bij K. M. 27,400 van den Delageabaal spoorweg dus nabij de Portugeesche grenzen is ingestort en een ledige goederentrein is de opening is ge reden, met het treurig gevolg, dat zoowel de machinist als de stoker zijn gedood. De machinist Ph Wenneker is een Hol lander, die eene in Amsterdam wonende weduwe met kinderen achterlaat. Gedurende slechts enkele dagen zal het verkeer gestoord blijven daar terstond een hulpbrug wordt gelegd. De oorzaak hoewel niet in het telegram vermeld, zal wel wezen een dier in dit jaar getijde herhaaldelijk voorkomende plotselin ge handjirs welke soms groote verwoestingen aanrichten. Te Seraing was den laatsten tijd nog als eens gevochten in de danszalen, waarby men soms tooneelen beleefde als volgens de verhalen alleen in de goudlanden voorkomen waar wapens de krachtigste argumenten, zyn. Zondag heeft daarom de gendarmerie een inval in een danszaal gedaan en de be zoekers eens gefouilleerd. Men maakte daar bij bnit21 revolvers, 4 ploertendooders 2 dolken en 2 >boules" Als het daar nu eens op kloppen ware nitgeloopen 1 Bjj Tromsoe (Nooi wegen) heeft een aardbeving plaats gehad, met het gevolg dat een hoeve instortte. 8 personen weiden daarbij gedood, en velen gekwetst. In de buurt van Bombay neemt de pest wat af MAATSCHAPPIJ "CO A X. H iT »- Het Bestuur van bovengenoemde Maat schappij zal op Dinsdag 27 December 1898, des namiddags ten 21/2 ure, ten huize van P. Dieleman, in »'s Lands Welvaren* te Axel, trachten aan te besteden de levering van Voorwaarden vin aanbesteding en mo dellen van inschrijving, zijn op franco aanvrage verkrijgbaar aan 't bureau van de Axelsche Courantterwijl nadere inlich tingen worden verstrekt door 't Bestuur. N.B. De Superphosphaat moet 18°/0 phosphorzuur bevatteD. Axel, 6 December 1898. Namens 't Bestuur, J. KAMON DT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. Het BESTUUR der vereeniging TE GR.AAÜW, zal op Maandag den l Januari 1899, des namiddags ten één uur in de Wapens van Zeeland'' te Hulst, trachten waarvan de levering moet plaats hebben station Hulst Voorwaarden en Inschiijvingsbiljetten te bekomen bjj dan Secretaris Penningm H AUBROECK.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3