Ifinneiilaiid. tie te eerbiedigen. Maar zij zou niet weigeren als het hof de stukken opvroeg. Millerand betoogde nogmaals, dat de kamer het recht heeft de regeering uit te noodigen den datum te veranderen. Anders komen er na het proces-Picquart weer nieuwe prosessen. Waarom zou verdaging gevaarlijk zijn? Dupuy betoogde daarop, dat de zaak Dreyfus op juridisch terrein moet blijven en weigerde een bevel tot verdaging te geven, als in strijd met de scheiding der machten. «Hoewel wij wellicht daartoe het recht hebben, zullen wij het niet gebruiken. Wij hebben geen willekeur." Ribot viel daarop Dupuy bijook hij wil scheiding der machten. Maar hij kwam op tegen de stelling, dat alleen de gouverneur van Paiijs had te beslissen over de vraag welke datum geschikt is. Zóo mag men de verantwoordelijkheid der regeering niet verminderen. Hierna vroeg de kamer sluiting van het debat waartoe werd overgegaan. Millerand vroeg den voorang voor zijn motie, waarin werd aangedrongen op ver daging. Maar de kamer weigerde den voorrang met 411 tegen 87 stemmen. Met 487 tegen 73 stemmen werd daarop aan genomen een motie Dujarain waarin de kamer de verklaringen der regeeiiDg goed keurt en haar eerbied betuigt voor de scheiding der macht. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft aan alle burgemeesters namens den Minister van Justitie inlichtingen gevraagd omtrent de arrestanten lokalen de klacb ten over, deze vooral in kleine gemeenten zijn groot, zoodat eene verandering te dien opzichte wenschelijk is. De ruimten of de hokjes «onder den toren" zonder zit- of ligplaats, zullen wellicht weldra tot het verleden behooren. Vooral voor menig ten onrechte verdachte is een nachtelijk ver blijf van eenige uren in een kil, somber torengewelf een bittere beproeving geweest In enkele gemeenten wordt «onder den toren" 's zomers en het ziekenlokaal 's winters gebruikt. De meeste verdachten werden echter zoo spoedig mogelijk naar de naastbijzijnde stad gebracht, waai hun beter logies kan verschaft worden dan in de meeste dorpen. TWEEDE KAMER. Binnmlandsche Zaken. In zjjne Memorie van Antwoord op de voorl. verslag ver dedigt de minister zich tegenover de zeer vele leden, die het eindcijfer zijner begroo- ting te hoog vonden Van opdrijven der jaarwedden was bij deze begrooting geen plichtige waart. En gij naamt het bloed geld dat hij u bracht. Gij deeldet de winst der misdaad. Maar nog meer hel is verschrikkelijk men neemt eenen on schuldige gevangen hij ontkent, smeekt, jammer en u scheelt niets. Men werpt hem in ketenen hij zucht heden op de galeien. Wat gaat het u aan En dat is het schandelijksteDat is het, wat mij haat en walging voor u inboe zemt I Al kon ik uwe misdaad ook ver geven hoe zou ik ooit uwe laagheid ver geteu Lorenz was niet meer lijdelijk onder de aanklachten van Mathilda, maar toornig zij maakte hem buiten zich zeiven van woede. Hij was niet bleek meerhij was bloedrood.' Het bloed steeg hem naar het hoofd en hij sidderde koortsachtig. Hij scheen zijne krachten in te spannen om iets te vernielen, te verwoesten, te vernietigen. «Gij verwijt mij, dat ik mij niet aan klaagde, daar men een onschuldige in mijne plaats strafte," riep hij. «Maar men zou mij zelfs vau u gescheiden hebben ik zou u- nooit, nooit wedergezien hebben. Daartoe ontbrak mij de moed. Mijn leven had ik opgeofferd, maar de scheiding van u kon ik niet verdragen 1 Zij hernam langzaam«Ook Joseph Biauchard word van zqne viouw geschei den, die hij beminde en die alles voor hem was." Wordt vervolgd sprake. De meest mogelijke zuinigheid al dus betoogt de minister, mag niet weer houden bijtijds de noodige voorstellen te doen en daarom heeft hij, bij nota van wij ziging, nog enkele verhoogingen voor te dragen, waarvan de noodzakelijkheid eerst thans is gebleken, of waaromtrent het on derzoek bij de indiening der begrooting nog niet was afgeloopen. Wat het kiesrecht betreft, verklaart de minister dat het aangegeven dénkbeeld om burgemeesters aan te schrijven aan be lastingscbuldigen een circulaire te zenden, ter herinnering aan de bepalingen omtrent de kieswet, nadei zal worden overwogen De behoeften aan meer stemdistricten in groote gemeenten is tot hedon nog niet gebleken De vraag of eene mecha nische stemming de voorkeur verdient, zal bij de aangekondigde technische her ziening der kieswet een punt van over weging uitmaken. Aan het vooischrift van het 2e lid van art. 61 der gemeente wet behoort, zoolang het bestaat, getrouw de hand te worden gehouden en de mi nister is zich niet bewust dat dit niet geschiedt. Aanvulling van art. 242 der gemeente wet ligt vooralsnog niet in de bedoeling. De herziening der armenwet behoort tot de andere gewichtige ontwerpen, die blijkens de Troonrede in staat van voor bereiding zijn. Een wetsontwerp op de banken van leening is in werking. Het tijdstip, waarop een wetsontwerp tot wettelijke regeling van het toezicht op levensverzekeringmaatschappijnen en begrafenisfondsen de Kamer zal bereiken, kan de minister nog niet mededeelen. Ter zijner tijd zal de minister blijk geven dat het hem ernst is met de wijziging var, eenige bepalingen betreffende de wet geving op de krankzinnigen. Het toegezegde ontwerp betreffende de Drankwet zal zjjn eene herziening van beperkte strekking, met eene verandering van stelsel. De regeering is aanvankelijk overtuigd van de noodzakelijkheid van het namen van maatregelen tegen de verontreiniging van openbarö wateren en met belangstel ling worden dienaangaande de voorstellen van de daarvooi ingestelde Staatscommis sie te gemoet gezien. Wanneer net ge vraagde rupport omtiect de in den ofge- loopen zomer genomen proei mt>t de ver beterde watervei versching van 's Giaven- hage en omgeving zal zijn ontvangen, zal de regeering overwegen wat door haar verder in deze zaak kan worden gedaan. Waar het kan, zal de minister mede werken om het aantal examens in te krimpen. Op de vraag, of aan den burgemeester een onbeperkte bevoegdheid toekomt, om troepen te vordeien tot handhaving der openbare orde, moet ontkennend worden geantwoord. De aangevraagde verhoogiDg van de af- deeling landbouw wordt door den minister nader verdedigd. Van de wenschelijkheid om, waar dit noodig mocht zijn, de grenzen der ge- meenton tijdig uit te zetten is de legee- ring overtuigd. De bezoldiging van de ambtenaren ter provinciale griffiën is bij het dep. van binnenl. zaken in onderzoek en de minister hoopt, dat hij door eene betere regeling aan de gevoelde bezwaren zal kunnen te gemoet komen. Met de nerziening der regeling van de bevolkingsregisters wenscht de minister te wachten tol Da afloop dor aanstaande volkstelling. De wenschelijkheid wordt gevoeld van eene reorganisatie van de instelling van de centrale commissie voor de statistiek. Herziening van de wet op de schut terijen ligt niet in het voornemen der regeeriug. In verband met hare plannen met betrekking tot de militie zal naar alle waarschijnlijkheid een voorstel worden aanhangig gemaakt lot afschaffing dei- schutterijen. De toenemende kosten van hetkrank- zinnigenwezen zijn, betoogt de minister, een gevolg van de toeneming van het aantal krankzinnigen. Tegen de instelling van Rijksbeurzen voor het bezoek van inrichtingen van middelbaar onderwijs bestaat ernstig financieel bezwaar. Pogingen om het hooger onderwijs zoo veel mogelijk te brengen binnen het bereik van alle klassen der bevolklDg, zullen dooi de regeering gaarne worden gesteund. Opheffing van een of meer der univer siteiten is van deze regeering met te wachten. Ergerlijke dierenmishandeling heeft bij vivisectie nooit plaats. De klacht over gebrek aan uniformiteit in de leerplannen der openbare gymnasia heeft een punt van onderzoek uitgemaakt. Getracht zal worden de denkbeelden omtrent het verleenen van pensioen aan leeraren bij onverplichte gymnasia in een wetsontwerp te belichamen. De minister heelt geen voorneme» om weer een leerstoel in psychiatrie te Utrecht in het leven te roepen, wanneer te Leiden in het onderwijs is voorzien. De mogelijkheii, dat eerlang de leerstoel voor de Maleische taal te Leiden weder zal worden bezet, is niet uitgesloten. De Regeering kan geen vrijheid vinden de toekenning te bevorderen van Rijks subsidiën aan de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, ten benoeve van hare gym nasia. Ook voor de gemeente Kampen bestaat daartoe geen aanleiding. De minister heeft vooralsnog het voor nemen niet tot herziening de wet tot re geling van Middelbaar onderwijs voorstel len te doen. Voorstellen tot reorganisatie der Poly technische school worden voorbereid. De proef om voor het afnemen der exa mens voor Hoogero Burgerscholen provin ciën met elkaai te vereenigen, zal worden herhaald. Uitvoerige mededeelingen worden ge daan omtrent resultaten bij het ambachts onderwijs en bet onderwijs aan dePoly technische school. Verschillende verhoogingen van begro tingsartikelen worden door den minister nader toegelicht. Zoodra mogeljjk na afdoening van het wetsontwerp op den leerplicht, wenscht de minister eene wijziging van sommige bepalingen der wet op het lager onderwijs, waaronder eene herziening der regeling van de onderwijzersjaarwedden aanhangig te maken. Vei mindering van het aantal exarnen- commissiën zal bij de wijziging der wet op het L. O. een punt van ernstige over weging uitmaken. Getracht zal worden de denkbeelden omtrent de pensiohnneering van weduwen en weezen van openbare en bijzondere onderwijzers aan de lagere scholen in een wetsontwerp te formuleeren. De noodzakelijkheid om een nieuw leer vak op school in te voeren tot bestrijding van alcohol is den minister met noodig voorgekomen. Wettelijke organisatie van de vertegen woordiging van Landbouw is in studie. Het tegengaan van vogelmoord wordt door de regeering van groot belang erkend. De wenschelijkheid is gebleken het ge tal Rijks-tuinbouw-winterscholen nog dit jaar met éen te vermeerderen. Bedoelde school zal worden gevestigd binnen de gemeente Boskoop. Tegen paardenfokkerij van Staatswege bestaan bepaalde bezwaien. Evenals met betrekking tot de paardenfokkerij wordt ook een organisatie ten aanzien van de veefokkerij voorbereid waarbij intusschen in alle opzichten aan de plaatselijke crm- missiën de noodige vrijheid wordt gelaten. Het voornemen bestaat de bestaande be- bosschingeD, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, met kracht voort te zetten. Aan de plaatsing der Nachtwacht blijft de minister zijne aandacht wijden en hij zal niet in gebreke blijven mede te wel ken tot de best mogelijke oplossing. M. Ct. - Atjeh. Blijkens van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lDdië ontvan gen telegraphische berichten zijn, sedert de jongste mededeelingen dienaangaandb in de Staatscourant van 17 September 1898, bij de krijgsverricbttingeu in Atjeh verdronken de wachtmeester G. P. W. Savi, de ser geant Th. J. R. van der Meer, en de ca valerist J. Meijergesneuveld de cavale rist M. van Oort, en ongevaarlijk gewond de lste- luitenant der infanterie van het leger hier te lande, gedetacheerd bij dat in Ned.-Indië, W. van Bakel de lste luite nant der intanterie van hot Ned Indische leger J. L. Doerrleben en de 2de-luitenants van dat leger H. M, Luchsinger en S. D. Kramers. In de afgeloopen maand zijn uit Nederland langs het grensstation Esschen naar België verzonden 908 waggons vee, tegen 803 waggons in November 1897. De totale uitvoer bedroeg 8464 stuks vee, ter waaide van ruim 750.000. AVEL, den 3 December 1S98. Bij den commandant der brigade mare chaussee alhier werd dezer dagen aangifte gedaan van het volgende geval. De derde knecht W. M. kwam Dinsdagavond van den landbouwer waar hij woont naar huis om Sint Maarten te houden. Hij had zijn loon ontvangen en zou dus 15 bij zich gehad hebben toen hij thuis kwam maar hij was onderweg door twee kerels, een met een geweer en een met een stok, aangegrepen, die hem 6 uit zijn beurs hadden gehaald, hem hadden op den grond gegooid, zijn paraplu gebroken, enz. Kort om, het verhaaltje was zoo mooi in elkaar gezet als maar wezen kon om de ouders te doen gelooven, dat de ontbrekende zes gulden gestolen waren. De brigadier vond het verhaaltje ook mooi, maar toch Diet mooi goooeg om geen achterdocht te koes teren. Hij ondervroeg den jongen nog eens scherp, verwijderde zich eenige oogenblik- ken en toen hij terugkwam, viel onze leugenaar door de mand. Er was mets van waar. Het verhaal was verzonnen om een verklaring te vinden voor het tekort van de zes gulden die hij vooraf nu en dan had opgevraagd van zijn baas en verteerd. Het zaakje zal alleen dit gevolg hebben, dat de leugenaar tot straf een verbaal krijgt wegens valsche aangiften. Onder de nagiften voor de scholen met den Bijbel komen op de 20e lijstin «De Standaarde vooi Axel met 13 en Zaamslag met 8 25. De gemeenteraad van Zaamslag heeft in zijne Dinsdag gehouden zitting in ver band met een aan Ged. Staten ontvangen schrijven, voor de zooveelste maal eene oude kvvesr.ie besproken, nl. die van het buiten de gemeente wonen dooi den bur gemeester. Op voorstel van den heer Van de Ree werd door dat college met algemeene stem men besloten aan Ged. Staten het volgen de te antwoorden Dat sedert het vorige verzoek van den burgemeester om buiten de gemeente te mogen wonen, de Raad nog meer versterkt is in de overtuiging, dat het dringend noodzakelijk is dat de burgemeester binnen de gemeente woont, daar thans reeds ver schillende ingezetenen een rechtelijk von nis hebben verkregen wegens overtreding van een verordering, welke verordening te laat is afgekondigd door het buiten wonen van den burgemeesterde inge zeteneu wisten dus niet dat deze veror dening bestond; dat overigens de raad op vroeger ver melde en nog andere gronden er van over tuigd is, dat het slechts onwil van den burgemeester is, dat deze niet in de ge meeute woont dat de raad meent dat de belangen der gemeente boven het vermaak van den burgemeester gaan dat de raad geeD enkele wet kent die de gemeente de verplichtidg oplegt vod den burgemeester een woning te bouwen dat integendeel, naar 's raads meening de geest der wet medebrengt dat de bur gemeester zelt voor een wouing zorgt en dat dus de raad voor een burge meester nimmer een woning zal bouwen. M. CU Bij Kon. besluit van 25 Nov. 1898 no. 36 is aan dr. H. B. van Neslid van

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2