No. 1277. Zaterdag 26 November 1898. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. si FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over den vermoedelijken gang van zaken met betrekking tot de vervolging van Picquart loopen de berichten zoo uiteen, dat men niet weet wat te gelooven. De meest verspreide lezing is, dat generaal Zurlinden de behandeling der zaak zal schorsen, tot na de beslissing van het hof van cassatie en dat Picquart dan, na te zijn uitgeleverd aan de civiele justitie, voorloopig in vrijheid zal worden gesteld. De Fransche kamer werd Dinsdag ge opend met een lofrede op den overleden afgevaardigde baron Reille. Daarop diende Levrand een voorstel in om het geven van onderwijs te verbieden aan de con gregaties en aan de gewone geestelijk heid. De rechterzijde begroette dit voor stel met groot rumoer, en Cassagnac noemde het een schande. De laatste dagen wordt het kerkelijk onderwijs ook elders aangevallen. In den algemeenen raad van de Seine is voorgesteld bij het aanstellen van ambte naren alleen hen toe te laten, die de openbare school hebben afgeloopen. Aan de bittere stemming tegen Faure geeft ook de Matin uiting. Het blad beschrijft een staking van het verkeer in de Reu Lafayette. 15 tramwagens en wel 200 rijtuigen stonden te wachten. Was er brand of zoo iets? Wel neen. De weg was afgezet, omdat Faure van een jachtpartij zou thuis komen. Fornizetti, de bekende Fransche officier, die wegens zijn oordeelover de Dreyfuss- zaak was ontslagen als directeur van de militaire gevangenis, is benoemd tot mi nister van financiën in Monaco. »Ach zuchtte nij on drukte haar in nig de handen, »wat zijt gij toch voor eene vrouw »Eene vrouw, die gij gevormd hebt, waarde vriend, dooruwevermaDingen,door uwe edelmoedigheid en goedheid, Gij hebt streng en zacht tot mij gesproken ik heb u aangehoordik heb aan u geloofd, de genade heeft mij aangeroeid Mag dalena is niet de laatste bekeerde geweest.' Hij wilde weg. Plotseling hield zij hem terug. »Eene seconde nog," zeide zij zacht Ik heb u nog een laatste raad te geven. Kun nen wij dan weten, of wij elkaar terug zullen zien 1" »Zeker, daar gij mij hier verwacht." >Dat is mijn plan. Maar een voorne men is niet altijd voldoende." En als door een somber voorgevoel gekweid, 7oegde zij er bij>Mijn leven is door te veel ge- geheimzinnigheden bedreigd, dan dat ik tot morgen mag uitstellen, wat heden ge beuien kan. Wilt gij dus eenen raad vol gen, dien ik u geven wil Zeker," zeide bij. »Geef dan hier uw streven op. Denk er niet aan, uw bruiloft hier te houden. Reis zoo spoedig mogelijk met uwe bruid Men herinnert zich, hoe voor ongeveer drie weken een paar erge sensatie be richten werden verspreid over de ver houding tusschen Frankrijk en Engeland. De Londensche correspondent van de Soir deelt thans, op gezag van een oud minster, mede, dat Europa geen 12 uur van een algemeenen oorlog is verwijderd geweest, en dat Engeland reeds een ul timatum aan Frankrijk had gesteld. Men herinnert zich, dat den 4en Nov., laat in den avond, Havas aan de dag bladen de nota mededeelde dat de Fransche regeering besloten had de zending Mar- chand uit Fashoda terug te roepen. Het ultimatum van Engeland verliep 12 uren later, na de verschijning dei- nota; zonder die nota zou, den 5 Nov. 'smorgens, de Engelsche vloot de Fransche kust beschoten hebben. Stellige bevelen waren gegegen. Volgens den oud minister was lord Salisbury slecht ingelicht toen hij de beslissing nam, die Europa dreigde te vuur en te zwaard te zetten, en wist hij niet dat Rusland besloten was met zijn leger de republiek te helpen. Alleen de Duitsche gezant had lucht van 't gevaar gekregen en zijn gouver nement ingelicht, waarop keizer Wilhelm zijne reis in het Heilig Land verkortte. Indien men in Engeland de oorlogstoe bereidselen voorzette, zelfs na de nota van 4 November, dan was dit omdat de Engelsche regeering eene uitbarsting der Fransche volkswoede vreesde, als men het bestaan van het ultimatum zou kennen Te Parijs wist men echter de volks woede stil te houden, door verschillende kamerleden, als MM. de Mun en Brunet, naar uw vaderland. Vertrek uit dit land en keer nooit terug. Op dit nogenblik waak ik over u, maar morgen kan ik hei mis schien niet meer. Ik bid u dus, om zoo snel mogelijk te vertrekken, en voor mjj een klein plaatsje in uw geheugen te be houden dat is alles, wat ik van u ver lang. Wilt gij mijnen raad volgen »Ja ik wil het." >Ik dank u »Maar," voegde hij er bij, »a!s gij voor mij zorgt, dan heb ik ook bet recht mij om u te bekommeren. Wat zal er van u worden Gij schjjnt aan het leven te wanhopen." »0 ja, ik wanhoop aan het leven," her nam zij. »Als gij wistMaar ga heen ga heen Wij spreken daarvan als gij terugkeert En bij de deur verzocht zij hem»Zeg mij vaarwel, Hendrik 1 Ja Wilt gij niet Alsof gij mij nooit terug zult zien. Nooit, nooit weer Hij nam hare handen en kuste haar har telijk op het voorhoofd. Hartelijk en lang. Toen verwijderde hij zich snel. Toon zij alleen was. zonk zij op een stoei en barstte in tranen uit. »Neen, neen, neen, ik wil niet meer op hem wachten riep zij snikkende. »Ik wil hem niet terugzien, ik zou te veel lijden En toch bleef zij op dezelfde plaats, als of zij wachtte. Na verloop van een kwartier ongeveer van hunne interpellaties te doen afzien. Zonder aan deze mededeelingen over dreven waarde te hechten, mogen ze toch niet onvermeld blijven. Nog is de Duitsche Rijksdag niet bij elkander geweest, of reeds hoort men van plannen tot ontbinding. Bij aanvullings- begrooting zou de regeer mg voorstellen doen tot versterking van het leger en als de Rijksdag deze niet goedkeurde, zou een ontbinding volgen De Frankf. Z. weigert daaraan geloof te hechten. Ook omdat de sympathie der bevolking voor nieuwe militaire lasten niet beter is geworden. De Hohenzollern is te Pola aangekomen. Maar het weer was zoo slecht, dat de keizer niet landde. Officieuse berichten uit Madrid houden in, dat de spaansche regeering de Cu baansche schuld niet zal erkennen, en de houders van schuldbrieven naar de nieuwe regeering van het eiland verwijzen. De laatste dagen komen weer berichten over de toebereidselen voor een Carlis tischen opstand. Reeds zouden 12,000 geweren in Spanje zijn ingevoerd. Het is zeker eigenaardig, dat Rusland op het gebied van militaire rechtspraak bijna Europa vooruit is. Er bestaat daar een school voor militair recht en alleeu zij, die daar hun diploma haalden, treden als rechter over de militairen op. De internationale rechtbank op Kreta heeft op dit oogenblik 42 Muzelmannen te vonnissen, die schuldig heeten aan de moorden op hun Christen landgenooten. De behandeling van al deze zaken zal een maand duren. Er zijn reeds drie dood vonnissen geveld. Men blijft de vreemde bezetting op klopte men aan de deur, die zfl geslo ten bad. Zij ging verheugd naar de deur en open de baar. Hij heeft haar niet gevonden ik had mij bedrogen, hij komt terug 1 Een man verscheen op den drempel. Het was Hendrik niet. 't Was Lorenz, haar echtgenoot. HOOFDSTUK LXXXIV. De chef van het huis »Lorenz Co." doet zaken voor eigen rekening. Lorenz was daar, bij Hendrik van Meil lant, om zijne vrouw te verrassen. De hand, die alles schikte, die hem naar hier geleid had, was de hand van Florine. Fiorine had namelijk gemeend, om hare plannen te doen rijpen en om hare open bare en geheime zaken te bevorderen, een gewelddadig middel te moeten aanwenden daar haar de gewone weg van te langen duur scheen. Z\\ had als»goede mevrouw Bonne ville" verwarring in de rustige woning van Jeanne gebracht. Zij had met behulp der geheime deur tusschen de twee woningen der Rue Chauteaudun en der Rue Heldei oen brief van Jeanne aan Hendrik met een brief van eigen maaksel verwissseld, en had dien anderen brief in de kamer van het meisje gelegd, even als men gift laat druppelen in een glas met schoon water. Toen was de lange Florine het jonge meisje als minnaar gevolgd. Zrj had daar- Kreta verminderen. Maandag gingen 1200 Fransche soldaten terug. Nadere berichten uit Amerika doen zien, dat de verkiezingen niet gunstig afliepen voor de zilvermannen. Zoo is in Nebaska de meerderheid der zilverpartij, welke 20,000 stemmen bedroeg, in een minder heid van 6o00 veranderd. Ook in Kanas was de uitslag goed voor goudpartij. Verleden jaar is melding gemaakt van de vereenigiug der Midden Amerikaansche republieken Nicaragus. San Salvador en Honduras tot de Vereenigde Staten van Centraal Amerika. De regeling kreeg eerst later haar beslag en werd 1 November 11. van het bestaan van den nieuwen bonds staat kennis gegeven. Maar reeds nu is de bevolking van San Salvador bezig den nieuwen band te verbreken. Vooral de meer vermengde inwoners verzetten zich tegen de regeling van de tol-inkomsten. Het gevolg was een om wenteling, waarbij de president werd ver dreven, en vervangen door een ander, die tegen den nieuwen bond is. Men vraagt zich nu af of San Salvador zich zal af scheiden, dan wel dat Nicaragua en Hon duras den oproeringen staat zullen dwin gen in het verband te blijven. Over Londen wordt gemeld, dat Ilo-Ilo, de plaats waarheen het Spaansche bewind na den val van Manilla ging, door de opstandelingen is genomen. Koning Leopold is weer ongesteld, maar 't schijnt dat dit niets te beteekenen heeft. Bij Besluit van koningin Victoria is bepaald, dat een deel der militie onder zekere voorwaarden voor den dienst in het buitenland kan worden aangewezen. bij slechts twee zaken met berekend ten eerstedat eene verlaten bedrogen bruid de onbescheidenheden van een pronker afwijzen, en ten tweede dat een trouw man eene schijnbaar gevallen, maar be minde bruid beschermend, zoekend en ver gevensgezind volgen kon. De kleine Vicomte was bij zijne her haalde toenaderingen gedurende de reis door Jeanne en door de driftige Zoë be tamelijk afgewezen. Tot zijne beschaming zag hij, dat zijne volhardende standvastig heid de beide vrouwen naar Parjjs terug dreel Hij moest bekennen, dat hij dit maal onbekwaam gehandeld had. Het be dorven hart der lange Florine kon alles vooi uitzien, alles berekenen, uitgezonderd de eenvoudigheid van brave harten. Bijna tegelijk met Jeanne naar Parijs teruggekeerd, dacht zij er slechts aan, ha ren compagnon ook eens in deze zaak te laten handelen, en deelde hem alles mede. Maar leeds bjj hare eerste woorden be merkte zij, dat de compagnon haar nau welijks aanhoorde, dat zijne gedachten ergens anders vertoefden. Neen, dat was niet meer de Lorenz van vroeger, de opmerkzame, sluwe, geweten- looze avonturier, die met hart en zie) op bet spel van den misdadiger speelde. Hij was flauw en weerloos, maar met een on- bedwingbaren hartstocht bezield en had geen oor, geene gedachte, geen wil voor iets, dat hem niet beviel. Florine stond nu voor oen nieuwen hiu-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1