Rechtszaken. Nagekomen Advertentie. Openbare Verknoping Wilgen Tronken met gewaai, W ilgen gewaai en Olmen Snoei (ïemengd Nieuws. suikergehalte beneden 12 pet. (11.8) en 8 hadden 12 tot 18 pet de overige waren alle booger, sommige vrij aanzienlijk, 47 inonsteis toch bevatten meer dan 17 pet. suiker en daaronder 18 meer dan 18 pet Ook bij dezelfde part(j wortelen kan door omstandigheden het gehalte verschillen onderlinge afstand dbr wortelen, verschil lende gedeelten van denzelfden akker, be mesting enz. oefenen daarop invloed. Daarom wordt, om een billijk gemiddelde te vinden, van iedere 2000 kilo een mon ster onderzocht, bestaande uit 3 tot 8 wortelen. Dit gemiddelde zal dus als regel lager zijn dan de boven aangegeven hooge cjjfers. Bij enkele partijen bleek echter zulk een booggehalte constant voor te komen - zoo gaven uit Numansdorp de vier monsters van dezelfde partij gemid deld 17.5 pet, twee uit Nieuw- en öt. Joostland 18.3 pet. en zes uit Schoondijke 18 pet.; de leveranciers zullen dus over eenkomstig deze cijfers betaling ontvangen. M. Ct. I De Kamer van koophandel te Aken besloot aan de rogeering mede te deelen dat hot noodzakelijk is de grens voor den invoer van Nederlandsch vee open te stellen. Met het oog op de groote belangstelling voor de Dreyfus-zaak, heeft de Wereld kroniek* deze week een begin gemaakt met eene bewerking der in Frankrijk veel opgang makende »Onthullingen uit de Dreylus-zaak, door Esterhazy* met talrijke portretten en illustratiën en voorzien van pbelderingeu en kanteekeningen van de Redactie. AXEL, den 0 December 1898. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is uit den stal van de wed. Van Óvermeire te Kapellebtug een koe ge stolen. Vermoedelijk is het dier medegenomen door smokkelaars, die daar vroeger dik wijls kwamen en dus zeer goed met de inrichting der stallen bekend waren. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. In denzelfden nacht is bjj den land bouwer P.in de Hellestraat, gein. Stekene, door dieven in den kelder gebroken, die daaruit een kuip met vleesch hebben gestolen van een varken dat een paai dagen te voren was geslacht Hiermede schijnen ze nog niet genoeg genad te hebben, want zes groote brooden en twee groote stukken boter die ook in den kelder stonden, hebben ze eveneens medegenomen. Ook hiervan is men de daders nog niet op het spoor. De heer F. Hertogb van St. Jan steen, onderwijzer te Oud Gastel is als zoodanig benoemd te Amsterdam. PREDIKBEURTEN TE AXEL Donderdag 8 December 1898. Ned. Herv. Kerk. 'sav. 51/, ure Dhr. Smallegange (van Breaa.) Arroiulissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 6 December 1898. J. M. M., 21 j., slager te Ter Neuzen, is wegens het verstoren der orde en wederspannigheid veroord. tot f3 of 3 dagen hecht, en 14 dagen gevang. J. F. M., Jz. schipper te Walsoorden (Honte- nisse,) is wegens diefstal vrijgesproken. C. V., 60 j., wed. J. D., arbeidster te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroord. tot f 1 of 1 dag hecht. C. M 64 j., werkman te Axel, is wegens diefstal Teroord. tot 14 dagen gevang. A. V., 16 j., koewachter te Axel, is wegens dief stal veroord. tot 3 maanden gevang. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van hot Bestuur van dei, polder COEGOR3 c. a., op Donderdag 22 December 1898, des voormiddags 11 ure, verkoopen E E E 1» A R T IJ alles wassende aan voornoemden pol der, van Levinus Schoitvlot ai tot aan de hofstede bewoond door P Dekker Fz, gemeente Axel. Te vergaderen aan L. Schuitvlot. Ongeluk op het Noordzee-Kanaal. Op het Noordzee-Kanaal heeft Vrijdagavond, ten gevolge van den storm, een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de boot »Mer curius«, van de firma Gebrs. Gopdkoop, die geregeld vaart tusschen Amsterdam en IJmuiden, de Hombrug naderde, was die brug gesloten en was het roode seinlicht door den storm uitgeblazen Hierdoor verkeerde de kapitein der »Mercuiiusc in de meening, dat de brug open stond en stoomde hij met gewone vaart door. Bij de diepe duisternis bemerkte de kapitein eerst dat de brug gesloten was, toen het te laat was. Wel werd dadelpk achteruit gestoomd, doch dit kon niet meer voorkomen, dat het voorschip onder de brug doorschoot, met het gevolg, dat de verschansing en de kap over de kajuits trap in elkaar werden gedrukt. De schoor steen belette verdere doorvaart. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Noodlottige brand te Amsterdam. Maan dagochtend heeft naar men uit Am sterdam telegrafeert - daar ter stede weer een noodlottige brand gewoed, die aan drie menschen het leven heeft gekost, ditmaal in een gedeelte der stad, waar dergeljjke rampen nooit voorkomen. De brand brak omstreeks half zeven uit op de derde verdieping van een kappers winkel op de HeereDgracht, het tweede huis van de Leidschestraat, bewoond door den kapper Selle. Deze werd omstreeks genoemd uur wakker en bespeurde torn dat de brand reeds zoo'n aanzienlijken omvang had dat vluchten langs den gewonen weg niet meer mogelijk was. In zijn wanhoop sprong hij uit het venster der derde verdieping en bekwam daardoor zulke verwondingen, dat hij spoedig na zijn overbrenging in het Binnengasthuis over leed. Onderwjjl waren zijne vrouw en een commensaal, de heer Reael, die aan de over zijde van de straat een sigarenwinkel hield in de woning achtergebleven, waar zij in de vlammen omkwamen. Een vierde bewoner van het huis, de be diende van den kapper, was naar Haarlem, en is daardoor vermoedelijk een soorcge'ijk ellendig lot ontkomen. Over de oorzaak van den brand loopen de lezingen uiteen. Men schreef dien eerst toe aan de groote hitte van den oven in het hoekhuis, waarin een banketbakkerswinkel is gevestigd. Maar latei bleek, dat in dat huis geen brand was geweeBt, behalve op den zolder door het overslaan der vlammen. Verder bleek dat beneden in den kappers winkel de vloer geheel was weggebrand, zoodat de brand ermoedelijk daar is out staan. Het vuur werd door de brandweer in korten tijd gebluscht. -- Stotteren. De hoer Henri Amand, vroeger zelt hevig stotteraar, bestudeerde verschillende methodes in buitenlandsche inrichtingen, hetgeen hem bracht tot het samenstellen van een zekere en natuurlijke geneeswijze, welke hij op zich zei ven toe paste en met succes ook op anderen. In den landde teruggekeerd vestigde hij zich als spraakarts in Den Haag en vinden stotteraars, stamelaars en andere spraak- gebrekkigen, ja zelfs degenen die lijden aan snotken, in den slaap schreeuwen, tandknarsen en dergelijke bij hem geheeJe genezing. Een en ander is zeer zeker de vermel ding waard, aangezien er helaas zoovele lijders zijn, die zich ongeneeslijk achten. Vorster, die verdacht werd den be kenden blief aan den heer Laan te Wor- mervecr te hebben geschreven, en tegen wien een instructie geopend was, is vrij gelaten. Nabij Leiden was Vrijdag middag een koe, welke haar geleider was ontsnapt, onder den trein geraaktde reizigers kregen een hevigen schok en de trein stond plot seling stil Nadat men de overblijfselen Let dier met veel moeite er onder vandaan had gehaald en aan den weg edergelegd, kon de reis worden voortgezet. Te Grootebroek vond men op een mestvaalt het lijkje van een pasgeboren kind. De ongehuwde moeder is opgespoord. Te Vroomshoop verdronk een twee jarig kind van een landbouwer in een ton met karnemelk. Te Wildervank zag iemand iets drijven in de z. g. wijk. Toen het op het droge was gebracht, bleek het te zijn het tijk van zijn eigen dertigjarigen zoon. Te Rotterdam is op de Blaak aan een kantoorlooper een portefeuille met 500 ontstolen. Aldaar sloegen Woensdag drie half be schonken bootwerkers uit louter moedwil den inventaris kort en klein in een bier huis waar zij ruzie hadden gekregen. Boven dien mishandelden zij nog de huishoudster van den houder van het bierhuis en verwon den haar. Er wordt eene strafvervolging tegen hen ingesteld. Een in een slaapkamer staande kachel waaruit zich kolengas ontwikkelde kostte wee gebroeders te Schoonhoven bijna het leven. Hunne moeder die niet begreep waarom ze zoo laat opstonden, begaf zich naar hun slaapkamer en vond beiden be- usteloos terwijl ook de hond voor dood in de kamer lag Nad t geneeskundige hulp was ingeroepen, kwamen beide personen wêer bij. In den St. Nicolaastijd. (Historisch.) Mevrouw zegt tegen haar nieuwe dienst bode een meisje van buiten - dat ze den banketbakker A. moet gaan en vragen, >of mijnheer nog een alfabet van chocolade heeft Op de vraag, of z« den boodschap goed heeft begrepen, antwoordt zijZeker, aan mijnheer A. vragen, of bij al van bed is zoo laat Een warm geborgen langoor. Men schrijft ait Needs aan de Zutp. Ct. 't Is algemeen bekend, dat de lust om te stroopen bij velen ten plattelande groot is, ofschoon reeds menigeen dit genot met een geldboete of erger heeft moeten bezuren. Een macht van wild wordt gewoonlijk in 't najaar, niettegenstaande het toezicht politie, door de stroopers buit gemaakt en aan den man gebracht. Niet altijd gaat het vervoeren van wild naar het dorp zoo gemakkelijk en moet daaibij de grootste voorzichtigheid in acht genomen worden. Een geval, dat Zondagmorgen hier plaats had, willen we even laten volgen. Een boer en boerin komen samen bij den winkelier N. N., waarna het volgende gesprek enz. plaats heeft. Boer. Goê mergen. Boerin. Ook goê mergen. Winkelier. Wat was er van uw dienst Boer. Jao zee wie hebben wat bie ons Wacht 'k mot effen boeten kieken (na een oogenblik tot zijne vrouw) Janeuke, ik zie niks. Winkelier. Ik begrijp er niet veel van wat hebt ge dan bii u en waarom gaat ge zoo schroomvallig naar buiten? Boer. Jao, zee, wie hebben wat bie ons (vei ti ouwelijk.) 's Is ook veur de eerste keer dak 't edaon heb, moi wetten. Winkelier. Nu zeg dan toch wat ge bij u hebt. Boer. As 't dan wèzen mot, nouw allo dan (tot zijne vrouw) ,Janeuke het mot dan rnaor wèzen, ist neet Boerin. Zou ie neet ef kes wachten ie kest 't neet wetten. Kiek nog ens boeten de deure wak oe bidden mag. Beer. 'k Geleuve daw neet bange be hoeven te wèzen want. de groote karke is al an de gang striek de rökke nauw maor af De boer helpt haar een handje en werpt fluks een fliuken haas over de toonbank voor de voeten van den winkelier die in tnsschen het beestje betast en schat en de waarde in geld aan den boer uitbetaalt. Te Lithoyen waren twee kippendieven op het erf van een landbouwer Vrijdag nacht gekomen en braken 't kippenhok open. Juist toen zij hun slag wilden slaan, hoorde de boer onraad, schoot zijn kleeren aau, sr.elde naar buiten en had juist nog den tijd om een der dieven een klap met zijn klomp in den nek te geven. De andere dief wist te ontkomen. De getroffene viel op den grond, doch stond weer op en dreigde den boer met een mes, zoodat deze hem loslaten moest, en ook den diet ontsnappen kon. De politie is hem echter op't spoor. Een prachtische wenk. Mevrouw Ik eet niet hoe ik Jantje dat middeltje zal binnenkregen. Als ik hem zeg wat het is dan wil hij 't niet hebben, en als ik het hem niet zeg, dan neemt hij niet. Mijnheer Ik zou het maar in de kast zetten en hem zeggen dat hij er af moest blijven. Te Zeldeghem, bij Brugge, heeft een gevecht plaats gehad tusschen drie stroo pers en vijf gendarmes, die druk op elkander hebben gevuurd Een strooper is gedood een tweede gekwetst. Prinses Augusta van Saksen Weimar is Zaterdagmiddag overleden in den ouder dom van 72 jaar. Zij was een dochter van Koning Wilhelm I van Wurtemberg, die op 25 Juni 1864 gestorven is, en huwde 17 Juni 1851 met prins Hermann van Saksen - Weimar Eisenach. Een geweldige brand heeft Vrijdag ochtend te 's Graveubrakel (Braine le Comte), België, een schade van wel een miljoen francs veroorzaakt en vele personen min of meer ernstige wondeu doen bekomen. Des ochtends te zeven uur werd brand ontdekt in de groote drukkerij der firma Zech. Nauwelijks was dit door het aanwe zige petsoneel bemerkt, of er ontstond een verschrikkelijke paniek. De driehonderd personen, die aan den arbeid waren, snelden naar de uitgangen. De verwan ing was vooral groot op de derde verdieping, waar ongeveer 100 vrou wen zich om een trap verdrongen. En de angst steeg ten top, toen deze bezweek en eenige personen gek west werden. Deande ren zijn alleu gered. De eigenaar der fabriek, die ziek te bed is nog tijdig naar de pastorie over gebracht. Boeken en brandkast werden gered, inaar alle gebouwen en eenige aan grenzende woningen werden vernield. Boven aien zijn er 13 persen en talrijke clichés en vormen verbrand, benevens een voorraad gebedenboeken, welke juist moes ten worden afgeleverd. Foor het geheele stadje is deze brand een ware ramp, daar nu 300 van de 9000 inwoners broodeloos zijn. Daar de brand weer slecht is ingericht, kon eigenlijk niets tot blussching wordeu gedaan. Dat ïtaliaansche bloed weet wat Op i plaatsje bij Biliolo (Italië) had zich onlangs een achttienjarig meisje verloofd met een jonkman, Spediacci. Toen zij echter vernam dat deze vijf jaar wegens manslag gevangen had gezeten, gaf zij hem zijn afscheid. Spediacci schoot met een revolver haar in het gezicht, zoodat zij voor haar leven mismaakt zal zijn, en doodde vervolgens een zestienjarigen hout vester en een vijftigjarig landman, die bj) het proces tegen hem getuigd hadden. Hij was ook naar de pastorie gegaan om wegens dezelfde reden den pastoor te ver moorden, maar deze was afwezig. De booswicht is voortvluchtig. Een bewonderaar van admiraal Dewey in New Jessey, zond dien officier, groot postzegelverzamelaar, een collectie zegels, door hem in een vorm van een wapenbord met de Amerikaansche kleur geschikt, hem in ruil verzoekende om de laarzen die de admiraal op den dag van het gevecht bij Cavita gedragen had. Dewey antwoordde, dat hij nooit twee dagen achtereen dezelfde laarzen droeg, en niet wetende welk paar hi] juist dien dag aanbad, aan zijn ver langen niet vermocht te voldoen. In plaats daarvan zond hp zijnen bewonderaar iets dat hem zei ven steeds geluk had aange bracht, schreef hijden poot van een konijn.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3