Binnenland. MISLEIDING. Terwijl men niets hoort van rustver storingen in Macedonië, behalve in de buurt van de Servische grens, wekken andere berichten den indruk, dat de toestand alles behalve zuiver is. Volgens de Manchester Guardian hebben de mogendheden den sultan gedreigd met een militaire bezetting van Macedonië wanneer in deze provincie de rust niet beter wordt gehandhaafd. Verscheidene Russische bladen deelen mede dat het niet waar is, dat Rusland Frankrijk steun heeft beloofd voor het geval van een oorlog met Engeland. Moeravieff zou tijdens zijn verblijf te Parijs integendeel hebben gezegd, dat de czaar is tegen elke actie, welke tot een oorlog zou kunnen leiden. H. M. de Koningin zal den 8en December a.s. in Den Haag terugkeeren. De Duitsche gezant is Vrijdag op het Loo in audiëntie ontvangen door H. M. de Koningin om H. M. namens den Duit- schen Keizer dank te zeggen voor de be langstelling bij de inwijding der kerk te Jeiuzalem. De hofprediker, ds. Van der Flier, ver tegenwoordiger bij die plechtigheid, maakte na terugkeer zyn opwachting bij den gezant. TWEEDE KAMER. Volgens het voorloopig verslag der Kamer over de begrooting voor fimanciën gaven bij het afdeelingsonderzoek ver schillende leden uiting aan hun teleur stelling en bevreemding dat tot op heden geen gevolg is gege7en aan 's Ministers toezegging omtrent eene herziening van de vermogens- en bedrijfsbelasting. Ei werd gevraagd of voorstellen van zoodanige stiekkingspoedig kunnen worden tegemoet gezien De verplichting tot het moti veeren van verhooging van eigen aangif ten van belastingschuldigen wenschte men alsnog in beide wetten opgenomen te zien. Ook werd aangedrongen op een bepaling betreffende het ter kennis brengen, met radenen omkleed, van de belastingschul digen der beschikkingen van de Raden van beroep, voor zoover die afwijken van de aangiften der in beroep gekomen be lastingschuldigen. Andere leden bestreden dien aandrang, uit vrees voor practische bezwaren. Deze leden wezen op de nood zakelijkheid van strenge controle, die z(j hoopten dat van regeeringswege zou wor den bevorderd. Verder werden verschillende wenken gegeven of vragen gedaan omtrent de be- dood hem. Dat is mijn recht." »Ja maar gij moet hem hier eerst hebben." »Hij zal terugkomen ik zal hem op wachten." »Ik zal hem niet laten binnentreden." »Dan zal ik hem heden avond uitdagen heden of morgen, en hem in het duel dooden. Hij moet sterven, onverschillig hoe Alsof hij met u vechten zou, met u Hij zal het weigeren." »Dan zal ik hem een oorveeg geven." »Zult gij dat doen?" »Ik zweer het u 1" »Nu dan, als gij het waagt, uwe hand tegen hem uit te steken, dan zweer ik u ook iets." »En dat is?" »Ik zweer u, hem te zeggen, dat gij een moordenaar zijt!" -Hij deinsde verschrikt terug. Zjj volgde hem zonder vrees en zeide met doffe stem »Want gij zijt een van de beide moorde naars van kapitein Guérin »Dat is niet waarDat is niet waar 1" riep bij. »Het is waarEn als gij bewijzen wilt hoor dan Op zekeien dag heeft de heei van Meillant mij verzocht, hem bij te staan, om de onschuld van Joseph Blan- cbard aan bet licht te brengen en den werkelijken schuldige te ontdekken. Ik beloofde het hem. Ik had argwaan noch spoor. Ik wist niet, hoe ik beginnen zou. drijfsbelasting en die op het personeel bedenkingen geopperd tegen uitvoering van laatstgenoemdeen werd gevraaga wanneer een wetsontwerp ter herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen mag worden te gemoet ge zien. (Zij, die dit vroegen, zijn, merkt Het Vad. op, zeke-'nog piepjonge staatslieden, wier heiinnering niet ver genoeg reikt om te weten, dat een dergelijke wet te vinden is in bet Staatsblad van 1897, nl. de wet van 2 April van dat jaar no 124.) In overweging werd gegeven de ont vangers op ie dragen, zoo mogelijk te bevorderen dat, vóór het uitreiken van waarschuwingen, de belastingschuldige op andere wijze er van in kennis worde gesteld, dat bjj niet-betaling tot vervolging zal worden overgegaan. Indien van automobielen geen lol ge- beven wordt, wenscbt men hierin ver andering gebracht te zieD. Men meende dat de versmolten schatten van Lombok meer dan smeltwaarde Mon vroeg waaraan het toe te schrijven is dat de oorspronkelijke raming der uit- keeringen aan de gemeenten zoo aanmer kelijk te laag is geweest. Bepleit werd de overbrenging van do administratie der domeinen in haar geheel naar het depart, van binnenl. zaken be heer van landerijen en den landbouw in eigelijken zin eveneens naar binnenl. zaken, het beheer van wegen en vaarten naar waterstaat en dat der voormalige vesting- gronden naar oorlog. Is indiening van een wetsontwerp tot regeling van de weduwen-en weezen pen sioenen van openbare onderwijzers spoe dig te verwachten Andermaal werd de aandacht er op ge vestigd, dat bij voorduring te weinig munt biljetten van 10 in omloop zijn. Opnieuw werd van verschillende zijden de wenschelijkheid betoogd de betiekking van betaalmeester op te heffer, en die op te dragen aap andere bestaande amb tenaren. Waar bij artikel 46 een bedrag van 2U0.000 is uitgetrokken voor bedijking van Schorren in den Brakman bij de Kleine Stelle met haven voor Philippine, welk werk in het geheel volgens raming 275 000 zal kostep, uiten sommige leden de meening, dat deze zaak. aangezien zij blijkens bet aangeteekende in noot 50 van den toelichtenden staat strekt in bet be lang van de mosselvisscberij en den mosselbandel, veeleer bij het departement van waterstaat dan bij dat van financiën behoort. M. Ct. Maar het toeval heeft mij id de gestalte van Florine geholpen Wat wilde deze vroegere spion der politie bij mij, die een Vicomte geworden was, nadat zij mijne kamerjuffer was geweest. Was zjj opnieuw gehuurd, om mij te bewaken Neen. Zij had met u te doen, tot u kwam zij. Gij kondt door haar masker onmogelijk be drogen zijngij waart in deze dingen zelve veel te bekwaam. Zg was alzoo uwe bondge oot, uwe helpster. Wat voerdet gij met elkaar in het donker uit Ik wilde bet weten. Ik bewachtte u beiden, ik be luisterde u en wist spoedig een deel van uwe schandelijke geheimen Sidderend, tegen een fauteul geleund, luisterde bij, zonder de kracht te hebben, haar in de rede te vallen zij vervolgde »Maar ofschoon ik nu de b; on uwer in komsten, ofschoon ik uw afschuwelijk be roep kende, ofschoon ik weet, dat gij een ellendige, een schurk zijt, wist ik toch niet, dat g(j een moordenaar waartUwe zucht, om u te verklèeden, verried u. Gij verliet op zekeren dag een uwer schuil hoeken in de Rue Rivoli geloof ik. O, ik ken ze alle, ik heb mijn tijd niet ver loren laten gaan 1 Om ergbns een schandelijk stuk te voeren, badt gij u als man van 45 jaar verkleed, met grijs, glad haar en een ringbaard, met de zondagjas van een arbeider aan »Daar ging mij plotseling een licht op De Meer van Meiilant had mij op den vorigen dag een photographie van Reeds vele jaren is door zuivelbereiders en handelaren in zuivelproducten bij de Rpgeeriog aangedrongen op het nemen van maatiegelen ter bescherming van de zuivelindustrie tegen knoeierijen in den binnenlandscben en buitenlandscben han del in boter en kaas, omdat hierdoor een onberekenbaar groot nadeel wordt toege bracht aan het eenige of voornaamste middel van bestaan van e6n met on be lang) ijk deel van het Nederlandsche volk. In do vergadering van het Hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Land bouw, waar deze zaak reeds meermalen is besproken, stond een verzoek aan de Regeering om de boterwet te hei zien wederom op de agenda voor Vrijdag 21 October. Naar aanleiding van de behandeling van dit punt heb ik eenige mededeelingen ge daan van bepaalde feiten om aan te toonen hoe buitenlandscbe handelaren met de justitie van bun land in conflict kunnen komen door den handel met Nederlandsche boter, zonder dat de Nederlandsche wet de justitie in ons land aanleiding geeft zich met zulk een geval te bemoeieD, om óf de onjuistheid eener beschuldiging (en zoo zijn er vele) aan te toonen, öf den werkelijken bedrieger te straffen op eene wijze dat hem voorgoed de lust benomen wordt om ooit weer een buitenlander te bestelen. Nu door overstrooming der Europeesche markten met de zuivelproducten uit Ame rika en Australië de uitvoer onzer boter wordt bemoeilijkt, is het meer dan ooit gevaarlijk onze buitenlandscbe afnemers te ontstemmen door knoeierijen en bedrog waartegen zij zich door geen ander middel meenen te kunnen-vrijwaren dan door het afbreken der handelsrelatiën. Als voorbeeld van bedrog in den bin nenlandscben boterbandel heb ik de leden gewezen op de groote geïllustreerde adver tentie van Willem van Santen Jac.zn., Rijswijkscheweg nabij den Haag, die dooi geheel Nederland en alle werelddeelen het goedgeloovige en onnadenkende publiek en gros en détail bedriegt. Willem van SanteD is volstandig genoeg geweest mij om deze beschuldiging, die ik kan bewijzen, niet wegens laster te vervolgen, maar toch schreef hij mij een brief dien ik voor de curiositeit hier woor delijk en letterlijk laat volgen. 'sGravenhage den 5 Nov. 1898. Mijnheer. Aangezien de vraag van mijn onver beterlijke fijne geurige boter grooter wordt Blanchard gegeven uit geïllustreerde dag bladen. In uwe verkleeding geleekt gij op een haar Tehuis gekomen doorlas ik het geheele proces opnieuw, Ik bestuteerde het tot in de kleinste bijzonderheden, ik verdiepte mij hoofdzakelijk in de pleitrede van den verdediger ik gedacht de woorden van den heer Meillant, die mij gezegd heeft de werkelijke moordenaars heeft vernuttig al die bewijzen opgehoopt, die den armen 3hnchard in 't verderf storten, hij hoeft zelfs zijne gedaante aangenomen om het gerecht op het dwaalspoor te helpen. Toen herinnerde ik mij alles onzer sa menkomsten ten tijde der misdaad, onze ontmoeting op den volgenden dag, uw spoedig vetrok, uwe terugkomst ondereen anderen naam, uw nieuwe rijkdom Ach ik koD mij niet langer bedriegen ik was de vrouw van een der mooi denaars, die ik zoeken moest, en voegde zij met zachte stem eh gebogen hoofd er bij »de dochter van dén ander." Met een bleek gelaat, met roodbeloopen oogen, het geheele lichaam bevend, zich met moeite aan de stoel rechtop houdend waagde Lorenz het niet meer zijn onschuld te beweren of zich te verdedigen. Hij begieep dat, Mathilda, om haren vader te beschuldigen, eene vaste over tuiging, onomstootelijke bewijzen moest hebben. Zij vervolgde nu met gebogen hoofd en zoo ben ik in de gelegenheid om alle Con- curentie het hoofd te bieden ik lever franco Remboers zoals in alle Coerante van Neder land en vele in Buitenland staat mijn kwalietijd daar kan niemand tegen kon- cureren omdat ik de grootste omzet heb van Nederland, ik merk mijn boter alle duidelijk met Surrogaat en boven op de boter ligt een briefje Zoals hier ingesloten zodat zich niemand bedrogen vindt met mijn beroemde boter, gaarne zag ik eens dat U aan mij 21/2 kg bestelde ik ben er zeker van dat U dan bij niemand anders meer besteld ik bedien door geheel Fries land heen de fijnste families en de grootste nrichtingen waarvan ik honderde beweizen heb en prijzen mijn boter hoog en rikke- mandere mij veel ik zie gaarne Ubestelling tegemoet en zal U naar wensch bediene. Hoogachtend U DW Dienaar W. v. Santen Jcz. Het briefje dat boven op de boter ligt, die duidelijk met surrogaat gemerkt is, behelst behalve de bekende chiché, het volgende Deze boter munt steeds uit door fijne, geurige smaak, is zeer vooideelig in het gebruik en tevens hoogst billijk in prijs. De zeer vele bestellingen, die mij dage lijks zoowel uit het binnen- als buitenland toevloeien, zijn hiervan de beste bewijzen. Mocht 't soms voorkomen dat door ver zending of andere onvoorziene omstandig heden de boter niet aan de gestelde eischen voldoet, wordt zij (mits ongeschonden) tegen denzelfden prijs teruggenomen. Recommandatie zal ik op zeer hoogen prijs stellen. UEd. Dw. Dienaar, Willem van Santen Jac.zn. Hierin wordt slechts gesproken van boten in de advertentie wordt fijne Delftsck roomboter aangeboden, maar in den brief wordt erkend dat surrogaat wordt geleverd. Onder surrogaat verstaat men een mengsel van boter met margarineen margarine is een kunstproduct bereid uit vet en olie met zooveel bestanddeelen van melk er bij, dat net mengsel zoo juist mogelijk op boter geiijkt. Ik hoop dat andere vak- en dagbladen dit schrijven willen overnemen, opdat het publiek in het vervolg wete dat men voor Deutsche roomboter niet moet zijn bij Willem van Santen, en dat men voor margarine goedkooper terecht kan bjj iemand die ze ODder den waien naam verkoopt. J. MESDAG. Overgenomen uit het Ned. Weekbl. v. Zuivelbereiding en Veeteelt.) AYEL, den 39 November 1893. Heden had alhier in »Het Gulden Vlies» van wege het bestuur van den polder Butb, de volgende verpachting plaats Perceel 1 aan W. de Koeijer voor 95, perceel 2 aan denzelfdeu voor 48, perceel 3 aan Corns Reminsen voor 50, perceel 4 aan Jacs Volkaert voor 46, perceel 5 aan W. de Koeijer voor 17, perceel 6 aan denzelfden voor 1 en perceel 7 aan denzelfden voor 12, alles per den hoop. Allen wonende alhier. met eene zachte, doffe stem, daar zg van den tweeden moordenaar sprak, die zoo dicht bij haar stond, Sedert lang reeds verontrustte mij het geheimzinnige bestaan van mijn vader. Ik kon mijn zijn plotseling vertrek, zijn spoedige terugkomst, zijne angstige zor gen noch zijn gedrag tegenover mij ver klaren waarom wist niemand, dat ik zijn kind was, waarom hield hij mij van zich verwijderd, verzweeg hij mij zelfs zijn nieuwen naam en bedroog hij mij in alles 1 Ik dacht in den beginne dat gij misschien in zijn jeugd gedurende zijn vei blijf alhier iets begaan had, en dat hij zich verborgi dat hij van tijd tot tijd verdween, om niet herkend te worden. Verder dacht ik niets. i 1 Wordt vervojcjd.) 1

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2