ST.MCOLAMEIU: Gebruikte Postzegels. Rechtszaken. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentien. St. Nicolaas-avond Openbare Verknoping Ingezonden Stukken. J. H. W DIXHOORN te AXEL, St. Nicolaas-étalage, l Chocolade Bonbons Cartonnages cn DIarsepein. VOORHANDEN EEN MOOIE SORTEERING bij J. K. VINK, AXEL. ■HUI mMnfflijflHTUITTMMHMM voor het St. Nicolaasfeest, SUIKERWERKEN bij C. J. SCHIEMAN. het collega van regenten over het buis van bewaring te Ter Neuzen, op zijn daartoe gedaan verzoek uit die betrekking een eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is be noemd tot lid van het college van regen ten, over het huis van bewaring te Ter Neuzen, de heer J. N. J. Boom, inspec teur dei directe belastingen, invoerrechten en-accijnzen en kantonrechter-plaatsver vanger aldaar. - Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 4 leden voor de Kamer van Koop handel te Ter Neuzen zijn 42 ven de 139 kiezers opgekomen. Gekozen werden de heeren H. C. E. van Usselsteijn met 38, P. A. van de Velde met 36, P. J Versluis met 31 on J. C. J. Kolijn met 29 stemmen. - Van de 82 koeien welke de vorige week uit den quarantainestal te Clinge ontslagen zijn is er geen enkele atgek6urd. Gisteren zijn ei te Clinge weer 132 koeien aangebracht en allen goedgekeurd. De quaraotainestal was dezen keer veel te klein zoodat er nog ruim 40 koeien bij verschillende herbergieis in de nabij heid van het station, gestald moesten worden. - Er wordt tegenwoordig aan de be woners van Koewacht en St. Jansteen geregeld eiken dag door twee verschillende bakkerijen uit Antwerpen brood te koop I Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 2 'December 1898. J. F. d'H., 22 j., arbeider te Boschkapelle, is wegens misbandeliDg yeroord. tot eene maand gevang. G. W., 57 j., onderwijzer te Camperland (Wisse- kerke,) is wegens het plegen van ontuchtige han delingen met iemand heneden den leeftijd van 16 jaren vrijgesproken. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde Donderdag de vonnissen der M iddolbn rgsche recht bank, waarhij veroord. zijn J. O., hoofdonderwijzer te Waarde, wegens zedenmisdrijf, en A. Farbeider te Axel, wegens mishandeling. Dat de bakkers welke aan de greDzen wonen, hior niet opgesteld zijn, laat zich begrijpen. Doch ook de voerlui zijn ja loersch van elkander als de een wat meer brood verkoopt dan de ander. Naar men ons mededeelde kwamen twee van die lui, gisteren de een van Koewacht en de ander van St. Jansteen elkander in den Heikant tegemoet, waar zij geen van beiden wilden uitwijken en bovenop elkander reden, waarvan het gevolg was dat er een wag9n omviel en al het brood in den modder terecht kwam. Natuurlijk wilde nu niemand meer het brood voor den gewonen prijs hebben waarop zij het, niet meer naar Antwerpen wiliende medenemen later voor niemen dal weggaven. - Zondag j.l. gaf de Rederijkerskamer »Tot Nut en Genoegen* te Koewacht haar eerste winter concert. Het weder was slecht en toch was het ruime school lokaal goei gevuld, vooral den eersten rang waren er veel plaatsen te kort. De stukken werden tamelijk goed afgespeeld vooral het drama *Éen getrouwe knecht" deed meenige traan in het oog op wellen terwijl de blijspelen »Mijnheer heeft u Influen za" de lachspieren de tranen weer deden verwijderen. Met Februari a. s. hoopt deze aldaar bestaande vereeniging haar tienjarig be staan te vieren en bij die gelegenheid een buitengewoon concert te geven. - Iu de plaats van den overleden sluis knecht Van Kerkvoort is bij de Ootsluis te Sas van Gent benoemd J. Zoeter brug wacbter te Sluiskil. - Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 27 stieren, 12 ossen, 137 koeien en vaarzen, 9 schapen en 1 paard, samen 186 beesten die allen vlug werden verkocht aan goede prijzen. De veemarkt was beter bezet dan de vorige week. Zondag 4 Heceiuber 1898. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 97t ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A, Omtrent do aanranding te Amsterdam meldt men dat de toestand der beide ge wonde meisjes vooruitgaande is. Voorts dat er een man is gearresteerd, wiens signale ment met het vroeger gegevene overeenkomt en die door het aangerande meisje Cato Heiloo is herkend. Eenige voorwerpen zijn te zijnen huize in beslag genomen als een oude pruik, een dolkmes, en dergelijke maar 't schijnt haast onmogelijk dat deze bij de aanranding hebben dienst gedaan zoodat wel eens de verkeerde kon aange houden zgn. Enkele meisjes hebben den commissaris wijs gemaakt dat ook zij aangerand waren. Zulk een leugenachtig gedrag verdieut grootelijks afkeuring. Willem Bosman, te Stiens heeft van H. M. de Koningin een gratificatie van 25 ontvangen. Willem Bosman woonde vroeger op een boerenplaats te IJsbrechtum. Als Koning Willem II op de jacht was bezocht Z. M. zijn ouders nog al eens; zoo ook kort na de geboorte van Bosman, die Rintje was gedoopt. Op verzoek van Z. M. werd toen zijn naam veranderd, en ontving hij de voornamen van Z. M. KonÏDg Willen I. Dinsdag bjj zijn komst aan boord ver miste de conducteur der Gorinchemsche stoomboot >Kwakernaat" uit zijn lessenaar ongeveer 60, welke lessenaar evenals de kajuit des nachts was opengebroken. Een door de politie onmiddelijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat er op een dei zich aan boord bevindende privaten een bedrag van 25 was verborgen en zich hieraan had schuldig gemaakt een der knell nors, terwijl vermoedelijk het overige be drag door hem in de rivier is geworpen. ODder hevig verzet is de verdachte op de stoomboot gearresteerd en weggebracht. De ambtenaren van Krugersdorp schij nen te weelderig te leven, ten minste de Voortrekker zegt: »Wij zeggen ander maal, dat het een schande is dat gouver- nements-ambtenaren zullen blijven volhar den, .veelde artikelen ach laat ons maar zeggen, paarden er op na te houden voor de renbaan. IndieD zij mans genoeg zijn of eerlijk genoeg laten zij dan voor hunne betrekkingen bedanken pd bekwameren per sonen eene kans geven de vacaturen aan te vullen meisje ging van Brussel naar Antwerpen om zich daar op de boot naar Londen in te schepen. Maar sedert beeft men niets van haar gehoord. Tot de vele gissingen behoort deze, dat men getracht heeft zich van deze wat heel lastige getuige te ontdoen. Welken invloed deze verdwijning op het proces zal hebben moet blijken. In den laatsen tijd werden vele Ne derlanders te Gronan (Duitschland) over de grenzen gezet en naar Nederland terugge zonden. Zocht men tot nu toe te vergeefs naar gronden waarop deze uitzettingswoede eigen lijk steunde, en kon de getroffene niets an ders gewaar worden dan dat hij »lastig was, thans heeft de burgemeester van Gro- nau in de »Westfalischer Merkur" het na volgende ingezonden De stad Gronau is bijna voor de helft bevolkt met Hollanders. Duitschers huwen met Hollandsche meisjes en Hollanders met Uuitsche meisjes. De kinderen uit deze echt verbintenissen volgen de nationaliteit van den vader en zijn derhalve, wanneer zij van Duitsehe moeders en Hollandsche vaders at- staramm, Hollanders, in het tegenoverge stelde geval Duitschers. In het afgeloopen kwartaal kwamen hier 48 pCt. geboorten van Hollanders voor. Daar nu de hier geboren Hollanders noch hier noch in Holland tot de militie worden toegelaten, zoo komt het niet zelden voor dat de kinderen uit de echtverbintenis waar de vader Hollander i.s en zijn zuster is de vrouw van een Duitscher, dat de eene neef door geboorte vrij vau dienst is, terwjjl de andere dienen moet. Om aan deze ongelijkheid en onrecht vaardigheid, waardoor zich het Duitsehe ge deelte benadeeld acht, te gemoet te komen is in het algemeen bevo'en dat alle buiten landers, niet alleen de Hollandss, moeten bewijzen, dat zij ergens aan den militieplicht hebben voldaan en wanneer zij dat niet kunnen in Pruissen willen blijven wonen en hun 31e levensjaar nog niet hebben over schreden, Pruisisch onderdaan moeten worden. De hier bedoelde personen bekomen een aanschrijving van de politie om binnen de 4 of 6 weken dit hangt van de omstandig heden af het bewije te leveren, dat zjj hun militieplieht hebbeo volbracht daar anders een uitwijzing volgt. Volgens bericht uit Neuchatel is on der een lindeboom, op een meter diepte een prachtige met edelgesteentun versierde ring gevonden, welke gebleken moet zijn af komstig te wezen van den voor ruim vier eeuwen gesueuvelden Karei den Stoute. De aan den drank verslaafde werk man Deblander te Parijs, die, donr ijver zucht jegens zijne vrouw gedreven iü den nacht van 19* op 29 Augustus zijn beide dochtertjes van vier eu zes jaar worg de en onder Montreul in de Vestinggracht wierp, is deswege Dinsdag tei dood ver oordeeld. Hij is nog geen dertig jaar oud. Yan 15 tot en met 30 November 1898. Axel. Huwelijks-Aangiften. 25. JanvanDix- hoorn 42 j., wedn. en Cornelia Wolfert, 26 j., ja. Geboorten. 17. Martha, d. van Jacobus Gijs- bregt Houg en Elisabeth Margaretha Deij. 18. Johanna Janna, d. van Anthonie Rinn en Janneke van de Velde. 21. Maria Sara, d. van Leendert Ortelee en Martha Wiemes. 26. Jan, z. van Abraham Rouw en Cornelia Andriessen. 27. Rudolphus, z van Polydorns de Vos en Enlodia van der Goore_ Van 1 tot en met 30 November 1898. Hoek. Huwelijks-Aangiften. 11. Jacobus Cor- nelis Verlinde, 26 j., jm. en Adriana Keukelaar, 2 Muielijks-Voltrekkin gen. 24. Jacobus Cornells Verlinde, 26 j.,jm. en Adriana Keukelaar, 21 j.,jd. Geboorten. 5. Elizabeth, d. van Adriaan Meer- tens en Jacomina Frangoise Drabbe. 13. Jan, z. van Charles Franciscns van Acker en Sara Ver- heiike. 19. Jan, z. van Leviuns de Blaeij en Levina Riemens. 26. Dirk, z. van Hendrik Wolfert en Maatje Jansen. 29. Neeltje, d. van Jan Riemens en Suzanna Dieleman. 30. Jacob, z. van Willem Jacob van den Berge, (te Zaamslag) en Adriana VJ&KKcr Overlijden. 5. Simon Pieter Leijs, 19 d.,z. van Cornells en Adriana Moes. 16. Catharina Verheijke, 69 j., echtg. van Abraham Vermeulen. 20. Jacobus Meertens, 4 m., z. van Jan Andries en Sara Jo hanna Cornelia Wolfert. De oorlog op Cuba heeft nog eenige offers geeischt. In een magazijn waar over gebleven munitie werd bewaard ontstond een ontploffing waarbij 40 menschen werden Voorm. 9 ure Nam 2 ute Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn Ds. C. J. Kapteiju Kerk B, Leeskerk. Leeskerk. Op een overweg bp Brussel zijn twee I arbeiders, die aan den spoorweg werkzaam waren, door een in vollen vaart zijnden trein overreden. Beiden waren onmiddellijk dood. Het Fransche ministerie van koloniën bevestigt het bericht, dat op Madagascar de pest is uitgebroken. Den laatsten tijd was er in België veel te doen over een ernstig geval van handel in blanke slavinnen. Een Fransche vrouw had Belgische meisjes naar Londen gelokt en naar Zuid Afrika doen vervoeren. De zaak kwam uit toen nog een paar slacht offers te redden vielen, en de Fran?aise werd gevangen genomen. Maar nu doet zich een zeer duister incident voor. De En- gelsche justitie had een der nog tijdig aan haar ouders weergegeven meisjes als getuige j naar Londen ontboden. Aan deze oproe ping zou gevolg worden gegeven. Het Om op ZONDAG niet te moeten werken, hebben de i7a K E R S besloten op Dinsdag den 6 December te houden. Axel, 28 November 1898. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van ABRAHAM DIELEMAN Andrieszoon, Wagenmaker te Ter Neuzen (Driewegen,) op Woensdag den 7 December 181M, des namiddags 3 ure, in bet loge ment bewoond door G. de Visser, te Zaamslag, verkoopen verdere gebouwen en Erf, vroeger Wagen makerij, alles te Zaamslag (Veerstraat,) kadaster sectie F cum mers 1924 en 914, groot 3 aren 2 centiaren. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een Christelijk hulpbehoevend Huis vader, ruim 18 jaar bedlegerig, hebbende slechts de linkerhand tot zijue beschikking, verzoekt den vriendelijken lezer beleefd franco toezending van GEBRUIKTE POSTZEGELS zoowel Bmnenl. als Bui- tenl. Briefkaarten. Ten einde nog eenige bezigheid te hebben en tevens een klein voordeel voor zijn hulpbehoevend gezin te genieten, worden de zegels door hem op zijn krankbed gesorteerd en ue gelde gemaakt, terwijl de helft der opbrengst de Binnen- en Buitenl. Zending ten goede komt. Met heenwijzing naar Gal. '6 2 beveelt hij zich beleefdelijk aan. AdresALB. GRUIS Sr. Zaandam. Molenpad 32. De ondergeteekende belast zich gaarne met het verzenden van gebr. postzegels aan bovenstaand adres. Axel. W. RIETBERGEN. Inricht dat zijne gereed en ruim voorzien is van fijne wollen, katoenen en gestikte DEKENS, VLOERZEIL. TAFELZEIL, KACHEL- KLEEDJES, WASCHDOEK en LANCAS TER, JONGENS en MEISJESMUTSEN, prachtige wollen DOEKEN en SJAALS, mooi BAAI, KETER. RAN DBA Al, LAMA ook nog vele KLEINIGHEDEN, zeer ge schikt voor aan lage pr ij een, HEDEN GEARRIVEERD een mooie collectie

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3