No. 1278. Woensdag 30 November 1898. 14® Jaarg*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. sa FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS. 4XELSCHE C01IR4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Fransche kamer zon gisteren waar schijnlijk gelegenheid krijgen de nationale eer te redden. De verontwaardiging, de ontevredenheid en de onrust over de vervolging tegen Picquart schijnen zoo groot, dat men het schandaal wil vermijden, door een wijzi ging van het militaire recht. Volgens de Petit Bleu hebben de voor zitters van de verschillende kamergroepen besloten Maandag de urgentie te vragen voor een voorstel, om de gelegenheid open te stellen cassatie aan te teekenen tegen een verwijziging naar den krijgsraad, een en ander op dezelfde wijze als thans reeds voor en in het gemeene recht is voorgeschreven. Welke groepen hier bedoeld zijn, is ons niet duidelijk. Natuurlijk zullen daaronder wel niet die van de rechterzijde begrepen zijn. En er is slechts flauwe hoop, dat het centrum voor het recht in de bres zal springen. De toon der bladen van die richting is, dunkt ons, te zwak, om veel hoop te hebben. Toch zou het wel een stormachtige zitting worden. Behalve dit wetsontwerp krijgt men een interpellatie van Bos, die zal vragen waarom De Freycinet geen gebruik heeft gemaakt van zijn recht om de vervolging te doen staken. Te Parijs ligt het volgende stuk ter teekening „De ondergeteekenen protesteeren, in naam van het miskende recht, tegen de vervolgingen, welke kolonel Picquart als den heldhaftige bewerker van de rivisie treffen, op het oogenblik dat deze tot stand komt." Daaronder de namen van de leden van het instituut, hoogleeraren, en andere vertegenwoordigers der wetenschappelijke instellingen, senatoren enz. Het is nu officieel bekend, dat Picqu art ook vervolgd wordt wegens het mede- deelen van geheime staatsstukken aan Leblois, toen hij bij dezen vriend zijner jeugd inlichtingen inwon over rechtkun dige kwesties, waarvoor hij was gesteld. Volgens de Aurore is tegen de »mis daad* van Picquart in art. 145 van het Code penal levenslange dwangarbeid be dreigd. De Figaro echter haalt art. 150 aan en gewaagt van 5 tot 10 jaar ge vangenisstraf, in geval van verzachtende omstandigheden te verminderen tot een minimum van een jaar. Mevr. Dreyfuss spreekt, wat haar be treft, het verhaal van de St James Gazette tegen. Een brief van baron Freedericx waarin deze erkent een valsche beschuldiging tegen haar man te hebben uitgebracht, is niet in haar bezit. Aan het slot van een bespreking over de reeds uit het voorjaar bekende uitin gen van den Russischen senator Zakr- weski, zegt het Hbld. Van de vele merkwaardige voorvallen in de Dreyfuss zaak is er misschien geen zoo kenschetsend als dit, dat een Rus sisch schrijver den republikeinschen bond genoot van zijn land waarschuwt tegen het gevaar van het despotisme en dat de republiek aan een autocratische iegee ring om toepassing vraagt van de sen suur en nul op het request ontvangt. Yves Guyot had zijn correspondentie Geen woord had Lorenz daarop gespro ken. Bleek als een doode was hij het tiotel binnengereden en in de aangeduid de woning gegaan. Zjo spoedig hij de deur snel achter zich gesloten, zoo spoedig hij zijne vrouw her i<end had, zocht hij, bijna waanzinnig van toorn, Hendrik van Meiilant, in het salon in de zijkamer. Daar zij hem niet vond stiet hij Mathilda wild terug, die op den canapé zonk en hem bewegingsloos, bijna onverschillig aanstaarde. »Waar is uw minnaar verborgen riep hq. Zij n ok met de schouders en zeide »Als de heer van Meiilant hier was, zou hij zich niet verbergen het minst voor u." »Gij waart met hem ingesloten. Waar is hij Ik wil het weten »Gy wilt het weten Goed. Hij is uitgegaan." »Wat hebt gij hier te doen »Gij ziet het immers. Ik wacht op hem." »Het bevalt mij met, dat gij op hem wacht. Kom >Het bevalt mij niet, u te gehoorzamen. Ik blijf." Deze rust deze trotst van Mathilda ont. wapende Lorenz in het eerste oogenblik. Zoo kon alleen de onschuld spreken. En hij kreeg weer hoop. Hij riep »Men beschuldigd u, de minnares van Meiilant te zijn. Zijt gij het niet Ik vind u bij bem. Kunt gij zeggen, waarom gij hier zijt, zonder te blozen Zij antwoordde zonder aarzeling »Als men een man toebehooren moet, om zijne beminde te heeten, dan ben ik niet die van den heer van Meiilant. Als het echter voldoende is, dat men hem be mint, dan is hij mijn beminde, want ik heb hem hartelijk lief »En dat waagt gij mij te bekennen Zij keek hem stijf in het gezicht en zeide »Ik durf u alles zeggen. Gij die alles durft doen." Hij verschrikte. Waarop zinspeelde zij Wat wist zij van hem De lafheid van het kwade geweten overkwam hem, als echtgenoot en als minnaar. Hq gevoelde, dat zq dé" waarheid ge zegd had, toen zij sprak»Ik ben niet de beminde van den heer van Meiilant, in den gewonen zin van het wooid."Zij beminde hem dus maar hoe beminde zij hem Misschien uit vriendschap, uit dank baarheid? Hij had haar immers het leven geredLorenz kon haar misschien nog naar zijn hart verwijzen, met haar het oude liefdeleven weer beginnen Hij liep dus op haar toe en zeide haar innig, zacht, ademloos: »Weet gij, dat met Brunetière over de Dreyfus zaak in een brochure uitgegeven. Maar Brune tière deed deze in beslag nemen, wijl deze brieven zijn eigendom zouden zijn. Het militie contingent in België is niet voor eens en al vastgesteld, maai wordt elk jaar bepaald. Thans is de sterkte er van op 13,300 man voorgesteld. De jongste internationale verwikkeling is er een tusschen Engeland en den Congostaat. Indertijd was de provincie Bahr-el Ghasal en Land aan den Nijl door Engeland voor den levensduur van koning Leopold aan den Congostaat afgestaan. Tegen deze regeling werd destijds door andere mogendheden protest aangetee- kend. Thans, nu de Congostaat zijn rechten wil doen gelden, wordt in Enge - land dat verzet aangevoerd als grond voor het nietigheid der overeenkomst "Volgens de Standard woidt koning Leopold binnen kort te Londen verwacht, om met de Britsche regeering deze zaak te bespreken. Bij de terugkomst van keizer Wilhelm en de keizerin is het opgevallen, zoo lijdend als de keizerin er uitzag Wonder is dat niet, want de gril, om in zoo warmen tijd, over zulke stoffige wegen een tocht te maken, welke zoo vermoei end mogelijk was, staat voor een vrouw als deze, die natuurljjk aan alle gemak ken gewend is, gelijk aan een mishande ling en een pijniging. Dagm lang hebben wij in een stof wolk geleefd," zoo lazen wij dezer dagen in een brief van een der tochtgenooten En dan te weten, dat een salontrein door den keizer versmaad werd Telegrammen uit Berlijn meldden, dat gij mij nameloos doel lijden Ik bemin u, Mathilde, ik bemin u, evenzoo als in het begin onzer verbintenis, met denzell- den hartstocht, met denzelfden gloed met dezelfde opgewondenheid. De smart die gij mij sedert eenigen tijd bereidt, is on geboord, de slag, die mij het bericht toe bracht dat gij hier zijt, had mij bijna ge - dood. Kijk er bestaat misverstand tusschen ons gij kunt misschien weer goed voor mij worden. Uwe verhouding met Meiilant is misschien zoo edel, dat ik het u vergeven kan. Wilt gij dit huis op dit oogenblik verlaten mij volgen vriendelijker zijn dan tot nog toe, mij niet meer mar telen Ik wil dan alles vergeten alles Zij was opgestaan, terwijl hij sprak, en leunde nu tegen den schoorsteen, hem stijf aanziende, met bevende neusvleugels, den mond half geopend. Zij was prachtig in hare verachting en in hare wreedheid. Toen hij opgehouden had te spreken, strekte zij den rechterarm naar hem uit legde de hand vast op zijn schouder, om hem te dwingen, dat hij zich boog »Leg u toch neer bij uwe liefdesver klaring en wees niet laf meer." Hij wist nauwelijks, wat hij deed, maar hij zonk op de knieën misschien werd hij getroffen door zijne hulpelooze, onbe grensde zelfopoffering. Toen sprak zij ech ter Langzaam en rustig »Mijne liefde tot u is dood dood voor altijd, ik zweer bet u 1 Ik schaam mij over u, ik word verschrikt voor u, de herin het kortstondig onderhoud tusschen den keizer en den prins regent van Beieren voldoende is geweest, om overeenstem ming te brengen met betrekking tot het geschil over de hoogste militaire recht spraak. Reeds vroeger was bericht, dat de groothertog van Baden naarMunchen was geweest, om een schikking voor te bereiden. Het anti anarchisten congres te Rome is geopend door admiraal Canevaro, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, die tot voorzitter werd gekozen. De conferentie zal hare werkzaamheden zonder feestelijkheden aanvangen en alle dissussies en besluiten -van den beginne af geheim houden. Te zelfder ure had in de Fransche kamer een debat over de deelneming van Frankrijk aan deze samenkomst plaats. Dupuy beantwoordde den interpellant, een socialist, en zeide dat hij niet vermoedde dat het congres tot anarchisten-wetten zou leiden, wel tot een bespreking van verschillende maatregelen. Men acht het te Madrid zeker dat Montero Rio volmacht zal krijgen het vredesverdrag te teekenen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat men een Carlistisch wapendepot heeft ontdekt. Men verwacht na het sluiten van den vrede een manifest van Don Catlos. Te Sofia is een oproeping aan het Bulgaarsche volk verspreid, waarin elk burger, die het wel met het land meent, wordt aangespoord vorst Ferdinand te vermoorden. De verspreiders van het geschrift zijn gevangen genomen. De drukkerij, waar het gezet en gedrukt is, is gesloten. De schrijver is niet bekend. nering aan u doodt mq Nooit zullen uwe kussen mij weder bevlekken, en als gij niet ophoudt om mq te beminnen, zal ik u martelen, evenals ik u nu martel Met een sprong was hij in de hoogte en drukte haar de handen met geweld te zamen. »El!endigeriep hij. »Ik breng u om Zij barstte in een gelach uit en riep: »Dat ia immers alles, wat ik van u ver lang, wat ik van u hoop; dat is immers de eenige grond, waarom ik u in dit oogenblik beschimp. Ik ben des levens zat ik walg er van. Ik wilde sterven maar hoe zou ik beginnen Daar tradt gij bin nen on ik zeide »Hjj zal mij dooden Nu Sla mq dood. ik ben be reid." Daar hij nog altijd zweeg, maakte zij eene buiging voor hem, zag hem in da oogen en riep, zoo doodsbleek als hij was en hare borst tegen de zijne drukkende »Dood mq dan toch! Ziet gij dan niet dat ik hier sterven zal, in deze kamer waar ik hem zoo dikwijls gezien, waar ik hem zoo innig bemind heb Hij liet plotseling hare handen los en stiet baar terug. »Neen, ik wil u niet dooden maar hem »Hem!-' hernam zij. »Hem Waarom ook mij nifit. Omdat gij de politie te zeer vreest >Men zal mij vrijspieken. Gij zijt mijne vrouw ik vind u bij uwen minnaar en

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1