Binnenland. Onze jonge Koningin volgt geheel de werkwijze van Haar verstandige Moeder met opzicht tot de afdoening der Regee- ring&zaken. Zij is, als alle Oranjes, matineus en besteed de morgenuren ge woonlijk aan het bestudeeren van de stukken, die Haar ter teekening woiden toegezonden. Geen enkel stuk wordt van Haar handteekening voorzien zonder dat Zij van den inhoud ter dege kennis genomen heeft en wanneer Haar het een of ander niet duidelijk is teekent zij dat aan en vraagt de Ministers die b(j af wisseling op het Loo komen de gewenschte opheldering. Ook naar aanleiding van de begrootings-versiagen, die H. M. met on verdeelde aandacht leest gelijk Zij alle budget-stukken heeft doorgeworsteld moeteD bijzonder rapporten zijn ge vraagd over een paar brandende quaesties. Veikssanatoria. Bij de Utrechtsche sub-commissie voor volkssanatoria is tol heden ingekomen 9223.75 terwijl voor waardelijk is toegezegd f 500. Onder dit bedrag is 2521 aan jaarlijksche bijdragen. De commissie blijft onvermoeid iedereen op wekken het schitterend voorbeeld van H. M. de Koningin-Moeder te volgen. Het adres van haren penningmeester is Leid sche straatweg no. 1. Bij gelegenheid van het a. s. St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakelter? aan hetzelfde adres van slechts eene adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 2 tot en met 6 December a. s, ingetrokken, en zal der halve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket e9n adres kaart behooren gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om ter verzekering van e6n goede over komst der pakketten lo zorg te dragen vooi eene doelmatige en stevige verpakking van de te vei zen den voorwerper., in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of bescha digen gevrijwaard zijn 2o zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schreven, en waar opplakking of aanhechting van een los adres onvermijdelijk is dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daar van tijdens het vervoer geen vrees be hoeft te bestaan 3o in de paketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres te sluiten. St.-Ct Landbouw. Vee-invoer in België. Zooals bekend is, heeft de Provincieraad van Oost-Vlaande- ren eene bijzondere commissie benoemd, welke belast is, een onderzoek in te stellen betrekkelijk de te nemen maatregelen om het Belgische vee te vrijwaren tegen de besmetting, waaraan het, volgens hen, blootgesteld is door het invoeren van vee uit Nederland. Deze commissie, welke thans zitting houdt, heeft verschillende vragen gesteld en de landbouwers uitgenoodigd die schrif telijk of mondeling te komon beantwoor- derpaal. Zij beschouwde den toestand met een kennersoog als haar vennoot in zijne gekke, dolle liefde voor zijne vrouw bleef ijverzuchtig afgemat, gebeel in zyn wel behagen verzonken, dan was niet meer in dit beslissend oogenblik op hem te rekenen dan was alles verloren. In zijn eigen be lang moest men hem uit dit gevoel uit dezen stroom helpen men moest hem zeggen wat Florine met droge, onge voelige, gruwelijke wooiden zeide, nadat zij hem naar het huis geleid had, dat Mat hilda was binnengetreden, om bij Hendrik van Meillant te komen. »Uwe echtgenoot isu ontrouw, waarde heer vennoot, zij is de mm res van den heer van Meillant. Die beiden zien elkaar dikwijls sedert den vorigen winter, en wel hier in zijne woning. Nu is ze juist bovea bij hem, de woning nommer twee op de eerste verdieping. Overtuig u toch zei ven/' Wordt vervolgd.) den. Onlangs namen wij die vragen in ons blad op. De uitslag van dit onderzoek valt niet mede. De landbouwers geven zich de moeite niet naar de zittingen te gaan. Te Aalten was er geen enkele land bouwer. Te Gent was er slechts één, terwijl de vleeschhouwers er talrijk tegen woordig waren en de vragen der commissie beantwoordden, natuurlijk in hun belang en niet in dat der landbouwers. Te Eecloo echter waren nog al eenige landbouwers opgekomen. Wjj zijn in de gelegenheid onze lezers een kort verslag van deze zir.tmg te geven. De voorzitter, de heer A. Verhaegen, legt in zijne openingsrede het doel van het onderzoek uit en vraagt ten slotte aan de vergaderde landbouwers of iemand wenken te geven of opmerkingen te ma ken heeft. De heer P. de SutterDe grens zou volledig gesloten moeten worden. Voorziiter: Gij hebt dus geen Hol- landscb vee noodig De heer De SutterWij kunnen zelf kweeken. Voorzitter Op welke wijze zoudt gij u wapenen tegen den smokkelhandel Eene wet, die volledige sluiting der gren zen voorschrijft, is geen muur. Ik kan u verzekeren, dat er dit laatste jaar 40,000 beesten binnengesmokkeld werden. Een stem Waren dat zieke beesten of gezonde? VoorzitterMeest zieke. De heer R. Bauwens verklaart zich 70or den inventaris, algemeen door gansch het land. Geen beesten ter markt vcrkoopen zonder geleidbrief. De inventaris zou jaar lyks moeten vernieuwd worden. Voorzitter Hoe zou het land voorzien m hel tekort van vee België toch heeft zoowat 120,000 Hollandscüe beesten noodig. De heer Bauwens Ware de veekweek hier meei winstgevend, er zouden meer inlandsctie beesten zijn. Met het sluiten der grenzen zouden de prijzen stijgen en na 5 jaar bijvoorbeeld zou onze vee stapel rpeds aanzienlijk toegenomen zijn. De voorzitterKunt gij jonge beesten kweeken zoo goedkoop als gij ze aankoopt in Holhnd De neer Bauwens Als er hier genoeg zijn, zullen er geene moeten aangekocht worden. Zelve te kweeken is voordeeliger dan aan te koopen. Bovendien kruising is nadeelig. De heer P. Hoste betwist dit laatste, Tbans dient de heer L. de Smet een vertoog bij den voorzitter in, door hem en andere landbouwers onderteekend en dat gansch in ovei eenstemming is met de beschouwingen van den heer Bauwens. Dit stuk wordt voorgelezen. De heer Hoste beweert, dat de Noorder bewoners niet anders kunnen vragen dan de opening der grens. Om het ziektege vaar te voorkomen, zou hij de verdachte beesten drie dagen willen afzonderen en in geval van besmetting afmaken. Spr. doet do kosten en moeilijkheden kennen, ver bonden aan het huidige stelsel van af zondering. Voortgaande op een opmeiking van den voorzitter zegt hij, dat de tuber- culine, waarmede de beesten tot wering der ziekte worden ingespoten, niet altijd ïeageert. De voorzitterAnderen zeggen, dat zij altyd reageert. De heer Hoste Ik zou u het tegendeel kunneB bewijzen. De boeren zeggen, dat de uitslag heel onzeker isingespoten beesten, die geslacht werden, werden ge zond bevonden. De voorzitterZijn bier landbouwers die daarovei te klagen hebben De beer A. Huyghe treedt vooruit en verklaart, dat hij onlangs drie beesten had, waarvan een bijzonderlijk werd in gespoten en daarna geslacht. Het vleesch werd gezond bevonden. Daarop ontspon zich een discussie over den inventaris, waarna de voorzitter, tot een ander punt overgaande, vroegZijn er boeren, die ondervonden hebben, dat de koppeling met Hollandsch ras goed is De heer Hoste De beer Dosscbe, bur gemeester, is naar Alkmaar, diep in Hol land geweest, en bet vee, dat hij daar gekocht heeft, levert overvloedig melk. Ik zelf, ik heb veel voordeel van de Hol landsche beesten. De voorzitterGeven de Hollandsche koeien meer melk dan de Belgische? De heer BauwensVeel melk, maar weinig boter. De heer DauweGe zijt mis. 't Is nu 20 jaar, dat ik in den prov. Raad zetel en ik heb nooit anders gehoord dan dat het Hollandsche vee meest melk en boter geeft. Tel.) - Door den Raad der gemeente Beesd is besloten, om een adres van adhaosie te zenden, aan H. M. de Koningin, met het adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, ter verkrij ging van totale openstelling der Belgische grenzen voor melk- fok- en slachtvee. - Het hoofdbestuur van het genoot schap VQor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht heeft met algemeene stemmen besloten, géén adhaesie te verleenen aan het adres der Friesche Maatschappij van Landbouw, waarbij wordt aangedrongen op het nemen van represaille-maatregelen tegenover 3elgië, met het oog op de be perkte openstelling der grenzen. Verder werd, eveneens met algemeene stemmen, de wenschelljkbeid aangenomen, om met alle gepaste en ten dienste staande midd len te 'olijven aandringen op eene krachtige, afdoende bestrijding der tuber culose onder het rundvee. - De burgemeester van Sint-Maarten- dijk heeft het initiatief genomen tot het bij veehouders en bij den veehandel be trokken personen doen circuleeren van een aan de Koningin aan te bieden adres, behelzende het verzoek, om bij de Bel giscbo regeering aan te dringen op gebaele openstelling der grenzen voor den invoer van Nederlandscb vee, en indien de Bel gische regeering daartoe niet besluit, dan ga de Nederl. regeering over tot bet nemen van represaille-maatregelen. De gronden voor een en ander worden in het adres opgegeven. AXEL, den 25 November 1898. NATIONALE MILITIE. Het aandeel der gemeenten in Zeeland in de lichting van 1899 is bepaald als volgt Aagtekerke 2, Aardenburg 5, St Anna land 6, Arnemuiden 5, Ax6l 7, Baarland 2, Biervliet 5, Biggekerke en Zoutelande 2, Borssele 3, Boschkapelle 2, Breskens 3, Brouwershaven 2, Bruinisse 5, Burgh 1, Cadzand 2, Clinge 4, Colijnsplaat 5, Dom burg 4, Dreischor 4, Driewegen en 's Heer Abstkerke 1, Duivondijke 2, Eade 4, Eiker- zee 1, Ellemeet 2, Ellewoutsdijk 2, Goes 16. Graauw en Langendam 4, 's Graven polder 2, Grijpskerke en Meliskerke 2, Groede 7, Haamstede 3, 's Heer Arends- kerke 7, 's Heerenhoek 3, Heinkenszand 3, Hengstdijk 2, Hoedekenskerke 2, Hoek 5, Hontonisse 15, Hoofdplaat 4, Hulst 5, Ierseke 13, Uzendijke 6, St. Jansteen 5. VerderKapeile 4, Kats I, Kattendijke 4, Kerkwerve 2, Kloetinge 1, Koewacht 6. Kort gene 3, Koudekerks 4, Krabben- dijke 5, Kiuiningen 9, St Kruis 2, St. Laurens 1, St. Maartensdijk 7, Middelburg 39, Neuzen 18, Nieuwerkerk 3, Nieuw en St. Joostiand 2, Nieuwviiet 2, Nisse 2, Noordgouwe 2, Noordwelle 2, Oostburg 4, Oosterland 4, OostKapelle 1, Oost- en West-Souburg 4, Ossenisse 1, Oudelande 2, Oud - Vosmeer 4, Ouwerkerk 3, Ove zande 2. En nogPhilippine 2, (St.) Philipsland 6, Poorvliet 3, Renesse 2, Retranchement 2, Rilland-Bath 3, Ritthem 2, Sas van Gent 3, Scherpenisse 3, Schoondijke 4 Schore 2, Serooskerke (Schouwen) 1 Seroos kerke (Walcheren) 4, Sluis 6, Stavenisse 4, Stoppeldijk 2; Tholen 9, Veere 1 Vlis singen 27, Vrouwenpolder 1, Waardb 2 Waterlandkerkje 2, Wemeldinge 5, West- dorpe 5, Westkapelle 4 Wissekerke 7, Wolphaartsdijk 5, Zaamslag 9, Zierikzee 13 Zonnemaire 2, Zuiddorpe en Overslag 2, en Zuidzande 2. Het totaal cijfer bedraagt 474. De zittingen voor den Militieraad bui ten Middelburg te houden, worden geopend te Hulst op 20 Dec., te Oostburg op 24 Dec. en te Zierikzee op 28 Dec. a. Aangewezen zijn voor die te Hulst de gemeenten Axel, Boschkapelle, Clinge, Graauw, en Langen dam, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Neuzen, Osse nisse, Overslag, Philippine, Sas v^tn Gent, Stoppeldijk, Westdorpe, Zaamslag en Zuid doi pe voor die to Oostburg de gemeenten: Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, St. Kruis, Nieuw vliet, Oostburg, Rectranchement, Schoon dijke, Sluis, Waterlandkerkje IJzendijke en Zuidzandeen voor die te Zierikzee de gemeenten; Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Drei schor, Duivendijke, Elkerzeb, Ellemeet Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke (S.), Zierikzee en Zonnemairealsmede St Philipslaud, St. Annaland en Stavenisce. Woensdagavond is alhier nabij het station door een binnenkomenden goederen trein een in den wegstaande wagon met bieten verbrijzeld. De werklieden die bezig waren den wagon te verduwen, weiden door den binnenkomenden trein eenigszins verrast en moesten bet voertnig in den steek laten vandaar bet ongeluk. De schade bepaalde zich tot het materiaal en wat bieten. De veldwachter Verdurmen van Over slag, van wiens verwonding we in ons vorig nummer melding maakten, is Dinsdag aan de gevolgen overleden. Het parket van Gent en ook dat van Middelburg zijn te Overslag geweest. De dader is naar Gent overgebracht. Het is wel erg, dat een eenvoudige schermutseling een zoo ernstig gevolg heeft gehad. Het lqk is hedenochtend ter aarde besteld. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Sas van Gent is door ds. C. H. Kuiperi te Stellendam bedankt. Op de Dinsdag te Sas ^van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd20 stieren. 17 ossen, 100 koeien en vaarzen, 1 kalf en 7 sc'iapen, samen 145 beesten. Alles werd vlug verkocht aan onveran derde prijzen. De veemarkt was minder bezet dan de vorige week. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Voorm. 91/» ure Nam. 2 ure Zondag 37 AToveinber 189§ Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. J. B. T. Hugenholtx Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Os. C. J. Kaptejja Kerk B. Voorm. 9 ure Cancl. J van Lonkhuizen Nam. 2 ure Cand. J. van Lonkhuizen i Rechtszaken. AiToiHlisseiueHts-Reclitbaiik te Middelbure Zitting van 25 November 1898. F. B., 23 j., paardenslachter te Clinge, is wegens overtreding van 's rijksbelastingen veroord. tot 7 dagen gevang, en f 10 boete of 10 dagen hecht, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. J. P. V., 11 j., zonder beroep te Axel, is wegens diefstal veroord. tot fl of 1 dag hecht. Bij hevelschrift der Arrondissements-Reehtbank te Middelburg, is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen de zaak tegen D. D., 18 j-, schippersknecht geboren en wonende te West dorp e, gedetineerd te Middelburg, terzake dat hjj op 8 November 1898, des namiddags omstreeks 71/, ure, te Tor Neuzen, in het schip van A. Wauters, hij wien hij destijds als knecht in dienst was, welk schip aldaar in het kanaal lag, uit een met een slot gesloten kistje, hetwelk stond op een plank in een zich in de roef bevindende bedstede, na te voren dat kistje, met behulp van een schrapmes opengebroken te hebben, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, heeft weggenomen een zakje inhoudende een bedrag van ongeveer negentig gulden in verschillende geldstukken, welk zakje en geld toebehoorde aan bovengenoemden Wauters, althans aan een ander dan aan hem be klaagde. Aan den beklaagde is Mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toege voegd.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2