No. 1281. Zaterdag 10 December 1898. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad i\\oö voor Zeeuwse li- Vlaand ere n F. IHELEMAJY, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!. niimm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over de verhooren voor het hof van cassatie lekt niets uit. Alleen is uit de namen der gehoorde getuigen iets af te leiden over het onderwerp, waarmede men zich bezighoudt. Het verhoor van Pic quart heeft twee en een halve week ge duurd en schijnt voorloopig geëindigd. Na hem kwam generaal Gallifet, die steeds bekend stond als een verdediger van Picquart, en verder is gedagvaard gene raal Leclerc, de bevelhebber in Tunis, die zich indertijd verzette tegen den uit Parijs gezonden last, om Picquart naar een uitersten post te zenden, waar hij, naar de generaal meende, noodeloos aan ernstig levensgevaar zou bloot staan. Hieruit blijkt, dat het hof zich op het oogenblik bezig houdt, met de intriges tegen Picquart. Ook Bertulus, die ont dekte dat het trio Du-Paty-Esterhazy-Pays tegen Picquart samenspande, is gehoord. De Dreyfus bladen deelen mede, dat Casimir Perier heeft geweten, dat Dreyfus onschuldig en onwettig was veroordeeld, en dat Faure reeds lang op de hoogte was van de valschheid van het stuk van Henry. De bekende gep. kolonel Humbert zegt in de Aurore, dat het in de tegenwoor dige omstandigheden een groote dwaas heid zou zijn als Picquart voor den krijgs raad werd gebracht. De kolonel beroept zich daarbij op de ervaring, door hem als president van den krijgsraad verkregen. Onder de jongste onthullingen vindt men nog een eigenaardige mededeeling over de onkiesheid der militaire justitie. Toen men nu eeu jaar geleden onder »Zoo is dus hot geheim met haar ge storven dan is er niets aan den toestand verandei d. Slechts is de tegenstander, dien wij niet kenden, maar gister., uit den weg geruimd. Wij hebben zelfs gewonnen, want de heer van Meillant rekende op zijne bondgenoot, en alleen gelaten, zal hij wel niets tegen ons vermogen. Nu tot u Gij waart met uwe vrouw alleen, toen gij haar dooddet. Maar later Heeft Hen drik van Meillant u bij het lijk gevonden »Neen," mompelde hij >ik had vrees niet voor hem, maar vcor haar, en ik vluchte, voor hij terugkwam." »Men heeft u zeker het hotel zien bin nengaan en er daarna zeer verwaï d uit zien komen. Zoo spoedig de moord ont dekt is, zal men inlichtingen inwinnen, en men zal u het eerst verdenken." »Ik weet dat, ik weet datfluisterde hij. »En daarom wil ik vluchten!" Vluchten hernam zij. Waarom Daardoor verklaart gij u schuldig en gij zijt het niet in de oogen van het volk, nog in die der wet. De Code beschermt u. In geval van echtbreuk is een moord, dien een man op zqne vrouw pleegd, niet strafbaar als hij haar met haren verleider vei rast." een valsch voorgeven bij kolonel Picquart indrong, om een onwettige huiszoeking te houden, werd daar o. a. beslag gelegd op de brieven van een gehuwde dame aan Picquart. Uit deze brieven bleek van een minder geoorloofde verhouding, en nu zou de militaire justitie deze brie ven aan den echtgenoot hebben gezonden Dit feit is vooral ernstig, omdat bekend is, dat buitendien reeds tweemaal ge tracht was Picquart in een tweegevecht te wikkelen. Een poging der vroegere boulangisten om een Picquart meeting te verstoren, heeft geleid tot een botsing, waarbij met revolvers werd geschoten. Een politie agent werd gekwetst. Men beweert dat de dader zekere arnarchist Lucas is; deze werd aange houden. De Belgische regeering zal een onder zoek doen instellen naar den toestand van de oude arbeiders, in verband met de noodzakelijkheid eener pensioens verzekering. Tengevolge van de vernieuwing van de artiljerie van de Fransche en Duitsche legers, besloot de Russische regeering ook de veldartiljerie van haar leger te ver nieuwendit werk zal 180 miljoen roe bels kosten, uitsluitend in Frankrijk en in Rusland te besteden. Aldus verneemt de Ind. Beige uit Petersburg. Tengevolge van de jongste wapeningen van Rusland en de ontworpen legerver- sterking in DuitschlaDd meenen de Oosten rijksche militaire kringen, dat zij het met niet minder dan een nieuw legercorps kunnen doen Onmiddelijk na het sluiten van den »In flagranti", merkte hij op. »In flagranti" heet echter evengoed voor als na den daad, zoo spoedig de samen komst er maar is. En tien peroner. zullen het kunnen getuigen in het hotel, waar men immers aan deze samenkomsten ge woon was. Moed alzoo! Gij zijt geen moordenaargij zijt een beleedigd echt genoot, die zich recht verschaft heeft men zal u niet veroordeelen, maar u zelfs be treuren. Zelfs de soort van den dood uwer echtgenoot zal u verontschuldigen. Een wapen zou de rechters tot een moord met voorbedachten rade hebben doen besluiten. Maar het worgen was een gevolg der woede gij dooddet zonder te willen dooden. Nogmaals gij hebt niets te vreezen, maar gij moet u nog in dit uur bij het eerste het beste bureau van politie aanmelden wat gij onderweg ontmoet." »Mij zeiven uitleveren in de gevangenis gaan, alleen zijn in een cel. O neen, dezen nacht niet." Florine had Lorenz in de laatste maan den te veel beheerscht, dan dat zij hem niet lot gehoorzaamheid gebracht had, Dan stelde zij hem ook voor, dat hij door zijn titel en zijn rang looi' bemiddeling van het Spaansche gezantschap en tegen borg stelling op vrije voeten kon worden gesteld Toen gaf zij haren scholier onderwijs in de wijze, waarop hij zijne verslagen maken en üoe hij iedere vraag van den commis sar is beantwoorden moest. Zij vergezelde hem snel in het rijtuig vrede zal Sagasta alle stukken betreffende den oorlog en de vredesonderhandelingen in een Roodboek vereenigen en dan zijn portefeuille ter beschikking van de regen tes stellen. Blijkt dat H. M. in hem vertrouwen blijft stellen, dan zal Sagasta tegen 7 Januari de Cortes bijeenroepen. Gelijk men weet, wenschen de conser vatieven, tenminste Silvela en diens groep, het bewind op te eischen. Maar nu heeft generaal Weyler, die steeds gehouden werd voor een aanhanger der ultra-con servatieven, zich tegen de conservatieven verklaard en gezegd de liberalen boven hen te verkiezen. Canovas deed hem nog aan de conseivatieyen hechten, maar nu deze dood is, zijn alle banden verbroken. Hij stemt in met de liberalen, behalve ten aanzien van Cuba. Met betrekking tot den binnenlandschen toestand beweerde hij dat de Engelschen daar stoken, gelijk eens de Amerikanen op Cuba en dat zij den burgeroorlog uitlokken. Yerder betoogde Weyler dat de Cortes over oorlog en vrede behooren te beslissen. Met betrekking tot de toekomst beval hij een kabinet Sagasta Romero Robledo aan, wijl Sagasta de meerderheid heeft en beter dan een ander zal kunnen slagen. Men maakt daaruit op, dat er een entente tusschen Sagasta, Weyler en Romero Robledo bestaat. Maandag kwam het Amerikaansche congres bijeen en ontving terstond de verwachte boodschap van den president. In de eerste plaats wees hij op de toenemende welvaart, o. a blijkende uit den b oei van den handel, en op de ver sterking van de nationale gedachte door den oorlog. tot aan het naaste bureau van politie, uit vrees dat hij alleen gelaten, zijn besluit nog kon veranderen, om gedurende den nacht nog vrij te blijven. Zoo spoedig zij hem veilig in de kan selarij waande, reed zij naar huis en over woog de zaken. Zij gevoelde zich op het toppunt van al hare wenschen. Niets scheide haar meer van Lorenz. Mathilda was dood. En de markies de Ribas was zoo afhankelijk van haar, dat zij hem eenvoudig tot man kon nemen, als zij maar wilde. Hoe goed zou haar de markiezin kroon bevallen De toekomst scheen haar rooskleurig. En het tegenwoordige? De toestand was zonder gevaar, als in de instructie tegen Lorenz de naam Simonnet maar niet te voorschijn kwam. Door hem kon men aan den naam der markiezin herinnerd worden, en het over zicht in de dagbladen kon den tuinier Ma laput in Maison Laffitte op het denkbeeld brengen, zijne kennis aan een zekeren Simonnet aan de politie te verklikken, ten bate van zijn beschermeling Blancbard. Florine dacht nu dat zij haren echtge noot in den laatsten tijd te veel verwaar loosd had. Zij ging dus naar hem toe om hem te beletten de couranten te lezen. Ook hield zij het voor raadzaam, eenigen tijd Parijs te verlaten en haren vennoot niet te volgen. Den voigeDden dag pakte zij haar toilet in een koffei en hare nu tamelijk groote Na uitvoerig over dezen strijd en de aanleiding er toe te hebben gesproken, kwam de president op de toekomst van Cuba. Voorloopig zal daar een militair bewind komen om het land te pacificeeren. Dit zal spoedig afloopen, daar de verhou ding tusschen de bevolking en de Ver- eenigde Staten uitstekend is. Men zal de Cubanen bijstaan een onafhankelijke regeering te vormen en verder de nijver heid aanmoedigen, Verder kondigde Mac Kinley de aan staande indiening aan van het rapport der commissie voor het Nicaragua-kanaal (ten Z. O. van Mexico). Het is noodig te waken voor het behoud van het status- quo, en tegen alle nieuwe concessies. Immers in de tegenwoordige omstan digheden is het kanaal noodiger dan ooit. Met betrekking tot het Verre Oosten verklaarde Mac Kinley, dat de Vereenigde Staten geen werkeloos toeschouwer kun nen zijn bij wat in China voorvalt, waar een gedeelte van de kustprovinciën onder controle van Europeesche mogendheden komt. De Amerikaansche handel in dat deel der wereld mag niet worden geschaad door nadeelige douanetarieven. „Onze positie onder de volken en ons uitgestrekt kustgebied aan den Stillen Oceaan geven ons", zeide de president, een onbetwist baar recht op een vriendschappelijke be handeling in dat deel der wereld. Met alle middelen, welke de traditioneels politiek toelaten, zullen wij de Ameri kaansche belangen aldaar beschermen." Verder vroeg Mac Kinley de benoeming eener commissie tot het instellen van een onderzoek naar de middelen, welke zaken van waarde in een reistasch die zij nooit uit de hand wilde geven, en zoo reod zij naar Maison Laffitte. Zij trof haren echtgenoot aan in zijn be scheiden huisje. En daar hij verwonderd was baar te zien zeide zij vroolijk tot hem »Wat zult gij zeggen, als gij verneemt, dat ik hier eenige weken doorbrengen wil. Kijk de lente heeft mij nu zoo sterk aan mijn jeugd, aan mijne kindsheid en aan het landleven herinnerd. En dan had ik ook een sterk verlangen naar u uw laatste bezoek heeft mij zoo diëp getroffen, dat ik gaarne gelukkig aan uwe zijde wou zijn. Huur mij dus aan deD rand van het woud eene kleine, eenzame villa. Ik zal daar alleen leven onder de bescherming van mijn tuiniers, en deze tuinier zult gij zijn. Be valt u dat Waarom zou het hem ook niet bevallen HOOFDSTUK LXXXVII. Eenstemmig: "Neen!" In een enkel opzicht waren de voor spellingen van Florine met betrekking tot Lorenz niet bewaarheid geworden. Het spaansche gezandschap wilde geen boig stellen voor een markies, die hun in zijn vroeger leven gpheel onbekend was ge- weest op de Fransche rechtbanken moch ten een moordenaar niet op vrije voeten stellen, ofschoon zij den gevangene alle ge makken toestonden, die in 't algemeen met eene pi evontieve gevangenisschap ver eeuigbaar is.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1