St. Nicolaas-geschsnken, Rechtszaken. - (jcmengd Nieuws. Advertentien. Asel. C. P. GAST. Voor Mem varkens, boven de 6 stuks ƒ2, aan de wed. Nuijtens te IJzendijke. Voor idem varkens, boven de 25 stuks ƒ5, aan Jac. de Mei] te Zuiddorpe. De handel in rundvee was levendig en als naar gewoonte vonden de jonge varkens gretig koopers. Het bezoek was over het algemeen niet groot te noemen, dear van het fraaie na jaarsweer door den landbouwer nog druk gebruik gemaakt wordt voor den arbeid op het veld. Tem. Ct. - Een SOtal klompenmakers uit ver schillende gemeenten van Z -VI. hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van bet voorloopig bestuur en waren Maandag namiddag ten huize van L. Miilenaar te Hulst vergaderd met het doel een klom- penrnakorsbond te stichten. Tevens waren tegenwooi dig een paar Belgische heererr, dip reeds eemgen tijd werkzaam zijn om het aaneensluiten der klompenmakers ie bevorderen. Deze heeren en het voorloopig bestuur brachten de vergaderden onder bet oog, welke voordeelen het voor de klompen makers opleverde zich te vereenigen, vooral met het oog op den aankoop van boomen. De piijs der inlandsche boomen is toch sinds langen tijd niet meer in evenredig- beid met den prys, die de gemaakte klom pen opbrengen en nu is bet bewezen, dat de Russische abeelen, per scheepslading naar hier gezonden, vrij wat goedkooper komen. Dit hout leent zich goed tot het maken van allerlei klompen. Aaneenge sloten zou men nu en dan voor gezainen lijke rekening een scheepslading kunnen laten komen. Velen vieleD in dit plan en beloofden a. s. Maandag terug te komen wanneer er een tweede vergadering zal plaats heb ben om de zaak nader te bespreken. - Men schrijft uit Zeeuwsch-Vl. Niettegenstaande bet genomen besluit van den minister De Brugn, waarbij Ëelgié open is voor den invoer van ons vee, blijft het smokkelen aan de grenzen steeds bestaan, eendeels om te ontsnappen aan de langdurige quarantaine en ander deels om België te voorzien van vaarzen, die daar goed betaald worden. Verleden week heeft er onder de Bel gische gemeente Klein-Sinay, niet ver van Koewacht, weer een aanslag plaats gehad. Door een onder-brigadier en twee boamb ten werd een troepje smokkelaars opge merkt, die echter op de naderiDg dei douanen haastig de vlucht namen. Een der beesten viel in handen der ambte naren. Dit dier, „een allerschoonste drie jarige vaars," zal op 16 November a. s in het openbaar verkocht worden. Dinsdagmorgen stortte bij de haven te Philippine een wagen omver, beladen met suikerbieten. De 18-jarige knecht P. V. geraakte er onder en brak een zijner beenen. Aan gelaat en borst bekwam hij tevens eenige lichte kwetsuren. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 10 stieren, 8 ossen, 159 koeien en vaai zen, 2 schapen en 1 paard, samen 180 1 beesten, die allen vlug werden verkocht aan goede prijzen. dissentients Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 25 November 1898 zal wei den behandeld de zaak tegen G. W.. 57 j., onderwijzer, geboren te Oostkappelle, wonende te Wissenkerke (Kamperland,) ten einde te worden terechtgesteld tei zake dat bij in den zomer van het jaar 1898 in de gemeente Wissenkerke op ver schillende tijdstippen, onzedelijke hande lingen heeft gepleegd rriet een 10-jarig meisje en zulks op de wijze breeder bij dagvaard omschreven. In deze zaak zijn van wege het Open baar Ministerie 5 getuigen gedagvaard. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 13 November 1898. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. 3. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Leeskerk. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. C. J. Kapteij Ds. C. J. Kapteij Leeskerk. Arrondissemcnts-Itechtbank te Middelbnrj Zitting van 11 November 1898. M. A. D., 29 jverlaten huisvrouw van L. G., zonder beioep te Terneuzen is we gens diefstal vrijgesproken. Ter openbare terechtzitting der Arron Dankbaarheid. Op den dag Harer inhul diging ontving H. M. de Koningin een ge dicht van mevrouw de wed. Hoeben, geboren Johanna van Beek, waarin deze dankbaar in herinnering bracht, dat zij door Koning Willem III bij den watersnood van 1861 in de Bommelerwaard werd gered. De N. T. Ct deelt een an ander uit den levens loop dezer dame mede Na de redding van Johanna van Beek. welke geschiedde nadat zij 7 dagen op een stukje rieten dak op den onstuimigen vloed had rondgedobberd, heeft Koning Willem III herhaaldelijk Zijne belangstelling voor haar doen blijken en naar de bevinding der geredde gevraagd, met het aanbod tevens om voor haar opvoeding te zorgen. Omdat aan Z. M. de verzekering was gegeven, dat het onnoodig was, heeft de geredde echter nimmer eenige ondersteuning, noch eenig privilege genoten. Slechts later, toen Jo hanna van Beek de verloofde was van den heer Hoeben, candidaat-notaris, werd bij de sollicitatie van dezen naar het notariaat te Leeuwen, Z. M. herinnerd aan Zgne in 1861 gedane toezegging. Onverwijld en zonder bedenking werd de koninklijke belofte vervuld. Zelfs geen voordracht is toen opgemaakt. Uit den mond van den toenmaligen minister, graaf van Lijnden van Sandenburg, vernam wijlen de heer Hoeben toen, dat hij het voorrecht zijner vroegtijdige benoeming te danken had aan de belofte, eenmaal door den Koning gedaan aan den voogd zijner aanstaande vrouw, den overleden heer Kolfschoten, des tijds burgemeester van Wam 1, in bijzijn van verschillende heemraden. Door welk eene kleinigheid brand kan ontstaan, bleek Woensdag namiddag in de Utrechtschedwarsstraat 161 te Amsterdam waar drie hoog de smid A. Eigenhuis woont, Eigenhuis wilde op den voorzolder een bed opmaken en hield bij dit zeer huise lijke werkje zijn pijp in den mond. Niets ongewoons natuurlijk, dat een vonk uit«de pijp op het bed viel. Waarschijnlijk dat het bed al eenigen tijd heeft gesmeuld, zonder dat Eigenhuis dit bemerkte. Zeker is het, dat een oogen- blik later de vlammen uit hel bed hoog opsloegen en in een oogwenk baanden de vlammen zich ook een weg naar buiten. Zoo'n vonkje uit de pijp had dus, wat de brandweer een uitslaanden brand noemt veroorzaakteen zware brand zei een con ducteur van de tram. De brandweer van de Weesperzijde was spoedig ter plaatse. Twee stralen op de Yechtwaterleiding waren voldoende om het vuur te blusschen. Een aangerukte stoom spuit behoefde geen water te geven. De zolder is intusschen uitgebrand. De inboedel was verzekerd voor 500. De Commissaris van politie van 't bu reau Ferdinand Bolstraat, de heer Van der Wiele, was ook op het terrein aanwezig. Een bezoek aan de Rembrandt tentoon stelling. Uit den Haagsehen Kout van de Pr. Gr. Ct. »'Een Haagsch echtpaar bezocht de be roemde Rembrandt receptie, wien dat reisj heugen zal. Reeds bij het binnendringen in de zaal bleek het goed humeur van het kunstlievend paai sterk geleden te hebben hetzij door het gedrang en gescharrel aan den ingang, hetzij door andere oorzaken Althans toen zij, door de menschenmassa heen en weer geduwd, naar de meenin van haar echtgenoot niet vlug genoeg voort schoof, beet hg haar niet zeer aanminnig toe; „Ga nu maar verder je kunt nu toch zeggen, dat ge er geweest bent, en daar komt het toch maar op aan „Ik zal net zoo lang kijken, als me goed dunktJe ziet toch wel, dat ik de men- schen niet op zp kan duwen ?c Ga je gangMaar 't is mij te be nauwd »Wel man, loop jij er dan uit en ga ergens in de buurt een g'as bier drinken. Jij hoort beter bg een potje beiersch dan bij een portret van Rembrandt Heerejee wat een allerliefst attest Wie heeft er 't eerst van een reisje naar de Rembrandt's gesproken Jij of ik En is mevrouw zoo'n kunstkenster wel wel Zoo schuiveu zij door, nu en dan tus- schen ruggen, hoeden en zwaaiende armen, een brok van een schilderij ontdekkende Doch ook telkens in heftigheid jegens elkaar toenemende, naarmate de drukte-raakers en een ieder op zij duwende wereldverover- aarsters beiden het zien en bekijken der wand-juweelen onmogelijk maken. Toen zij eindelijk voor de hoog verheer lijkte »Nachtwacht« stonden, tegen elkaar geperst door talloozj kunstbramienen, was hunne wederzgdsche woede en haat zoozeer ontstoken, dat zij hem toesiste Ik verdraag je lage aanvallen niet lan ger in Den Haag zal ik me dadelijk naar een advocaat Scheiden bestVolkomen mijne op vatting »Zou Rembrandt ooit gedroomd hebben dat zgne kunst tot zoo iets aanleiding zou gegeven hebben Een dag of veertien geleden werd gemeld dat te Ossendrecht bij een twist tusschen twee knapen de een den ander een stomp toebracht, aan de gevolg n waaraan de laatste, een negenjarige knaap, overleed. Het gerechtelijk onderzoek heeft aaD 't licht gebracht dat die voorstelling niet juist was en het knaapje aan een toeval is gestorven. Te Leimuiden is in den nacht van Maandag op Dinsdag een slaapwandelaar door een zolderluik gevallen en heeft zich daarbij ernstig gewond. Een hollende bende. Dinsdagavond loste een slager aan het station van den Staatsspoor te Deventer een waggon met 19 ossen, die men drijvende naar de slacht plaats wilde brengen. Een van hen ging er van door, waarna alle andere dat voor beeld volgden er over de spoorlijn in de richting naar Almelo verdwenen. De goe derentrein van Almelo ontmoete deze bende even buiten de stad en overreed er twee, d:e terstond dood waren. Een vroolijk begin met een tragisch einde. »Niet steeds is de liefde bestendig van duur"; dit ondeivond Dinsdagnacht een echtpaar te Meppel, dat bg een kennis den avond en een deel van den nacht had doorgebracht met bruiloftvieren. Beiden man en vrouw, geraakten aan het kibbelen dat eindelijk in hevige ruzie verliep en wei zoo erg, dat men des ochtends te half zeven aan het verdeelen van het huisboeltje toog. om voor goed van elkander te kunnen gaan, te scheiden das. Een mooie schenking. Gelijkelgk tus schen de diaconieën der Ned. Herv. en Geref. gemeenten te Tienhoven, is verdeeld het saldo der kroningsfeesten. Daar dit drie cent bedroeg, ontvangt dus ieder diaconie anderhalve cent. Met in orde Men schrijft uit Leiden aan de Tel. Nog altijd wordt hier gewacht op de eindvergadering der Commissie voor de In huldigingsfeesten, waarin rekening en ver antwoording moet geschieden door het hoofdbestuur. Iedereen vertelt in het geheim aan zgne vrienden en kennissen, dat er wat achter schuilt en dat de vergadering is uitgesteld op verlangen van een der leden der vele sub-commissiën. Wie het is, mer, mompelt zijn naam, maar zeker te weten, schgnen het slechts enkelen 1 Er is wat met de rekening gebeurd, waarin ook de leveranciers de hand hebben gehad, zoodat de rekening en verantwoording nog niet kan worden goedgekeurd. En na dit voorval worden tal van anderb verhalen gedaan, lut een al merkwaardiger dan het andere, waaruit blijkt dat hier te Leiden iemand zeer gaarne „baantjes waarneemt, maar ter wille van de „smeer." Strauss-avonden, officieren-bals, alles werd georganiseerd en op touw gezetnooit werd iemand gevonden, die meer besteedde om alles te doen zijn naar den zin van de leden, maar wie niet toegevend was kreeg geen leverantie. Tien procent van den wijn en vijf procent van de soupers min stens, anders werd de leverantie aan een ander opgedragen 1 O slijk der aarde Woensdagmiddag is onder Hatart bg Ngmegen een marskramer uit Nijmegen, gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank plotseling dood gebleven. Zijn weduwe, di- in armoedige omstan gheden verkeert, zal ook Dog verstoken big ven van het geld uit een begrafenisfonds daar hg de polis van lidmaatschap reeds bg een kroeghouder had verpand. Een bankwerker van de Staatsspoor wegen te Rotterdam had Zaterdag het on geluk zich in de werkplaats aan den neus te verwonden. Na enkele oogeublikken was hg door zwelling van het lichaamsdeel en door pijn niet meer in sta t te werken De ontboden genesebeer constateerde bloedver giftiging en Woensdag is de man aan de gevolgen overleden, een weduwe met acht kinderen nalatende. Sedert eenigen tijd werden te Brussel en omtrek talrgke verdwijningen van jonge meisjes vermeld. Men weet nu, waaraan deze toe te schnjven. Men heeft namelijk te Londen eene vrouw betrapt op een regel- matigen handel in blanke slavinnen. Zg was het, die bg middel v n bedriegelgke aankondigingen, jonge meisjes kwam aan* werven en deze dan langs Londen naar Zuid Amerika verzond. Een dier meisjes kon echter te Londen ontvluchten en haren vader verwittigen, die onmiddelgk daarheen snelde en de politie op het spoor bracht Twee andere meisjes die met de ontvluchte van dezelfde expeditie hadden deel uitgemaakt waren reeds op weg naar Amerika. Te St. Gilles onder Brussel heeft Zaterdag in eene wasscherg, waar men in plaats van het maximum van 50 weJ 3U0 liter naphta had, tengevolge van onvoor zichtigheid eene geweldige ontploffing plaats gehad. De twee zusteis die de inrichting pas geopend hadden liepen in volle vlam straat op. De eene stierf spoedig en ook voor de andere was geen hoop. Een leerjongeo, mede jammerlijk gekwetst, is ook bezweken, en het huis is voor dria vierden vernield. Al de ruiten in den om trek werden verbrijzeld. De Chiueescbe luitenant Tsjai, die te Elbing met andere Chineezen het toezicht had gehouden op torpedobooten, die daar voor zijn regaering gebouwd zijn, keelt niet naar zijn land terug, daar hij zich als Christen heeft laten doopen en met een Duitsch meisje getrouwd is. Hij denkt in Koningsbergen een zaak op t6 zetten. Voor ce vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen welyemeenden dank. Axel, 11 Nov. 1898. Wed. A. VAN AERDE en Familie. Ondergeteekende geeft hier door kennis, dat hij vanaf heden is uitgestald, met een groote en prachtige collectie zoowel voor grooten, als kleinen Alles aan concurreerende prijzen. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3