No. 1280. Woensdag 7 December 1898. 14® «laar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaand ere n F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 8* FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS. WELSHIE eoi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER .Advertentiën van 1 tot 4 regel^ 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 't Was onzeker of*de »Jurisconsulte in de Temps gelijk had en het hof van cassatie de behandeling eener met de rivisie samenhangende strafzaak kon schorsen. Eenige senatoren, o.a. Waldeck Rousseau, hebben daarom getracht alle onzekerheid op te heffen door een duide lijke wetsbepaling en daarvoor de urgentie gevraagd. Maar deze is bij staking van stemmen verworpen. Het voorstel Constans, om de nieuwe bepalingen betreffende de rechterlijke in structie ook toepasselijk te verklaren op de militaire rechtspraak is aangenomen. Marcère had een aanvulling voorgesteld, betreffende vervolgingen waarbij de veilig heid van den staat betrokken is, betoo- gende dat anders verraad en spionnage niet zouden kunnen worden gestraft. Maar de senaat verwierp deze. De Freycinet maakte de opmerking, dat in de meeste processen van dien aard een burger betrokken is en toch het gemeene recht zal moeten worden toe gepast. Het blijkt dat Dupuy in het officieel verslag van zijn rede van Dinsdag een paar hoogst belangrijke uitlatingen heeft geschrapt. Ook de rede van Poincaré wordt in alle Fransche gemeenten aangeplakt - natuurlijk niet op last van de kamers of op kosten van den Staat. Figaro gewaagt van eene nieuwe, hoogst belangrijke huiszoeking op last van het hof van cassatie gehouden. De Parijsche bladen melden, dat de regèering bereid is het geheime dossier »Altqd hij 1" riep hij woedend. Wat kan die man u schelen Misschien zooveel, dat hij de beschermeling 7an uwen min naar is »Nu ja riep zij opgewonden. »Slechts daarom neem ik hem in bescherming, slechts daarom wil ik hem uit bot bagno bevrqden en u daar zoo snel mogeiyk heenzenden Hoort gij Zoo snel mogelijk 1 Hij heeft genoeg geleden nu is de beurt aan u. Gij beschimpt uw slacht offer en mij die stoutheid zult gij boe ten Ik verschoonde u nog, ik had medelijden met u, ik weigerde den heer van Meillant don naam van den schuldige te noemenIk wilde u niet uitleveren ik liet het aan de Voorzienigheid over, om recht te spreken dat was laf van mij, het berouwt mijdo heer van Meillant moet alles vernemen, onverschillig wat er van komt." »Neem u in acht 1" »Gy dreigt Nu dao, ik zweer ik zweer het bij mijne liefde voor hem, dat ik hem in het ooge-.blik, waarop hij nu binnentreedt toeroepen zalHier is hij, dien gij zoekt hier is de moor denaar »Nu dan en ik bruilde hij. »Ik aan het hof van cassatie te doen toe komen, maar dat zij overweegt onder welke waarborgen dat zal geschieden. Picquait, die de laatste dagen herhaal delijk voor het hof van cassatie was, en in de andeie uren veel vrienden ontving, blijkt aan de drukte ontwend en heeft verzocht voorloopig geen bezoekers tot hem toe te laten. In het quartier Latin hadden Donderdag betoogingen plaats ter eere van den hoog leeraar Bruisson, een der Dreyfusards. Er ontstonden, ook in de Sorbonne, bot singen met de antisemieten. Het Fransche kabinet heeft Vrijdag een klein échec geleden. Tegen het advies van Dupuy heeft de Kamer met 263 tegen 228 stemmen urgent verklaard een voorstel van Gauthier, strekkende om de senatoren door het algemeen stemrecht te doen kiezen. Volgens de Aurore waren er bij de stemming over de urgentie van hetont werp Waldeck Rousseau drie briefjes in geleverd ten name van een bekend voor stander, twee briefjes tegen en éen voor; deze drie stemmen werden geiekend voor 1 tegen, en deze besliste. Zonder de oneerlijkheid van twee senatoren zou de urgentie met 114 tegen 112 stemmen zijn aangenomen. De Temps bevestigt, dat het geheime dossier door het hof is opgevraagd en dat de regeering het onder zekere waar borgen tegen publiciteit zal uitleveren. Het hof overweegt thans op welke wijze daaraan kan worden voldaan. 't Lijkt een erg moeilijke kwestie, want zelfs het hof kan de stukken toch niet aan de verdediging onthouden, en zweer, dat i.< u dooden zal, voor gij spreekt Tegelijk stoitte hij zich op haar, drukt haar in zijn armen, gaf haar een stoot en wierp haar op den grond Toen boog hy zich over haar heen, hield haar beide han den vast, de knie op hare borst en met zijn gelaat dicht bij net hare mompelde hijZult gij nog spreken »Ja, ja, jaIk zal sprekenik zweer, dan ik spreken zal Hij keek wild in *t rond. >3ij zoekt een wapen Hier vindt gij er geen. Hendrik vreesde geene roovers geene moordenaarsHij wist niet dat gij komen zoudt. Maar gij hebt geene wapenen noodiggij hebt uwe handen uwe wurgershanden." »Gij hebt gelijk 1" brulde hij, »uw vader heeft het mij geleerd." Hij liet hare armen los, zonder dat zij zich weerde of om hulp riep, alsof zij blijde was te sterven, hier, bij Hendrik. Hij drukte nu zijne beide knieën op hare berst en ook met het gebeele gewicht van zqn lichaam en omsloot haren hals met zijn handen, de vingertoppen aan den nek ver eenlgd od de beide duinen aan het voorste gedeelte van haar keel hebbende, fluisterde bij haar in den halfgeopenden mond. >Zweer mij, dat gij hem nooit beminnen zult, en gij kunt mij zelfs aanklagen. Niet uw aanklacht vrees ik, slechts uwe liefde voor hem." »Ik heb hem hartelijk lief," zeide zq het moet natuurlijk een onderzoek naar de authenticiteit der stukken toelaten. De Aurore heeft nu al de geheele week eiken dag een bijvoegsel met de namen der protesteerenden gegeven en daaronder blijkt men de namen van aanzienlijken en zeer goedgeplaatsten vindenook die van twee gepensioneerden officieren, beiden drager van het Legioen van eer. Evenals van het proces-Zola is ook van het revisiegeding een stenographisch verslag in boekvorm verschenen. Bij de lezing daarvan viel een bijzon dorheid op, welke van veel beteekenis kan blijken. De raadsheer-rapporteur mr. Bard, die voor hij zijn rapport stelde, het geheele dossier bestudeerde, merkt op, dat het bordereau, dat zich in het dossier bevindt, niet het visa der experts draagt. Maar tijdens het proces Zola heeft de expert Couard op een vraag van mr. Labori het categorische antwoord gegeven, dat hem in 1897 een bordereau is voor gelegd, dat de handteekeningen van de experts van 1894 droeg. Men zou dus zoo zeggen dat er twee bordereaux zijn. En dat is vooral van gewicht, omdat Labori zijn vraag stelde om te weten of men in 1897 aan de experts niet een ander bordereau had gegeven dan dat van 1894. Men verzekert, dat de reis van Faure naar Lens en zijn bezoek aan de mijnen werkelijk doel hebben getroffen en de gemoederen wat kalmeerden Dienten gevolge is de vrees voor een werkstaking voorloopig verdwenen Maar in eenige andere industrieën van het ged. du Nord is het onrustig. en sloot de oogen. Hij werd woedend en drukte zijne han den langzaam en lang om den hals der ongelukkige. HOOFDSTUK LXXXV. Da oogan in hst donkar. Hendrik hal in de Rue Ch&teaudun alles bevonden zooals Mathilda gedacht had. Tusschen hem, zijne bruid en de goede, kleine Zoë was spoedig alles opgehelderd. Zachte verwijtingen, angstige vragen, liet- derqke verklaringen en zalige tranen vorm den het schoone Aprilweder van dit uur. Eindelijk zeide Hendrik Lot zijne bruid >Maar nog heden moet gij deze woning verlaten, die op ieder uur voor onze vq anden openstaat en waarin men naar wel gevallen brieven omruilen kan. En niet waar, Jeanne, gij wantrouwt de arme mar kiezin de Ribas niet meer, die ik nooit be mind heb en die ons toch zoo edelmoedig helpen wilde, om aan Blanchard zijne vrijheid terug te geven en die het zoo goed raadde dat ik u hier terug vinden zou Zij verwacht mij nu tehuis zij wil weten, of ik wedar gelukkig beu, zou jk durven Jeanne glimlachte en kuste hem. Men ging nu te zamen en huurde eene kleine woning in het hotel voor d6 vrouwen. Hendrik had nu vast besloten, dadelijk te vertrekken en zijn bruiloft in de kolo niën te houden. Hij vertrouwde aan Ma- hilde de waarschuwing, zooals hij aan haar de hoop vertrouwd had. De Spaansche koningin regentes heeft het grootkruis van het Legioen Van eer ontvangen. In Frankrijk zien wij dat de oorlogs- begrooting voor 1899 in rond getal 648 miljoen franks bedraagt. Dat is 8,010,000 fr. meer dan in 1898. Maar toch kan Frankrijk bij eenige vermeerdering óok vermindering constateeren. Er zijn in den loop van het jaar 461 officieren, 719 in minderen rangen 334 paarden bijgekomen, dat is volkomen juist, maar de vermin dering mogen we niet vergeten. Twee gendarmen zijn er minder op de sterkte staten. Het meerder getal officieren is noodig geworden: le door het oprichten van een vrij groot aantal vierde bataljons bij een evengroot getal regimenten infanterie 2e door het informeeren van eenige nieuwe batterijen vestingartillerie3e door een geheel compleet bataljon genietroepen te creëeren, zoodat er nu 20 genie bataljons zijnen 4e door het getal officieren van gezondheid aan bovengenoemde vermeer deringen evenredig te maken. In Engeland kocht de Staat een nieuw excertie en manoevreerterrein, noemde dat de Salisburyvlakte, en betaalde voor dat stukske grond, van ruim 320 H.A,, 43/4 miljoen guldens. Duitschland kreeg in September nog een nieuw oorlogsvaartuig erbij, van 70 M. lengte, met 8 torpedo's gewapend en loopende 281/, knoop. Hoe de zuinigheid wordt betracht blijkt o. a uit de vermeerdering van denklei nen staf der Hoogere Krijgsschool met elf zegge elf - adjudanten onderoffic., die bij wapenschouwingen en manoevres Slechts haar geheim over den waren moordenaar zou zij hem nog toevertrouwen. Met dit denkbeeld kwam hij iD zijne wo ning aan. Hij verwonderde zich de deur er van open te vinden. Hij trad zijn salon binnen en vend het ledig. »Zij zal weg gegaan zijn," zeide hij. Tegelijk echter uitte hij een kreet. Zijn voet struikelde over een lichaam. Het was Mathilda, stijf bewegingloos. Hij storte naast baar op de knieën en hief haar in de hoogte. Zij was een lijk. In zijne ontzetting iiet hij haar los. Dreunend viel zij op den grond. Toen Lorenz den hals van Mathilda los gelaten had. was met den kiamp uit zijne handen, ook de waanzin uit zijn ziel ver dwenen. Op dezen waanzin volgde de wanhoop eene verschrikkelijke wanhoop. Zij was dood, zq, die hij zoo zeer be mind had. Dit bevallige hoofd had geene schoonheid meer, de trekken waren mis vormd, de lippen schuimden bloedig, het schoone lichaam was e6n lijk. Zij was dood. Al het lijden dat zij hem veroorzaakt had, was vergeten alle liefde die hq voor haar gekoesterd had, was ver dwenen. Hq had de dwaze hoop in het leven te kunnen terugroepen. Tevergeefs deze doodskleui Z"ii nooit weder wijken van de wangen dei' beminde, dit gebroken oog zou nooit weer zien. De druk zijner vingers had haren hals eerst rood on toen violet

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1