Landbouw. Jeanne Guébin. Wordt vervolgd.) den oorlog werd uitgezonden om de Phi lippijnen te heroveren, maar het nooit verder bracht dan tot gene zijde van het Suezkanaal. Dit weinig roemvolle eskader zal nu dienst moeten doen, want men verwacht dat keizer Wilhelm nu deze aan boord van de Hohenzollern blijft, Cadix zal bezoeken. De Fr. Z. heeft weer een sensatie tij ding geplaatst, en wel dat de verhouding tusschen Frankrijk en de Porte zooveel te wenschen liet, dat de ambassadeur Cambon voorloopig heengaat en de zaken aan een lager geplaatst lid der ambassade overlaat. Toevallig brengt de Temps juist het bericht dat de Porte de wenschen van Frankrijk met betrekking tot medische school te Breyrout heeft ingewilligd. KORT VERSLAG. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Vergadering van het Hoofdbe stuur, gehouden te Middelburg den 3den November 1898. Aanwezig alle leden van het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur; alleafdee- lingen zijn vertegenwoordigd. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, daarbij wijst hij op den algemeen vrij gunstigen toestand van landbouw en veeteeb, de oogst kwam goed binnen, de prjjzen zijn loonend. Hij betreurt dat België nog altijd de grenzen zoo goed als gesloten houdt maar h\) behoort niet tot degenen, die heil zoeken in bet nemen van represaille-maatregelen, waardoor zoo licht de belanven geschaad worden van ben, die met den landbouw hoegenaamd geen uitstaans hehben. Het valt niet te ontkennen, dat België alle middelen aanwendt om de tuberculose onder het rundvee te bestrijden, dat deze middelen gepaard gaan met groote kosten, waarom van dien Staat niet verlangd kan worden, dat het ons vee toelaat, zonder verzekerd te zijn van den goeden staat zijner gezondheid. Hij drukte daarom den wenscb uit, dat door onze Regeering, ook door o*ze maatschappij, pogingen werden aangewend om de tuberculose onder het rundvee binnen de engste gren zen te beperken. Geschiedde dit, met meer recht zou men kunnen aandringen op opening van België. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Op het verzoek van 18 ingezetenen van Axel en omliggende gemeenten, om Axel aangewezen te zien als keuriugsplaats zijvertrek binnen. Sophia was er niet in. Daarna zocht zij in de andere woning, maar eveneens tevergeels. Zij keerde dus terug met de woorden «Gij hebt gelijk gehad, zjj is hier niet. En dit is zonderling. Ik zou er op ge zworen hebben, dat niemand in het zij vertrek was. Het was waarschijnlijk bq den buurman. De muren zijn zoo dun Watgij schrijft »Ja," antwoordde Jeanne bij de schrijf tafel. «Ik heb den moed niet, hem te verlaten zonder kennisgeving. Ik wil hem zijn woord, zijne vrijheid teruggeven. De bruid zou misschien het recht hebben, hem zonder een vaarwel te verlaten de bloedverwant is hem een heilwensen schuldig." En terwijl Zoë zich verwijderde, om zelf de bagage te bezorgen, schreef Jeanne Waarde Neef! »Ik verlaat Parijs voor eenigen tijd. Ik ben heden te weten gekomen, dat ik u in den weg sta. Ik geuf u uwe volle vrijheid terug. Wjjd al uw tijd aan de gene wie h9t gelukt is, uwe liefde te ver werven. Ik heb u alleen nog te danken voor al de goedheid, die gij mij bewezen hebt. Geloof mij. dat ik haar nooit ver geien en u eeuwig dankbaar zijn zal. Maar op dit oogpnblik moet ik u verlaten uit achting voor u, uit achting voor mij. Vaarwel In het oogenblik, waarop zjj ondei toe voor merriën met hare veulens werd be sloten, aan adressanten kennis te geven, dat zij zich met hunne bezwaren te wen den hadden aan het bestuur van de af- deeling, waartoe zij behooren. De export slachterij van varkens te Vlissingen zal eerlang geheel gereed zijn De Maatscdappij zal pogingen aanwenden om beeren en zeugen van zuiver Yorkshire ras in te voeren. De verzekering van boerenarbeiders tegen ongelukken zal ter sprake worden gebracht zoodra het daarop betrekking hebbende wetsontwerp door do 2« Kamer in beban deling genomen wordt. Ploegwedritrijden behooren meer eigen aardig uitgeschreven te worden door de oesturen der afdeelingen dan door bet Hoofdbestuurhet laatste is intusschen be* eid te overwegen daarvoor eenige prij zen beschikbaar te stellen. De volgunde algemeeno vergadering en tentoonstelling zal gehouden worden in de afdeeling Oosiburg, gemeente IJzen- djjke. In 1899 zal weder een cursus geopend worden in hoefbeslag. In iedere afdeeling zullen 8 lessen gegeven worden in de theo rie en 14 in de practijk. Ditzelfde zal geschieden in 1900. Daar nu zal een examen worden afeenomen van h9n, die een diploma wenschen te bekomen als hoefsmid. Uit ingediende dubbeltallen worden, Commissies van Toezicht benoemd vooi dn wintercursussen in Landbouwkunde te Axel, Oostburg en IJzendijke Aan den landbouwcursus te Niewerkei k zal eene subsidie verleend worden van ƒ75 De heer M. Lucieer, die aan het einde van dit jaar moet aftreden als lid van de keurings commissie, wordt als zoodanig met nagenoeg algemeene stemmen her kozen. Voor ingevoerde fokhengsten worden uit geloofd 6 prijzen één van 800,— één van f 700,één van ƒ600,— één van 500, één van 450, - en een van ƒ350.- BLj de bespreking van een ontwerp reglement voor de vrije keuringen worden als beginsel vastgesteld a dat d« invoer van buitenlandsche hengsten nog steeds noodig is b dat aan vereenigingen toelagen kun nen worden verstrekt voor den koop van buitenlandsche hengsten c dat ingevoerde fokhengsten, die be kroond worden, gestationeerd moe ten worden, waar zulks door de keurings commissie noodig wordt geoordeeld. kenen zoude overmeesterde de zwakheid haar zij gaf aan hare smart toe en voeg er de woorden bij »Ik ljjd, ik Ijjd vee) Toen schreef zij snikkende »ITwe nicht, die u zoo lief heelt, Toen zij den brief geëindigd had, trad Zoë Licassade weer binnen. A lies is klaar," zeide zij. »Ik heb ook den spoor wegdienst nagozien. Binnen een halfuur vertrekt een trein naar Havre. Wilt gij naar Havr6 gaan Wij zijn daar dichter bij den weg naar ons vaderland." Laat ons naar Havie gaan," zeide Je anne onverschillig. Toen Sophia Blanchard tehuis kwam. deelde Zoë Lacassade baar mede, dat zij eu Jeanne voor eenige dagen naar het land moesten reizen wegens eene gewich tige zaak. Men vertrouwde haar de wo ning tue en zou haar iater verdere maat regelen schrijven. En Jeanne voegde er bij dat de bl ief op de schrijftafel voor dim beer van Meillent was als hij 's avonds komen zou. En Hendrik k-wam des avonds om ne gen unr. Sophia Blanchard opeDde hem de deur. «Goeden avond, lieve Sophia," zeide hij vrooiijk en wilde haar voorbij in het salon. De juffrouwen zijn reed3 vertrokken, waarde heer zeide Sophia Blanchard. d dat bekroonde ingevoerde fokheng sten naar ééne gemeente moeten vervoerd worden, om de volgorde der bekroning vast te stellen e dat eenmaal ingevoerde hengsten na 2 dektijden kunnen mededingen naar de prijzen voor hengsten, die in de provincie thuis behooren Aan de Staats commissie tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee is geant woord, dat men in Zeeland algemeen ge neigd is net nemen van proeven te be voi deren mits vergoeding van schade worde gegeven. Van liet aanhol der Mij tot exploitatie der Staatsspoorwegen oni pulpe naar Zeeland te vervoeren tegen een lager tarief dan het bestaande zal geen gebruik gemaakt worden, om de bezwarende voorwaarden. Aan het adres van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel, gericht aan beide kamers dei Staten Generaal zal adhaesie wordeD be tuigd. Klachten worden geuit over de trage verzending van suikerbeten door de Mij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en door de tiammaatschappij Breskens Mal- deghem. De begrooting voor 1899 wordt vast gesteld met een post van onvoorziene uit gaven groot 447,88, in ontvangst en uilgaaf op ƒ7193,50.- Onder de posten van uitgaaf komt voor ƒ240,— om het aankoopeü aan te moedigen van Yorkshire- varkens en ƒ1800,— voor den aanstaan den cursus in hoefbeslag. De heeren G. A. Vorsterman van Oyen en C. A. H. Wagtno beiden periodiek af tredend, de eerste als algemeen secretaris de tweede als afgevaardigde naar het N. L. C., worden met alle stemmen op één na herkozen. Een schrijven van den heer J. Walle- man over de splitsing der afdeelingen in onderafdeelingen zal aan de afdeeliDgen worden rond gezonden en in de voorjaars vergadering ter taiel gebracht. Daarna wordt de vergadering na om vraag gesloten. Mr. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretaris. Aardenburg, 7 Nov. 1898. - De Moniteur Beige bericht, dat te rekenen met 15 November 1898, de in voer van melkkoeien uir, Holland verzon den wordt toegelaten via De Clinge mits naleving der voorwaarden vermeld in het ministerieel besluit van 4 October 1898 A. Te lande hulpkantoren van De Clinge «Zijn zij weg Uitgegaan Waarschijn iijk iets inkoopen Juffrouw Blanchard keek hem verbluft aan. «Maar geachte heer, hij weet dus niet «Wat dan «Dat de dames vertrokken zijn." «Vertrokken! Zonder mij eerst iets te zeggen Onmogelijk Hij was doodsbleek gewenden. «En toch is het zoo," zeide zij sidde rend zonder te weten waarom. «Maar zij komt toch, naar ik hoop mor gen tehuis?" Ik ik geloof het Diet stamelde Sopbia. En zij hebben geen regel aan mij ach ter gelaten «O, dat wel, geachte heer, dat wel En zij liep voor hem naar het salon, lichtte hem met hare kaars, gaf hem den brief, waarvan hij het couvert verscheur de en las Vergeet mij Hendrik, de smart die ik u nu veroorzaak. Ik weet wel, dat ik u ondankbaar behandel. Maar ik kan u uiet langer bedriegen. Mijn arme neef, ik ben uwe goedheid noch uwe liefde waardig. Vergeet mij en laat mjj aan mijn lot over Ik was misschien aan uwe zijde ge lukkiger geweest. Vaarwel gij zult mij nooit wederzien. (dorp;, den 1 en 15 van iedere maand, van 9 tot 11 ure; B. Per spoorweg kantoor van de Clinge (statie, op dezelfde dagen, van 11 tot 12 ure. De koeien, op het hulpkantoor van De Clinge (dorp) aangeboden zullen onder de bewaking van den veearts van het toe zicht, M. Declercq, geleid worden tot de stallen voor tubercuiinpsntie, opgericht in nabijheid van het kantoor De Clinge (statie) waar zij tien dagen in quarantaine ge houden worden en na verloop van dien tijd aan de inspuiting met tuberculine onderworpen. Uit Wageningen meldt men In een veigadering van de afdeeling Neder- Veluwe der Geldersch Overiiselsche Maatschappij van Landbouw kwam ter sprake het weinig doeltreffende van de openstelling der Belgische grenzen voor ons fokvee. Na discussie werd besloten in een adres aan het Landbouwcomité te wijzen op hut wenschelijke. de indertijd belegde vergadering te Utrecht welke, nadat de minister de openstelling der Bel gische grenzen had medegedeeld, niet is doorgegaan alsnog te doen plaats hebben Do concessies, welke door Belgie zijn toegestaan, noemde men bijna gelijk met sluiting der gienzen; de gemaakte bepa lingen zijn vee! te bezwarend. AXEL, den 11 November 1S0S. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zijn tot leden van de commissie van toezicht op den wintercursus iu land bouwkunde in deze gemeente benoemd de heeren D. J. Oggei, burgomeester, P. van Hoeve en P. Dekker Fz., ledeD van den gemeenteraad. De beer J. A. van Dale te Tei Neuzen wordt met 16 Nov. a.s. als klerk der pos terijen en telegrapbie geplaatst te Am sterdam. Bij gelegenheid der Woensdag le Ter Neuzen gehouden paarden- en veemarkt waren aangevoerd: 7 paarden, 1 stier, 8 osseD, 68 koeien, 26 kalveren en 130 varkens. De volgende premiën werden toegekend: Voor den scboonsten dekheDgst van minstens 2 jaar oud ƒ5, niet toegekend. Voor het schoonste ruinpaard, le premie 4, aan P. de Feijter te Ter Neuzen 2e pr. 2, niet toegekend. Voor het schoonste merriepaard, le pr, 5, aan C. Kielman te Ter Neuzen 2e pr. 2, aan L. Moes te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard, tusschen 1 en 2 jaar oud, le pr. 4, aan C. Pladdet te Hoek 2e pr. 2, aan P. van Cadsand te Ter Neuzen. Vooi het schoonste veulen beneden het jaar 4, niet toegekend. Voor het grootste getal paarden, mins tens 3 stuks, van een en denzelfden eige naar 4, niet toegekend. Voor den scboonsten springstier, mins tens een jaar oud 5, aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le pr. 4t aan E. A. IJsebaert te Ter Neuzen 2e pr. 2, aan J. A. Donze te Ter Neuzen. Voor idem van buiten die kantons, le pr. ƒ4 en 2e pr. 2, aan P. Baeke te Assenede. Voor de beste baatgevende of kalfdra- gende koe, le pr. 5, aan R. Scheele te Ter Neuzen 2e pr. 2, aan B. J. Goethais te Ter Neuzen. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud 4, aan P. Baeke voornoemd. Voor bet schoonste kalf van 1/2 tot 1 jaar oud f 3, aan K. Broekhoven te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk ruudvee (stieren uitgezonderd) 5, aan H. Hartog voor noemd. Voor het grootste getal rundvee van een en denzelfden eigenaar 4 aan P. Baeke voornoemd. Voor idem schapen, boven de 3 stuks 3, niet aangevoerd.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2