Burgerlijke Stand. Marktberichten. vloeien. De dader ram de vlucht doch was spoedig opgespoord. flet slachtoffer werd inmiddels per rader- brancord naar het ziekenhuis overgebracht. De messteek was even boven het hart toegebracht. De toestand van den gewonde is niet zonder gevaar. Breede bloedsporen op het Spuiwater en zelfs langs de voor gevels van een drietal perceelen, wezen Zoudag de plaats des misdrijfs aan Oplichting. Dezer dagen kwam een net gekleed heer in den winkel van den heer G. S., te Helmond. Hp gaf op hel nieuw benoemde hoofd der school in de gem ente Aarle Rixtel te zijn en verzocht om eenige stalen van vloertapijten. Niet den minstens argwaan koesterende, gaf de heer S. hem eenige stalen mede ter waarde van 15. De heer verliet den winkel, den heer S. verzoekende den volgenden dag ten zijnent te komen, om eenige opmetingen te doen Toen de heer S. den volgenden dag te Aarle- Rixtel kwam bleek het maar al te zeer dat hij met een net gekleeden oplichter had te doen gehad. Trein ongeval. Gedurende het ran geeren op het terrein der Belgische spoor weg te Esschen, werd Zaterdagavond een machine met een bagagewagen van de HollanJsche Spoorweg-maatschappij door het verkeerp staan van een wissel zoodanig door een rangeertrein op zijde aangereden, dat de wagen uit het spoor geraakte en ge deeltelijk aan splinters werd geslagen, ter wijl de machine in haar znwand een groot gat bekwam. De machinist en stoker, te Leiden thuis behoorende, kwamen met den schrik vrjj. Een landbouwer zat des avonds na volbrachten arbeid bij de kachel. Zijn stal jongen, die hem geruimen tijd strak heeft aaogekeken, zegt op eens Baas, je ziet er uit als een leeuw. De man niet weinig gevleid, zegt r Maar je hebt nog nooit een leeuw gezien, jongen. Nou, zeker baas Maar waar dan Bij Piet den moordenaar. Domme jongen, dat is geen leeuw, dat is een ezel. Nou, die meen ik dan Donderdag vervoegden zich te Arnhem twee, als heeren uitziende jonge Duitschers, bp een zilversmid om ringen. De eehtge- noote van deze hielp hen, daar de man zelf even afwezig was. Het uitzoeken duurde lang en geschiedde op een wijze, die de vrouw wantrouwig maakte. Toen de Duitschers wilden heengaan, zeggende Wir kommen schon wieder, sloot zij fluks de deur en zei, dat zij eerst moest terug hebben wat weggenomeu was. Haar hou ding overblufte de »heeren«. De een bracht een ring te voorschijn en bekende dat hij dien had ontvreemd. Spoedig kwam de politie en de beide Duitschers werden in gerekend. De een had 5 ets., de antler 1,20 in zijn zak. Wèl heereu om gouden ringen te koopen. Een gemeene aardigheid werd Maan dag - volgens de Arnh. Ct. door een werkman van de ijzergieterij te Isselborg uitgehaald. Een arbeider uit Dinxperloo lag te slapen. Hiervan maakte de ander gebruik hem petroleum over zijne kleeren te gieten en deze met een lucifer aan te steken. De held en verschillende personen, die deze grap alleraardigst vondeu, maak ten zich uit de voeten. De in brand ge- stokene werd deerlijk aan zijn borst ver brand en moest onder hevige pijnen huiswaarts keeren naar Dinxperloo. t Is te hopen dat de laffe kerel een geduchte straf zal ontvangen. Zakkenrollers op de treinen. Een Duitsche reiziger kwam Donderdagavond te Boxtel tot de ontdekking, dat men hem in den trein tusschen Venlo en Boxtel zijne portemonnaie met 120 mark en zijn plaatsbewijs had gerold. Er werd naar Tilburg geseind, waar de politie zijne mede reizigers fouileerde. doch zonder resultaat zoodat de Duitscher zonder een cent op zak op straat stond en zijn reis niet kon ver volgen. Te Yeenendaal geraakte Zaterdag de 15 jarige H. van Engelenburg tusschen een der machines van de Machinale Sajetfabriek eigenaar D. van Woudenberg, waardoor zijn arm ontwricht werd en op twee plaatsen brak. Dokter J. Berkhout verleende de eeiste heelkundige hulp. De toestand van den ongelukkige is bevredigend. Een nieuwe machine. Het persen van stroo tot groote vierkante pakken van on geveer 80 Kg, werd tot nu toe in 't Noorden van Groningen, evenals elders steeds door personen verricht. Twee flinke mannen kunnen per dag hoogsrens 45 pakken maken In den Noordpolder werdt nu dit werk verricht door eene machine doorstoom ge dreven. De pakken hierdoor gevormd zgn 60 Kg. zwaai en netjes afgewerkt. In 1V« minuut is een pak klaar, zoodat de landbouwers die andere weken werk hadden, nu slechts enkele dagen noodig hebben. De machine wordt n. 1. verhuurd. Dinsdag avond hadden eenige personen in den laatsten trein van Rotterdam naar Amsterdam de flauwe aardigheid vuurwerk af te steken en dat in andere afdeelingen te werpen, met het gevolg, dat de jas van een reiziger in brand geraakte. De stations chef te Haarlem, bij wien een beklag was ingediend, seinde naar Amsterdam, waar door de politie een der daders in arrest gesteld werd. Nette beursmenschen. Dezer dagen werd een Russisch toerist te Amsterdam op de beurs op de bekende kinderachtige wijze behandeld. Hij had zich, al kijkend naar het ongewone schouwspel der handelde en verhandelde menigte, begeven in den effecten hoek en werd daar onverwachts door een paar beursbezoekers aangegrepen en onder groot geschreeuw heen en weer geschud. De vreemdeling, die onze taal niet machtig is, werd door beursbeambteu ontzet, die hem beduiden, dat de effecten- mannen geen vreemdelingen in hun hoek dulden Gelukkig kwam deze verklaring bijtijds, anders waren er misschien onge lukken gebeurd, daar de zoo onbeschoft aangevallen Rus reeds zgn revolver had gegrepen om zich te verdedigen. Aan het derde gesticht te Veen huizen bevond zich dezer dagen de wijkmeester Oost aan de zesde wijk, waar hij twee deserteurs aantrof, die, toen hg nu namen afvroeg, op hem aanvielen. Hij verweerde zich met een stok, doch zij verwonden hem met een mes zoo ernstig aan aangezicht en handen, dat de hulp van een geneesheei moest worden ingeroepen. De dad.rs zijn bij de nadering van verpleegden, die tot ontzet kwameu opdagen, op de vlucht gegaan en nog niet aangehouden. Te Hendrik-Ido-Ambacht zgn in den laatsten tijd herhaaldelijk branden voorge komen, die men aan kwaadwilligheid toe schrijft. Woensdag verbrandde weder een scheif hooi, die zeker wel 60,000 Kg. van dat veevoeder bevatte. De vermoedelijke brandstichter is ditmaal gezien. Men ver denkt te minste een joDge man, die, in een blauwen kiel gekleed, kort voor het uitbreken van den brand, in de nabijheid van de hooischelf werd opgemerkt. Vrijdagmiddag ontstond brand in eene chocoladefabriek te 's Gravenhage. De werkph ats brandde geheel uit en het tot blussching gebezigde water veroorzaakte heel wat schade. In die stad heeft iemand wegens teleur gestelde liefdesaanzoeken het voorwerp zijner min, een dienstbode, een steek met een dolkmes aan 't strottenhoofd toegebracht nu zijn slachtoffer door aan te bellen naar buiten te hebben gelokt. De toestand der verwonde, die zich aanvankelijk levensge vaarlijk liet aanzien, is thans veel beter. De dader is gearresteerd. Toen de eerste trein van den stoom tram Helmond - 's Bosch Maandag mor gen jl. nabij Vechel kwam, ontdekte de stoker dat de weg aldaar was versperd door een telegraafpaal, aie er dwais over lag. Door tijdig te stoppen en de paal te ver wijderen werd waarschijnlijk een groot on geluk voorkomen, want do trein bevatte verscheidene passagiers. De marechaussee met dit feit in kennis gesteld spoorde als de daders daarvan op een naar opgeschoten jongens van tegen de 20 jaar te Vechel woonachtig die bekenden in den avond van Zondag op Maandag, dronken zijnde uit baldadigheid den telegraafpaal over den rails te hebben gelegd. Beiden zgn Vrij dag in voorloopige hechtenis naar 's Her togenbosch getransporteerd en ter beschik king van de justitie aldaar gesteld. Te Veenendaal heeft Vrijdagmiddag een hevige brand gewoed bg een slager. Voor een bedrag van lt»,000 gulden aan wol ging verloren, terwijl 3 varkens en een hond levend verbrandden. Prinses Pauline van Wurtemberg ont ving een paar dagen voor haar onlangs vol trokken huwelijk met den Erfprins van Wied den volgenden brief van een boe rinnetje »Lieve juffrouw Prinses Pauline! Gg zult Zaterdag bruiloft vieren, en ik wensch U veel geluk daarmede. Gg zult zeker zeer blijde wezen. Ik trouw op denzelfden dag en zou ook zeer bigde wezen, als mgn vader niet in de gevangenis zat. Als uw vader in de gevangenis zat, zou dat U zeker ook veel verdriet doen. »Lieve juffrouw Prinses, ik smeek U uit het diepst van mgn hart, doe bij Uwen vader een goed woord voor mgn vader, dat hij gratie krijgt, of, als dal niet kan, ten minste een paar uren op mgn bruiloft mag komen. „Met hartelijken groet, Uw," enz. De Prinses bracht den eigenaardigen brief aan haren vader, den Koning, met een goed woordje er bg voor het boerenbruidje, en de Koning, die er veel schik in had, gat terstond last, dat men den bedoelden ge vangene die wegens eene zeer gewone oveitradiug straf bleek te ondergaan de bruiloft zijner dochter zou laten bijwonen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de man nu ook weldra volledige gratie krijgt. Luigi Macor, gevangenbewaarder te Brescia, is nu op zijn beurt gevangen ge zet. Die man leerde niet alleen zgn ge vangenen hoe zij zich voor den rechter moesten gedragen, maar bij liet hen ook 's nachts uitgaan. Een der aan zijn zorg toevertrouwde veroordeelden pleegde zoo dezer dagen diefstal met inbraak. De oP trouwe wachter had een groote verzameling valsche sleutels, die op alle cellen pasten Potloodenfabricage in Beieren. Er zijn in het koninklijk Beieren acht en twintig potloodenfabi ieken, waarvan er drie en twintig zich in Neurenberg bevinden. Mün chen, de hoofdstad, bezit er slechts een. Deze fabrieken verschaffen aan tien duizend werklieden onderhoud, zoowel mannen als vrouwen, terwijl in verscheidene ook kin deren werkzaam zijn. Gemiddeld verdienen de mannen 2 gulden, de vrouwen f 1 75 en kinderen boven de twaalf jaar f 1 per dag De wekelijksche productie bedraagt mins tens vier millioen gewone en driehonderd duizend gekleurde potlooden. In het af- geloopen jaar werden in ronde cgfers 230 mdlioen gewone potlooden afgeleverd Men berekent, dat er elk jaar voor deze pro ductie 900 hectaren cederboomen worden omgehakt. Op een plaatsje bij Ponterie is een droevig familietafereel afgespeeld. De 65- jarige ingenieur De Méntens, bekend door zijne uitvindingen op het gebied der elec- triciteit, o.a. betreffende de verlichting van vuurtorens, was in schulden geraakt. Zon dagochtend kwam men zijne meubels weg halen, en vond men hem en zijnen vijt- en-dertigjarige vrouw dood in hunne slaap kamer. Zij hadden zich vergeven. Bg de ramp van de Bourgogne*. is gelijk men weet, ook de Turksche wor stelaar Yousouf verdronken. Eerst nu is zijn lijk aangespoeld, ten minste mensche lijke overblijfselen in de kleeding van Yoursout, want hij lijk was zwaar verminkt. Op het lijk voud men 8 a 10 duizend dollais. Een koopvrouw in de Caïrostraat te Ostende rloor op een zonderlinge manier een bankbiljet van 1000 francs. Terwijl zij op een bovenkamer, voor een openstaand venster het voor het betalen van een wis sel benoodigde geld bijeenbracht, woeieu eensklaps twee bankbiljetten naar buiten Eén er van werd op straat onmiddelgk teruggevonden, doch het andere, ter waade van 1000 frs. is ver weg gevoerd of wer- licht door een voorbijganger opgevange buit gemaakt, want tot hiertoe zoch men te vergeefs. Door de Belgische regeering is een prijs van lr. 1000 uitgeloofd voor het vervaardigen van de beste afbeelding, die eenerzijds voorstelt »enkele lichaamsdeelen van jeneverdrinkers en tooneelen van dron kenschap, anderzijds dezelfde lichaamsdeelen bij den gezonden ruensch en huiselijke too- nèelen uit een gezin, dat in matigheid leeft." De bekroonde afbeelding blijft het eigen dom van den Staat en zal op 1 bij U/2 meter in kleuren gesteendrukt worden door toedoen en ten voordeele van den kunste naar. De plaat zal gebruikt woideD bg voordrachten tegen de drankzucht in open bare inrichtingen van onderwijs. Een hevige cycloon heeft de Engel sche Antillen geteisterd en op Barbados den dood van veertig personen veroorzaakt Honderd bewoners zijn gewond een groot aantal huizen is ingestort en de suikerfa brieken hebben groote schade geleden. Van het te veld staande suikerriet is bgna niets gespaard alles ligt geknakt tegen den grond Te St. Vincent moeten er 300 dooden zijn en 20.000 personen, wier huizen zgn in gestort. In ce Brus-selsche voorstad St, Gilles bad Vrijdagochtend van naptha plaats in een wasscherg. Drie jonge meisjes die daar werkzaam waren, werden ernstig gekwetst. Twee harer zgn sedert overleden. Van 16 tot en met 31 October 1898. Hoek. Huwelijks-Voltrekkingen. 27. Jan de Bree, 23 j., jm. en Aagtje Bakker, 23 j., jd. Geboorten. 17. Simon Pieter, z. van Cornelis Leijs en Adriana Moes. 20. Helena, d. van Ja cobus Francois de Braai en Sussanna Santina Jans de Blaeij. 21. Johanna Pieternella, d. van Jan Levinus Platteeuw en Maatje Poppe. 23. Pieternella Cornelia, d. van Albregt Meeusen en Cornelia Leijs. 28. Louis, z. van Pieter Remijnsen en Maria van Tatenhove. 30. Sara Johanna, d. van Francois Pladdet en Pieternella Klaassen. Koewacht. Huwelijks-Voltrekkingen. 18 Augustus van Damme, 28 j., jm. en Leontina Maria van Hooije, 22 j., jd. 19. Alphonsius de Coninck van Overslag,) 25 j., jm. en Pharaïlda Elegeers, 22 j jd. Geboorten. 18. Irma Maria, d. van Eduardus Coone en Amelia Rombaut.23. Seraphinius Marie, d. van Gustaaf de Pau en JosephinaMarieOnghenae. Overlijden. 16. Ludovicus Mattens, 68 jechtg. van Stephania Kusse. 20. Alfred de Smet, 5 d. z. van Theophile en Johanna Herwegh. 22. Natalia Valent, 51 j., echtg. van Gustavus Allefs. Overslag;. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Axel, 5 NOV. Ter Graanmarkt van heden (Zateidag) waren de prijzen ais volgtTarwe 1 9, - a f 9,50, Wiutergerst f 8,10, a I 8,25, Zomergerst 1 7,25 a f 7,50, Rotrge f 6.25, a f 6,50, Erwten f 9,25 a f 9.50 Paardenboonen f 7,25 a 7,50 Ha ver 16,25 a f6,50, Koolzaad fü.— Boter f 1,a 10,— per kilo. Eieren, t0,7o per 26 stuks. Hulst, 7 NOV. Ter graanmarkt van heden was Je prijs als volgtTarwe 9.Rogge f 6,25. Wiutergerst 8,- Zomergerst u, - Havei j 6,50 Erwten ƒ10,50, Paaidetihooneu U, - Duiven- ooonen f 0, -Witieboonen 0,— öruinebooueii 11,5u Boekweit f Lijnzaad ƒ0, Aardappels ƒ2,80 a ƒ0,—. Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,-. Eieren per 26 stuks 1,45. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 51 stuks hoornvee, 58 varkens paarden verkocht 29 36 Gent, 4 NOV. Graanma.kt. De pig- zen zgn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 17,25, rogge 13,25, gerst 16,50 haver 15,60 tot 16,- koolzaad 25, ljjnzaad

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3